Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Seçmen, yerelde iktidarı değiştirdi

5.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

30 Büyükşehir Belediyesi'nin 11'ini CHP kazandı; bu illerde 37 milyon insanımız yaşıyor. Cumhur İttifakı'nın kazandığı 16 Büyükşehir illinde ise 23 milyon!..

Türkiye bir seçim maratonunu daha geride bıraktı. 31 Mart yerel seçimleri sonrası Türkiye'de pek çok büyük şehir el değiştirdi. Resmi olmayan sonuçlara göre, İstanbul ve Ankara CHP'ye geçti. İtiraz süreci devam ediyor. İlk kez ittifaklarla gidilen yerel seçimlerde kesin olmayan sonuçlara göre 30 büyükşehir belediyesinin 11'ini CHP ve İYİ Parti'nin yer aldığı Millet İttifakı, 16'sını AKP ve MHP'nin yer aldığı Cumhur İttifakı, 3 ili de HDP kazandı. İstanbul, Ankara ve İzmir'in de yer aldığı bu 11 büyükşehirde kazanan Millet İttifakı belediye başkanları, 81 milyon nüfusun yaklaşık yarısına 36 milyon 929 bin 380 kişiye hizmet götürecek.  Cumhur İttifakından seçilen belediye başkanlarının hizmet edeceği illerde ise 22 milyon 880 bin 379 kişi yaşıyor. HDP'nin büyükşehir belediye başkanlığını kazandığı Diyarbakır, Mardin ve Van'da 3 milyon 685 bin 375 nüfus bulunuyor.

31 Mart yerel seçimleri İstanbul ve Ankara açısından çeyrek asırlık bir devrin de sonu oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre bu iki şehri Millet İttifakı'nın CHP adayları Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş kazandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan siyaset sahnesinde ayağa kalktığı İstanbul'da seçimi kaybetti. Kendisi gibi yerelden gelen Ankara ve İstanbul'da ilçe belediyesi yönetmiş olan Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu seçimin galibi oldu. Bu iki şehrin 25 yıl sonra el değiştirmesi, "seçmen yerelde iktidarı değiştirdi" şeklinde yorumlandı.

Bu, her iki ilde de çeyrek asırlık bir dönemin sonu anlamına geliyor. Ankara ve İstanbul, 25 yıl önce CHP tarafından yönetilirken 1994 yerel seçimlerinde sürpriz bir sonuçla İslamcı siyaset anlayışını benimseyen Refah Partisi'ne (RP) geçmişti. İstanbul'da Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da Melih Gökçek göreve geldi.

Erdoğan, okuduğu bir şiir sebebiyle 1999 yılında 4 ay süren bir hapis süreci yaşadı. Ardından bir grup arkadaşıyla RP'den ayrılıp AKP'yi kurdu ve 2002'de girdiği ilk seçimde tek başına iktidar oldu. Erdoğan 2014 yılına kadar sürdürdüğü başbakanlık görevinin ardından cumhurbaşkanlığına seçildi.

 

İstanbul ve Ankara ile hep ilgilendi

Erdoğan, hem başbakanlık, hem de cumhurbaşkanlığı döneminde İstanbul ve Ankara ile hep yakından ilgilendi. Siyaset sahnesinde parladığı yer olan İstanbul'a imar dahil her türlü hizmette kendi varlığını hissettirdi. Perde arkasında kalmadan, İstanbul'da rant getiren büyük projeleri doğrudan yönetti. Secimi yeniden kazanmak için bu iki şehrin belediye başkanlarını görevden el çektirdi. "Abi" diye hitap ettiği Kadir Topbaş'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı, kendisi gibi RP'den gelen Melih Gökçek'in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı bırakmasını sağladı.

Erdoğan, bu seçimlere çok büyük önem verdi. Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturmasına rağmen AKP Genel Başkanı şapkasını giyerek sahaya çıktı. Yerel olmasına rağmen genel seçim havasına soktu, "beka" tartışması başlattı. Ankara ve özellikle İstanbul'u kaybetmenin ne anlama geldiğini, "İstanbul'u kazanan Türkiye'yi kazanır" fikrini savundu.  Aday gösterdiği isimlerden daha çok çalıştı. İstanbul'da son gün 7-8 miting birden düzenledi. Ancak bütün bunlar, AKP adayının kazanmasına yetmedi. Daha önce Ankara ve İstanbul'da ilçe belediyesi yönetmiş olan Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu seçimin galibi oldu.

 

Ekrem İmamoğlu parladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini, AKP Adayı Binali Yıldırım'ın önünde tamamlayan Millet İttifakı'nın CHP adayı Ekrem İmamoğlu, yaklaşık 3 aylık seçim kampanyası sürecinde tüm Türkiye'nin tanıdığı isim oldu ve şimdi siyasette CHP siyasetinin "parlayan yıldızı" olarak anılmaya başlandı. 1970 Trabzon doğumlu olan İmamoğlu, İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun. Babası, Turgut Özal'ın kurduğu ANAP Trabzon il kurucularından olan İmamoğlu'nun siyasetle tanışması da ANAP'ta oldu.

Muhafazakar bir aileden gelmesine karşın, kendi anlatımıyla "üniversite yıllarında sosyal demokrat değerleri" benimsiyordu. İmamoğlu, 2008'de aktif siyaset yapma kararı aldığında adres olarak CHP'yi seçti. 2009 seçimlerinde de bu partiden Beylikdüzü belediye başkan aday adayı oldu. Aday gösterilmeyen İmamoğlu, birkaç ay sonra parti ilçe başkanlığına seçildi. 2014 yerel seçimlerinde partisinin adayı olarak girdiği seçimlerde, Beylikdüzü Belediyesi'ni AKP'den alarak seçildi.

Beylikdüzü'ndeki başarılı belediye başkanlığı, İmamoğlu'nu CHP'nin İstanbul adaylığına taşıdı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 13 Aralık'ta 2018'de İmamoğlu ve ailesini ziyaret ederek kahvaltıda buluştu. Kılıçdaroğlu'nun adaylık teklifi de esprili bir havada gerçekleşti ve baba Hasan İmamoğlu'na, "Oğlunuzu istemeye geldik" diyerek izin istedi. Kılıçdaroğlu'nun gelininin Trabzon'lu olmasına göndermede bulunan Hasan İmamoğlu, "Zaten Akçaabat'tan bir kız aldınız. Biz de oğlan veririz, olur" sözleriyle oğlunun adaylığına onay verince, iki taraf el sıkıştı.

 

Pozitif dil kullandı

İmamoğlu, yaklaşık 3 aylık İstanbul büyükşehir adaylığı döneminde, Türkiye'de seçim süreci boyunca hissedilen "kutuplaştırıcı" dili kullanmamaya özen gösterdi. 1994 yılında Erdoğan'ın yaptığını bu kez Ekrem İmamoğlu yaptı. Etrafına aldığı bir "vicdanlar kitlesi" ile seçim propagandası yürüttü. Sokak sokak gezmesi, kendisine oy vermeyeceğini söyleyen AKP seçmenine "canın sağolsun" diyerek teşekkür etmesiyle tanındı. AKP ve MHP sözcülerinin hedef haline getirdiği HDP seçmeni konusunda çekingen bir tavır sergilememesi de Kürt oylarının kendisine yönelmesini sağladı.

 

CHP'de pozisyonu güçlendi

Ekrem İmamoğlu'nun 3 ay gibi kısa sürede yürüttüğü pozitif dil ve kampanya ile İstanbul'u Binali Yıldırım gibi deneyimli bir isim karşısında kazanması, partisi CHP içindeki konumunu da güçlendirdi. CHP, gerek yerel yönetimler, gerekse cumhurbaşkanlığı seçimleri ve parti içindeki liderlik yarışlarında yeni isimler çıkaramamakla eleştiriliyordu. Birçok yorumcuya göre İmamoğlu, yerel seçim sürecindeki performansı, farklı kesimlere hitap edebilmesi, gençlik avantajlarıyla parti içindeki konumunu güçlendirmesi ile ileriye dönük parti içindeki liderlik yarışlarında yeni isim olarak gündeme gelebilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta CHP’nin İş Bankası’ndaki hisselerinin Hazine’ye devrini yeniden gündeme getirdi.

İdlib krizi büyüyor. Halep’i kontrolüne alan Suriye ordusunun hızla ilerlediği İdlib’de Türkiye ile Rusya arasındaki gerginlik tırmanırken, Ankara bölgeye yoğun askerî...

Gezi Parkı davasında beraat eden ve hemen sonrasında “15 Temmuz soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan” Osman Kavala, ”beraat ettiği gün” daha tahl...

Siyasetteki kavgalar ve ekonomik buhran “vatandaşları gerdi”; peş peşe intiharlar, cinayetler hızlan yayılıyor. “Depresyon ilaçları satışı” patladı. GÖZLEM konuyu masa...

Cumhurbaşkanı'nın "bu konudaki çok sert ve çok açık konuşması" üzerine, GÖZLEM konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu. İşte görüşleri...

Suriye'de muhaliflerin kalan son kalesi olarak kabul edilen İdlib'in kuzeyinde Esad kuvvetlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna yaptığı ikinci saldırı sonucu...

ABD’nin Haseke’de rejim askerlerine düzenlediği hava saldırısının ardından Rus, ABD ve Suriye askerleri olay yerinde yan yana görüntülenmişti...

Yazarlar
Website Security Test