Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Erdoğan, Cumhur İttifakı'nı taşıyor; Millet İttifakı hâlâ organize olamadı

8.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

GÖZLEM, konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu, işte görüşleri...

Türkiye yerel seçimlere ilk kez partiler arasında ittifaklarla giriyor. Bir tarafta AK Parti ile MHP'nin yer aldığı "Cumhur İttifakı" diğer tarafta CHP ile İYİ Parti'nin yer aldığı ve bazı seçim bölgelerinde Saadet Partisi'nin de destek verdiği "Millet İttifakı" adayları yarışacak. Her iki ittifak ta rakiplerine kaybettirmek üzere kuruldu. Seçimlere 3 hafta kaldı, tartışmaların dozu artıyor. Siyasilerin kullandığı dil çok sert, kırıcı ve hatta kutuplaştırıcı. Türk halkı ise tüm bu olumsuz gelişmelerden endişeli. Şiddet tırmanıyor ve ekonomi sarsılıyor. Seçmen için bu yüzden ana konu "bu siyasi ve ekonomik krizin sorumlusu kim?" sorusu oluyor.

İttifaklar tamamlandı, adaylar belirlendi. MHP 16, AK Parti ise 3 ilde açıkladığı adayları ittifak lehine çekti. 30 büyükşehirde daha önce anlaşma sağlanmıştı. Liderlerin memleketleri Rize ve Osmaniye ile birlikte 51 ilde seçimlere Cumhur İttifakı ile girilecek...

CHP ve İYİ Parti'den oluşan Millet İttifakı 23'ü büyükşehir 50 ilde işbirliği yapıyor. İYİ Parti Ordu'da Saadet adayı İdris Naim Şahin'i destekleme kararı aldı. Seçmen karar verecek ama Türkiye zaten iki partili bir sürece yöneltildi, Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra; ki onun konsepti farklıydı. Onun ardından bir ilki yapmış olacağız. Her iki ittifakta yer alan partiler ittifak görüşmelerini "kazanma formülleri, eğer biz kazanamıyorsak rakibimize kaybettireceğiz" üzerinden yürüttü ve ittifak kurdu. Cumhur İttifakı'nda yer alan AK Parti 2002 yılından beri Türkiye'yi yönetiyor, ama seçmene yönelik propagandasını ülkenin "beka" sorunu üzerinden yürütüyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, miting konuşmalarında ekonomi, işsizlik ve yüksek enflasyon gibi konulara değinme yerine muhalefeti eleştirmeyi tercih ediyor. Erdoğan, "CHP'nin milli irade düşmanları tarafından kullanılan bir koçbaşına dönüştüğünü" ifade ederek "Geldiğimiz nokta itibarıyla Türkiye'de artık muhalefet açığı değil, devşirme muhalefet sorunu vardır. Muhalefet ısrarla 31 Mart seçimlerini önemsizleştirmeye, önemsiz gibi göstermeye çalışıyor. 31 Mart'ın sıradan, basit, olağan bir yerel seçim olduğunu iddia ediyorlar. Ülkemizin yüz yüze bulunduğu tehdit ve tehlikelerden asla bahsetmiyorlar. Bu ittifak, (Millet İttifakı) milletin geleceğine pusu kurma, Türkiye'nin istikbalini karartma, ülkemizi Suriye'deki kazanımlardan koparma, terör örgütlerini tekrar başımıza musallat etme ittifakıdır. Bu ittifak, bir yıkım ittifakıdır." diye konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yerel seçimlerle ilgili, "Allah muhafaza, eğer Türkiye 31 Mart akşamı hükümetin ve Cumhur İttifakı'nın zayıflığıyla çıkarsa, kaymakamlar, valiler, Doğu ve Güneydoğu'da 6 yaşındaki çocuklara maskara olur." dedi.

CHP, İYİ Parti'den ortak miting

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Denizli'de CHP - İYİ Parti Millet İttifakı kapsamında ilk kez ortak bir miting yaptı. Mitingde ilk konuşmayı yapan Kılıçdaroğlu'nun gündemi ekonomiydi. Kemal Kılıçdaroğlu, "Denizli'de hangi sorunu çözdüler? Bize destek verin, yetki, güç verin Türkiye'nin sorunlarını çözelim. Sorunları çözmek için, huzura, mutluluğa, üretime, birlikte yaşamaya ihtiyacımız var. Bunu sağlamaya söz veriyoruz size! Mazota, gübreye, ilaca, suya zam yaptılar... Çiftçi nasıl eski fiyattan nasıl satacak? Çiftçiye 'sen zam yapmayacaksın' diyor, e çiftçi nasıl geçinecek? Hal esnafını terörist ilan ettiler, manavı, vatandaşı terörist ilan ettiler. EYT'lere 'türedi' dediler. Suriyelilere para var, çiftçiye neden para yok. Domates, biber kuyruğu varlık kuyruğu oldu. En büyük varlık kuyruğumuz işsizlik kuyruğu oldu. 1000 kişilik işe 40 bin kişi başvuruyor. Bundan büyük varlık kuyruğu var mı?  Çiftçiye, emekliye, EYT'lilere, işçiye, asgari ücretliye para yok... Ama şu rakamı unutmayın: Londra'daki bir avuç tefeciye 16 yılda ödedikleri faiz 149 milyar lira. Bunlara göre faiz haram değil. Musluğu açarken 5 çeşit vergi, elektriği açarken 4 çeşit vergi ödüyorsun. Çocuğa mama alırken, dolmuşa binerken vergi ödüyorsun. Kürk alırken vergi yok." diye konuştu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de yaptığı konuşmasına, "Cumhurbaşkanının terörist dediği Denizlililer, nasılsınız? Evine ekmek götürmekten başka derdi olmayan 'teröristler', iyi misiniz? Şakası bile ne kadar acı." diye başladı.

Akşener, "Bu ülkenin cumhurbaşkanı çıktı CHP ve İYİ Parti seçmenine 'terörist' dedi. 18 milyona yakın seçmene terörist diyen bir cumhurbaşkanı. Bunun ne kadar acı, ne kadar çirkin, ne kadar kötü bir tanımlama olduğunu biliyorsunuz. Bu arkadaş kutuplaştırarak, birbirimizle dövüştürerek, düşman eden politikayı 17 yıldır sürdürüyor. Ben seçmenlere sesleniyorum: Sizler bu ülkenin vatansever kardeşlerisiniz, sakın ola ki bu arkadaşın sözlerine aldanıp bir kalp kırmayın. Bu bir yerel seçim, siz muhtar, belediye meclis üyesi, belediye başkanı seçeceksiniz, Türkiye'yi yerel seçimlere mehter marşı eşliğinde savaşa götürüyormuş gibi olan dili cezalandıracaksınız. Şımardılar, şımardı, kibirlendi, sizin içinizden çıktığını iddia etmişti ama 300 korumayla geziyor, helikopterle geziyor." diye konuştu.

Erdoğan, "Akşener'in bu konuşması üzerine" İYİ Parti Genel Başkanı'nı "yalancılıkla suçlayarak" , avukatlarına "Suç duyurusunda bulunun, dava açın" talimatını verdi.

 

 

“MİLLET İTTİFAKI İÇİNDEKİ KAVGA BİTMELİDİR”

Ali Naili Erdem(Eski Milli Eğitim Bakanı) -Vatandaş ekonomide, siyasette istikrarı arar. Siyasi partilerin içerisindeki kavga, anlaşmazlık varsa vatandaş o partiden uzaklaşır ve o partiye güveni duymaz. Sandığa gittiği zamanda kavgası gürültüsü olmayan partiye oyunu kullanır. Millet İttifakı liderleri Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener tabandaki ihtilafları gideremiyorlar. Bunun sonucunda da seçime gelindiğinde bu anlaşmazlık sandığa yansır. Korkarım ki yansıma yaşandığı zaman Cumhur İttifakı’nda atı alan Üsküdar’ı geçer. Bu nedenle Millet İttifakı’nın içindeki kavganın bitirilmesi gerekiyor. Şu anda Türkiye çok önemli bir yerel seçime gidiyor. Taraflar adeta kamplaştı bu Türkiye’de ilk defa yaşanan bir şey. Adeta birbirlerine düşman olarak bakıyorlar. Böyle bir ortamda barışı sağlamak için dostluğu çoğaltmak lazım. Bunun içinde Millet İttifakı içinde olanların kendi bünyelerinde huzuru ve istikrarı sağlamaları gerekiyor. Bunları yapmamaları durumunda bu seçimde oylar Cumhur İttifakı’na kayar.

 

 

“MUHALEFET BÜYÜK BALIĞI KAÇIRIRSA ŞAŞIRMAM”

Öcal Uluç (Gazeteci / Yazar) -Çok açık olarak görülüyor ki, gün - saat - dakika kaybetmeden bütün yurdu gece - gündüz dolaşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ona "Ankara'dan destek veren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "propaganda yarışını", CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in çok önünde götürüyorlar. İçlerinde "Sadece genel başkan değil, liderim" diyen bir kişi var; Erdoğan ve yarışın açık ara birincisi. Propaganda mücadelesi, adeta Erdoğan ile hayat pahalılığı arasında. Muhalefet, dar ve sabit gelirli büyük kitlelerin gündeminin ilk sırasını alan hayat pahalılığını yeterince kullanamayarak, Erdoğan'ın gündemi değiştirme senaryosuna boyun eğmiş görünüyor. CHP, aday seçimindeki büyük hataların etkisinden hâlâ kendine gelememiş durumda ve organize olamıyor. Sandığa 3 hafta kala, görülüyor ki, sonucu "Erdoğan'ın inandırıcılığının derecesi ile hayat pahalılığını büyük sıkıntılarla yaşayan halkın kararı" belirleyecek. Muhalefet, bu hâliyle, avucuna kadar gelen büyük balığı kaçırırsa, şaşmam.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

“Son yıllarda izlenen “her sorunun zaman içinde kendiliğinden çözüleceği” şeklinde özetlenen zamana yayma politikaları istisnai koşullarda bazen sonuç verebilir ancak ...

Yayın kurulu üyemiz Emekli Albay Soner Aydın, “TSK içinde yankısı büyük olan olayın karanlıkta kalan noktalarını” GÖZLEM okuyucuları için yazdı.

Olumlu tablonun kahramanlarından olan sağlık çalışanlarına yapılan “mali destekte ortaya çıkan adaletsiz tablo” tepkilere yok açtı. GÖZLEM uzmanlara sordu. Görüşler “t...

Bir taraf “Dünyada en iyiyiz”, öteki taraf “Gerçekler saklanıyor, gidiş olumsuz” algısı yaratmak için yarışıyor. Asıl soru; “Gerçek hangisi?”

Türkiye’de muhalif siyasetçiler ve gazeteciler, “mafya babaları, sivil milis heveslileri, partili gençlik grupları ve parti yöneticilerinin tehditlerine maruz kalırken...

Türkiye de “normalleşme sürecine giren” ülkeler arasında. Ama tedbirler sürüyor. “2 gün yasaklı + 2 gün kısıtlamalı” bir hafta sonu + hafta başı yaşayacağız.

Diyanet İşleri Başkanı ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı “yargı koruması” altına alındı. Gazetecilere, Barolara soruşturma ve “haberleri engelleme” kararları üst ü...

Yazarlar
Website Security Test