Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bir tarafta ''Cumhur'', bir tarafta ''Millet''; kim kazançlı çıkacak?

14.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Büyükşehirler paylaşıldı, bazı il ve ilçelerde de “destekleme” olabilecek. Uzlaşmaları analiz eden Mehmet Şakir Örs “Kimin kazançlı çıkacağını tahmin zor” dedi.

Türkiye, 24 Haziran 2018’de yapılan cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimlerinin ardından 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlere de “ittifaklarla” gidiyor. 24 Haziran seçimleri sonrasında “bozuluyor” deniler ittifaklar yerel seçimler için de kuruldu. AK Parti ile MHP, “Cumhur İttifakı”nda, CHP ile İYİ Parti ise “Millet İttifakı”nda uzlaştı. Buna göre partiler aday çıkarmayacakları illerde ittifakın adayını destekleme kararı aldı, bazı ilçelerde de “yerel destek” olabilecek.

CHP ile İYİ Parti arasında "anlaştılar-bozuldu" denile deline sürdürülen yerel seçim görüşmeleri, uzlaşmayla sonuçlandı. İki parti heyetleri arasında son görüşme Çarşamba günü yapıldı. Heyetlerin görüşmesinden “Uzlaşma çıkmadı” haberlerinin ardından iki partinin lideri CHP Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Uzlaşmayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener birlikte açıkladı. Yapılan ittifak doğrultusunda,İYİ Parti 11 ilde CHP’nin adayını, CHP’de 10 ilde İYİ Parti’nin adayını destekleyecek. İYİ Parti,  Ankara, İstanbul ve İzmir'de aday çıkarmayacak ve CHP'nin adayı desteklenecek.

İki lider görüşme sonrası açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, "Arkadaşlar yoğun bir mesai harcadılar. İşbirliği yapmanın zorluklarını tahmin edersiniz ama bizim gündemimizde her zaman olduğu gibi yine Türkiye var. Türkiye'nin demokrasisi var. İnsanların bizden beklentileri var. Özel kişisel angajmanlara girmeden Türkiye'yi düşünerek vatandaşlarımızı düşünerek onların umutlarını büyüterek yolumuza devam ettik. Güzel bir çalışma oldu. Güzel şeyler olacak demiştik. Biz kendimizi Türkiye'ye adamış olan iki genel başkanız. Bireysel hiçbir beklentimiz çıkarımız yok. " ifadesini kullandı.

Akşener, ise yaptığı açıklamada "İşbirliği ve güç birliği yapmak üzere İYİ Parti ve CHP heyetleri anlaştılar. Ülkemize hayırlar uğurlar getirsin inşallah. Ülkemizdeki bu umutsuz havanın dağılmasına sebep olur inşallah. Hayırlı bir başlangıcı yaptığımızı düşünüyoruz. Aday olacak olmuş olan bütün arkadaşlarımıza başarılar diliyorum." dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, parti genel merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Aydın, Muğla, Tekirdağ, Hatay, İzmir, Eskişehir, Ankara, İstanbul, Antalya, Bursa ve Adana'da İYİ Parti'nin aday çıkarmayacağını bildirdi. Mersin'in iş birliği kapsamı dışında olduğunu, bu şehirde her iki partinin de kendi adayını çıkaracağını dile getiren Salıcı, "Balıkesir, Denizli, Manisa, Kocaeli, Konya, Samsun, Trabzon, Kayseri, Sakarya, Gaziantep'te CHP aday çıkarmayacak, İYİ Parti'nin adayları desteklenecek." dedi.

Bu iller dışında, diğer illerde de CHP ile İYİ Parti arasındaki iş birliği imkanlarının değerlendirileceğini ifade eden Salıcı, imkan varsa iş birliğinin yapılacağını, yoksa herkesin kendi adayını çıkaracağını söyledi. CHP, daha önce adayını açıkladığı Balıkesir'deki adayı Ahmet Akın'ı geri çekerek, bu ili İYİ Parti'ye bıraktı. Bu durum, CHP Balıkesir İl teşkilatını isyan ettirdi. İl Başkanı ve ilçe başkanları “istifa edeceklerini” açıkladılar.

 

 

CHP Yavaş'la devam edecek mi?

Ankara'nın CHP'de kalmasının ardından şimdi CHP'nin Mansur Yavaş'ı aday gösterip göstermeyeceği sorusuna yanıt aranıyor. Kılıçdaroğlu'nun Akşener'i genel merkezden uğurlamasının ardından, adı CHP'nin Ankara adayları arasında geçen Ankara Kulübü Derneği Başkan Metin Özarslan'la görüşmesi kulisleri hareketlendirdi. Gelen ilk bilgiler, görüşmenin, Özarslan'ın daha önce aldığı randevu çerçevesinde yapıldığı yönünde.

Mansur Yavaş 2014'te CHP'den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmuş, kılpayı sayılabilecek bir oranla (yaklaşık 32 bin oy) AKP'li Melih Gökçek'e kaptırmıştı. CHP içinde Yavaş'ın adaylığına karşı çıkanların sayısı azımsanmayacak kadar fazla olsa da, Kılıçdaroğlu'nun Ankara'da Yavaş'ın adaylığını baştan beri istediği biliniyor. Cuma akşamı gazetemiz baskıya girerken, kulislerdeki hava “Mansur Yavaş tamam” şeklinde idi.

 

 

 

AKP VE MHP’DE “HERKES KENDİ YOLUNA”DAN İTTİFAKA..

AK Parti ile MHP arasında yaşanan “af” gerilimi, iki parti arasında “Cumhur İttifakı”nın bittiği mesajları verilmişti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti ile yürütülen “yerel seçimde ittifak” müzakerelerine grup konuşmasıyla nokta koymuş ve ittifakı, “Parti olarak herhangi bir ittifak beklentimiz, ittifak arayışımız, ittifak niyetimiz geldiğimiz bu aşamada artık kalmamıştır” sözleriyle bitirmişti. Bahçeli, aynı toplantıda, İstanbul dahil Türkiye’nin her seçim bölgesinde aday çıkaracaklarını belirtmişti.

Bahçeli’nin restine restle karşılık veren Erdoğan, “Mademki ‘biz yolumuza’ diyorlar, biz de ‘Herkes kendi yoluna’ deriz” diye cevap vermiş ve Cumhur İttifakı’na leke gelmesini asla istemediklerini vurgulamıştı. Karşılıklı açıklamalara rağmen, “millet İttifakı görüşmeleri başlayınca”, kararler değşti ve iki parti yerel seçimlere de “Cumhur İttifakı ile girmek’ konusunda anlaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yerel seçim başlığında üçüncü kez bir araya geldi. 12 Aralık günü yapılan son toplantı sonrasında liderler herhangi bir açıklama yapmazken, kulislere göre, Erdoğan ve Bahçeli görüşmesinde karşılıklı jestlerin hangi il ve ilçelerde olacağı, ittifakın yerel seçimde nasıl çalışacağı konuları masaya yatırıldı. Erdoğan bugüne kadar 74 ilde adaylarını açıklamıştı. Kalan illerle, ilçe ve belde adaylarının belirlenmesi için bu görüşme bekleniyordu.

AK Parti’nin Isparta, Manisa, Karabük, Bartın, Kars, Adana, Mersin, Osmaniye'de aday çıkarmayarak MHP adayını destekleyecek. MHP buna karşılık İstanbul, İzmir ve Ankara’da AK Parti’nin adayını destekleyecek. İller düzeyinde kurmayların çalışmalarını büyük oranda tamamladığı ifade edilirken ilçeler düzeyinde ise sürdüğü belirtiliyor. MHP’nin gücünü koruduğu ilçelerde AK Parti’nin aday çıkarmamasına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak AK Parti kurmayları, özellikle İstanbul’da 39 ilçeden 25’ini AK Parti’nin elinde bulundurduğuna dikkat çekerek bu ilçelerde MHP’ye bırakılmasının söz konusu olmadığına dikkat çekiyor. AK Parti cephesinde CHP’nin elinde bazı ilçelerde MHP’nin desteklenebileceği görüşü savunuluyor.

  

“YENİ SİSTEM İTTİFAKLARI DAYATIYOR”

Mehmet Şakir Örs (Gazeteci-Yazar) –Yeni yönetim sistemi kamuoyuna sunulurken, bu sistemi savunanların en önemli tezi;  artık ülkemizde koalisyonlar döneminin olmayacağı ve tek partili bir istikrar ortamının sağlanacağı noktasında odaklanıyordu. Doğrusu bu tez önemli ölçüde yurttaşımızı etkiledi de... Oysa yeni sisteme karşı çıkanların tezi de; bu sistemin tam aksine koalisyonları zorunlu hale getireceği, yalnızca zamanlamasının değişip koalisyonların seçim öncesinde yapılmak zorunda kalınacağıydı.

Hayatın gerçekleri, kısa zamanda, muhalifleri, yeni sisteme karşı çıkanları haklı çıkardı. Getirilen yeni sistem, seçim ittifaklarını, yani bir bakıma partilerin seçim öncesinde koalisyon yapmasını neredeyse zorunlu hale getirdi. 24 Haziran genel seçimleri bunun ilk provası oldu. Üstelik genel seçimle ilgili bu konuda bir yasa da çıkarıldı. Yerel seçimle ilgili bir ittifak yasası olmamasına karşın, partiler ister istemez, seçim yasasını da dolanarak, bir araya geliyorlar ve ittifak yapıyorlar. Üstelik iki blok, birbirini karşılıklı olarak etkileyip tetikleyerek, ittifaka zorluyor. Dolayısıyla, bir bakıma ittifak yapmaya mecbur kalıyorlar.

Aslında bu dayatma, bir bakıma çoğulcu demokrasiyi de yok ediyor. Farklı partiler, siyasal anlayışlar, siyasetin farklı renkleri, giderek kendilerini ifade edebilecekleri ve seçenek oluşturabilecekleri bir alan bulamıyorlar. Sıkça altını çizdiğimiz gibi; siyasette kutuplaşma artıyor, seçim yarışı, iki büyük partinin ve adaylarının çekişmesine dönüşüyor.

Siyasette yaşanan son gelişmelerle birlikte, 31 Mart 2019 yerel seçiminin de, 24 Haziran seçiminde olduğu gibi ‘Cumhur İttifakı’ ile ‘Millet İttifakı’ arasında geçeceği görülüyor. Bu ittifakların, genel anlamda, seçimin kaderini belirleyecek üç büyük kentte iktidar ve ana muhalefet partilerinin işine yarayacağını, öncelikle de buraları için oluşturulduğunu düşünüyoruz. Örneğin İzmir’de bu ittifak CHP adayını daha da öne çıkaracaktır. Doğru, yerel ve kapsayıcı bir adayla; 16 Nisan anayasa oylamasının ‘hayır bileşenleri’ bir noktada buluşturulabilir. Daha önce,  CHP’nin üç büyük şehirde çıkaracağı adayları irdelerken; ‘Hayır’ı birleştirip büyütecek adaylar’ tanımlaması yapmıştık. Bu yaklaşımın doğruluğu, şimdi daha iyi anlaşılıyor ve ittifaklar bağlamında daha da öne çıkıyor.

Her iki ittifakın küçük ortaklara bırakılan illerinde, bu partiler kendilerini göstermeye ve belediye başkanlığı almaya çalışacaklardır. Bazı lokal yerlerde bu fırsatı değerlendirebileceklerini de düşünüyoruz. Örneğin Manisa’da bu iş MHP’ye yarayacaktır. Partilerinin aday çıkarmadığı Manisa’da, bir bölüm CHP’li seçmen, İyi Parti adayı yerine MHP adayı Cengiz Ergün’e yönelebilir. Önceki seçimlerde kazanması için oy verdiği Ergün’ü, olası İyi Parti adayına göre kendisine daha yakın bulabilir.

İttifaklar yapılmasına karşın, genel anlamda, tüm seçmenlerin mutlaka kendi partisinin yaklaşımına uygun oy kullanacağı da düşünülmemelidir. Seçimin yerel seçim olduğu ve yerel dinamiklerinin de bulunduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir. Seçmen sandıkta bütün bu etkenleri vicdanında tartıp değerlendirerek oyunu kullanacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

“Son yıllarda izlenen “her sorunun zaman içinde kendiliğinden çözüleceği” şeklinde özetlenen zamana yayma politikaları istisnai koşullarda bazen sonuç verebilir ancak ...

Yayın kurulu üyemiz Emekli Albay Soner Aydın, “TSK içinde yankısı büyük olan olayın karanlıkta kalan noktalarını” GÖZLEM okuyucuları için yazdı.

Olumlu tablonun kahramanlarından olan sağlık çalışanlarına yapılan “mali destekte ortaya çıkan adaletsiz tablo” tepkilere yok açtı. GÖZLEM uzmanlara sordu. Görüşler “t...

Bir taraf “Dünyada en iyiyiz”, öteki taraf “Gerçekler saklanıyor, gidiş olumsuz” algısı yaratmak için yarışıyor. Asıl soru; “Gerçek hangisi?”

Türkiye’de muhalif siyasetçiler ve gazeteciler, “mafya babaları, sivil milis heveslileri, partili gençlik grupları ve parti yöneticilerinin tehditlerine maruz kalırken...

Türkiye de “normalleşme sürecine giren” ülkeler arasında. Ama tedbirler sürüyor. “2 gün yasaklı + 2 gün kısıtlamalı” bir hafta sonu + hafta başı yaşayacağız.

Diyanet İşleri Başkanı ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı “yargı koruması” altına alındı. Gazetecilere, Barolara soruşturma ve “haberleri engelleme” kararları üst ü...

Yazarlar
Website Security Test