Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Konfeksiyon ve hazırgiyim Türkiye’nin lokomotifi''

28.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, otomotivden sonra Türkiye’nin lokomotif sektörünün “tekstil” olduğunu söyledi. Sertbaş, sektörün 2.5 milyon kişiyi istihdam ettiğini belirterek, “Biz bu sektörün bitebileceğini düşünmüyoruz. Değişime uğrayarak, gelişerek büyüyor.” dedi.

Burak Sertbaş, GÖZLEM Gazetesi’nin Yayın Kurulu Toplantısı’nın konuğu oldu. Yayın kurulu üyelerinin sorularını cevaplayan Sertbaş, konfeksiyon ve hazırgiyim sektörleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Otomotiv sektöründen sonra en çok ihracatı hazırgiyim ve konfeksiyon sektörünün yaptığını belirten Sertbaş, “Özellikle bu dönemde görüldü ki Hazırgiyim sektörü, ihracat ve istihdam konularında Türkiye’nin vazgeçemeyeceği bir sektör. Otomotiv ihracatta çok iyi olmasına rağmen çok fazla ithal girdisi var. Otomotivi çıkardığınız zaman konfeksiyon ve hazırgiyim Türkiye’nin lokomitif sektörü. Sektörde 2 buçuk milyon insan istihdam ediliyor. Biz bu sektörün bitebileceğini düşünmüyoruz. Değişime uğrayarak, gelişerek büyüyor.” dedi.

Sektörde yaşanan sıkıntılı süreçlere rağmen, gelişimden memnun olduklarını ifade eden Başkan Sertbaş, “Sektör olarak büyük sıkıntılar yaşıyoruz, eleman bulamıyoruz. Ama alternatifler arıyoruz. Güneydoğu ya da taşrada fabrikalar açarak işlerimizi götürmeye çalışıyoruz. Ülke olarak düne kadar sadece üretici konumundaydık artık kendi koleksiyonlarımızı hazırlıyoruz. Bu durum ihracatımıza kalite kattı ve yeni bir ivme kazandırdı.” diye konuştu.

Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği olarak eğitime yöneldiklerini, üniversiteler ve liselerde çalışmalarda bulunduklarını hatırlatan Burak Sertbaş, “Son dönemde yönetim kurulumuzun hedeflediği konulardan biri eğitim konusu. Artık yetişmiş, hevesli tekstil mühendisi bulamaz haldeyiz. Zaten eleman bulamıyoruz bunun üstüne mühendis de bulmaz hala geldik. Bir inceleme yaptık ve sonuçlarından gördük ki 200 binden sonraki tercihler tekstil mühendisliğine yönelmiş durumda. Anladık ki tekstil mühendisliği gençlerin ilgisini çekmeyen bir bölüm olmaya başladı. Şuan bunun üzerine çalışmalar yapıyoruz. Birliğimizde tekstil mühendisliği bölümünü geliştirmek amacıyla bir komite kurduk.  Liselerde ‘tekstilde hayat var’  mottosuylaçalışıyoruz. Hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü kendi arabamızı, motorumuzu, uçağımızı gerçek anlamda yapana kadar Türkiye’nin geleceğinden büyük roller oynayacak.” diye konuştu.

Sektör olarak yurtdışındaki fuarlara milli katılımda bulunduklarını ve Paris’e Premier Vision’a, Münih’te Fabric Start’a katıldıklarını söyledi. Önümüzdeki günlerde Hollanda ve Danimarka ile görüşmeler yapacaklarını ve fuarların iletişim kurma konusunda önem arz ettiğini belirtti.

Devlet’in sektöre büyük teşvikleri olduğunu hatırlatan Sertbaş, “Özellikle son dönemde çıkmış bir tasarım teşviğimiz var. Gerçekten sektöre nokta atışı hizmet eden bir teşvik. Tasarım ofisleri kurabiliyoruz. Birçok firmamızın en rahat faydalandığı teşvik budur. Pazarlama teşvikleri var. Biraz ince detayları olmasına rağmen bu teşviği de kullanıyoruz. Yeni bir müşteriye gittiğimiz zaman uçağımız ve otelimizin parasını yarısı devlet ödüyor.Fuar teşvikleri ise ülkesine göre yüzde 50, yüzde 75 oranında değişiyor. Devlet şimdi o oran teşviğinden vazgeçti, her fuarın metrekaresi için belli bir bedel belirliyor. Yatırım teşviklerinde hem iş gücü anlamında hem de kâra dayalı vergisel teşvikler var.İzmir geneli hazırgiyimde bu tarz yatırımları yapabilecek 20 firma var ya da yok. İzmir’deki hazırgiyim sektörü gerçek KOBİ’lerden oluşuyor. Dolayısıyla bunlardan faydalanan firmalarımız var ancak az sayıda.” dedi.

Burak Sertbaş Bir finansal kriz sürecinde olduğumuzu ve bununla ilgili Eximbank kredilerinin ödenmesinin ertelenmesinin ya da KOSGEB’deki ödemeler için bir kolaylık sağlanmasının sektöre bir nefes aldıracağını söyledi.

 

“Üretim memleketin kurtuluşudur”

Bir ihracat seferberliği ilan edildiği takdir de zorlanmayacaklarını ifade eden Sertbaş, “Hedef pazarımız Avrupa Birliği olduğu için müşteri sıkıntısı yaşamıyoruz. Dövizin artması lehimize gelişiyor. Birçok girdiğimiz Euro bazında telaffuz edilse de işçilik anlamında ve birtakım giderler anlamında avantajlı ve daha rekabetçi durumdayız. İzmir’de üretemiyorsak gider Urfa’da, Van’da, Batman’da üretiriz. Seferberlik yapılabilecek durumda ihracat durumumuz. Ege Hazırgiyim’in yüzde 80’ni Avrupa Birliği’ni hedef alıyor. Avrupa’nın Türkiye’den vazgeçme şansı yok.” diye konuştu.

İzmir’deki gelinliğin de önemli bir yer tuttuğunu söyleyen Sertbaş, “Gelinlik İzmir’in güzel yüzü diyebilirim. İzmir’in Türkiye’deki gelinlik ihtiyacının yüzde 70’ni karşıladığı söyleniyor ancak gelinlik ve elbisenin ayrımı olmadığı için kayıtlara geçemiyor tam olarak. Gelinlik konusundaki tek eksiğimiz kilometre iş dediğiniz ayda 1000-2000 gelinlik üretimini yapamıyoruz. Bunun sebebi de Mimar Kemalettin esnafının daha butik tarzında çalışmak istemesidir.” Şeklinde konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

"Kadına şiddete, hayat pahalılığına karşı sokaklara inen kadınlara, İstanbul ve Diyarbakır'da "Çocuklarını arayan" annelere, "15 Temmuz Anneleri" de katıldı. Bursa ve ...

Yargıtay Başsavcısı başta, Cumhuriyet Savcıları seyrediyor, Millet İttifakı'nın partileri CHP ve İYİ Parti sessiz; üzerlerine düşen görevden uzaktalar. Öldürülen Tarik...

2020 sezonuna girerken, "Bu işte bir terslik var; ne yapılmalı?" sorusuna cevap aradık. İşte Uzmanların görüşleri...

Türkiye’nin tarım ve ekonomisine etki eden asırlık kurumu olan İzmir Ticaret Borsası meclis üyeleri, temsilcisi oldukları meslek gruplarına ilişkin önemli açıklamalard...

ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Güler, ESBAŞ’ın dününü, bugününü, yarınını anlattı ve Yayın Kurulu üyelerimizin sorularını yanıtladı. İşte sorular ve yanıtları…

2019'da ithalatın düşmesiyle fazla veren cari işlemler hesabı, faizlerin düşmesi ve ekonomik aktivitenin artmasıyla Kasım ayında 518 milyon dolar açık verdi. 12 aylık ...

GÖZLEM "soruyu" masanın üzerine koydu ve sordu. İşte görüşler…

Yazarlar
Website Security Test