Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İstanbul'da seçim mesaisi bitmek bilmiyor

26.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye seçim atmosferinden bir türlü kurtulamıyor. 31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerin üzerinden geçen süre bir aya yaklaştı, ancak İstanbul'da sonuçlar hala kesinleşmiş değil. Sürecin uzaması ülkede "Gaz Sıkışması"nı ve gerilimi artırıyor. "Kızgın demiri soğutma" ve "Türkiye İttifakı" çağrılarına rağmen iktidar kanadı, İstanbul'da itirazlarla seçim mesaisini uzatıyor. İktidar kanadı, dört yıl yeni bir seçim olmayacağı mesajını verse de erken seçim iddiaları dillendirilmeye başladı.

İstanbul'da seçim, AK Parti'nin Büyükçekmece, MHP'nin İstanbul geneli ve Maltepe seçim sonuçlarına ilişkin olağanüstü itirazları nedeniyle sonuçlanamıyor. İtirazları değerlendiren Yüksek Seçim Kurulu (YSK), geçen hafta iki önemli ara karar aldı. AK Parti'nin kısıtlı seçmenle ilgili itirazına "Kısıtlı seçmen ile ilgili yeniden bilgi istenmesine gerek yok." kararı aldı. MHP'nin Maltepe'de sandık kurulu üyelerinin araştırması talebini ise kabul etti. Ara kararda; sandık kurulu, başkan, memur ve üyelerin görevlendirilmesinde esas alınan listelerin, hangi kurumlardan temin edildiği hakkında Maltepe Birinci ve İkinci ilçe seçim kurullarından bilgi istedi.

Eski cumhuriyet savcılarından Ömer Faruk Eminağaoğlu, YSK'nın bu aşamada sandık kurullarının oluşumuyla ilgili inceleme başlatılmasının "hukukla" bağdaşmadığını söyledi. Kararları DW Türkçe'ye değerlendiren Eminağaoğlu'na, göre İstanbul'da sandık kurullarının incelenmesi durumunda, Türkiye genelindeki sandık kurullarının da incelenmesi gibi bir durumu ortaya çıkarıyor ve tüm seçimi tartışmalı hale getiriyor.

Eminağaoğlu, 3 Kasım 2002'deki genel seçimlerde Siirt seçiminin AKP'nin "Pervari ilçesinde üç sandık kurulu oluşturulmadı ve bir sandık kırıldı" itirazıyla YSK tarafından iptal edildiğini hatırlattı. Siirt'te 9 Mart 2003'te tekrar edilen seçim sonucunda Erdoğan'a milletvekilliği yolu açılmıştı.

Eminağaoğlu, "YSK yeni bir Siirt senaryosu mu hazırlıyor? Dahası, sandık kurullarının oluşumunu incelemeye açmak sadece 31 Mart seçiminin tamamını değil, 2018'de yapılan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerini de tartışmalı hâle getirir" dedi.

"YSK, neden sandık kurullarının oluşumuyla ilgili yayınladığı genelgede, kurulların nasıl oluşup oluşmadığını anlatmamıştır?" diye soran Eminağaoğlu, "YSK hukuku dolanmamalı, halkın iradesinin önünde engel oluşturmamalı, varlık nedenine uygun hareket etmelidir" uyarısında bulundu.

 

"Şartlar erken seçimi dayatabilir"

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin "İstanbul'da seçimin tekrarı beka meselesidir" ifadesi, YSK'nın İstanbul için verdiği ara karar ve sürecin uzaması yeniden seçim tartışmalarını da beraberinde getirdi. İktidar kanadı, dört yıl yeni bir seçim olmayacağı mesajını verse de erken seçim iddiaları dillendirilmeye başladı. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, şartların erken seçimi dayatabileceğini belirtti. Çıray, "Eğer hükümet, ekonomi konusunda yapısal reformları yapmazsa ve milli birliği ve beraberliği bozan söylemlerinden, tutumlarından vazgeçmezlerse erken seçimi şartlar dayatır" diyor.

Prof. Dr. Muzaffer Demirci, yaşanan olumsuzluklar sebebiyle ekonominin tam bir kırılma noktasına geldiğini söyledi. Açıklanan ekonomi paketinin yerli ve yabancı yatırımcılara yeteri güveni vermediğini belirten Demirci, gerek paketteki olumsuzluk ve gerekse seçim atmosferinin uzamanı olumsuzlukları artırdığını kaydederek, “Seçimin üzerinden yaklaşık bir ay geçmesine rağmen İstanbul’da hala kesin sonuç açıklanmadı. Bu seçim atmosferi yatırımcıları olumsuz etkiliyor, güvensizliği artırıyor. Dış yatırımcı gelmiyor, içeride vatandaş harcama yapmıyor ve para harcamıyor. Türkiye’nin artık bu seçim atmosferini bir an önce bitirerek ekonomiye odaklanması gerekiyor. Dövizin yükselişini engelleyecek acil önlemlerin alınması gerekiyor.” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Üçüncü kez görevine seçilen İnce, Güzelbahçe’nin ''rakı-balık'' yapmanın ötesinde bir kimliği olduğunu belirterek, ''5 büyük projeyi'' anlattı.

GÖZLEM konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu; ''Çiftçinin bahtı kara kaderini kim ve nasıl kurtaracak?'' işte görüşler...

Türkiye İstatistik Kurumu, Temmuz ayında TÜFE'nin yıllık yüzde 16.65 olduğunu açıkladı. 12 aylık ortalamada enflasyon yüzde 19.91 olurken ÜFE ise yüzde 21.66 olarak ge...

Suriye'de ''Güvenli Bölge'' konusunda ABD ile ''Müşterek Harekat Merkezi'' kurulacak. Gözlem konuyu uzmanlara sordu.

Çoban Ateşi Hareketi ve Büyük Türkiye Hareketi ile ''merkez sağ parti boşluğunun doldurulması'' sürecine girildi. Ne var ki, ''olağanüstü Kurultay ile'' ortaya bir de ...

İmarı alındı; Eylülde temel atılacak olan Ege Ticaret Merkezi’nde üretim, teşhir, satış ve ihracat ''bir arada'' olacak.

Topcu ''Türk siyasetinin yanlış ellerde olduğunu'' belirterek, ''Bu gidişin önlenmesi gerek'' dedi ve ''Nasıl önleneceğini'' GÖZLEM'e anlattı.

Yazarlar
Website Security Test