Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

2019 pazarlama trendlerinde ‘teknoloji’ ön plana çıkacak

15.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Marketing Türkiye Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni Günseli Özen ile geleceğin pazarlama trendleri üzerine bir röportaj.

ENGİN TATLIBAL

Türkiye’nin alanındaki en başarılı yayın organlarından Marketing Türkiye Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni Günseli Özen, derginin bir nevi “bilgi bulaştırıcısı” misyonu taşıdığını belirtiyor. Yaptıkları işi “Değişen dünyanın gerektirdiği bilgiyi sadece yayınlayarak değil yerinde paylaşarak ülkemiz iş dünyasıyla buluşturuyoruz” sözleriyle ifade eden Özen, Marketing Türkiye'nin düzenlediği IPZ Anadolu Konferans dizisinin İzmir ayağının 20 Şubat'ta gerçekleşeceğini, 13 yıldır gerçekleştirdikleri etkinlik kapsamında bu yıl “Akıllı İşler” ana temasıyla “Dijitali Anlamak” konseptinin hayata geçirileceğini belirtiyor.

Rota Yayınları’nın faaliyet alanları nedir, firmanın kısa tarihçesine dair bilgi verir misiniz?

Değişim her alanda yeni bilgiye duyulan ihtiyacı artırıyor. Bugün bildiklerimiz geleceğe hazırlanmak üzere yetmiyor. Tek konuda uzmanlaşmak sürdürülebilir bir işletme için yeterli değil. Bilgiyi artık sadece okuyarak ya da dinleyerek değil deneyimleyerek alıyoruz. Marketing Türkiye bir bilgi üretim ve paylaşım platformu olarak değişimi sürekli izliyor, bilginin bilenden bilmek isteyene doğru akışını sağlıyor. Marketing Türkiye girişimcilik, verimlilik, sürdürülebilirlik, pazarlama ve pazarlama iletişimi, inovasyon ve markalaşma alanlarında yayıncılık yapıyor. Her yıl okur ve mecra sayısını artırarak yoluna devam eden Marketing Türkiye, pazarlama sektörünün en güncel haberlerini online-offline mecraları ve sosyal medya hesaplarıyla okuyucularıyla buluşturan, sektörün en önemli referans yayını konumunda. Tam 29 yıldır... Diğer yandan, etkinlik ve organizasyonlarıyla sektörün nabzını tutmaya devam ediyor. Bunları şöyle sıralayabilirim...  İnteraktif Pazarlama Zirvesi İPZ Anadolu ile dijital pazarlama konusunda Türkiye’de düzenlenen ilk ve en uzun soluklu etkinliğe imza atıyor. Dünyada giderek yükselen bir değer olan “deneyim”, pazarlama profesyonelleri tarafından araştırılıyor, anlamlandırılıyor. Bütünleşik pazarlamanın lider dergisi Marketing Türkiye yükselen bu değeri XCO Deneyim Tasarımı ve Yönetimi Zirvesi ile taçlandırıyor. Üst düzey pazarlama iletişimi profesyonellerini bir bilgilendirme ve networking platformu olan C Level Club etkinliklerinde bir araya getiriyor. Ayrıca AKADEMETRE iş birliğiyle düzenlenen ve zaman içinde pazarlama sektörünün en önemli standartlarından birine dönüşen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri ile yıl içinde itibarını en çok artıran markalarla bu başarının en büyük paydaşları olan reklam, medya planlama, dijital ve halkla ilişkiler ajanslarını ödüllendiriyor. A.L.F.A. Awards ile en iyi müşteri deneyimini yaratan markaları ödüllendiriyor. Social Media Awards’da BoomSonar iş birliği ve Deloitte Türkiye uzmanlığıyla Türkiye’deki tüm marka ve ajansların sosyal medya performanslarını objektif verilerle ölçümleyip ödüllendiriyor.

Rota Yayın Tanıtım olarak Sektörel etkinlikler ve bilginin yayılması konusunda kendinizi nasıl konumluyorsunuz?

Bir nevi “Bilgi bulaştırıcısı” olarak görev yapan Marketing Türkiye bilgi üretim ve paylaşım platformu, değişen dünyanın gerektirdiği bilgiyi sadece yayınlayarak değil yerinde paylaşarak ülkemiz iş dünyasıyla buluşturuyor.

Marka liderlerinin son dönemde en çok yanıt aradığı sorular neler sizce? 

Daralan pazarlama bütçeleri şu anda sektörün önündeki en önemli sorun. Sia Insight’ın Marketing Türkiye için hayata geçirdiği ve üst düzey yöneticilerin katılımıyla gerçekleştirilen İş Dünyası Gündem Değerlendirme Araştırması’na göre yöneticilerin yüzde 40’ı pazarlama bütçelerinin 2019’da azalacağını düşünüyor.

300 bin civarında KOBİ'nin ve çok sayıda büyük işletmenin olduğu Türkiye'de, sizce "kurumsal iletişim" kültürü yeterince oturmuş durumda mı?

Bireyin kurumlarla direk iletişim kurduğu kanalların hızla çeşitlendiği günümüz dünyasında markaların hedef kitleleri, kamuoyu ve sosyal paydaşlarıyla kurdukları ilişkileri de daha hassas dengeler üzerine inşa etmeleri gerekiyor. Bu durum kurumsal iletişim biriminin yönetim kademesindeki önemini de artırıyor. Ancak araştırmalar ne yazık ki şirketlerin kurumsal iletişimine henüz hak ettiği değeri vermediğini gösteriyor. Konuyla ilgili Kurumsal İletişimciler Derneği’nin “Kurumsal İletişimcilerin Mesleki Profil ve Görünüm Araştırması”na göre kurumsal iletişime en çok önem veren grup yüzde 75 ile kamu kurumları ve bürokratlar. KİD üyesi kurumlar, STK ve meslek örgütleri yüzde 60’la ikinci sırada yer alıyor. Öyle görünüyor ki kurumsal iletişim anlamında özel sektörün kamu kurumlarından öğreneceği çok şey var.

Reklam ajanslarından en çok duyduğumuz yakınmaların başında, firmaların konkur süreçlerini istismar ettiği yer alıyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Öteden beri konkurlar suiistimale açık bir süreçti ama hiç bu kadar kötüye kullanılmamıştı. Onlarca ajans ekipleriyle günlerce emek veriyor ve sonunda hiçbiri seçilmeyip iş konkura dahil katılmayan bir ajansa verilebiliyor. Zaman kaybı bir yana konkura katılan ajanların ortaya koyduğu fikirler de izinsiz olarak kullanılabiliyor ki belki de en vahimi bu. Elbette konkurlar reklamcılığın fıtratında var. Ancak etik kurallarla, şeffaf bir yapıyla yapıldığında işlevini yerine getiriyor. Sektörün bu soruna kalıcı bir çözüm getirmesi gerekiyor ki biz Marketing Türkiye olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazır.

Marketing Türkiye'nin düzenlediği IPZ Anadolu Konferans dizisinin İzmir ayağı 20 Şubat'ta gerçekleşecek. Bu etkinlik dizisinden biraz söz eder misiniz?

13 yıldır gerçekleştirdiğimiz İPZ Anadolu etkinlikleri kapsamında her yıl en az 5 ilde eğitimler gerçekleştiriyoruz. İhtiyaca yönelik eğitimler kentin kanaat önderiyle yapılan ön görüşmeler sonrasında belirleniyor. İPZ Anadolu bu yıl “Akıllı İşler” ana temasıyla “Dijitali Anlamak” konseptiyle tasarlandı. Yılın ilk yarısında İzmir (20 Şubat), Konya (27 Şubat), Ankara (5 Mart) ve Kayseri (11 Nisan) illerini ziyaret edeceğiz.

Ayrıca İPZ Anadolu zirvesinde Marketing Türkiye için AKADEMETRE Research Company’nin gerçekleştirdiği “Kente Değer Katan Markalar” araştırmasını da açıklayarak öne çıkan markaları ödüllendireceğiz.

Türk reklamcılığının yaratıcılık/iş sonuçları dengesi ve uluslararası platformlardaki başarısı nasıl bir eğilim içinde?

Uzunca bir süredir yaratıcılığın TV’den dijital mecralara kaydığı, TV’de risk taşımayan formüller üzerinden gidilirken dijitalde daha deneysel ve yaratıcı işlerin yapıldığı bir süreç yaşıyoruz. Bunda dijitalin sunduğu geniş olanakların da payı büyük. Geçmiş yıllara göre uluslararası yarışmalardan daha az ödül aldığımız bir seneyi geride bıraktık. Bunun en büyük nedeni de daralan bütçeler. Az başvuru az ödül demek. Öte yandan sektörde üretilen iş sayısı da dövizdeki dalgalanmayla azaldı. Yaratıcılık anlamında bir sorumuz yok ama daha çok iş üretmemiz ve uluslararası yarışmalara da daha çok iş göndermemiz gerekiyor.

2019’da hangi eğilimlerin ön plana çıkmasını bekliyorsunuz, markalar sizce hangi önceliklere odaklanmalı?

2019 yılının pazarlama trendleri sektörde teknolojinin çokça konuşulacağı bir yıl olacağını gösteriyor. Artırılmış gerçeklik ve yapay zeka markaların tüketiciyle kurduğu iletişimi kökten değiştirecek, chatbot’lar müşteri hizmetlerinin birinci iletişim yöntemi haline gelecek. “Voice Marketing” hiç olmadığı kadar hayatımıza girerken sosyal medya platformlarının yeni özelliklerine uyum sağlayan markalar yılın kazananı olacak.

Asla pes etmemenin başarınızdaki payı sizce nedir?

Sık dile getirdiğim bir söz var: “Şans hazır olana gelir.” Bu da demek oluyor ki pes etmemek gerekiyor. Çalışan ve üretenin önüne mutlaka beklediği fırsat gelecektir…

 

GÜNSELİ ÖZEN KİMDİR?

Günseli Özen, ön lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Enstitüsü’nde, lisansüstü eğitimini ise İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nde yaptı. Kendi deyimiyle, ‘öğrenmek ve öğrendiklerini paylaşmaktan’ her zaman keyif aldı. Kariyerini de bu keyif üzerine gerçekleştirdi. Şubat 2019’da 29’uncu yılını kutlayan ROTA Yayınevini o dönem boşluğunu gördüğü iş kitaplarını yayınlamak üzere 1990 yılında kurdu. 2002 yılında Türkiye’nin ilk Pazarlama ve Pazarlama İletişimi dergisi Marketing Türkiye’yi satın alarak yayıncısı oldu. Avrupa’nın önde gelen yaratıcılık yarışması Europen Premium Creativity Awards EPİCA ve yeni Avrupa’nın yaratıcılık festivali Golden Drum’ın temsilciliğini 16 yıldan bu yana sürdürüyor. Özen, yayıncılığın bir diğer kaldıracı olan özgün konferanslar da düzenliyor. Bu kapsamda 11 Yıldır Anadolu’nun çeşitli kentlerinde her ilin ihtiyacına göre özel belirlenmiş 100’den fazla konferans düzenledi. Özen, TOBB Kadın Girişimciler Üst Kurulda İcra kurulunda ve GAP İdaresi Başkanlığında Sosyal İnovasyon Danışmanı olarak görev almaktadır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta CHP’nin İş Bankası’ndaki hisselerinin Hazine’ye devrini yeniden gündeme getirdi.

İdlib krizi büyüyor. Halep’i kontrolüne alan Suriye ordusunun hızla ilerlediği İdlib’de Türkiye ile Rusya arasındaki gerginlik tırmanırken, Ankara bölgeye yoğun askerî...

Gezi Parkı davasında beraat eden ve hemen sonrasında “15 Temmuz soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan” Osman Kavala, ”beraat ettiği gün” daha tahl...

Siyasetteki kavgalar ve ekonomik buhran “vatandaşları gerdi”; peş peşe intiharlar, cinayetler hızlan yayılıyor. “Depresyon ilaçları satışı” patladı. GÖZLEM konuyu masa...

Cumhurbaşkanı'nın "bu konudaki çok sert ve çok açık konuşması" üzerine, GÖZLEM konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu. İşte görüşleri...

Suriye'de muhaliflerin kalan son kalesi olarak kabul edilen İdlib'in kuzeyinde Esad kuvvetlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna yaptığı ikinci saldırı sonucu...

ABD’nin Haseke’de rejim askerlerine düzenlediği hava saldırısının ardından Rus, ABD ve Suriye askerleri olay yerinde yan yana görüntülenmişti...

Yazarlar
Website Security Test