Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Vergi indirimleri tartışılıyor; “TL’yi eritebilir mi?..”

9.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Uluslararası derecelendirme kuruluşları Moody's ve JP Morgan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı vergi indirimleriyle ilgili uyarıda bulundu. ÖTV ve KDV indirimlerinin geçici olarak tüketimi artıracağını hatırlatan Moody's, 'Kredi Görünümü' raporunda, "Ama kredi değerlendirmesi üzerinde negatif ve lira baskısını alevlendirme riski var" dendi.

 

JP Morgan ise vergi indirimlerinin piyasada yeni endişelere yol açtığını, indirimlerin uzun vadeli sorunları çözmeyeceği ancak “kırılgan yatırımcı hislerini inciteceği” duyurdu. JP Morgan, indirim kararının iç talebin zayıflaması sebebiyle alındığını belirtti. Yıl sonuna kadar geçerli olacak vergi indirimleri için yapılan değerlendirmede, indirimlerin enflasyon ve mali dengeye etkisinin sınırlı olacağı bildirildi.

Mart ayındaki seçimler nedeniyle vergi indirimlerinin seçimlere kadar üç ay daha uzatılabileceği belirtilen JP Morgan değerlendirmesinde, vergi indiriminin diğer sektörlere genişletilmesi "riskinin" de bulunduğu söylendi. JP Morgan, Albayrak'ın açıklamasının, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın daha sıkı politikalar izleneceğine dair konuşmasından "yalnızca saatler sonra" yapıldığını vurgulayarak, "bu çelişkili mesajlar siyasi güvenilirliğe zarar veriyor" ifadelerini kullandı.

Açıklamada ihtiyatlı tedbirlerin kısmi düzelmeye yol açtığı ve bu yolda ilerlenmeye devam edilmesi tavsiye edildi.

Moody's: Alevlendirebilir!

Vergi indiriminin geçici olarak tüketimi artıracağını hatırlatan Moody's'in 'Kredi Görünümü' raporunda, "Ama kredi değerlendirmesi üzerinde negatif ve lira baskısını alevlendirme riski var" dendi. Mali teşviklerin gevşek bir mali duruş potansiyeline işaret ettiğini ve bu duruşun ‘er ya da geç’ Türkiye’nin mali gücünü kademeli olarak erezyona uğratacağının kaydedildiği değerlendirmede şu ifadelere de yer verildi:

“İç talebi canlandırmak Türkiye’nin makroekonomik yeniden dengelenmesini yavaşlatabilir. Vergi indirimleri Türk Lirası kurunda aşağı yönlü trendi yeniden canlandırabilir ve hali hazırda güçlü olan enflasyonist baskıları ateşleyebilir. Vergi indirimlerinin geçici olmaları nedeniyle hükümet bütçesinde negatif etkisi olmasını beklemiyoruz, ancak ekonomiyi resesyondan çıkarmak için daha büyük mali teşvik tedbirleri getirilmeye çalışılması problemli olabilir.”

'Enflasyonla mücadele' kapsamında altı alanda vergi indirimine gidildiğini duyuran Bakan Albayrak'ın açıklamalarına göre, beyaz eşyada ÖTV yılsonuna kadar sıfırlanacak, ticari araçlarda KDV yüzde 18'den 1'e inecek. Mobilyada KDV yüzde 18'den 8'e düşürülürken; konuttaki KDV ise yılsonuna kadar yüzde 8, tapu harcı ise yüzde 3 olarak uygulanmaya devam edecek.

 

“DAHA GERÇEKÇİ BİR BAKIŞ AÇISINA İHTİYACIMIZ VAR”

Uğur Civelek(Ekonomist)-Günümüz koşullarında siyasi irade her kesimin sorunlarını dinlemek durumunda. Daha önce orta vadeli bir program açıklanmıştı; kurallı piyasa yanlısı olacak, merkez bankası bağımsız olacak ve mali disipline de gereken önem verilecek şeklinde. Ancak sorunlar şu anda oldukça ciddi durumda. ‘Enflasyonla Topyekün Mücadele’ programına uygun olmayan bu vergi indirimleri de sene sonuna kadar geçerli olmak üzere geldi. Devlet bu yıldan iflasların büyümesini önlemek için bir şeyler yapmak zorunda kalıyorlar. Aldıkları önlemler ise; konut sektörüne getirdikleri KDV indirimi ve tapu harcı, otomotiv sektöründe ÖTV indirimi, mobilya ve beyaz eşyada yine dolaylı vergi indirimleri var. Bu indirimler iki amaç taşıyor birincisi bu ürünlerle uğraşan sektörü biraz rahatlatmak ve talebi uyarmak, ikincisi bütçe gelirlerinde azalma ve tahsilat sorunları var biraz da bütçeye destek çıkmak. Şu anda duruma sadece kısa vadeli olarak yaklaşıyorlar. Bu yapılanların gelecekteki talebi öne çekme etkisi nedeniyle 2019 yılındaki sıkıntıları ağırlaştıracağını düşünecek durumda değiller. Bu durum orta vadede ekonomik programın başarı şansını önemli ölçüde azaltır. Makro ekonomik görünümü de olumsuzlaştırır.

Uzun vadede ise Türkiye’nin fiyat ve finansal istikrara ihtiyacı var. Bunun önündeki engeller küresel koşullar ve içeride ağırlaşmasına izin verilmiş olan sorunlar. Dışarıdaki koşulları belirleyemiyoruz, düzelme var diye düşünüyoruz ancak düzelme söz konusu değil. Orta vadede Türkiye net dış borç ödeyicisi olmak durumunda kalacak. Bu da finansal koşulların daha zorlaşacağı, mali disiplini sıkı tutmanın mümkün olmayacağı anlamına geliyor. Ne programın ne de şirketlere kısa vadede destek verme yaklaşımlarının orta-uzun vadede faydalı olacağını düşünmüyorum. Daha gerçekçi bir bakış açısına ihtiyacı var. Türkiye geçmişte yaptığı yanlışların faturasını ödemeden geleceğini aydınlatmak üzere doğru işleri yapma şansı olmayan bir ülke haline geldi.

 

 

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Üçüncü kez görevine seçilen İnce, Güzelbahçe’nin ''rakı-balık'' yapmanın ötesinde bir kimliği olduğunu belirterek, ''5 büyük projeyi'' anlattı.

GÖZLEM konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu; ''Çiftçinin bahtı kara kaderini kim ve nasıl kurtaracak?'' işte görüşler...

Türkiye İstatistik Kurumu, Temmuz ayında TÜFE'nin yıllık yüzde 16.65 olduğunu açıkladı. 12 aylık ortalamada enflasyon yüzde 19.91 olurken ÜFE ise yüzde 21.66 olarak ge...

Suriye'de ''Güvenli Bölge'' konusunda ABD ile ''Müşterek Harekat Merkezi'' kurulacak. Gözlem konuyu uzmanlara sordu.

Çoban Ateşi Hareketi ve Büyük Türkiye Hareketi ile ''merkez sağ parti boşluğunun doldurulması'' sürecine girildi. Ne var ki, ''olağanüstü Kurultay ile'' ortaya bir de ...

İmarı alındı; Eylülde temel atılacak olan Ege Ticaret Merkezi’nde üretim, teşhir, satış ve ihracat ''bir arada'' olacak.

Topcu ''Türk siyasetinin yanlış ellerde olduğunu'' belirterek, ''Bu gidişin önlenmesi gerek'' dedi ve ''Nasıl önleneceğini'' GÖZLEM'e anlattı.

Yazarlar
Website Security Test