Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Ege’nin vizyonu, Türkiye’nin vizyonu olmalıdır''

7.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Başkanı Mehmet Ali Susam, ikincisi düzenlenen Ege Ekonomik Forum süresince Ege ekonomisinin ve potansiyelinin Türkiye’nin gündemine taşındığını ve öz kaynaklarıyla üreten ve gelişen Ege’nin vizyonunun tüm Türkiye’ye yayılması gerektiğini söyledi.

ENGİN TATLIBAL

Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nın ardandan yeni Türkiye’nin ekonomik stratejisini ortaya koymak üzere İzmir’de bir kongre toplamıştı. Bu kongrenin İzmir’de toplanmasının bir anlamı vardı; zira Türkiye’nin elde avuçta olan iktisadi varlığı, ağırlıklı olarak İzmir’in merkezinde olduğu Ege Bölgesi’ndeydi. Gözlem Gazetesi’nde görüştüğümüz Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Başkanı Mehmet Ali Susam, bu durumu ‘Var’larımız buradaydı, bunun üzerine ne yapabileceğimizi de burada konuşmak gerekiyordu” diye açıklıyor. Susam, iki yıldır başarıyla düzenlenen Ege Ekonomik Forum’un felsefesinin de bu olduğunu ifade ediyor. Sayın Susam ile İkinci Ege Ekonomik Forum’u değerlendirdiği bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sayın Susam, İkinci Ege Ekonomik Forum başarıyla geride kaldı. Geçen yılki ilk organizasyonda İstanbul veya Marmara merkezli grupların ağırlıklı olarak katılımcı olduğu bir Forum izlemiştik. Bu yıl ise gerçekten Ege ve Egeliler’in başrolünde olduğu bir organizasyona şahit olduk. Sizin gözlemleriniz neler?

Bu gözleminize katılıyorum. İlk kez bir organizasyona giriştiğinizde, buradan bir know-how çıktısı oluşuyor. Bunu biz birlikte çalıştığımız ve İstanbul Forum’unu düzenleyen Özgencil Grup ile ve NTV ile elde ettik. Dolayısıyla ilk Forum’da biz bu kurumların know-how’ından yararlandık. Birinci Ege Ekonomik Forum’da ortaya koyduğumuz organizasyon ile Ege kamuoyu bu işi benimsedi. Ben de stratejik olarak bu işin yerelin inisiyatifiyle devam etmesi gerekliliğini belirttim ve bunu EGEV’in koordinatörlüğünü yaptığı İzmir Başkanlar Kurulu’nun da gündemine taşıdım. Burada “İkinci Ege Ekonomik Forum’da sizlerin yönlendirmesi ve yerel inisiyatif ile hareket edelim” dedim. Çünkü EGEV’in kendisi zaten böyle bir vizyon ile ortaya çıkmıştır. Merkezi hükümetin stratejik planlarına, yerelin tüm fırsatlarını katarak bölgenin talep ettiği büyüme planları çerçevesinde merkezi yönetimi teşvik etmek düşüncesinden hareket etmiştir. Bu yönde lobi yapmayı amaçlar. EGEV, geçmişte yaptığı çalışmalarla bölgenin potansiyelini ve bu potansiyel çerçevesinde hangi istikamette büyümesinin doğru olacağını çok doğru biçimde ortaya koymuştur. Sanayimiz zaten vardır ve güçlüdür, İzmir’in liman kenti olmasından ötürü ticaretimiz tarih boyunca canlı olmuştur, organize sanayi bölgelerimiz ve serbest bölgelerimiz vardır, tarım çok güçlüdür, yenilenebilir enerjide İzmir ve Ege Bölgesi büyük bir potansiyel ortaya koymaktadır. Bunların yanı sıra bilgi teknolojileri alanında iddialı olabilecek bir yapısı vardır. Bu alanlarda hem tarihsel bir birikimi vardır, hem de Cumhuriyet döneminde İzmir İktisat Kongresi ile Türkiye’nin ekonomik vizyonunun ve temel stratejilerinin belirlendiği bir bölgedir. Böyle olmasının nedeni, “varlarımızın” üzerinden bir strateji koymanın gerekliliğidir ve Kurtuluş Savaşı’nın ardından Türkiye’nin bütün “varları” Ege’dedir. İkincisini düzenlediğimiz Ege Ekonomik Forum’da da bunun altını çizdim.

Gelinen noktada Ege Ekonomik Forum’un, bir nevi “Yeni nesil İzmir İktisat Kongresi” halini almakta olduğunu söyleyebilir miyiz?

Doğru söylüyorsunuz. İzmir İktisat Kongresi’nin hedeflerine ve gündemine baktığınızda, bugün de son derece güncel olduğunu görüyorsunuz. Aradan geçen yüz yıla yakın zamana rağmen o gün konuşulanlar bugün de konuşuluyor. İzmir İktisat Kongresi’nde “yerli ve milli” olmak gerekliliği ortaya konmuştu, bugünde aynısını konuşuyoruz. Ama İzmir İktisat Kongresi’nde buna ihracatçı olmak gerektiğini, küresel dünya ile birlikte olmak gerektiğini, ama bunun bizim ekonomik gelişmesine müdahale ederek yön vermesini değil, bizim milli ekonomimizle rekabet etmemiz gerektiğini de eklemiş. Bütün bunlar bugün de günceldir. Tüketimi de üretimi yerliye yönetmiştir ve yerli malı haftaları düzenlenmiştir, bu durum bugün de günceldir. Cari açık problemini çözmek için bu söylemler bugün de gündemdedir. Biz de başkanlar kurulunda Ege Ekonomik Forum’un ikincisinin bu bakış açısı üzerine oturmasını hedefledik.

İkinci Ege Ekonomik Forum’un temel mesajı ne oldu?

Şöyle ifade edeyim; Forum’un ilk gününde, sizin de takip ettiğiniz gibi, küresel dünyada Türkiye’nin nasıl konumlanması gerektiğini tartışan bir oturum ile başladık. Küresel dünyada ticaret savaşları yaşanıyor; Brexit’ten sonra ne olacak ve Avrupa Birliği orta vadede güçlenecek mi, yoksa zayıflayacak mı sorusu tartışılıyor. Bu gelişmeler Türkiye’yi nasıl etkileyecek, bu merak ediliyor. Küresel üretimin gücü haline gelmekte olan Asya ürünlerinin pazarlanmasında Türkiye’nin rolünün ne olacağı sorgulanıyor. İlk gün bunlar ortaya kondu ve çarpıcı fikirler dile getirildi. İkinci oturumda da, böyle bir ortamda Ege nerede duruyor sorusu soruldu. Buradan çıkan düşünce ise esasen İkinci Ege Ekonomik Forum’un verdiği temel mesaj oldu diyebilirim: Ege’nin vizyonu, Türkiye’nin vizyonu olmalıdır. Bu, çok önemli bir açılımdır.

Bu yılki forumda, geçen yıla nazaran oldukça ağırlıklı biçimde tarım ve tarımın geleceği konusu tartışıldı...

Evet... Forum’un ikinci gününün açılışında Sayın Tarım ve Orman Bakanımız da ifade etti; yakın bir gelecekte dünyanın en büyük şirketi, bir teknoloji şirketi olmayacak, bir tarım ve gıda şirketi olacak. Dolayısıyla teknolojik gelişmeleri üretim süreçlerine uygulamak suretiyle var olan tarımsal potansiyelini doğru stratejilerle birleştirerek, Ege Bölgesi’nin gelecekte bu büyük tarım şirketlerini çıkartabilecek bir potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Kısacası  Ege, Türkiye’nin yaşadığı ekonomik sıkıntılardan çıkış için gerekli açılımları yapma potansiyeline sahip bir bölge. Ve şunun altını çizmek istiyorum, Ege Bölgesi, kendi kaynaklarıyla gelişmesini sürdüren bir bölge. Finans açısından Ege Bölgesi en fazla öz kaynak kullanan bölgedir. Bu, hem fırsat yaratmaktadır, hem de kriz dönemlerinde dirençli durmasını sağlamaktadır. O yüzden bir kez daha söylüyorum, Ege’nin vizyonu, Türkiye’nin vizyonu olmalıdır. Bu noktada Sayın Meclis Başkanımız ve Bakanlarımız da bu ifadeye değer verdiler söylemlerinde dile getirdiler.

Organizasyona özel sektörden daha fazla katılım olması için B2B toplantılar ya da benzeri etkinliklerle zenginleştirilmesi düşünülebilir mi?

Bu ifade ettiğiniz fikri, daha birkaç saat evvel Başkanlar Kurulu’ndaki değerlendirme toplantımızda konuştuk. Orada gelen önerilerden biri de buydu. Alt toplantılarla Forum’u desteklemek... Çünkü masaya yatırılması gereken çok fazla önemli konu var; örneğin lojistik var, turizm var... Turizmin kendi içinde birçok alt konusu var ve bunların bölgesel anlamda ayrı ayrı konuşulması gerekiyor. Bunlar üzerinde konuştuk. Ama genel olarak şu ifadeyi kullanabilirim; Ege Ekonomik Forum, artık Ege’ye mal olmuştur. Ege için yararlıdır ve Forum sayesinde iki üç gün boyunca Türkiye Ege’yi konuşmaktadır ve “Ege’nin vizyonu, Türkiye’nin vizyonu olmalıdır” görüşü seslendirilmektedir. Bu nedenle biz bunu önümüzdeki yıllarda geliştirerek devam ettirmeliyiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

"Barış" dedi, "Hürriyet" dedi, "Tam bağımsızlık" dedi, her şeyi, bütün mücadeleyi üçü uğruna verdi. "Yurtta Barış, Dünyada barış" en önemli ilkelerinden biriydi. O büt...

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)'nin "tarım ürünleri ithalatında Kamu İhale Yasası'ndan muaf tutulmak istenmesi" sektörde büyük tepkilere yol açtı. GÖZLEM, konuyu uzmanla...

Tekstil sektörü ve paydaşlarını 1992 yılından beri destekleyen Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) gelişen ve dönüşen sektörün en sıkı takipçilerinden biri konumunda...

Türkiye’de uzun süredir liyakat kurallarını yerle bir eden atamalar yapılıyor. Diplomasi tecrübesi olmayanlar, büyükelçi, yabancı dil bilmeyenler ateşe, veterinerler v...

Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi, Değerli Konut Vergisi, gelir vergisi tarifesine yeni dilim ve oran eklenmesi gibi düzenlemeleri de içeren yeni vergi kanun t...

'Suriye'den çıkıyorum'' diyen Trump'ın zırhlı birlikleri ''Petrol'' diye geri geldi. İdlip'teki Operasyonda Baghdadi öldürüldü. ''Suriye'ye Esad ile beraber hakim oldu...

TÜRSAB Ege Bölgesi Temsil Kurulu Başkanı Osman Tolga Gencer, Gözlem Gazetesi Yayın Kurulu'nun konuğu oldu.

Yazarlar
Website Security Test