Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yargıda, ''tutukla, bırak, tutukla'' dönemi

11.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk yargı sisteminde son dönemde tahliye edildikten sonra cezaevinden çıkmadan ya da çıktıktan kısa bir süre sonra yeniden tutuklanmalar yaşanıyor. Mahkemenin serbest bıraktığı gazeteciler, bazen savcının itirazı bazen de gelen tepkiler üzerine aynı mahkemenin nöbetçi hakimi ya da bir üst mahkeme tarafından haklarında yeniden yakalanma kararı çıkarılarak yeniden tutuklanıyor. Yargı sisteminde yaşanan “Tutukla, bırak – itiraz et – yeniden tutukla” süreci, sanık ve yakınlarını mağdur ediliyor.

Duruşmada tahliye edildikten sonra yeniden tutuklanan 10’larca gazeteci bulunuyor. Buna karşılık, çocuk katili, tecavüz şüphelilerinin, iğrenç suçlar işledikleri iddiasıyla yargılananların “tutuksuz yargılama kararları ile kontrollü şekilde serbest bırakıldığına dair” örnekler var.

Serbest bırakıldıktan sonra yeniden tutuklanan isimlerden biri kapatılan Karşı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve eski CHP milletvekili Eren Erdem oldu.  Erdem, 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonları sürecinde yasadışı ses kayıtlarını servis ettiği iddiasıyla tutuklu yargılandığı davada, pazartesi günü İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından adli kontrolle serbest bırakılmıştı. Ancak savcılığın itirazı üzerine bir üst mahkeme, Erdem cezaevinden salıverilmeden yakalama kararı çıkardı. İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi, Erdem'i ve avukatını dinledikten sonra CHP'li vekilin tutuklanmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 1 Mart'ta.

Eren Erdem’in olayının benzerlerini birçok gazeteci de yaşadı. Ancak çocuk istismarları, cinayet zanlıları davalarında ise çoğunlukla tutuksuz yargılanma örnekleri yaşanıyor. Tutuklanması gereken bu kişiler serbest bırakılıyor. Trabzon’un Ortahisar ilçesinde bir şahıs, sokakta gördüğü 4-5 yaşlarında kız çocuğuna tacizde bulundu. Etrafı kontrol ederek istismara devam eden şahısın çirkin hareketi bir iş yerinin güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. Görüntüleri izleyen işyeri çalışanları durumu polise bildirirken, kimliği belirlenen şahıs, gözaltına alındı ve savcılıkça serbest bırakıldı.

İğrenç suçlara bir örnek de İzmir’de yaşandı. Bir tıp fakültesi hastanesinde doktor, muayene sırasında hastalarının gizlice çektiği mahrem yerlerinin görüntüleri yabancı bir sosyal paylaşım sitesinde yayınladığı tesadüfen ortaya çıktı. Skandal sonrası doktor gözaltına alındı. Görüntülerin yayınlandığı sitede çok sayıda Türk kadının meme muayenesi olurken çekilen görüntüleri olduğu ortaya çıktı. Görüntülerini fark eden bir kadının şikayeti üzerine gözaltına alınan doktor, görüntüleri “Hocalarıma göstermek için çektim” diyerek kendisini savundu. Doktor, çıkarıldığı mahkemece kontrollü serbest bırakıldı, tutuksuz yargılanacak.

 

 

“HUKUK DEVLETİNDE BÖYLE OLAYLAR YAŞANMAMALIDIR”

Hikmet Sami Türk(Eski Adalet Bakanı) -Türkiye’de insanlar çok kolay tutuklanıyor. Maalesef mahkemelerimiz Anayasanın ve Ceza Muhakemesi Kanunu’nun öngörmediği şekilde insanları çok basit bir şüphe üzerine bile tutukluyorlar ve ardından yargılama çok uzun sürüyor. Aslında tutuklama bir tedbirdir ve o uzun süre içerisinde bir anlamda tutuklama adı altında henüz verilmemiş bir ceza infaz ediliyor. İnsan haklarına saygılı bir demokratik hukuk devletinde bunların olmaması gerekir. Tutuklama öyle kolay verilecek bir karar değildir. Ama maalesef uygulamada mahkemelerimiz çok kolay şekilde bu kararı veriyor. Bir davaya başlandığı zaman duruşmasının yapılıp en kısa zamanda sonuçlandırılması gerekir. Türkiye’de davalı tutuklanıyor ama o dava o hafta bitirilmiyor. Türkiye’de ülkenin genelkurmay başkanı, generaller üniversite öğretim üyeleri tutuklandılar aylarca yıllarca tutuklu kaldılar ve sonra tahliye edildiler. Onların orada geçirdikleri yılların acısını kim karşılayabilir? Tutuklama, tahliye, tekrar tutuklama olaylarından hukuk sistemimizi insan haklarına, demokratik hukuk devletine uygun bir hale getirmek için gerekli sonuçları çıkaracağımız bir fırsat olarak görüyorum.

 

 

“ADALETE ÖNEM VERMEMİZ GEREKİYOR”

Yekta Güngör Özden (Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı) -Bir ülkenin en etkili güneşi adalet güneşidir. Adaletin gerçekleştiği her yerde barış, esenlik, düzen, dayanışma, insanlık vardır. Adaletin kuşkuyla karşılandığı ortamlarda insanların kendilerini huzur içinde hissetmelerinin olanağı yoktur. Bu bakımdan adalet kavramına biçimsel veya siyasal değerlendirmelerle değil, özünde yaklaşarak anlam vermek gerekiyor. Türkiye’de her gün duyduğumuz aykırı işlemler, çelişkiler, kimi yandaşlık sayılacak tutumlar adalete olan güveni giderek sarsmaktadır. Bu da bir ülkede bir insanın ya da kesimin yapabileceği en büyük yıkımdır. O yüzden ülkemizde son zamanlarda siyasi etkilerle karar alınıp işlem yapıldığı kuşkusu yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu ülkemizi karanlığa sürükleyen nedenlerin başında gelen bir kötülüktür. Bu bakımdan adalete çok önem vermemiz gerekiyor. Kimi çelişkili kararların, kimi salıvermelerin ve peşinden hemen tutuklamaların adaletin siyasal iktidarın etkisi altında kaldığı endişelerini giderek arttırıyor. Hepimizin bundan kaçınması gerekiyor. Adalet organlarından beklediğimiz yargının bağımsızlığının gerçek olduğunu halkımıza inandırmak ve anlatmaktır. Bunun içinde üzerlerine düşen görevleri büyük bir özenle yerine getirmelerini bekliyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Gözlem, 83 milyonu ilgilendiren hayat pahalılığı konusunu masaya yatırdı. İşte uzmanların görüşleri...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 21 Mayıs’ta politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,75’ten yüzde 8,25’e indirdi. Böylece TCMB son...

Ekonominin dar boğazdan geçtiği, siyasette AKP'den kopan Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu gibi isimlerin daha görünür olduğu, MHP lideri Devlet Bahçeli ve arkadaşlarının...

Salgından en çok etkilenen kesimin şehir varoşlarında yaşayanlar, gecekondu mahallelerinde oturanlar ve Suriyeli göçmenler olduğu görülüyor. GÖZLEM konuyu masaya yatır...

“Son yıllarda izlenen “her sorunun zaman içinde kendiliğinden çözüleceği” şeklinde özetlenen zamana yayma politikaları istisnai koşullarda bazen sonuç verebilir ancak ...

Yayın kurulu üyemiz Emekli Albay Soner Aydın, “TSK içinde yankısı büyük olan olayın karanlıkta kalan noktalarını” GÖZLEM okuyucuları için yazdı.

Olumlu tablonun kahramanlarından olan sağlık çalışanlarına yapılan “mali destekte ortaya çıkan adaletsiz tablo” tepkilere yok açtı. GÖZLEM uzmanlara sordu. Görüşler “t...

Yazarlar
Website Security Test