Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Huriye Serter: ''Türkiye İş Kadınları Federasyonu'nu kuracağız''

1.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

GÖZLEM Yayın Kurulu’na konuk olan İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter, ''İş kadınlarımız ülke çapında örgütlenmeli ve ses getirmelidir'' dedi.

GİZEM AY

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter, GÖZLEM Gazetesi Yayın Kurulu’nun konuğu oldu. İZİKAD’ın faaliyetleri, başkanlık döneminde hayata geçirilen projeler hakkında bilgi veren Serter, Türkiye İş Kadınları Federasyonu kurma çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Serter, İZİKAD’ın öncelikli amacının mevcut iş kadınlarını desteklemek, yenilerinin de iş dünyasına kazandırılmak olduğunu söyledi.

Serter, İZİKAD’ın 2008 yılında kurulduğunu, İzmir için geç kalınmış bir dernek olduğunu söyledi. 2016 yılında başkan seçildikten sonra dernekteki 13 komitenin 5 çalışma grubu olarak ayrıldığını belirten Serter, İZİKAD’a 2009 yılında katıldığını ifade ederek, “ Bizden daha büyük kuruluşları inceledim ve gördüm ki çalışma gruplarına ayrılmışlar. Bizde dernek olarak bu sisteme geçmenin daha doğru olacağını düşündük. O günden beri 5 çalışma grubumuzla İZİKAD’ı yönetiyoruz. Bu çalışma gruplarımız eğitim ve mentörlük, algı yönetimi, gençlik, uluslararası ilişkiler ve network olarak ayrılıyor. Beş çalışma grubumuz ve yönetim kurulumuz ile İZİKAD’ı yönetiyoruz” dedi.

 

Serter’den federasyon müjdesi

Türkiye İş Kadınları Federasyonu’nu kurmak üzere 1 yıla yakın süredir çalıştıklarını ifade eden Serter, “İZİKAD’ın 3. Yönetim Kurulu Başkanıyım ve bu son yılım. İzmir İş Kadınları dediğiniz zaman daha küçük bir kitleye hitap etmiş oluyorsunuz. Biz iş kadınlarının bir arada olup Türkiye çapında örgütlenerek ses getirmelerini, fikir üretmelerini istiyoruz. Bu nedenle yaklaşık 1 yıl kadar önce bu amaçlar doğrultusunda bir federasyon kurma çalışmasına başladık. Çok ince eleyip sık dokuyoruz. Özellikle kurucu olacak derneklerin güçlü derneklerden oluşması için uğraşıyoruz.  Şu ana kadar Aydın İş Kadınları Derneği, Diyarbakır İş Kadınları Derneği, Adana İş Kadınları Derneği ile görüştük. Gelecek günlerde ise Samsun İş Kadınları Derneği ve Afyon İş Kadınları Derneği ile görüşeceğiz. Bir federasyon kurmak için 5 derneğin katılımı yeterli oluyor ancak biz emin adımlarla ilerlemek için bu sayının üstüne çıkıyoruz” diye konuştu.

 

Finansal Okuryazarlık Projesi

Çalışma gruplarının projelerinden bahseden Serter, Eğitim ve mentörlük grubunun en önemli projelerinden biri olan ‘Finansal Okuryazarlık Projesi’ne de değindi. Finansal okuryazarlığın ülkede yeterince bilinmediğini ifade eden Serter, “Eğitim ve mentörlük çalışma grubumuzun en önemli projelerinden bir tanesi Finansal Okuryazarlık. Biz İZİKAD olarak bankalar ile görüştük ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) projemiz için eğitimci desteği vermeyi kabul etti. Şu an TEB ile “Kadınca Birikimler” mottosu ile finansal okuryazarlık eğitimleri veriyoruz. Aynı zamanda İzmir’deki yerel yönetimlerle çalışıyoruz. İZİKAD, TEB ve İzmir’deki 6 belediyemiz bir protokol imzaladık ve şu ana kadar ulaştığımız kadın sayısı 1200’e ulaştı. Amacımız kadınların da aile bütçesi yapılırken ya da hayatı yaşarken söyleyecek bir sözlerinin olması, katkılarının olması. Bugün bir bankaya gidip para çekmeyi bilmeyen, bundan korkan, cesaret edemeyen kadınlarımız var. En azından bir farkındalık yaratabiliriz diye düşünüyoruz. Şu ana kadar gayet başarılı giden ve sürdürülebilir bir proje gerçekleştiriyoruz. Kadınlarımızın yanı sıra gençlerle de çalışmak istiyoruz. Dokuz Eylül Üniversitesi ile yaptığımız bir protokolümüz var. Bu projeyi gençlerle de başlatabilme seviyesine getirdik. Eylül ayından itibaren üniversite gençleri ile de yapmaya başlayacağız” dedi.

 

Dernekteki gelişmeler

İZİKAD’daki gelişmelere de değinen Başkan Serter, “Birleşmiş Milletler’in Global Compact üyesi olduk yakın bir zamanda. Kadının güçlendirilmesi için prensipler var onlara imzacı olduk. Şu an ona imzacı olacak başka şirketler, kuruluşlar arıyoruz. İZİKAD olarak İzmir’de bunu yapan ilk kadın sivil toplum kuruluşuyuz. Aynı zamanda derneğimize ISO 9001 belgesini aldık. Artık bundan sonra kurumsallaşmaya gidiyoruz. Gelecekte ben ya da benim yönetim kurulum olmasa da kimin ne yapacağı artık adım adım belirlenmiş durumda. İZİKAD’ı bu şekilde sürdürülebilir bir dernek olarak yürütmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Vazgeçmeyen kadınlar

Vazgeçmeyen Kadınlar Projesi’nden söz eden Huriye Serter, “Kolejler ve özel okulların girişimciliğe ve iş kadınlığına ilgi duyan gençler bizi ziyaret ediyor ya da biz gidiyoruz. Son geldiklerinde rol model çalışması yaptık, nasıl buraya geldik nasıl buradan daha ileri gidebiliriz bunları konuşuyorduk. Öğrenciler gittiğinde bu tecrübelerimizi paylaşmamız gerektiğini, yeni nesile bunları aktarıp onlara cesaret vermemiz gerektiğini konuştuk. Danışmanımız Meltem Hoca ile görüştüğümüzde bir üniversitedeki “Şeker Adamlar” projesinin buna benzer olduğunu gördük ve adımıza “Vazgeçmeyen Kadınlar” dedik. Şimdi farklı okullara giderek konuşmalar gerçekleştiriyoruz. Moderatörlüğü ben yapıyorum ancak konuşmacılarımız çeşitli meslekten arkadaşlarımız oluyor. Bunu hep kız öğrencilerimize yönelik gerçekleştiriyorduk ama son buluşmamızda kızlar ve erkekler bizi dinlediğinde başarılı oluruz dedik. Erkeklerin de birtakım şeyleri bilmesi gerekir ki ona göre yol alsınlar. Yani bu projemiz de sürdürülebilir bir proje. Hem üyelerimiz kendilerini çok iyi hissediyorlar hem de çocukların çok hoşuna gidiyor” dedi.

 

Genç İZİKAD

Genç, üniversiteli kadınları hedef kitlesi olarak gören “Genç İZİKAD Projesi” ile ilgili değişikliklerden bahseden Serter, “Bu sene Genç İZİKAD’ın 7.’sini yapıyoruz. Her yıl farklı donanımlarda, farklı isteklerle bir genç grupla karşılaşıyoruz. Bu yıla kadar Genç İZİKAD üniversite son sınıf öğrencilerinden birebir beklediğimiz projelerin getirilmesi ve o projelerin değerlendirilmesi ve son olarak ödüllendirilmesi şeklindeydi. Biz bu genç kızlarımıza 6 ay boyunca girişimcilik ve liderlik eğitimleri veriyorduk. Her yıl 20-22 civarında kızı bu projeden mezun ediyorduk. Bu yıl bunu değiştirerek takımlar haline getirdik. TÜSİAD’ın “Bu Gençlikte iş Var Projesi”nden ilham alarak Genç İZİKAD’ı değiştirmeye başladık. Şimdi yeni okullarda ve sosyal medyada yaygınlaştırıyoruz. Biz iş fikri olan takımları bekliyoruz dedik. İçlerinden mülakat yaparak, projelerine bakarak akademisyen hocalarımız ile birlikte 5 takım seçeceğiz. Üye mentör arkadaşlarımızla birlikte çalışacaklar,  kızlarımızı iş dünyasından insanlarla bir araya getireceğiz. Bu projeyi bu şekliyle dönüştürüyoruz. Seminerler yerine iş yeri ziyaretleri, kanaat önderleri ile tanıştırma havasında geçireceğiz” dedi.

 

Gülence Projesi

Başkanlık dönemi boyunca kendisini en çok heyecanlandıran projenin Gülence Projesi olduğunu söyleyen Serter, “İZİKAD olarak 3 kızımıza burs veriyoruz. Bu sivil toplum kuruluşlarında fon yaratarak bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bir mimar üyemizin Stil 44 adında bir seramik atölyesi var. Arkadaşımız seramik porselenden kız suratları yaptı. Biz üyelerimizle birlikte vakit buldukça gidip bu seramikleri boyuyoruz. İsmine de “gülence” dedik. Bu projeyle birlikte kızlarımız gülsün diye kızlarımıza burs sağlıyoruz ve başka kızların da girişimci kadınlar olarak yetişmesi için çaba sarf ediyoruz. Gülence Projesi benim başkanlık dönemimin en çok sevdiğim projelerinden bir tanesi. Ben o kızların çalıştığını gördüğümde projemizin başarılı olduğunu göreceğim” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

YPG / PYD Fırat'ın Doğusu'ndaki "32 kilometre derinliğindeki Güvenli Bölgeden çekiliyor" ve "ağır silahları" bırakıyor. Güvenli Bölgesi ABD ile işbirliği içinde "Türk ...

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov "Suriye'nin toprak bütünlüğü zarar görmemeli" derken, Esat ordu birliklerinin girdiği "Kobani" başta Münbiç ve Rakka gibi şehirlerin "ne ...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence görüşmesinin piyasalara yansıması nasıl oldu? Türkiye - ABD zirvesinden çıkan ateşkes kararının ...

GÖZLEM konuyu uzmanlara sordu. İşte cevapları...

Suriye'de Fırat'ın doğusundaki terör unsurlarına yönelik başlatılan ''Barış Pınarı Harekatı'' sonrası Türk ekonomisindeki gelişmeler nedir? GÖZLEM konuyu uzmanlarına s...

Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı rakamlara göre tüketici enflasyonu tek haneye düştü. Çarşı / Pazar / Ev / Mutfak gerçeklerinden çok uzak olan bu rakamlara hem ...

20 yıl Adalet Partisi İzmir milletvekilliği, 5 defa bakanlık yapan ''İzmirli'' Ali Naili Erdem, Türk Siyasetinin dününü ve bugününü anlattı. İzmir'de bıraktığı izleri...

Yazarlar
Website Security Test