Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Seçim'' asgari ücretinden İşçi memnun, ya İşveren?

28.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

GÖZLEM, konuyu uzmanlara sordu, işte cevapları…

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 4. toplantıda, 2019 yılı için uygulanacak net asgari ücreti (bekar işçi) 2 bin 20 TL’ye, brüt 2 bin 588 lira olarak belirledi. Mevcut bin 603 liralık ücrete göre yüzde 26,05 oranında artış oldu.  Evli ve 3 çocuklu bir işçinin maaşı, asgari geçim indirimiyle birlikte 2 bin 155 lira oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun oy birliği ile imzaladığı yeni oranlardan işçi kesimi memnun görünüyor.

Yeni asgari ücretin işverene maliyeti ise 3 bin 6 lirayı bulacak. Artan maliyetler işvereni tedirgin ediyor. İstihdam kaybı ya da kayıt dışı çalışanlarda artışa yol açabileceği uyarıları yapılıyor. Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücret işveren desteği olarak 2018’de açıklanan ve 9 ay olan nakit desteğinin 2019’un tamamında verileceğini açıkladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, evli ve 3 çocuklu çalışan için asgari ücretin 2.155 TL olduğunu bildirdi. Yeni asgari ücretin komisyonda oy birliği ile belirlediği bilgisini veren Bakanı Selçuk, "Enflasyon üzerinde artış yaparak işçimizi enflasyona ezdirmeyeceğimiz sözümüzü tutmuş olduk." dedi.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay da asgari ücret görüşmeleri devam ederken yaptığı açıklamaları hatırlatarak “Başımıza gelmeyen kalmadı. Dediler ki; ‘Türk-İş Başkanı insanları sokağa davet ediyor.’ Ne yapacağım, plaja mı davet edeceğim? Sıkıntım olduğunda anlatacağım” dedi. Atalay, 2020 liralık asgari ücretin “mükemmel” olmadığını ancak kabul edilebilir olduğu görüşünü dile getirdi.

Öte yandan, uzmanlar ve işçi –  işveren kuruluşlarının temsilcileri, bir başka “önemli” konuya dikkati çekiyor ve “istihdam ve işten çıkarmalar konusunda hassas olunmasının ve izlenmesi gerektiğinin” altını çiziyorlar.

 

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, TİSK işveren tarafı adına masa bulunuyor.

 

 

İŞ DÜNYASI TEMSİLCİLERİ NE DEDİ:

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar:Yüzde 26 oranındaki asgari ücret artışını farklı açılardan değerlendirmek isterim:  Öncelikle ülkemizin bir gerçeği var. Bu gerçek diyor ki, ülkede açlık sınırı 2000 TL ve 7 milyon insanımız bu sınırın altında yaşamını idame ettirmeye çalışıyor. Bu anlamda elbette ki destekliyoruz. Keşke bütçemiz çok daha fazlasını yapmaya müsaade etse. İkinci husus da; daralan iç tüketimin canlanması adına önemsiyorum. İnsanlar son aylarda ürünlere gelen ciddi artışlardan dolayı tüketimden uzaklaştı. Asgari ücretteki bu düzeltme kısmen, vatandaşı harcamaya yönlendirebilir.

Üçüncü husus da işvereni ilgilendiren kısmı. 20.20 TL’ye artırılan asgari ücretin işverene maliyeti 3000 TL’dir. Bu azımsanamayacak bir rakamdır. O nedenle, iş dünyası olarak bizim ortak teklifimiz asgari ücretin artırılması ama vergiden muaf tutulması yönünde idi.  Bugün sanayiyi ilgilendiren öncü göstergelerden, başta sanayi üretim endeksi ve PMI, kapasite kullanımı olmak üzere alarm verirken, işsizlik yüzde 11’in altına inemiyorken kapasite kullanımı daralmışken sanayici açısından bu artış oranı maliyetlerimizi karşılayamaz boyuta getirmektedir. Benim en büyük endişem, bunun istihdama yansımasıdır ki ümit ederim yanılırım.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekip Avdagiç : Asgari ücret pirim desteği devreye alınırken, 100 TL olan destek tutarının günümüz şartlarına göre yeniden belirlenmesi ve bu teşvikin tüm çalışanlara uygulanması çok yararlı olacaktır. Ücretten alınan gelir vergisi dilimlerinin asgari ücret artışı dikkate alınarak güncellenmesini istiyoruz.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdemir: Dar gelirlerin ücretlerine yapılan artışlar ekonomiye doğrudan geri dönecektir.

 

 

ASGARİ ÜCRET HESABI (2019, TL)

 

İŞÇİDEN KESİLENLER

 

 

 

ASGARİ ÜCRET HESABI (2019, TL) 
İŞÇİDEN KESİLENLER 
Brüt Asgari Ücret2.588,40
SGK Primi (%14)358,18
İşsizlik Sigortası (%1)25.58
Gelir Vergisi (%15)134.32
Asgari Geçim İndirimi191,88
Damga Vergisi 19,42
Kesinti Toplamı 537,50 
Net Asgari Ücret2.020,90
İŞVERENE MALİYETİ 
Asgari Ücret2.588,40
SGK Primi (%15.5)396.55
İşsizlik sigortası(%2)51.17
İşverene toplam maliyeti3.006,12

 

“HOŞ GELDİN SEÇİM EKONOMİSİ”

Ramazan Abay (Prof. Dr.) –Yaklaşan yerel seçimler Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çalışmalarını kolaylaştırmış ve 2019 yılında uygulanacak asgari ücretin 2020TL olması kararlaştırılmıştır. İş dünyası için asgari ücretin 2018 yılı beklenen enflasyon oranı üzerinde yüzde 26 civarında olması önemli, ancak yeterli mi, tabii ki yeterli değildir.

Asgari ücrete yapılan yüzde 26’lık zam ile brüt ücret 3.133,55TL’ye ulaşıyor. Bu rakamdan yüzde 5 sosyal güvenlik kurumu teşviki düşülürse işverene maliyeti 3.005,65TL’dir. 15.900TL‘ye kadar olan ücret gelirleri üzerindeki vergi oranı yüzde 15’tir.İlk 5 aydan sonra uygulanacak vergi oranı yüzde 20’ye çıkmaktadır. O nedenle ücretlilerin vergi oranındaki artıştan dolayı mağdur olmamaları için gelir vergisi dilimleri yeniden düzenlenmelidir.

Seçim yatırımı olarak değerlendirilebilen asgari ücrette yüksek oranlı artışın getirdiği yükün özel sektör üzerinde önemli maliyet artışı olacaktır. Kuşkusuz özel sektör katlanılan bu maliyeti fiyatlarına yansıtmak zorunda kalacak ve enflasyonu artırıcı etkisi olacaktır. Diğer taraftan bu yüksek oranlı artış iç talebin artmasını sağlamakla birlikte enflasyonda da arttırıcı yönde bir etki yapması beklenmelidir.

İstihdamın artırılmasında 2019 yılına yönelik verilen teşvikler 2018 yılında yaşanan olumsuzlukları kaldırmaya yönelik olsa da konkordatoya gitme yılı olarak değerlendirebilen 2018 yılında faaliyetlerini daraltmak ya da durdurmak zorunda olan işletmeler açısından beklenen yararı sağlayamayacağını düşünüyoruz. O nedenle bu tür işletmelere finansmana erişim imkanı sağlandığında faaliyetine devam edebilecek olan işletmelere finansman desteği sağlanmalıdır.

2019 yılının ilk çeyreğinde ekonomik istikrarın sağlanması ve canlılığın korunması konusunda siyasi idare elinden gelen her türlü katkıyı kuşkusuz sağlayacaktır. Seçim sonrası daha çok kemer sıkma ve merkez bankası sıka para politikası devam edecektir. Bu şartlarda kısa sürede sözde teşviklerle hedefe ulaşmak kolay olmayacaktır.

2019 yılı enflasyonu yüzde 18 büyüme ise yüzde 1-1.5 dolaylarında olacaktır kanısındayız.2019 yılı, 2018 yılından kolay bir yıl olmayacaktır.2019 yılında finansman dar boğazı devam edecektir. O nedenle şirketlere finansman desteği sağlanmalı, yeniden yapılandırma fırsatı verilmeli, verimli olmayan şirketlere destek ne kadar verirseniz verin hedefe ulaşamayacaksa bu tür şirketler devre dışı bırakılmalıdır.

 

 

 

“MEMNUN OLAN DA VAR, OLMAYAN DA”

İ. Burak Oğuz (Mali Müşavir) –Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren Asgari ücret rakamı 2019 yılında net 2.020,59 TL olarak belirlendi. Memnun olan da var olmayan da. Asgari ücreti rakamlar üzerinden değerlendirmek doğru değil.

Bekar bir kişinin asgari yaşam harcamasının 2.400 TL, dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 2.000 TL ve yoksulluk sınırının 6.400 TL olduğu şartlarda hiçbir asgari ücretli çalışanın bu rakamdan memnun olmasını bekleyemeyiz.

 

İşverenler açısından da durum farklı değil.

Enflasyon yüzde 26, Yİ-ÜFE ise yüzde 38,54. Buna rağmen maliyet artışları fiyatlara aynı oranda yansıtılamıyor. Faizler yüzde 24’leri aşıyor ama buna rağmen bankalar kredi musluklarını sıkmış durumda. Döviz, bir parça ateşi düşse de hala çok yüksek. Birçok firma finansman sıkıntısı nedeni ile vergi borçlarını ödeyemiyor, ödemiyor. Konkordato ilan eden edene. Bir de asgari ücretteki artış oranı, domino etkisiyle mavi yaka ve beyaz yaka diye tabir ettiğimiz çalışanlara ve maliyetlere yansıyacak. İşverenlerin de çok mutlu olduğunu söyleyemeyiz.

Önemli olan, asgari ücretin ne kadar olduğu değil, asgari ücretle neler alınabildiği veya asgari ücretin brüt maliyetinin ödenip ödenmediğidir.  Örnek vermek gerekirse; 100 TL asgari ücret ile 100 ekmek alırken asgari ücret 200 TL olduğunda yine 100 ekmek alabiliyorsak burada artıştan söz edemeyiz. Tam tersi durumda da asgari ücret 110 TL’ye artırılmasına rağmen150 ekmek alınabiliyorsa, kimsenin asgari ücret az arttı diye isyan bayrağı açacağını sanmam.

Vatandaşın satın alma gücünü artırmadan, kredi ve kredi kartı borçlarını azaltmadan, üreticilerin maliyetlerini düşürmeden, işverenlerin yüklerini hafifletmeden asgari ücretin kaç lira olduğunu konuşmak sağlıklı değil. Ekonomideki yapısal sorunları çözemezsek her yıl sonunda “Asgari ücret şu kadar oldu, bu kadar oldu, maliyeti şu kadar” başlıklı yazılar yazmaya devam ederiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı'nın "bu konudaki çok sert ve çok açık konuşması" üzerine, GÖZLEM konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu. İşte görüşleri...

Suriye'de muhaliflerin kalan son kalesi olarak kabul edilen İdlib'in kuzeyinde Esad kuvvetlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna yaptığı ikinci saldırı sonucu...

ABD’nin Haseke’de rejim askerlerine düzenlediği hava saldırısının ardından Rus, ABD ve Suriye askerleri olay yerinde yan yana görüntülenmişti...

Withco’nun yaratıcısı Övünç Emre “Uçmadan söylüyorum, 7-8 yıl sonra İstanbul’da, Eskişehir’de, Antalya’da, Bursa’da, yurt dışında oluruz” diyor.

GÖZLEM 83 milyonu doğrudan ilgilendiren konuyu masaya yatırdı ve Uzmanlara sordu; “Sepetteki bu hesaplama oyunları ile enflasyon düşer mi; gerçekten düşürmek için ne y...

Kanal İstanbul projesinin, 1936 yılında imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni tartışamaya açacağı yönünde yapılan uyarılara Dışişleri Bakanlığı’nda görev yapmış 126 ...

Kuzey Suriye’de Türkiye / ABD / Rusya / İran / Esad Rejimi arasındaki “İdlib dengesi” Türk Konvoyuna saldırı ile bozuldu. GÖZLEM, uzmanlara “Tehlike ve risk dolu bu ...

Yazarlar
Website Security Test