Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ege’de “işgal edilen” Türk adalarındaki Yunan otelleri, Türkiye’de pazarlanıyor!

7.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

19 otelden ikisinin rezervasyonlarının Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un sahibi olduğu ETS Tur tarafından yapıldığı” haberleri kamuoyunda tepki yarattı. tepki çekti. Tepkiler üzerine söz konusu oteller, rezervasyon sisteminden kaldırıldı. GÖZLEM, konuyu uzmanlara sordu.

GİZEM AY

Türkiye ile Yunanistan arasındaki en önemli sorunlardan biri de, Yunanlıların Ege Denizi’nde işgal ettiği Türk adaları.

Yunanlılar önce, bu adalara asker çıkardılar, kiliseler yaptılar, törenler düzenlediler, en sonunda da oteller inşa ederek, turizme açtılar ve de Türkiye’de pazarlamaya başladılar.

Bu süreçte, “çok şaşırıcı” bir haberi, Yeniçağ Gazetesinde Ahmet Takan ortaya attı. “İşgal altındaki adalardan Keçi Adası’ndaki H Hotel Pserimos Villas,  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un sahibi olduğu ETS Tur tarafından da pazarlanıyordu ve gene işgal altında olan Antalya Gavdos Adası'ndaki Gavdos Studios Oteli de pazarlama programında idi.”

Takan, işgal altındaki bu adalarında Yunanlıların kurduğu 19 otellik zincirin listesini de veriyordu: İzmir Koyun Adası'nda (4); Captain Diamantis Mansion Grand Apartment, Captain Diamantis Mansion Standard Room, Captain Diamantis Mansion Executive Suite ve Captain Diamantis Mansion Deluxe Room. Aydın Hurşit Adası'nda (6); Nektaria on the Beach, Studios Nektaria, Studios Rena, Eftichia Rooms&Studios, Costareli ve Patras Apartments. Aydın Nergizçik Adası'nda (1); Katsavidis. Aydın Marathi Adası'nda (1); Pantelis Marathi Island Resort. Aydın Eşek Adası'nda (2); Studios Ageri ve Island Studios. Muğla Keçi Adası'nda (1); H Hotel Pserimos Villas. Antalya Gavdos Adası'nda (4); Gavdos Princess, Gavdos Studios, Metochi Gavdos ve Manthos Casa.

GÖZLEM okuyucuları, belki, “Bu oteller de neymiş” diye merak edip giderseniz, unutmayın; bu otellerde konaklayabilmeniz için aynı sayın Binali Yıldırım gibi “pasaport ile” kendi adalarımıza giriş yapabilirsiniz. Yunanlılar, başka türlü izin vermiyor.

Millî Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin kararına göre, “booking.com, Türkiye'de yerleşik otel ve konaklama tesislerini pazarlayamaz ve pazarlanmasına aracılık edemez” kararını işaret ederek “Ets Tur, Kültür ve Turizm Bakanlığı, booking.com ile ilgili mahkeme kararına neden uymuyor? Anılan şirkete neden müdahil olmuyor? TÜRSAB uyuyor mu? TÜRSAB, mahkemeye verdiği booking.com şirketinin Türkiye'de yerleşik 14 Yunan otelini pazarlamasına neden sessiz kalıyor?" sorularını sordu.

Yalım, yaptığı açıklamada, Yunan sitesi kalymnos-news.gr'de, 20 Kasım 2018’de yayınlanan bir habere dikkat çekti; "Habere göre Muğla Keçi Adası’nda konuşlu H Hotel Pserimos Villas, 2019 turizm sezonu için eleman arıyor. (...) Yunan otelini pazarlayan şirketlerin arasında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un şirketi de var. Bakan Ersoy, işgal altında olan Muğla Keçi Adası’ndaki Yunan Oteli Hotel PserimosVillas'ı, sahibi olduğu Ets Tur şirketi vasıtasıyla pazarlıyor. Şirketin ilanında adaya pasaport ve vize ile gidileceği belirtiliyor.”

Yalım “işgal altında olan Muğla Keçi Adası'nın Yunanistan'a ait olduğunun iddia edildiğini” de kaydetti ve 1923 Lozan Antlaşması'nı hatırlatarak "Lozan Antlaşması'nın 15. maddesinde ve ek olarak konulan 2 no’lu haritada, Keçi Adası’nın İtalya’ya verilmediği açıkça görülmektedir. (...) Türkiye Cumhuriyeti’nin bu adalardaki egemenlik haklarını yok sayması asla kabul edilemez, Bakan Ersoy derhal istifa etmelidir" diye konuştu.

Yalım, “Ersoy’un Türk Milletinden özür dileyerek istifa etmesi kendisi ve şirketi için en hayırlı seçenek olup hukuki ve yasal sorumluluktan kurtulmasını sağlar. Aksi halde, 30 Mayıs 1913 Londra Antlaşması, 1923 Lozan Antlaşması, 04 Ocak 1932 Türk İtalyan Sözleşmesi ve 1947 Paris Antlaşması’nı ihlal eden ve işgal altındaki iki Türk adasını bütün dünyaya Yunan adaları olarak ilan eden bir şirketin sahibi olarak Ersoy’un TCK 302’den yargılanması kaçınılmazdır” dedi.

 

 

“AFFEDİLEMEZ BİR TUTUM VE DAVRANIŞTIR”

Güman Kızıltan(Kültür ve Turizm Bakanlığı Emekli Müsteşar Yardımcısı) -Türkiye ile Yunanistan maalesef iki komşu ülke olmakla beraber aralarında tarihin ilk dönemlerinden beri “güven” ortamı sağlanamayan komşulardır.

İlişkiler inişli çıkışlı ve Yunanistan’ın siyasetteki “salam” politikası sonucunda kaybeden ne yazık ki Türkiye olmuştur. “İddialar eğer doğru ise” Sayın Bakan Ersoy’un ortak olduğu şirketin şu anki politikası ve Yunanistan’ın işgal ettiği adalardaki “otellerini” pazarlama programına alması affedilmez bir tutum ve davranış olduğu gibi Türkiye’nin sorunlu Ege adaları politikalarını da inkâr eden ve zarar veren bir davranıştır. Yapılmaması gereken “ETS Tur Şirketi’nin bu adalardaki otelleri programlarından derhal çıkarmasıdır. Ancak bu güne kadar bir açıklama yapılmaması ise dikkat çekicidir.

Türkiye’nin Yunanistan ve Ege-Akdeniz ve Kıbrıs adası sınırlarındaki ve arada sırada tekrarlanan “vize” sorunlarını toptan ele alması ve gözden geçirmesi gereklidir. Bu nedenle iki ülke aralarındaki kırmızı çizgilerini anlaşmalı kesin politikalara bağlamalıdır. Aksi halde sorunlar devam edip gidecek ve komşulukta asla dostluk olmayacaktır.

 

 

“TÜRKİYE’Yİ YÖNETENLERİN DUYARLI DAVRANMASI GEREKİYOR”

Bahattin Yücel (Eski Turizm Bakanı) -Egedeki o adaların statüsü henüz netlik kazanmış bir durumda değil. “Türkiye, Yunanistan egemenliğini tanıdı mı tanımadı mı” belli değil, kamuoyuna bununla ilgili bir açıklama yapılmadı. Dışişleri Bakanlığı’nın bu konuda bir açıklama yapması gerekiyor. Eğer bu adalar Yunanistan’ın egemenliğine geçtiyse değil otel, askeri birlik bile kurabilirler. Böyle tartışmalı bir durumda Türk şirketlerinin, Türkiye’de otel kalmamış gibi o otelleri kullanmalarını yadırgıyorum. “Sahibi Türkiye’de bakanlık yapıyorsa bir kere daha düşünmesi gerekiyordu” diye düşünüyorum. Türkiye’yi yönetenlerin çok duyarlı davranması gerekiyor. Çünkü Türkiye şirket gibi kâr amaçlı yönetilemez. Tabii ki insanların mutluluğu, ülkenin refahı için çaba harcayacaklar ancak burada “İki Yunan odası satsa ne olur satmasa ne olur” diye düşünürdüm ve ben olsam böyle bir şey yapmazdım.“BAKANIN ŞİRKETİNİN BÖYLE BİR ŞEY YAPTIĞINI SANMIYORUM”

Emre Pekin (Pekin Turizm Yönetim Kurulu Başkanı) -ETS Tur’un kendi otel pazarlama sitelerinde yabancı sitelerle yapmış olduğu iş birliği çerçevesinde yüzlerce, binlerce otel bu sitede yer almış olabilir. Bu sitelerin çalışma tarzı şudur: Ya bir yerden hazır site satın alırısınız ya da kendiniz yaptırırsınız. Yaptırdığınızda bu sitenin içini doldurmak üzere daha büyük çapta bu işle uğraşan, uluslararası faaliyet gösteren büyük toptancı firmalardan paket halinde otel pazarlama imkanını satın alırsınız. Burada kendi sitenize dahil ettiğiniz her otelin detaylarını bilme şansınız yok. Ancak böyle bir şey olur da ortaya çıkarsa haberiniz olur. Mehmet Ersoy’u tanırım bilerek böyle bir şey yaptığını düşünmüyorum ancak yaptıysa bu büyük bir skandaldır. Skandalın ötesinde Yunanistan’ın bu adaları işgal etmesini resmen Türk hükümetinin tanıması anlamına gelir ve Mehmet Bey’in böyle bir şey yapacağını hiç zannetmiyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Siyasi tartışmaların dozunu yükselten açıklamalarla gerilim zincirine art arda eklemeler yapılmasından vazgeçilmesi gerekirken, “çok ağır sözler, isnatlar ve iddialar ...

CHP’nin “Hedef iktidar” sloganıyla yaptığı 37. Olağan Kurultay’da, Tuncay Özkan başta 4 genel başkan yardımcısı Parti Meclisi’ne giremedi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun liste...

Ankara’da 87 yaşında vefat eden, Türk basın tarihinin duayen isimlerinden ve Gazetemizin yazarlarından gazeteci-yazar Mehmet Ali Kışlalı törenle son yolculuğuna uğurla...

Dünyayı sarsan, 650 binden fazla can alan, 16.4 milyona yakın kişiye enfekte olan coronavirüs (Covid-19) ile ilgili uluslararası sağlık örgütlerinden uyarılar gelmeye ...

“Üst makamın hata ve yanlışları için” uyarılar yapılması yerine, devletin başta adalet olmak üzere “tarafsız yapısının yaralar almasında gönüllü görev üstlenenler”; si...

Başta AVM’lerdeki mağaza, lokanta ve kafeler olmak üzere kapanan, satılmaya çalışılan işyerlerinin, dükkanların, mağazaların sayısındaki artış önlenemiyor. GÖZLEM uzma...

Türkiye, Suriye ve Libya’nın dışında Ermenistan ve Yunanistan ile de askeri gerilim yaşamaya başladı. Suriye’de sınır ötesi operasyon sürerken, Libya’da tansiyon gider...

Yazarlar
Website Security Test