Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

ABD ve NATO S-400 gerilimini tırmandırıyor

8.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alımı konusunda ''İşi bitirdik, geri dönüş yok'' derken, ''GTS adımını atmaya hazırlanan'' ABD ise karardan vazgeçilmemesi halinde Türkiye'yi ve kurumlarını ''Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası'' olarak bilinen CAATSA'ya dahil ederek ''fiilen yaptırım uygulayabileceğini'' açıkladı.

ABD ile Türkiye arasında S-400 füzelerinin alımı ile ilgili gerilim, iki ülke arasındaki ilişkileri ve Türkiye'nin hassas ekonomik dengelerini etkileyecek boyutta devam ediyor. Hafta içerisinde düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Palladino, Ankara'nın Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerini teslim alması durumunda, Washington'un Türkiye'ye yönelik yaptırımları devreye sokabileceğini söyledi. Palladino, satır başlarıyla şu ifadeleri kullandı:

“S-400 alması halinde Türkiye'nin F-35 programına katılımını gözden geçireceğimiz ve gelecekte muhtemel diğer silah satışlarını da riske atacağı konusunda Ankara'yı açıkça uyardık. Ayrıca S-400'lerin alınması, ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamında bu alımda rol oynayan kamu kuruluşlarına, şirketlere ya da bireylere yönelik yaptırımları da gündeme getirecektir.”

 

Trump yaptırımlara başlıyor mu?..

S-400 gerilimi tırmanırken, Trump'tan “beklenmedik” bir adım attı ve Kongre'ye bir mektup yazarak Türkiye'yi, gelişmiş ekonomisini gerekçe göstererek, Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) Programından çıkarmak istediğini açıkladı.

Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi/GTS, “Gelişmiş Ülkeler tarafından, Gelişmekte Olan Ülkelerin ihraç mallarına gümrükten muaf ya da indirimli oranlar uygulanması sureti ile Gelişmekte Olan Ülkelerin ürünlerine Gelişmiş Ülke pazarlarında rekabet gücü kazandırılmasını amaçlıyordu” ve 1974'ten beri “aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 131 gelişmekte olan ülkeye toplam 3 bin 474 üründe ABD pazarına gümrüksüz giriş imkanı” sağlamaktaydı.

Trump, bir mektup da Hindistan için yazdı ve “bu ülkenin de GTS Programından çıkarılması niyetini” bildirdi.

Bu arada NATO yetkilileri de, “S-400'ler konusunda Türkiye'ye baskıyı arttırıcı açıklamalar yapmaya devam ediyor” ve ABD görüşüne destek veriyorlar.

 

“Sizden istedik, neden vermediniz?”

Dışişleri Bakanı Mevlüt  Çavuşoğlu ise, ABD'nin “Yaptırım uygulayabiliriz” uyarısına karşılık yaptığı açıklamada “Biz yıllarca müttefiklerimizden almak istedik ve bunu kendilerine resmen bildirdik. Bazen basit silahların bile satılmasına engel çıkartan bu müttefiklerimiz, nedense S-400 aldıktan sonra rahatsız olmaya başladılar. Neden rahatsız oluyorsunuz? Şu an NATO müttefikiysek ve dayanışmamızı artırmamız gerekiyorsa o zaman Türkiye talepte bulunuyorsa sen de satacaksın. Eğer sen vermek istemiyorsan, Türkiye'nin başka birisinden ya da NATO dışı bir ülkeden almasına da karışmayacaksın” dedi.

 

“Biz işi bitirdik”

Çarşamba akşamı bir televizyon kanalına röportaj veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, S-400 anlaşmasından geri dönüşün olmadığını ifade etti. Erdoğan, “S-400 konusunda biz işi bitirdik. Artık konuşmanın anlamı yok. Gerek Putin ile gerek Rusya ile bütün bunlar konuşuldu, anlaşıldı, imzalar atıldı. Bizim şimdi bir geri dönüşümüz olamaz. Bize böyle bir ahlaksızlık yakışmaz. Bu ahlaki değildir. Biz bir anlaşma yaptıysak onun arkasında dururuz. Kimse bizim tükürdüğümüzü yalamamızı beklemesin. Biz Ruslarla ortak S-500'leri yapacağız belki. Sen aldığın her ürünü bize sorarak mı alıyorsun? Hayır. Dolayısıyla biz de bağımsız bir Türkiye'yiz ve her alanda adımlarımızı atıyoruz ve Rusya ile de adımlarımızı attık. İmzalar tamam ve çok çok uygun şartlar altında da anlaşmamızı yaptık. Bize bunun gönderimini de Temmuz'a kadar çektiler. İlk partiyi Temmuz ayında alacağız” diye konuştu.

Geçtiğimiz hafta bu bağlamda da değerlendirilebilecek şekilde ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmer Türkiye'ye geldi. İkilinin Ankara'daki temaslarında söz konusu anlaşmazlıklar ele alındı. Müzakerelerde hangi noktaya gelindiği ise bilinmiyor.

 

KIŞLALI: "ABD VE NATO'NUN İKİ YÜZLÜLÜĞÜ!.."

Duayen Gazeteci M. Ali Kışlalı'ya "ABD  - Türkiye - NATO ilişkilerini etkileyen gelişmelerle ilgili olarak, şu soruyu sorduk: "Trump ve Pentagon da, NATO yetkilileri de 'Bir NATO üyesi S - 400'leri alamaz' diyorlar. ABD 'Yaptırım ve F -35'leri vermemekle tehdit ediyor. Bu tepkilere karşı CHP başta bazı çevrelerden "NATO'dan çıkalım' sesleri yükselmeye başladı. ABD ve NATO'nun 'olumsuz' istekleri konusundaki görüşünüz? Türkiye, NATO'dan çıkabilir mi, çıkarsa ne olur?.."

İşte Kışlalı'nın görüşleri; “ABD ve NATO'nun Türkiye'ye hem savunma sistemi vermeyip hem de Ruslardan S-400'leri almasına itiraz etmesi iki yüzlülük gibi gözükebilir. Herhalde ABD de, NATO da Türkiye'nin bu şekilde Batı'nın dışına itilmesini istemezler. Onun için bu pazarlıklar en azından diplomatik seviyede süregelecek ve ABD ile ilişkiler yakın dönemde çok da durulmayacak diyebiliriz. Ama, ABD'nin de NATO'nun da Türkiye'nin tehditlere boyun eğen bir ülke olmayacağını bilmeleri ve ona göre hareket etmeleri gerekir. NATO 4 Nisan 1949'da kuruldu. Türkiye NATO'ya 18 Şubat 1952'de üye oldu. Türkiye'nin NATO'ya üyeliğinin 67'nci yılı tamamlandı. Türkiye NATO standartlarını, kurallarını başta güvenlik pek çok alanda kullanıyor. Türkiye hukuki olarak NATO'dan nasıl çıkar, onu bilemiyorum. Ama insan böyle bir durumu düşünemiyor. Çıkarsa ne olur? Türkiye NATO'dan çıkarsa hiç şüphesiz güvenliğimiz zayıflar. NATO'nun sağladığı savunma sistemlerini, silahları, hepsini sıfırlamış oluyorsunuz. Türkiye Batı'dan her şeyiyle kopmuş olur. Neye güvenerek sıfırlıyorsunuz, kopuyorsunuz bilemem. NATO'dan çıkarsa Türkiye hem NATO karşıtı güçlerin hedefine daha kolay oturur, hem de şu anda çok sorunlu olduğumuz ABD başta olmak üzere, batı ülkelerinin saldırılarına daha kolay maruz kalabilir.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Öğrenciler için ders zili zamlarla birlikte çaldı. Yeni dönem başlarken, eğitim-öğretim masrafları katlandı. Ekonomik krizin her alanda yaşattığı sorunlar okul sıralar...

''Kurulduğu 2002 yılından bu yana girdiği her seçimden birinci parti olarak çıkan AKP'de erime süreci mi başladı?'' Bugünlerde Ankara Gündemi'nin başında "bu sorunun c...

Türkiye ile ABD arasında Suriye'nin kuzeyinde oluşturulması planlanan güvenli bölgeye ilişkin taraflardan ''Anlaşma sağlandı'' açıklaması gelse de belirsizlikler devam...

Irak ve Suriye'ye ''terörün önlenmesi, barış ve huzurun sağlanması için'' çaba gösteren, asker gönderen Türkiye'de ''toplumsal şiddet olayları'' giderek tırmanıyor. GÖ...

Yerel seçimde İstanbul hezimetinin ardından AKP'de sular durulmuyor. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyük illerde seçimlerin kaybedilmesinin yankılarının yanı sı...

Atatürk'ün kurduğu kurum, "Atatürk'ü yok" sayıyor! Millet soruyor; ''Diyanet İşleri Başkanlığı ne yapmak istiyor?''

Yazarlar
Website Security Test