Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''İnovatif tasarımlar üreterek dijital yoldan tanıtım yapmalıyız''

16.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Atınç Abay, konuk olduğu Gözlem Gazetesi Yayın Kurulu Toplantısında Türk şirketlerinin mevcut ekonomik darboğazdan çıkış sürecini iyi yönetecek esnekliğe ve yapısal özelliklere sahip olduklarını söyledi. Abay, büyüme için inavasyon ile online pazarlama ve tanıtımın önemine dikkat çekti.

ENGİN TATLIBAL


Son iki yıldır Ege Giyim Sanayicileri Derneği’nin (EGSD) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Atınç Abay, başarılı bir sanayici olmasının yanında entelektüel kişiliğe sahip bir örnek bir insan. Gazetemizin yayın kurulu toplantısına katılarak bölgesel sektörel örgütlenmenin ülke çapında başarılı bir örneği olan EGSD’nin öyküsünü anlatan Abay, daralan iş hacimlerine rağmen yakın gelecekten umutlu. EGSD’nin kurulduğu yıllarda tekstil makinesi ithalinin yasak olduğu dönemlerden günümüze gelindiğini vurgulayan Abay, inovatif tasarımlar, doğru yönlendirilen teşviklerle dijital pazarlama ve tanıtım ile Türkiye’nin tekstil ve konfeksiyon sektöründe mevcut potensiyelini aşacağı görüşünde...

 

Ege Giyim Sanayicileri Derneği, ekonomide sektörel örgütlenmenin çok başarılı bir örneği olarak karşımızda duruyor. EGSD’nin kuruluşu ve bugünlere gelişinden biraz söz eder misiniz?

 

Ege Giyim Sanayicileri Derneği, 1992 yılında Sayın Necip Kalkan’ın öncülüğünde kuruldu. Sektörümüzün o dönem çok daha büyük ve fazla olan sorunlarını gündeme taşımak amacıyla yola çıkıldı. Örneğin sözünü ettiğimiz dönemde makine ithalatı yasaktı. Herkes kaçak göçek makine parçaları getirerek konfeksiyon üretimi yapmaya çalışıyordu. Derneğimizin açılışını Sayın Süleyman Demirel yapmıştı. 26 yıl içinde tekstil ve hazır giyim sektörü ile birlikte derneğimiz de büyüdü. Gelinen noktada en fazla büyümeyi de 12 yıl önce Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu’nun teşvikişle başladığımız IF Wedding Fuarı ile kaydettik. Kendisi bizi davet ederek o dönem perakendeye yönelik gelin-damat fuarını nasıl geliştirebileceğimizi sormuştu. Biz de İzfaş ile birlikte proje oluşturarak IF Wedding Fashion adı altında niş bir fuar düzenlemeye başladık. IF Wedding Fashion, şu anda sektöründe gerek ziyaretçi ve gerekse katılımcı anlamında Avrupa’nın en büyük uluslararası fuarı konumuna gelmiş durumdadır.

 

Türkiye’de son bir yıldır sertleşen ekonomik dalgalanma içinde konfeksiyon sektörü ne oranda etkilendi?

 

Türkiye’de genel olarak ne olduysa bizim sektörümüzde de o oldu diyebilirim. Her sektörün aldığı zarar kadar bizim sektörümüz de zarar gördü. İhracat dışı kalemlere baktığınızda doğal olarak tüketicinin harcama oranının azaldığı noktada ilk kısıntının yapıldığı sektör, hazır giyim sektörüdür. İç pazarda büyük firmalar korkordato ilan etti ve durum böyle olunca sıkıntı büyüdü. Ama umutlu gidiyoruz. Yoğun biçimde ihracat çalışan firmalarımız var. İç pazar ile birlikte düşünüldüğünde yumurtaları böyüp ayrı sepetlere koymanın önemi bir kez daha ortaya çıktı. Krizlerin etkileri uzun sürebilir; piyasalar her zaman güllük gülistanlık olmuyor. Ama genel olarak baktığınızda kriz dönemlerini global anlamda en iyi yöneten şirketler de Türk şirketleridir. Çünkü sektör olarak esnek ve hantal olmayan bir yapıya sahibiz. Her şeye de hazırlıklıyız. Mart’ın ardından, yani yerel seçimlerin ardından piyasaların biraz daha oturacağını öngörüyoruz. Esas dengeler o zaman kurulacaktır diye düşünüyorum.

 

Dünyada tekstil ve konfeksiyon sektörünün mevcut dinamikleri ne durumda ve bunun karşısında Türkiye’nin durumu nedir?

 

Dünyada tekstil ve konfeksiyon sektörü maalesef globalleşiyor. Bunu kabul etmemiz gerek. Bunun er etkili örneği Zara’dır. Bu firma için dünyanın hazır giyim fabrikası diyebiliriz. Tek bir ürün üretmeyen bir organizasyon olarak dünyaya yayılmış durumdalar. Kendilerine modeller götürüyorsunuz, yüzlerce görüşme odası var, beğenirlerse sipariş veriyorlar ve maksimum 30 gün içinde teslimat istiyorlar. Üstelik bu şekilde eskisi gibi sezon kavramı kalktı ve “fast fashion” kavramı oluştu. Çok hızlı üretiliyor ve çok hızlı tüketiliyor. Bu durum karşısında bizim en önemli sıkıntımız, tekstil ve konfeksiyon sektöründe ülke olarak bir politikamızın olmaması. Öncelikle tutarlı ve iyi bir ülke politikamızın olması gerekiyor. Yol haritasına ihtiyacımız var. Eskiden Devlet Planlama Teşkilatı’mız vardı ve buna yönelik yol haritaları oluşturulurdu. Gelişmiş ülkeler, uzun vadeli politikalar oluşturuyorlar ve siyasi iktidar değişse dahi bu yol haritası çok fazla değişmezdi. Bizde şu anda herkes kendi planıyla kendi yolundan gidiyor ama ülke politikamız olmadığı için toplu halde nereye gitmekte olduğumuzu bilemiyoruz. Doğru planlar yapıldığı takdirde ve doğru sektörlere doğru teşvikler verildiği takdirde Türkiye’nin mevcut potansiyelini çok daha fazla yükseltebileceğini düşünüyorum.

 

Eğitim konusunda önemli çalışmalarınızın olduğunu biliyoruz. Bu konudaki faaliyetlerinizden söz eder misiniz?

 

Eğitim konusuna çok önem veriyoruz ve Dokuz Eylül Üniversitesi Moda Tasıarım Bölümü, Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Moda Tasarım Bölümü ile işbirliği içindeyiz. Danışma kurullarında beraber yer alıyoruz ve sektörün nereye gittiği, müfredatlarda hangi konuların yer alması gerektiği gibi konularda istişarelerde bulunuyoruz. MTK içindeki Mimar Sinan Meslek Lisesi ile de ortak çalışma içine girdik. Ekonomik koşullara bağlı olarak ne yapabiliriz diyerek baktık ve Valimize giderek meslek lisesinin kendi bölümümüzle ilgili laboratuarlarının yenilenmesini talep ettik. Sayın Valimiz kayıtsız kalmadı ve Genel Sekreterimiz Nükhet Hanım’ın da yoğun çabasıyla 750 bin liralık bir bütçe çıkarmayı başardık. Bu bütçe ile sadece tekstil ile ilgili laboratuarlar değil, okulun çatısından spor salonuna kadar pek çok kısmı revize edildi. Bu konuyu çok önemsedik, çünkü meslek lisesi mezunu gençlere sektörümüzün olan ihtiyacı çok daha fazla.

 

Türkiye’de hem sizin sektörünüz, hem de pek çok başka sektör için önemli bir nokta olan tasarım konusunda ne söylemek istersiniz?

 

Tasarım konusunu, sektörümüzün geleceği için önemli bir çıkış noktası olarak görüyoruz. Tasarım kavramını, ürünün daha inovatif hale getirilmesi olarak değerlendiriyoruz. İzmir’de bu konuda önemli çalışmalar yapılıyor. Milli Savunma Bakanlığı için kurşun geçirmeyen atletler tasarlandı. Bu atletler İzmir’deki bir firma tarafından üretiliyor. Laboratuarlarımız, yeterli olmamakla birlikte var. Teksmer önemli bir yatırım oldu.

 

Yeni pazarlama trendleri konusunda düşünceniz nedir?

 

Dünyanın geldiği noktada pazarlama ve tanıtım için dijital medyanın çok aktif kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Hızlı bir satış ağı kurmak için internetin sunduğu olanakları kullanmak, artık kaçınılmaz bir hale geldi. Bunu yapmazsanız çok yerel veya çok kapalı kalıyorsunuz. Ama ne yaparsanız yapın, nasıl pazarlamaya çalışırsanız çalışın, inovatif bir ürün ortaya koymazsanız, yarışta ön sıraları yakalamak çok da mümkün görünmüyor.

 

Türkiye’nin tekstil ve hazır giyim sektörüne yönelik büyük bir yetki ile tek bir şey yapacak olsanız ne yapardınız?

 

Ne yapacağımızı biliyoruz, ama yapmıyoruz. Bir Türkiye olarak çok akıllı bir insan topluluğuna sahibiz. Ama yapılması gerekenleri yapmıyoruz veya yapmakta geç kalıyoruz. Benim yapacağım tek bir şey olsa, öncelikle sektörün toplam bütçesini ve envanterini çıkartırdım. İki milyar dolar gibi bir para yaratmaya çalışırdım ki net hata noksanının dahi milyar dolarlar olan bir ülkede bu para bir şekilde bulunabilir. Bu fon ile Ar-Ge şehirleri kurardım. Örneğin iplikle ilgili Maraş’a, havlu ile ilgili Denizli’de gibi. Diğer ülkelerin üretmediği ve bize özgü ne üretebiliriz sorusunun yanıtını arar ve o yönde planlı bir üretim sürecine girilmesini sağlardım. Bunu da ülke olarak başarabiliriz düşüncesindeyim.

 

 

ATINÇ ABAY KİMDİR?

İlk, orta ve lise öğrenimini İzmir 'de tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünü ve aynı yıl Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, İngilizce İnşaat Mühendisliği bölümünü kazandı. Mühendis olmak daha ağır bastığından Kıbrıs'ta okumayı tercih etti. Mezun olduktan bir yıl sonra yedek subay olarak askerlik görevini tamamladı.

2003 senesine kadar çeşitli firmalarda profesyonel yönetici olarak görev aldı. 2003 senesinden itibaren aile şirketleri olan Kuloğlu Group 'a katıldı ve yeni kurulan Kuloğlu Tekstil'de Genel Müdür olarak görev aldı. Türkiye'de ilk kez spesial nakışlı kumaş üretimini yaparak HAREM markasını yarattı . Kuloğlu Tekstil yurt içi ve yurt dışı olmak üzere Harem Markası ile gelinlik ve abiye kıyafet sektörünün önde gelen markalarının tedarikçisi konumuna geldi.

Evli ve iki kız çocuk babası olan Atınç Abay; EGSD, EBSO, İZSİAD, İAOSB, ATAER, BEGOS, TOSBİ gibi çeşitli sivil toplum örgütlerinin, kamu kurumlarının yönetim ve denetim kurullarında, KOSGEB Yaşar Üniversitesi Ar-Ge projeleri değerlendirme kurulu üyesi olarak aktif olarak görev almaktadır. Son iki yıldır EGSD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Üçüncü kez görevine seçilen İnce, Güzelbahçe’nin ''rakı-balık'' yapmanın ötesinde bir kimliği olduğunu belirterek, ''5 büyük projeyi'' anlattı.

GÖZLEM konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu; ''Çiftçinin bahtı kara kaderini kim ve nasıl kurtaracak?'' işte görüşler...

Türkiye İstatistik Kurumu, Temmuz ayında TÜFE'nin yıllık yüzde 16.65 olduğunu açıkladı. 12 aylık ortalamada enflasyon yüzde 19.91 olurken ÜFE ise yüzde 21.66 olarak ge...

Suriye'de ''Güvenli Bölge'' konusunda ABD ile ''Müşterek Harekat Merkezi'' kurulacak. Gözlem konuyu uzmanlara sordu.

Çoban Ateşi Hareketi ve Büyük Türkiye Hareketi ile ''merkez sağ parti boşluğunun doldurulması'' sürecine girildi. Ne var ki, ''olağanüstü Kurultay ile'' ortaya bir de ...

İmarı alındı; Eylülde temel atılacak olan Ege Ticaret Merkezi’nde üretim, teşhir, satış ve ihracat ''bir arada'' olacak.

Topcu ''Türk siyasetinin yanlış ellerde olduğunu'' belirterek, ''Bu gidişin önlenmesi gerek'' dedi ve ''Nasıl önleneceğini'' GÖZLEM'e anlattı.

Yazarlar
Website Security Test