Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Partilerde sarsıntılar ve istifalar sürüyor!

8.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Aday gösterilmeyen adaylar parti değişikliği yapıyorlar. Bu değişiklikler sandığı etkileyecek mi? Kulislerde ''yerel seçimler sonrasında yeni bir parti kurulacağı'' iddiası gündemde. GÖZLEM konuyu uzmanlara sordu, işte görüşler…

Yerel seçimlere iki aydan az bir süre kala, partilerde adaylar nedeniyle tartışmalar sürüyor. Aday gösterilmediği için yıllardır siyaset yaptığı partisinden istifa edenler, istifa edip başka partiden aday olanlar var. AKP ile MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın yer aldığı partiler nispeten daha sakin bin süreçten geçerken, CHP ile İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı’nda uyuşmazlıkları her iki partinin genel başkanları önledi. Cumhur İttifakı’nda adaylar nedeniyle tartışmalara neden olan illerin başında Iğdır geldi. Her iki parti de Iğdır’dan aday gösterdi. MHP’nin Iğdır Belediyesi Başkan adayı İsa Yaşar Tezel olurken, AKP’nin Iğdır Belediyesi Başkan adayı Adil Aşırım oldu.

Millet İttifakı’nda ise uzlaşmanın olmadığı illerin başında Gaziantep geliyor. CHP, Celal Doğan’ı Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday göstermek için bu ilin kendisine bırakılmasını talep etmişti. İYİ Parti kabul etmeyerek Gaziantep’i istedi. İYİ Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığına Ejder Demir’i aday gösterdi. Celal Doğan, DSP’den Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Doğan, Gaziantep'te 3 dönem belediye başkanlığı yapmıştı. HDP Gaziantep İl Eş Başkanı Müslüm Kılıç, seçimde Celal Doğan’ı destekleyeceklerini açıkladı.

2009 ve 2014 yerel seçimlerinde AKP’den Şanlıurfa Akçakale Belediye Başkanı seçilen Abdulhakim Ayhan AKP’den istifa ederek Saadet Partisi’ne (SP) katıldı. Ayhan, 31 Mart seçimleri için SP’nin Şanlıurfa Belediye Başkan Adayı oldu.

Yerel seçimlerde partisinin CHP ile yaptığı işbirliğinde birçok ilçede aday gösterilmemesine ve yerel dinamiklerin görüşlerinin alınmamasına tepki göstererek İYİ Parti'den istifa eden Tamer Akkal, AK Parti'ye katıldı. Akkal’a AK Parti rozetini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan taktı.

 

DSP’den sürpriz adaylar

Gaziantep’te Celal Doğan’la, İstanbul Şişli’de Mustafa Sarıgül’le yerel seçimlere giren DSP’nin benzer bir hamleye Ankara’da hazırlandığı iddia edildi. Şu ana kadar 57 il ve 102 ilçede belediye başkan adaylarını açıklayan DSP’nin Kırklareli’de Suat Bahçekapılı, Kars’ta Naif Alibeyoğlu, Marmaris’te ise CHP’den istifa eden Ali Acar gibi isimleri de aday göstereceği belirtiliyor.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre Ankara’da eski Çankaya Belediye Başkanı Ali Haydar Yılmaz’ın da DSP ile görüşme halinde olduğu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi aday olacağı öne sürüldü.

DSP ile ilgili bir diğer iddia da İzmir’den geldi. Bu ilde de CHP’den yeniden aday gösterilmeyen 19 belediye başkanından 5 ya da 6 tanesinin DSP adayı olarak seçime girebilecekleri belirtiliyor.

 

Siyasette yeni arayış iddiaları

Siyasi kulislerde 2019'a dönük konuşulan bir başka senaryo ise 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yeni bir siyasi oluşumun başına geçeceği iddiası. İddiayı ilk kez Milliyet Yazarı Talat Atilla gündeme getirdi ve Gül'ün, 31 Mart yerel seçimlerinden sonra yeni siyasi hareketin başına geçeceğini iddia etti. Atilla'ya göre Gül, AKP'nin de aralarında bulunduğu çeşitli siyasi partilerden ayrılacak 55 milletvekilinin de katılacağı siyasi partinin liderliğini üstlenecek.

Bir başka iddia ise bu hareketin içinde eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan gibi AKP iktidarlarında önemli görevler üslenmiş isimler de yer alacak. Bu hesaplar ise daha çok yerel seçimlerde AKP'nin oyunun önemli oranda düşeceği olasılığı üzerinden yapılıyor. Gül'le ilgili geçmişte de birçok kere yeni oluşumlar içinde yer alabileceği, aktif siyasete döneceği iddiaları ortaya atılmış, ancak Gül her defasında bu iddiaları boşa çıkarmıştı.

Gül'ün yerel seçimlerden sonra yeni oluşumun liderliğini üstlenebileceği iddiasını savunanlar, geçmişteki olumsuz örneklere karşın, Gül'ün 24 Haziran seçimlerinde, Meral Akşener'in itirazı olmasaydı, muhalefetin cumhurbaşkanı adayı olmayı kabul ettiğini anımsatıyorlar. Bir iddiaya göre de yeni parti kurulması yerine Gül'ün, geçmişte siyaset yaptığı milli görüş geleneğinin mevcut temsilcisi Saadet Partisi'nin başına da geçebileceği iddia ediliyor.

 

Solda yeni arayışlar olabilir

Eski eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ olmak üzere birçok yönetici ve belediye başkanı tutuklu olan HDP, parlamentonun 3. büyük partisi olmasına karşın en zor dönemlerini yaşıyor. Yaklaşık 6 milyon seçmenin desteğine rağmen AKP ve MHP'nin, teröristlerle işbirliği yapmakla suçladığı HDP'den, bölgedeki küçük Kürt partileri dışında, bütün siyasi partiler de mesafeli duruyor. O nedenle, "AKP karşıtı demokratik güçlerle işbirliğine" kapılarını açık tuttuklarını belirtmelerine karşın, yerel seçim ittifakları içinde de yer alamadı. HDP, "Adayları Kandil belirliyor" suçlamalarını aşabilmek için adaylarını "eğilim yoklaması" ile belirleme kararı aldı. Batı'da ise daha çok seçimi kazanacak muhalefet partilerinin adayını belirleme eğiliminde.

Doğu ve Güneydoğu'da kendi adaylarını çıkaracak olan HDP'de içten içe de "nereye yakın durulacağı" tartışılıyor. Parti içinde, Kandil'e mesafeli bakan sol gelenekten gelen bazı milletvekillerinin yerel seçimlerden sonra partiden ayrılıp yeni bir sol parti oluşumu içinde yer alabileceği konuşuluyor. Hatta CHP'den bir grup milletvekilinin de yeni sol oluşum içinde yer alabileceği formüller tartışılıyor.

 

 

“YENİ BİR SİYASİ OLUŞUMDA AKP’DEN YER ALANLAR OLABİLİR”

Namık Kemal Zeybek(Eski Kültür ve Turizm Bakanı)-İlkeye dayalı olarak parti değiştirmek benim için bir fazilettir. Siyasetçi bulunduğu parti kendi inancına, ilkelerine, erdem anlayışına aykırı bir duruma gelirse onu bırakıp daha uygun bir partide siyaset yapabilir. Bu doğal ve doğru atılmış bir adımdır. Ama bulunduğu yerde bir şey elde edemediği için gittiği yerde bir şey elde etmeye çalışanları ise siyasi erdemle bağdaşır bulmuyorum. Bu ikisi çok önemlidir, insanlarımız bunu karıştırıyorlar. Kişi eğer çok büyük bir güç sahibi ise, taraftarları çok ise, imkanları var ise gittiği yerde başarılı olabilir.

Son dönemde AKP içinde çok rahatsızlıklar var. AKP tabanında artık mırıldanma dönemi geçti taban artık homurdanır hale geldi. Birileri her zaman olduğu gibi bir şeyler elde etmek için susuyorlar ama gidişten memnun olmadıklarını biliyoruz. Böyle olduğunda AKP zihniyetindeki insanların bir kısmı bu yeni siyasi hareket içinde yer alabilir. Bu oluşumun içinde Ali Babacan gibi isimler konuşuluyor, kendisi toplumda başarılı görülen bir isim. Onun başkanlığındaki bir siyasi parti AKP’den bir şeyler koparabilir.

 

“AYNI KÖKTEKİ PARTİLERE GEÇİŞ YAPIYORLAR”

Ali Naili Erdem(Eski Milli Eğitim Bakanı)- Parti değişikliği yapan adaylar kökte birleşmiş partiler arasında geçiş yapıyorlar. Esasında farklılıkları yok bu partilerin isimleri farklı ancak davaları aynı. Ortaya koydukları programları, hedefleri aynı olan partiler. Parti değişikliği yapan bu isimler bana kalırsa aynı evin bir odasından çıkıp diğer odasına geçiyorlar. Bu nedenle başarılı olmamaları için hiçbir sebep yok. Örneğin CHP’den ayrılıp DSP’ye geçen Mustafa Sarıgül, İstanbul seçmeni tarafından kabul edilmiş bir kişidir. Sarıgül’ün kesinlikle DSP’de başarılı olacağına inanıyorum. Belediye başkanlığını seçildikleri belde için, çağdaş bir Türkiye için istiyorlarsa o kişiler gittikleri her partide başarılı olacaktır. Belediye halka hizmetin en yakın kuruluşudur.

Türkiye’nin ihtiyacı olan parti merkez sağ partisidir. İsmi geçen kişilerin kuracakları parti AKP’nin ortaya koymuş olduğu dünya görüşünde olacaktır. Abdullah Gül, Ali Babacan gibi isimlerin merkez görüşü ile ilgisi yoktur.  Bu isimler dini esas kılmak suretiyle yola çıkanlardır, merkez sağ aklı esas kılmak için yol çıkanların kurduğu bir siyasi partidir. Bu doğrultuda meydana gelecek siyasi oluşumun başarılı olacağını düşünmüyorum çünkü Türkiye’nin böyle bir partiye ihtiyacı yoktur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Gözlem, Pandemili sürecin geleceğini masaya yatırdı ve uzmanlara sordu. İşte haber ve görüşleri...

TÜİK’e göre yılın 3. çeyreğinde ekonomi yüzde 6,7 oranında büyüdü. Büyüyen ekonomi, neden istihdamı artırmıyor, işsizliğe çare olmuyor, fiyat istikrarını sağlayamıyor,...

Türkiye'ye yönelik yaptırımların da gündeme gelmesinin beklendiği Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesi 10-11 Aralık'ta yapılacak. AB devlet ve hükümet başkanlarının ka...

Ege- Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan “testler” konusunda uyardı. Gazeteci Öcal Uluç, “İki ayrı rapor verildi; hangisine inanacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomi ve hukuk alanında reform yapılacağı vaadinde bulunmasına rağmen, son günlerdeki gelişmeler “reform sözlerinin tutulacağın...

Akşener "Muhalefet olarak biz seçim istiyoruz" derken, Kılıçdaroğlu "Halkın hakemliğine başvurulması” gerektiğini söyledi.

Tüm dünyayı etkisi altına coronavirüs ile mücadelede 200 milyar dolar ve üzerinde ekonomik büyüklüğe sahip ülkelerin dayanıklılık karnesi çıkarıldı. Bloomberg’in araşt...

Yazarlar
Website Security Test