Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye’nin her yerinden hayali seçmen fışkırıyor

18.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yerel seçimlere şimdiden 'sahte seçmen' gölgesi düştü. Boş arazi, inşaat ve olmayan binalardan binlerce seçmen tespit edildi ve gerekli itirazlar yapıldı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart’ta yapılacak Mahalli Yerel Seçimler için seçmen listelerini Perşembe günü askıdan indirdi. Siyasi partiler, belediye başkan adaylarını 19 Şubat gününe kadar YSK’ya bildirmeleri gerekiyor. Yerel seçimlere üç aydan az bir süre kala seçmen kayıtlarına ilişkin tartışmalar da büyüyor. Sosyal medyada yapılan paylaşımlara göre, Türkiye’nin her yerinde boş arazi, ahır, baraka, inşaat ve olmayan binalarda binlerce seçmen kaydı çıkıyor. “Sahte seçmen” tartışması muhalefet partilerin de gündeminde. CHP, İYİ Parti, SP ve HDP ve seçmen listelerine yönelik usulsüzlükler tespit ettiklerini açıkladı. 

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 31 Mart yerel seçimleri için açıkladığı listede, soyadları olmayan 148 yaşındaki Ayşe ve 149 yaşındaki Zülfü isimli kişiler tespit edildi. Bazı yerlerde seçmen sayısının iki katına çıktığı görüldü.

CHP, Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı seçmen listesinde ilginç verilere ulaştı. YSK listesinde 1854 yılı doğumlu 165 yaşındaki Ayşe Ekici adlı bir kişinin ilk kez oy kullanacağı belirlendi. YSK listesinde yaşı 100 ile 165 arasında değişen 6 bin 389 seçmen var. Çoğu 120 yaşın üstünde.

Yerel seçimlerde, ikamet etmedikleri ilçelerde oy kullanacağı ortaya çıkan sahte seçmenlere karşı siyasi partiler çalışma başlattı. Hayali seçmen iddiaları ilk olarak Adalar ilçesinde CHP Adalar İlçe Başkanlığı tarafından gündeme getirildi ve 500 hayali seçmen olduğunu duyurdu. İyi Parti, Bitlis’te 45 farklı aileden oluşan 80 kişinin yaşadığı 90 metrekarelik bir daire buldu. SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “4 katlı binanın 5. katında seçmen var. Bu bir sahtekarlıktır. Kim yazmış bunları bulmak zor değil. Bir hanede 600 seçmen olur mu?” ifadesini kullandı. HDP, 2018'te 5 bin 201 seçmen sayısına sahip Şırnak’taki seçmen sayısının 7 bin 163’e çıktığını belgeledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan 'hayali seçmen' skandallarının ardından sosyal medya hesabından dikkat çeken bir mesaj paylaştı ve bir video yayımladı. CHP’li Özkan, “Türkiye'nin her yerinden hayali seçmenler fışkırıyor... Son örnek Artvin'den... Artvin'de YSK kayıtlarına göre 100'e yakın seçmenin yaşadığı ev harabe biçimde ve terk edilmiş! İl örgütümüz bu sahteciliğin önüne geçmek için itirazları yapıyor!” şeklinde paylaştığı mesajına, CHP Artvin Gençlik Kolları Başkanı Anıl Öztürk’ün videosunu paylaştı.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Sultanbeyli, Sultangazi, Ümraniye, Bağcılar ve Pendik başta olmak üzere birçok ilçeden Adalar’a seçmen kaydırıldığı belirtti. Tekin, Adalar’da Kasım 2018’te 11 bin 862 olan seçmen sayısının, 12 bin 761 kişiye çıktığını belirterek, 899 kişilik artışın hayali olduğunu iddia etti.

CHP’nin tespitine göre Beyoğlu’nda da sahte seçmen bunuyor. Dört katlı bir binanın olmayan beşinci katındaki seçmenler muhtarlık listesinde bulundu. Üsküdar’da boş bir binada seçmenler tespit edildi. Niğde’nin Ulukışla İlçesi’nde 5 bin 800 olan seçmen sayısının 24 Haziran’dan bu yana bin 700 kişilik artış gösterdiği YSK’ya rapor edildi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcılarından Hasan Seymen, Bitlis, Giresun, Kırıkkale, Sivas, Kahramanmaraş, Çorum, Gümüşhane, Osmaniye, Mersin, Adana, Konya, Ankara, Van, Ordu ve Edirne listelerinde usulsüzlükler belirlediklerine dikkat çekti. "Türkiye'nin her yerinden sahte seçmen fışkırıyor" diyen Seymen, 17 Ocak’ta itiraz süresinin dolmasını takiben yeniden düzenlenmiş listeleri tekrar kontrol edecek ve yapılan bütün itirazların takipçisi olacaklarını söyledi.

DW Türkçe'ye açıklamalarda bulunan HDP'li Meral Danış Beştaş, "Bingöl’de bir kapıcı dairesinde 224, Diyarbakır Hani’de bir evde 208, Hakkari’de bir adreste bin 108 seçmen tespit ettik" dedi. Seçmen kaydırmalarını, sahte seçmen tespitlerini meclis gündemine de taşıyan Beştaş, hükümetin bu duruma el koyması, YSK’nın harekete geçmesi yönündeki çağrılarının yanıtsız kaldığına dikkat çekti. Beştaş, "Siirt’te 528 seçmen, Şırnak Beytüşşebap’ta 526 seçmen aynı adreste, Iğdır polis evinde 374 kişi kalıyor. Siirt ve Şırnak’ta belirlediğimiz adreslerde seçmen olanların hiçbiri o ilin adresine kayıtlı kişiler değil. Bunlar neden geldi, ne oldu da aniden yaşadıkları kentlerden buralara gelip seçmen oldular? Görülen o ki AKP, bunları biz getirdik, bize oy kullanacaklar demek istiyor" açıklamasını yaptı.

  

“TABLO, TÜRKİYE’NİN DÜNYAYA VERDİĞİ SÖZE UYMUYOR”

Ertuğrul Yalçınbayır (Eski Başbakan Yardımcısı) –Seçim hukukuna bakıldığında haksız oy teminiyle ilgili Türkiye’de öteden beri çeşitli iddialar olmuştur. Haksız oy konusu bu seçimlerin çok önemli konusudur. Haksız oy temini önce kanunlarla yapılıyor, sonra kanun çiğneniyor. Ortaya çıkan sonuç, Türkiye’nin dünyaya verdiği söze uymuyor.

Seçim hukukunu ihlal eden kişi sayısı Türkiye’de çok fazladır. Hukuku ihlal edenler için mevzuat uygulansa o kadar çok kişi mahkum olur ki… Bunlar ceza almadıkları için yapılan hukuksuzluk işselleştirildiği için cesaretleniyorlar ve her seçimde hukuksuzluğun daha fazlası yapılıyor.

Haksız oy temini siyasetin en önemli konusu. Burada görev öncelikle YSK’ya, sandık başındaki siyasi parti görevlilerine ve duyarlı vatandaşa düşüyor. YSK en ufak şüpheye yer vermeyecek şekilde gerekli tedbirleri almalıdır. Türkiye Avrupa Konseyi’nin kurucu üyesidir. Bu konsey demokrasi esası üzerine kuruldu. Demokrasinin en önemli aracı seçimlerdir. Seçimlerin tarafsız ve şaibeye yer vermeden yürütülmesi gerekir. Bulundukları makamlardan istifa etmesi gerekenler istifa etmiyor. Türk siyasetinde “kazan kazan” anlayışı hakim. Yemin edenler yeminlerine sadık kalmıyor. Seçime gidilirken, sahte seçmen veya başka bir iddia kabul edilir işler değil. AGİT, seçimleri yakından izliyor. Bugün konuşulanlarla ilgili yarın AGİT, olumsuz bir rapor yazarsa Türkiye’nin dışarıda imajını çok kötü etkiler.

Biz kurallara uyma alışkanlığını kazanamıyoruz. Seçim öncesi YSK üyelerinin görev sürelerini uzatamazsınız. Hem etik olarak hem de kanunen yapamazsın. YSK başkan ve üyeleri onurlarının gereği istifa etmelidir.

Bu seçimler, Türkiye için ibretlik seçimlerdir. Bütün partiler sınavdan geçiyor. Seçim hukukunu çiğnemeden bir seçim yapmalıyız. Halkın hukukunu güvence altına almak için bütün baroların seçim hukuku konusunda çalışma yapmaları gerekir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Öğrenciler için ders zili zamlarla birlikte çaldı. Yeni dönem başlarken, eğitim-öğretim masrafları katlandı. Ekonomik krizin her alanda yaşattığı sorunlar okul sıralar...

''Kurulduğu 2002 yılından bu yana girdiği her seçimden birinci parti olarak çıkan AKP'de erime süreci mi başladı?'' Bugünlerde Ankara Gündemi'nin başında "bu sorunun c...

Türkiye ile ABD arasında Suriye'nin kuzeyinde oluşturulması planlanan güvenli bölgeye ilişkin taraflardan ''Anlaşma sağlandı'' açıklaması gelse de belirsizlikler devam...

Irak ve Suriye'ye ''terörün önlenmesi, barış ve huzurun sağlanması için'' çaba gösteren, asker gönderen Türkiye'de ''toplumsal şiddet olayları'' giderek tırmanıyor. GÖ...

Yerel seçimde İstanbul hezimetinin ardından AKP'de sular durulmuyor. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyük illerde seçimlerin kaybedilmesinin yankılarının yanı sı...

Atatürk'ün kurduğu kurum, "Atatürk'ü yok" sayıyor! Millet soruyor; ''Diyanet İşleri Başkanlığı ne yapmak istiyor?''

Yazarlar
Website Security Test