Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Asıl ''acı'' soru; ''Şimdi sıra kimde?''

31.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gazetecilere saldırılar devam ediyor, saldırganlar ise serbest!

ENGİN TATLIBAL

31 Mart yerel seçimleri, öncesinde ortaya konan söylemler ve sonrasında yaşananlarla Türkiye’nin siyasi tarihindeki en tartışmalı seçimlerden biri olarak hatırlanacak. Cumhur İttifakı’nın beka söylemi ve Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’da yarattığı sinerji, ardından İstanbul’da sadece büyükşehir özelinde seçimlerin iptali ve yenilenmesi kararı ve ardından yaşanan gelişmeler, 31 Mart sonrasında ülkede ekonomi gündemine dönüleceğini umanları hayal kırıklığına uğrattı.

Aynı süreçte hem siyasette, hem de medyaya kaba kuvvet devreye girdi. Önce Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Çubuk ilçesindeki bir şehit cenazesinde linç edilmek istendi, Türkiye yıllar sonra “Yakın o evi” nidalarını yeniden duydu. Ardından iktidara yakın olmadığı bilinen gazeteciler, fiziksel saldırılara maruz kaldı. Yeniçağ gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ ve ODATV yazarı Sabahattin Önkibar ile birlikte çok sayıda gazeteci, çeşitli ölçülerde fiziksel şiddete uğradı ve hastanelere kaldırıldı.

Kamu yararını gözeten bir mesleğin icracıları olarak elinde silah değil kalem tutan gazetecilerin sırf ortaya koydukları duruş ve dile getirdikleri düşünceler nedeniyle saldırıya uğraması karşısında kamu idaresinden yeterli seviyede bir tepki gelmediği gibi saldırganlar da kısa süreli gözaltıların ardından serbest bırakıldılar.

 

YURT ÇAPINDA SALDIRIYA UĞRAYAN GAZETECİLER

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın verdiği bilgiye göre son bir ay içinde Türkiye sathında şu gazeteciler, fiziksel saldırıya maruz kaldı: Yeniçağ yazarı Yavuz Selim Demirağ, ODATV yazarı Sabahattin Önkibar, Antalya’daki Akdeniz’de Yeniyüzyıl Gazetesi yazarı İdris Özyol, Adana’daki Egemen Gazetesi kurucusu Hakan Denizli, Antalya’daki Güneyhaberci İnternet Sitesi Sahibi Ergin Çevik ve Kastamonu Ajans 37 muhabiri Mehmet Eren.

 

“SUÇLULARA CEZA VERİLMEMESİ, YENİ SALDIRILARA YOL AÇIYOR”

Gökhan Durmuş (Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı)- Mayıs ayı içerisinde gazetecilere yönelik gerçekleştirilen saldırılar organize bir durumun yaşandığını gösteriyor. Yerel seçimler öncesinden başlayan ve direkt gazetecileri hedef alan açıklamalar sonrasında yaşanan saldırılar, mahkeme kararlarının da  saldırganlara cesaret vermesiyle hızla arttı. Gazetecilik kamu yararını gözeten bir meslektir. Doğal olarak beklentimiz, gazetecileri iktidarın koruma altına almasıdır. Ancak bu saldırılar sonrasında saldırganların adeta ödüllendirircesine serbest bırakılmaları, yeni saldırılara da yol açmıştır. Bu saldırıların önüne geçebilmenin yolu saldırganların en ağır biçimde cezalandırılmasıdır. İddianamesi dahi hazırlanmadan gazeteciler bir yıl cezaevlerinde yatırılıyorken, öldürmeye teşebbüs suçunu işleyenlerin serbest bırakılması kabul edilemez.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

“Son yıllarda izlenen “her sorunun zaman içinde kendiliğinden çözüleceği” şeklinde özetlenen zamana yayma politikaları istisnai koşullarda bazen sonuç verebilir ancak ...

Yayın kurulu üyemiz Emekli Albay Soner Aydın, “TSK içinde yankısı büyük olan olayın karanlıkta kalan noktalarını” GÖZLEM okuyucuları için yazdı.

Olumlu tablonun kahramanlarından olan sağlık çalışanlarına yapılan “mali destekte ortaya çıkan adaletsiz tablo” tepkilere yok açtı. GÖZLEM uzmanlara sordu. Görüşler “t...

Bir taraf “Dünyada en iyiyiz”, öteki taraf “Gerçekler saklanıyor, gidiş olumsuz” algısı yaratmak için yarışıyor. Asıl soru; “Gerçek hangisi?”

Türkiye’de muhalif siyasetçiler ve gazeteciler, “mafya babaları, sivil milis heveslileri, partili gençlik grupları ve parti yöneticilerinin tehditlerine maruz kalırken...

Türkiye de “normalleşme sürecine giren” ülkeler arasında. Ama tedbirler sürüyor. “2 gün yasaklı + 2 gün kısıtlamalı” bir hafta sonu + hafta başı yaşayacağız.

Diyanet İşleri Başkanı ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı “yargı koruması” altına alındı. Gazetecilere, Barolara soruşturma ve “haberleri engelleme” kararları üst ü...

Yazarlar
Website Security Test