Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Seçim yasakları ''paspas" ediliyor; ne ilgilenen, ne ''Hayır'' diyen var!

22.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yerel Seçimlerin propaganda sürecinde, ''siyasetin girmemesi gereken'' camilere ve okullara, ''AKP / MHP bayrakları'' asıldı, ''propaganda konuşmaları'' yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Yüksek Seçim Kurulu ile Cumhuriyet savcıları seyirci kaldı. GÖZLEM, konuyu uzmanlara sordu.

GİZEM AY

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimi için belirlediği ve Resmi Gazete'de yayımlanan seçim yasaklarına göre;  "Mabetlerde, kamu hizmeti görülen bina ve tesisler ile ilçe seçim kurullarının gösterdiği meydanların dışında toplu olarak sözlü propaganda yapılması" yasak. Buna rağmen birçok il ve ilçede seçim yasakları hiçe sayılıyor, camiler, okullar, hastaneler propaganda alanlarına dönüştürüldü.

Çeşitli gazete ve dergilerde yer alan haberlere göre AK Parti ile MHP'nin "Cumhur ittifakı" adayları, okullarda, camilerde ve hastanelerde serbestçe propaganda yapıyor. Bazı il ve ilçelerde ittifakın adayları okullara giderek propaganda faaliyetinde bulunuyor. Okullarda öğrenci ve velilere broşürler verildiği, seçim konuşmaları yapıldığı haberleri yayınlanıyor. Bazı adayların da öğretmen odalarında, idarecilerin de katıldığı kısa toplantılar yaptığı iddia ediliyor.

İstanbul'da kadınların yürüyüşünde "Ezan okunurken ıslık çaldılar" iddiası gündeme getirilmiş, "kutsala saygı göstermediler" tartışmaları günlerce sürmüştü.  Bir yandan "Kutsala saygı" istenirken, diğer yandan prim yapmak için kutsal değerlerin hiçe sayılması için adımlar atılıyor. Cumhur İttifakı'nın adayları okulda, camide, karakolda hastanelerde propagandalarına YSK yasaklarına takılmadan devam ediyor.

Yetkililer sessiz kalıyor

Okullarda AKP-MHP adaylarının seçim çalışması yürütmesine Yüksek Seçim Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ise sessiz kalıyor. Yönetmelikte yasak olmasına karşın MEB okul yönetimleri hakkında soruşturma başlatmıyor. YSK, herhangi bir işlem yapmıyor. Habere göre tek işlem yapılan yer Afyonkarahisar oldu. AKP'li olduğu belirtilen muhtar adayının aile birliği başkanı olduğu okulda pankart açıp sosyal medyada paylaşmasına ilişkin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul idaresi hakkında soruşturma açtığı belirtildi.

Vatandaşların büyük bir bölümünün tepki gösterdiği son dönemdeki bazı örnekler:

AYDIN:Bozdoğan ilçesindeki Eski Camii'nin minaresine AKP bayrağı asıldı. Vatandaş büyük tepki gösterdi. AKP ilçe yönetimi "Biz asmadık. Delinin biri asmış" dedi. AKP bayrağı indirildi.

TRABZON:Of ilçesinin AKP'li belediye başkanı ve adayı Salim Salih Sarıalioğlu, kendisini destekleyenlerle Kıyıcık Camii'ne gitti, namaz kıldı. Daha sonra camide seçim propagandası yapıldı. Rabia pozu verildi.

TRABZON:Çarşıbaşı Emniyet Amirliği binasına yasak olmasına rağmen AKP'li belediye başkan adayının pankartı asıldı.

DÜZCE:Boğaziçi beldesinde, AKP'li belediye başkanı İbrahim Ercan'ın seçim çalışması sırasında ezan okunurken ıslıklar çalındı, silahlar sıkıldı. Akıllara iktidarın, İstanbul'da kadınları ezanı ıslıklamakla suçlaması geldi.

ADIYAMAN:Kahta ilçesinde belediye başkan adayı Engin Akel, AKP Genel Merkez Siyasi ve Hukuk İşleri başkan yardımcısı ve Adıyaman Milletvekili Fatih Toprak'le birlikte bir okulda sınıflara giderek propaganda yaptı.

ZONGULDAK:Devrek ilçesinde başkan adayı Sezai Bükrü, ilçedeki okulları gezerek okul müdürleri, öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi.

İSTANBUL:Sarıyer ilçesinde AKP'li aday Salih Bayraktar, Ali Büyükdicle Özel Eğitim Uygulama Okulu'na ziyaret yaptı.

SİİRT:AKP'li aday Ali İlbaş, belediye meclis üyesi adaylarıyla okulları ziyaret etti.

BALIKESİR:Ayvalık ilçesindeki Cunda Mesleki Teknik Anadolu Lisesi pansiyonunda MHP'nin il adayı Nazmi Başaran'ın tanıtım toplantısı yapıldı. Okul saatinde de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin lise binasına asılan posteri, öğrencilerin tepkisi üzerine pansiyon binasına taşındı.

ANTALYA:AKP'li aday Gökçen Özdoğan Enç, Antalya Hamza Taş İmam Hatip Ortaokulu'nda seçim posteri astı.

İZMİR:Karşıyaka'nın Örnekköy mahallesindeki bir okulda eğitim öğretim saatleri içerisinde "Finansal Okuryazarlık Eğitimleri" başlıklı bir seminer sırasında salon AKP bayraklarıyla donatıldı.

KOCAELİ:AKP Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Kocaeli'nin Hayrat Camii'nde kadın cemaatle bir araya geldi. Seccadelerin üzerine masa ve sandalye koyan, kıbleyi arkasına alarak kadınlara seslenen Katırcıoğlu, AKP'ye oy istedi.

KONYA:Merhaba Gazetesi'nin haberine göre AKP Meram Belediye Başkan Adayı Fatma Toru, seçim çalışmaları kapsamında Hasanköy İlköğretim Okulu'nda seçim propagandası yaptı.

 

"BU KAVGANIN CAMİDE, OKULDA NE İŞİ VAR?"

Ali Naili Erdem (Eski Milli Eğitim Bakanı) -Okul da, cami de huzurun sahip olduğu, insan sevgisinin bulunması gereken yerlerdir. Siyaset ise seçim nedeniyle kavganın olduğu yerler. Kavganın camide ne işi var? Okul da ne işi var? Sevgiyi, dostluğu, huzuru, barışı kaybettik. Okullara ve camilere tarafların kavgalarını sokmaya kimsenin hakkı yoktur. Bu durumda cemaat ikiye bölünür. İslam birleştirme, kardeşlik, insancıl düşüncelerin egemen olduğu dindir. Siyaset agresif, öfkeli, birbirine yaşama hakkı tanımayan bir üslup içerisinde devam ediyor. Camilerde insanlar bir araya geliyor, birlik oluyorlar orada siyasetin ne işi var? Okullarda kardeşlik, barış anlatılır, nefret anlatılmaz. Ama siz buralara nefreti sokuyorsunuz. Camiler, okullar faziletin merkezleridir. Siyasetin bugünkü ben kavgası içerisindeki davranışlarla fazileti siliyorsunuz. Kavganın en üst noktasına gelmiş, birbirinin yok olmasını isteyen, karşısındakine yaşama hakkı vermeyen bir anlayışın camiye ve okullara girmesi felakettir. Bu felaket geleceğin Türkiye'sini karanlığa götürür. Oysa biz aydınlığın insanları olmak istiyoruz.

 

 

"PROPAGANDA HENÜZ EVLERİMİZE GİRMEDİ, ŞÜKRETMELİYİZ"

Namık Kemal Zeybek (Eski Kültür Bakanı) -  Türkiye artık devlet olmanın gerektirdiği yasalara göre yönetilmek, kurumların yetkilerine saygı duymak gerçek anlamda özgürlükleri yaşamak noktasını aştı. Dolayısıyla artık aşiret yönetimine döndü, ne istiyorlarsa yapabiliyorlar. Camilerde, okullarda propaganda yapıyorlar, ancak evlerimizde yapmıyorlar. Bu kadar özgürlük neyimize yetmiyor? Demek ki Türkiye'de hâlâ demokrasi var ki girip evimizin içinde yapmıyorlar.

 

 

"HUKUK DERHAL HAREKETE GEÇMELİDİR"

Metin Öney (Eski Milletvekili) -Önemle ve altını çizerek vurgulamak isterim ki cami, okul, kışla ve hukuk kesinlikle siyasetin dışında olmalıdır.  Bu sebeple son günlerde belirtilen yerlere cami ve okullara  parti flamaların asılması, propaganda yapmakta kullanılması hem kurumların  "kutsallığına" gölge düşürmekte ve hem de açıkça suç işlenmektedir. Yapanlarla ilgili derhal yasal süreç  başlatılmalıdır. Ancak Hukuk Devletinden o kadar çok uzaklaştık ki işlenen bu eylemlerle ilgili işlem yapacak adeta bir merci kalmamış gibidir. Oysa işlenen bu suçlar hukuki deyimle "takibi şikayete bağlı" suçlardan değildir. Cumhuriyet Savcıları ve Yüksek Seçim Kurulu derhal harekete geçmelidir. Ne var ki Hukuk Devletinin en önemli kuralı olan "Kuvvetler Ayrılığı" ortadan kalktığı ve hukuk tek elde toplandığı için adeta "yapanın yanına kar" kalır hale gelmiştir. Tekrar belirtiyorum ki hukuk yoksa devlette yoktur. Türkiye'nin en önemli sorunu "Hukuk Devleti" ilkesinden her geçen gün uzaklaşmasıdır. TV kanallarının ve bilhassa devletin kanalı olan TRT'nin tutumuna bakıldığında ifade ettiğim "hukuk devletinden" uzaklaşmanın ne kadar vahim boyutlarda olduğu apaçık ortaya çıkmaktadır. Seçim sonuçlarının tartışılmaması için "eşitlik" ilkesi ve devlet imkanlarının kullanılmaması ilkesi seçimin temel hükmü idi. Şimdilerde durum ne yazık ki bu ilkelerden de hızla uzaklaşıldığını göstermektedir...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, projelerini GÖZLEM’e anlattı.

İstanbul adayları, kampanya mesailerinin önemli bir bölümünü İstanbul dışında geçirerek İstanbul’a döndüler. AKP taktik değiştirdi, Erdoğan geriye çekildi, Binali Yıld...

Yeni Milli Eğitim Sisteminde Coğrafya, Tarih gibi kültürel dersler seçmeli ders kategorisine alınırken, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi adı altında Arap Kültürü dersleri ...

Mayıs ayı enflasyon artışında görülen azalma, ''mevsimlik'' bir durum mu, yoksa Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın söylediği gibi ''enflasyonun tek haneli rakam...

S - 400 ültimatomu, yaptırım tehdidi ve Doğu Akdeniz'de engelleme...

Düzenlenen toplantıda Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Balık ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kuru...

Gazetecilere saldırılar devam ediyor, saldırganlar ise serbest!

Yazarlar
Website Security Test