Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Trump ''dünya şerifliğine'' mi soyundu?

8.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD'nin ''Orta Menzilli Nükleer Silahları'' yasaklayan anlaşmadan (INF) çekilmesi, Rusya'ya karşı yaptırımlarını arttırması ve NATO'yu, birçok Avrupa Parlamentosu üyesi ülkeyi de yanına alması, dış politika uzmanlarını ''Trump ne yapmak istiyor, göreve geldiğinden beri yaptıklarını yan yana koyarsak ortaya çıkan tablonun çok iyi analiz edilmesi gerekiyor'' noktasına getirdi.

Fas'ta başlayıp, Kuzey Afrika ülkelerini derinden sarsan Büyük Orta Doğu Projesi'nin son adımları sayılan "Irak / Suriye ile ilgili karar ve uygulamaları, İran'a müdahaleyi bile gündeme sokan tutumu, Irak'tan başlayan ve Suriye şeridinin kuzeyini de içine alan ve Akdeniz'e kadar uzanan bir uzun coğrafyada bir Kürt Devleti kurulmasını isteyen, bekleyen, destek veren politikası, Güney Amerika'yı gene 'ABD'nin arka bahçesi yapma' projesine, Maduro'ya karşı 'Venezuela'ya müdahale' hamlesi ile başladığını göstermesi, Uzak Doğu'da 'ticaret savaşına giriştiği' Çin'e karşı Deniz güçlerini sahneye sürmesi" gibi art arda gelen hamleler, "Trump'ın çok daha fazla ciddiye alınması gerektiğini" göstermiyor mu?..

Artık uzmanların cevap bulmaları gereken soru şu; "Trump ABD'yi ve Dünya'yı nereye götürmek istiyor?.."

 

GÖZLEM, bu soruyu uzmanına sordu. İşte görüşleri...

"ABD ÜLKELERİN İÇİŞLERİNE KARIŞMAKTAN KAÇINMIYOR"

Mehmet Dönmez (Emekli Büyükelçi) -Göreve başladığı günden bu yana ABD Başkanı Trump dünya kamuoyunu meşgul etmeye ve şaşırtmaya devam etmektedir. En son sürprizi orta menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşmasın'dan (INF) çekilme kararı olmuştur. NATO, ABD'nin bu kararına tam destek verirken, Rusya sert tepki göstermiştir. ABD anlaşma hükümlerine uymak için Rusya'ya altı aylık süre tanımıştır.

NATO'nun bu karara verdiği desteğin temelinde, Rusya'nın Gürcistan müdahalesinden başlayan, Kırım'ın ilhakından geçen ve Ukrayna ile süre giden çatışmanın bulunduğu bilinmektedir. NATO'nun Polonya, İskandinav ve Baltık ülkeleri gibi kanat üyelerinde Rusya'nın yayılmacı politikasının yarattığı tedirginlik ciddi boyuttadır. ABD Suriye'den askerlerini çekeceğini açıklamış olmakla birlikte, Suriye ve Ortadoğu'ya ilgisi eksilmeyecektir.

İlham Ahmed başkanlığındaki YPG heyetinin geçtiğimiz haftalarda Washington'da Fırat'ın doğusuna ilişkin görüşmelerde bulunduğu ve Türkiye aleyhine lobi yürüttüğü dikkate alınırsa Kürtlerin kendilerine bir asır önce verilmiş sözün peşini bırakmayacakları aşikârdır.

Senatoya sunulan tasarı ile ABD'nin Suriye'den güvenli bir şekilde ve acele etmeden çekilmesi ve güvenli bölgenin kontrolünün ABD'nin elinde olması istenmiştir. Trump ABD yasama yılının açılışında yaptığı konuşmada DAEŞ'in elindeki toprakların özgürleştirildiğini, Amerikan askerlerinin eve dönme zamanının geldiğini bir kere daha vurgulamıştır. Trump ABD'nin Ortadoğu'da 19 yıldır devam eden savaşlarda 7 trilyon dolar harcadığını hatırlatarak büyük ulusların sonu gelmez savaşları yürütmeyeceklerini söylemiştir.

Trump konuşmasında Meksika sınırına duvar örülmesi, Çin ile ticaret savaşı gibi uzun süredir gündemi işgal eden konularda kararlı duruşunu sürdüreceğinin işaretini vermiştir. ABD Venezuela'da Devlet Başkanı Maduro'yu devirmek ve ülkedeki petrol şirketleri üzerinde kontrol sağlamak niyetini açıkça ortaya koymuştur.

ABD İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana pek çok ülkenin iç işlerine müdahale etmekten kaçınmamıştır. Afganistan'dan Panama'ya kadar sayısız örneklerin acı hatıraları akıllardadır. Dolayısıyla Suriye'den çekileceğini açıklamış olmakla birlikte bunun şekli ve zamanlaması belirsizliğini korumaktadır ve kendine sadık unsurları bölgeye sağlam bir biçimde yerleştirmeden ayrılmayacaktır.

ABD'nin Kürt devleti tutkusu da sona ermeyecektir. Büyük Ortadoğu Projesi istediği şekilde yürümeyen ABD, yeni aktörler ve değişik senaryolarla bu projeyi işletecektir. Trump ülkesindeki savaş lobisinin finans kaynağı olarak Arap NATO'su ve İran'a müdahale politikasını görmektedir. İşte bu gerçekler Proje'nin araçları olarak akla gelen örneklerdir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

YPG / PYD Fırat'ın Doğusu'ndaki "32 kilometre derinliğindeki Güvenli Bölgeden çekiliyor" ve "ağır silahları" bırakıyor. Güvenli Bölgesi ABD ile işbirliği içinde "Türk ...

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov "Suriye'nin toprak bütünlüğü zarar görmemeli" derken, Esat ordu birliklerinin girdiği "Kobani" başta Münbiç ve Rakka gibi şehirlerin "ne ...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence görüşmesinin piyasalara yansıması nasıl oldu? Türkiye - ABD zirvesinden çıkan ateşkes kararının ...

GÖZLEM konuyu uzmanlara sordu. İşte cevapları...

Suriye'de Fırat'ın doğusundaki terör unsurlarına yönelik başlatılan ''Barış Pınarı Harekatı'' sonrası Türk ekonomisindeki gelişmeler nedir? GÖZLEM konuyu uzmanlarına s...

Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı rakamlara göre tüketici enflasyonu tek haneye düştü. Çarşı / Pazar / Ev / Mutfak gerçeklerinden çok uzak olan bu rakamlara hem ...

20 yıl Adalet Partisi İzmir milletvekilliği, 5 defa bakanlık yapan ''İzmirli'' Ali Naili Erdem, Türk Siyasetinin dününü ve bugününü anlattı. İzmir'de bıraktığı izleri...

Yazarlar
Website Security Test