Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yerel yönetimlerde vizyon sahibi yöneticiler olması şart

31.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gözlem Gazetesi Yayın Kurulu Toplantısı’na konuk olan İzmirliler Derneği ve İzmir Kent Federasyonu Başkanı Turgay Yokuş, kent adına ortaya koydukları projeleri anlattı. Yerel yönetimde vizyon sahibi olmanın önemine değinen Yokuş, derneğe asla siyaset sokmadıklarını ifade etti.

ENGİN TATLIBAL

1994 yılında kurulan İzmirliler Derneği, uzun soluklu çalışmaları ve istikrarlı duruşuyla kent kamuoyunda saygın kimliği olan bir sivil toplum kuruluşu. Derneğe 2004 senesinden bu yana yönetim kurulu başkanı olarak hizmet veren işadamı Turgay Yokuş, İzmir Valiliği’nin logosunu kullanan bir dernek olarak hata yapma şanslarının “sıfır” olduğunu söylüyor. Gözlem Gazetesi Yayın Kurulu Toplantısı’na konuk olan Yokuş, gerçekleştirdikleri ve planlarıkları projeleri ve İzmirliler Derneği’ni siyaseti nasıl sokmadıklarını anlattı.

 

İzmirliler Derneği’nden ve İzmir Kent Federasyonu’nun kuruluşundan bahseder misiniz?

İzmirliler Derneği, 1994 yılından beri çalışmalarını sürdürüyor. Bu sene 9 Eylül'de 25’inci yılımızı kutlayacağız. İzmirliler Derneği, logo olarak İzmir Valiliği logosunu kullanan, özel bir sivil toplum kuruluşu. İsmen benzerlerinde olduğu gibi bir hemşeri derneği değiliz, bunun yanında kent kimliğini korumak ve İzmirlilerde kentlilik bilincini oluşturmak amacını taşıyor bu bu yönde faaliyet gösteriyoruz. Bu bakımdan, tüzüğümaz de ifadesini bulan şekliyle İzmir'de doğan, İzmir'de doyan ve kendini İzmirli hisseden herkesin üye olabileceği bir derneğiz. Üyelerimiz arasında Balkan göçmenlerinden Romanlara, Anadolu’nun çeşitli yerlerinden yaşamak için İzmir’e gelenlerden Levantenlere kadar her kesimden çok değerli insanlar var.

Ben 2004 yılında yapılan genel kurulumuzda derneğin yönetim kurulu başkanlığına seçildim. Hep vurguladığımız gibi, İzmir’in Konak’tan ibaret olmadığı düşüncesiyle diğer ilçelerin sorunlarını da gündeme getirebilmek için bu ilçelerde dernekler kurduk. 2009’da bu dernekleri bir araya getirerek İzmir Kent Federasyonu’nu kurduk. Ayrıca Ankara'da, İstanbul'da, Antalya'da ve Bodrum'da oluşumlarımız var. Bunlarla birlikte iki federasyon daha kurup üç federasyonu birleştirerek, İzmir Dernekleri Konfederasyonu’nu kurduk.

 

“Derneğe siyaset sokmuyoruz”

 İzmirliler Derneği ve İzmir Kent Federasyonu ne gibi çalışmalar yapıyor?

KOSGEB'le ilgili projemiz büyük ilgi gördü. 2 bin 800 başvuru geldi ve 175 kişiyi eğitime aldık. 25 kişilik gruplar halinde yedi aylık süren bir eğitim süreci oldu. Sivil toplum örgütlerini eğitmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz akademi eğitimlerimiz oldu. 2012 yılında yapılan düsenlemelerle dernek kurmak kolay bir hale gelince sivil toplum kuruluşları için alt yapı oluşması amacıyla bunu gerçekleştirdik. STK’larda bu şekilde gerekli altyapı olmadığında eninde sonunda siyasi partilerin kapısını çalıyorlar. İfade etmek isterim ki biz İzmirliler Derneği’ni hiçbir zaman siyasallaştırmadık. Ben bir siyasi partinin üyesiydim, başkan seçildiğimde partimden istifa ettim. Bu yapılmadığı takdirde STK'lar siyasetin arka bahçesi oluyor. Biz arka bahçe olmamak adına belediyelerin destek tekliflerini dahi reddettik ve kendi yağımızla kavrulmayı tercih ettik.

 

“Kardeş şehirler”

Mevcut gerçekleştirdiğimiz projelerimizin yanı sıra İzmir’in kardeş şehirleri ile ilişkilerini geliştirerek önemli atılımlar yapabileceğine inanıyoruz ve bu konuyla ilgili projelerimiz var. İzmir’in dünya çapında 170’in üzerinde kardeş şehri var. Ancak bunların pek çoğuyla ilişkileri ya çok az, ya da yok. Son duruma göre kardeş şehirlerin sayısı artmış veya azalmış olabilir; bu konudaki net rakam ve şehirler üzerinden İzmir’in karşılıklı ticaret, turizm ve diğer alanlarda önünü açabilecek projeleri hayata geçirmek istiyoruz.

 

Yerel yönetimlerin desteği olmadan STK’ların önemli projelerini hayata geçirmesi zorlaşıyor. Bu anlamda İzmir’deki genel bakış açısını nasıl görüyorsunuz?

Yerel yönetim, bir vizyon meselesi. Hem bakış açınızın geniş olması, hem de mevcut ve gelecekteki potansiyeli iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Biz pek çok projemizi yerel yönetimlerle paylaştık, ancak üzülerek söylüyorum ki pek çok sefer, sözünü ettiğim türden vizyonsuzluklarla karşılaştık ve çok üzüldük. Örneğin az önce ifade ettiğim kardeş şehirlerle ilgili İzmir’e gelen bir heyeti, bir ilçemizin iki dönem önceki belediye başkanıyla buluşturduğumuzda, konukların ortaya koyduğu ilgi ve heyecanı örseleyen, bizi de konuklarımız karşısında mahçup durumda bırakan tavırlarla karşılaştığımız olmuştu. Söz konusu başkanımız, turizmin karşılıklı geliştirilmesi konusunda “Bizim yeterli otelimiz, tesisimiz yok, yapamayız” diyerek bizi oldukça güç bir durumda bırakmıştı. Yani yerel yönetim ve bu yerel yönetimlerin STK’larla verimli işbirliği yapabilmesinin altında vizyon ve bilgi birikimi yatıyor. Belediye başkanı tek başına iyi bir insan olabilir; ama eğer yanınızda iyi bir ekip yoksa o kent için yapabilecekleriniz azalıyor. Benim görüşüme göre İzmir’de buna benzer bir durum var. Üstelik iki dönem önce yürürlüğe giren bütünşehir düzenlemesi ile ilçe belediyelerinin yetkileri ve etkileri iyice azaldı. Ama büyükşehir belediyelerinin bu anlamda geniş yetkileri var. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine seçilen Sayın Tunç Soyer’in sözünü ettiğim vizyona sahip olduğuna, Seferihisar Belediye Başkanı olduğu dönemde şahit olduk. Bu vizyon ile büyükşehirde de faydalı projelere destek olup sahip çıkacağına inanıyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Gözlem, 83 milyonu ilgilendiren hayat pahalılığı konusunu masaya yatırdı. İşte uzmanların görüşleri...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 21 Mayıs’ta politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,75’ten yüzde 8,25’e indirdi. Böylece TCMB son...

Ekonominin dar boğazdan geçtiği, siyasette AKP'den kopan Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu gibi isimlerin daha görünür olduğu, MHP lideri Devlet Bahçeli ve arkadaşlarının...

Salgından en çok etkilenen kesimin şehir varoşlarında yaşayanlar, gecekondu mahallelerinde oturanlar ve Suriyeli göçmenler olduğu görülüyor. GÖZLEM konuyu masaya yatır...

“Son yıllarda izlenen “her sorunun zaman içinde kendiliğinden çözüleceği” şeklinde özetlenen zamana yayma politikaları istisnai koşullarda bazen sonuç verebilir ancak ...

Yayın kurulu üyemiz Emekli Albay Soner Aydın, “TSK içinde yankısı büyük olan olayın karanlıkta kalan noktalarını” GÖZLEM okuyucuları için yazdı.

Olumlu tablonun kahramanlarından olan sağlık çalışanlarına yapılan “mali destekte ortaya çıkan adaletsiz tablo” tepkilere yok açtı. GÖZLEM uzmanlara sordu. Görüşler “t...

Yazarlar
Website Security Test