Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

ABD'nin ''ekonomik'' tehdidine karşı Türkiye ne yapacak?

26.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Trump'ın ''8 ülkeye tanınan İran petrolü muafiyeti hazirandan itibaren kaldırma'' kararı, petrol fiyatlarını yükseltti. Suudi Arabistan ''İran petrolü açığını kapatacağını'' açıkladı. OPEC şaşkın, ya Türkiye?..

Amerika Birleşik Devletleri, 2 Mayıs'tan itibaren 8 ülkenin (Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Türkiye, İtalya ve Yunanistan) İran'a yönelik yaptırımlardan muaf tutulmasına son vermeyi planlıyor.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, İran'ın uluslararası enerji piyasalarından dışlanmasıyla oluşacak petrol arzı açığının, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin üretim artırarak kapatacağı belirtildi. Yapılan açıklamada, "Bu adım, İran'ın petrol ihracatını sıfıra indirmeyi hedefliyor, böylece rejimin temel gelir kaynağı elinden alınabilecek" ifadesi kullanıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Twitter'dan, "ABD'nin İran'dan petrol ithali yasağına getirilen muafiyetlere son vermesi bölgesel barış ve istikrara hizmet etmeyecek ve İran halkına zarar verecek. Tek taraflı yaptırımları ve komşularımızla nasıl ilişki kuracağımız konusundaki dayatmaları kabul etmiyoruz." dedi.

İran ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada ABD'nin bu adımının 'hiçbir anlamı' olmadığını söyledi.

İran haber ajanslarının İran Dışişleri Bakanlığı'na atıfla yaptıkları haberlerde, İran'ın Avrupalı ortakları ve komşularıyla iletişim halinde olduğu ve atılan bu adıma göre hareket etmeyecekleri belirtildi.

Beyaz Saray'dan bu yönde bir adım geleceğini ilk açıklayan Amerikan Washington Post gazetesinin köşe yazarlarından Josh Rogin olmuştu.

Rogin'in makalesinde, 2 Mayıs'tan itibaren 8 ülkenin (Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Türkiye, İtalya ve Yunanistan) İran'a yönelik yaptırımlardan muaf tutulmasına son verileceği belirtilmişti. Bu makalenin ardından ham petrolün varil fiyatı yüzde 3,3 yükselerek 74 dolar olmuştu. Böylece petrol fiyatları Kasım 2018'den beri en yüksek seviyesine çıktı.

Ekim 2018'de ABD'nin İran'a yönelik olarak devreye koyduğu ikinci yaptırım paketinden sekiz ülkenin muaf tutulduğu açıklanmıştı.

Bu 8 ülkeye İran'dan gerçekleştirdikleri petrol alımında geçici olarak muafiyet verilmişti.

ABD'nin, İran'ın P5+1 ülkeleri olarak bilinen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere'ye ek olarak Almanya ile imzaladığı nükleer anlaşmadan çekilmesi, anlaşmanın geleceğini belirsizliğe atmıştı.

 

Gerilim adım adım arttı

İki ülke arasında yaşananlar, pek çok analist tarafından global ticaret savaşının kritik bir unsuru olarak kabul ediliyor. Son olarak ABD, İran Devrim Muhafızları'nı terör örgütü olarak tanıdığını açıklamıştı. Washington böylece ilk kez bir başka ülkenin ordusunu "terör örgütü" ilan etmiş oldu. İran da mütekabil olarak ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nı (CENTCOM) "terör örgütü" ilan etti.

 

OPEC ne yapacak?

ABD'nin İran'a yönelik yaptırımları yeniden devreye sokması, İran'dan petrol alan ülkelerin akıbetinin ne olacağına yönelik de şüphe uyandırıyor. Halihazırda Venezuela, Libya ve Nijerya'nın petrol arzında sıkıntıların yaşanması, İran'ın petrolünü satamamasıyla küresel arzda daha büyük çapta kesintilerin yaşanmasına neden olabilir. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin petrol üretimini artıracağının açıklanması ise Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) tarafında nasıl bir etki yaratacağı bilinmiyor. En son olarak son olarak OPEC petrol arzında kesintiye gitme kararı almıştı.

 

"TÜRKİYE - ABD İLİŞKİLERİNDE YENİ BAŞ AĞRISI!"

Mehmet Dönmez (Emekli Büyükelçi)- ABD İran'a yönelik yaptırım paketinde 8 ülkeye tanınan muafiyet hakkının Mayıs ayından itibaren devam etmeyeceğini açıklamıştır. Bu açıklamanın ardından Çin ve Hindistan İran'dan petrol alımına devam edeceklerini açıklarken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin komşularıyla ilişkileri konusunda tek taraflı dayatmaların kabul edilemeyeceğini söylemiştir.

ABD'nin bu açıklamasından sonra petrol fiyatları varili 66 dolardan, 74 dolara yükselmiştir. Suudi Arabistan hemen bir açıklama yaparak uluslararası piyasalarda karşılaşılacak açığı kapatmaya hazır olduğunu duyurmuştur.

İran uzun yıllardır yaptırımlarla yaşamaya alışmış bir ülkedir ve halk bu konuda deneyim kazanmıştır. Bununla birlikte yaptırımlar İran ekonomisini hayli zorlamış, büyüme hızı düşmüş, enflasyon yükselerek işsizlik artmıştır. İranlı yöneticiler arasında zaman zaman tartışmalar ortaya çıkmış, Ayetullah Ali Hamaney ılımlı çizgideki Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yi sorumlu tutmuştur. Yıllardır ABD ve Batı karşıtı muhafazakâr ve sertlik yanlısı siyasiler de haklı çıktıklarını ileri sürmüşlerdir.

ABD başta ve ona ayak uyduran Batılı devletlerinin İran'a yönelik yaptırımlarda temel amacı, İran'ın daha fazla güçlenerek bölgesel bir aktör haline gelmesini önlemektir. Bu amaç doğrultusunda Orta Doğu'da ABD'nin sadık müttefiklerinin çıkarları korunmakta ve sadakatleri güvence altına alınmaktadır.

Ayrıca İran tehdidini kullanan ABD Suudi Arabistan ve BAE'ne muazzam silah satışları gerçekleştirmektedir.

Dolayısıyla yaşadığı onca acı tecrübeye rağmen ABD emperyalist hesaplarla yanlışta ısrar etmektedir.

ABD'nin son kararı Türkiye'yi de etkileyecek, İran'ın önemli bir petrol alıcısı olan ülkemiz ile İran ikili ticareti darbe yiyebilecektir.

Bu durum, zaten pek çok sorun nedeniyle Türkiye - ABD ilişkilerinde yeni bir baş ağrısı olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Üçüncü kez görevine seçilen İnce, Güzelbahçe’nin ''rakı-balık'' yapmanın ötesinde bir kimliği olduğunu belirterek, ''5 büyük projeyi'' anlattı.

GÖZLEM konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu; ''Çiftçinin bahtı kara kaderini kim ve nasıl kurtaracak?'' işte görüşler...

Türkiye İstatistik Kurumu, Temmuz ayında TÜFE'nin yıllık yüzde 16.65 olduğunu açıkladı. 12 aylık ortalamada enflasyon yüzde 19.91 olurken ÜFE ise yüzde 21.66 olarak ge...

Suriye'de ''Güvenli Bölge'' konusunda ABD ile ''Müşterek Harekat Merkezi'' kurulacak. Gözlem konuyu uzmanlara sordu.

Çoban Ateşi Hareketi ve Büyük Türkiye Hareketi ile ''merkez sağ parti boşluğunun doldurulması'' sürecine girildi. Ne var ki, ''olağanüstü Kurultay ile'' ortaya bir de ...

İmarı alındı; Eylülde temel atılacak olan Ege Ticaret Merkezi’nde üretim, teşhir, satış ve ihracat ''bir arada'' olacak.

Topcu ''Türk siyasetinin yanlış ellerde olduğunu'' belirterek, ''Bu gidişin önlenmesi gerek'' dedi ve ''Nasıl önleneceğini'' GÖZLEM'e anlattı.

Yazarlar
Website Security Test