Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

6 başlıkta yıl sonuna kadar KDV ve ÖTV indirimi

2.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanı Kararı ile konut satışlarında KDV oranlarının yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesi ve tapu harçlarının binde 20'den binde 15'e düşürülmesi uygulaması yıl sonuna kadar uzatıldı. Beyaz eşya, ticari araç ve mobilyaya da vergi indirimleri getirildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan bazı ürünlere ilişkin KDV ve ÖTV indirimleri Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Daha önce Bakanlar Kurulu Kararıyla tapu işlemlerinde bin 20 olarak alınan harcın, 31 Ekim 2018'e kadar binde 15 olarak tahsil edilmesi öngörülmüştü. Konut ve iş yerlerinde yüzde 18 olan KDV oranının da 31 Ekim 2018'e kadar teslim edileceklerde yüzde 8 olarak uygulanması kararı alınmıştı.

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan 492 Sayılı Harçlar Kanununa Bağlı (4) Sayılı Tarifenin 'I-Tapu İşlemleri' Başlıklı Bölümünün 20/a Fıkrası, 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28. ve 29. Maddeleri ile 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 12. Maddesi Gereğince Karar Verilmesi Hakkındaki Cumhurbaşkanı Kararı ile bu süreler 2 ay uzatılarak 31 Aralık 2018 olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanı Kararı'na göre, yıl sonuna kadar mobilyada KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e indirilirken, beyaz eşyada ÖTV oranları sıfıra düşürüldü. Öte yandan, 31 Aralık 2018'e kadar, 1600 cc altı motorlu araçlarda ÖTV oranlarında 15'er puan indirime gidildi, ticari araçlarda yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranı yüzde 1'e çekildi. Altı başlıkta KDV ve ÖTV indirimine gidildiğini açıklayan Albayrak, bu indirimlerin 1 Kasım - 31 Aralık tarihi arasında uygulanacağını belirtti.

 

“Devlet, özel sektörün yanında”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, son üç aylık dönemde Türkiye ekonomisinin önemli bir sınavdan geçtiğini belirterek bu süreçte alınan KDV ve ÖTV indirimi kararını olumlu karşıladıklarını söyledi.  Hisarcıklıoğlu, “Döviz kurlarında ve faizlerde son dönemde yaşadıklarımız bize Türkiye ekonomisinin ve Türk özel sektörünün dirayetini ve gücünü bir kez daha kanıtladı. Bu süreçte kamu-özel sektör birlikte sorunları tespit edip, çözüm geliştirmekten çok mutluyuz. Piyasalardaki durgunluktan öncelikli olarak etkilenen otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve konut gibi sektörlerin desteklenmesine ilişkin taleplerimizin bugün karşılık bulduğunu gördük. Bu yaklaşımları için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Bakanımız Sayın Berat Albayrak'a teşekkürlerimizi sunuyoruz. Biz TOBB camiası olarak özel sektörümüzün sorunlarını ilgili mercilere aktarmaya ve birlikte çözüm önerileri geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

 

“Tam zamanında hamle yapıldı”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç ise ekonomi yönetiminin istihdam kapısı olan sektörlerde tam zamanında bir hamle yaptığını ifade etti. Avdagiç, “Beyaz eşyada ÖTV’nin sıfıra çekilmesi, mobilyada KDV'nin 8'e indirilmesi, ticari araçlarda KDV'nin yüzde 1'e düşürülmesi, 1600 cc altı motorlu araçlarda ÖTV’de 15'er puanlık indirim yapılmasının etkisi, şüphesiz bu sektörlerle sınırlı kalmayacaktır. Ekonominin bütününe olumlu yönde sirayet edecektir. Konutta KDV indirimine devam edilmesi ve tapu harçlarının yüzde 4'ten 3'e indirilmesi İstanbul Ticaret Odası olarak bizlerin de dile getirdiği bir öneriydi. Hayata geçirilmesinden memnuniyet duyuyoruz. Vergi indirimi fırsatını hem tüketici hem de iş dünyası çok iyi değerlendirecektir” diye konuştu.

 

“Önemli bir adım”

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Ali Bilaloğlu da ÖTV ve KDV indirimlerine ilişkin olarak, “Atılan bu adım, otomotiv ekosisteminin korunarak geliştirilmesi, küresel otomotiv arenasında sektörümüzün rekabet gücünün devamlılığı ve desteklenmesi adına çok kıymetli bir gelişmedir” dedi. Otomotiv sektöründe iç pazar satışlarında bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 2 artış, ikinci çeyrekte yüzde 20, üçüncü çeyrekte ise yaşanan kur şoku ve faizlerdeki artışla yüzde 51 daralma yaşandığını belirten Bilaloğlu, Eylül ayında da otomotiv pazarının daralmasının yüzde 68 seviyesinde gerçekleştiğini anımsatarak hükümetin attığı adımın çok önemli ve çok yerinde olduğunu ifade etti.

 

“PİYASAYI CANLANDIRIR”

Faruk Çalapkulu (Prof.Dr.) -Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak tarafından açıklanan "Yıl sonuna kadar altı başlıkta KDV ve ÖTV indirimleri” piyasalara hareket getirecektir. Bu hareket nakit sıkıntısı çekilen piyasaya bir miktar nakit girişi sağlayacak ve olumlu etkiler yaratacaktır. Banka faizlerinin yüksek olduğu bir dönemde %10 ÖTV indiriminin tüketici kredilerini harekete geçirmesi beklenmemelidir.

Piyasaya girecek olan nakit miktarının enflasyonu doğrudan etkileyecek bir büyüklükte olabileceğini tahmin etmiyorum. Buna karşılık TUİK enflasyon hesaplamasında yer alan beyaz eşya ve otomobil fiyatları düşeceği için 2018 yılsonu enflasyon rakamlarını aşağıya çekecektir.

Ayrıca gerek beyaz eşya gerekse otomotiv sektöründe ortaya çıkan satış daralmasının önüne geçeceği için işçi çıkartmalarının önüne geçecek işsizliğin artmasını önleyecektir.

 Devlet birçok alanda gelirlerinden feragat etmektedir. Bu kararın sonuçlarını tartışmadan önce  ÖTV gelirlerindeki bu azalmanın bütçe gelirlerinde yaratacağı açığın nasıl giderileceği ile ilgili çözümlerin de açıklanmasını beklemek gerektiği kanaatindeyim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

GÖZLEM konuyu masaya yatırdı, uzmanlara sordu. İşte görüşleri...

GÖZLEM Yayın Kurulu'nun konuğu olan Halaçoğlu ''Bir ülkede hukuku çökertirseniz, devleti çökertirsiniz'' dedi.

ABD - Çin arasındaki ticaret anlaşmasına yönelik endişelerin devam etmesi ve ABD ile İran arasında artan gerilim dünyayı da geriyor. Çin ile karşılıklı vergi artışı ge...

Türkiye ile beraber dünyanın da yakından takip ettiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi, iş adamlarının korkutulduğu, yazarların ve sanatçıların fişlendiğ...

GÖZLEM, ''hayat pahalılığının önlenememesinin sebeplerini ve ne yapılması gerektiğimi'' uzmanlara sordu, işte ''karamsar'' cevapları...

Tarımda Milli Birlik Projesi'nin üst yapısını, ''yüzde 50'si yerli ve yabancı özel sermayeye ait'' Semerat Holding yönetecek. Bu tabloya, sektörün tüm paydaşlarından t...

İstanbul halkı, YSK’nın aldığı ve ''haklı sebepten yoksun olduğu'' hukukçuların çoğunluğunca kabul edilen bir karar ile 23 Haziran’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı se...

Yazarlar
Website Security Test