Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Asıl ''acı'' soru; ''Şimdi sıra kimde?''

31.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gazetecilere saldırılar devam ediyor, saldırganlar ise serbest!

ENGİN TATLIBAL

31 Mart yerel seçimleri, öncesinde ortaya konan söylemler ve sonrasında yaşananlarla Türkiye’nin siyasi tarihindeki en tartışmalı seçimlerden biri olarak hatırlanacak. Cumhur İttifakı’nın beka söylemi ve Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’da yarattığı sinerji, ardından İstanbul’da sadece büyükşehir özelinde seçimlerin iptali ve yenilenmesi kararı ve ardından yaşanan gelişmeler, 31 Mart sonrasında ülkede ekonomi gündemine dönüleceğini umanları hayal kırıklığına uğrattı.

Aynı süreçte hem siyasette, hem de medyaya kaba kuvvet devreye girdi. Önce Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Çubuk ilçesindeki bir şehit cenazesinde linç edilmek istendi, Türkiye yıllar sonra “Yakın o evi” nidalarını yeniden duydu. Ardından iktidara yakın olmadığı bilinen gazeteciler, fiziksel saldırılara maruz kaldı. Yeniçağ gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ ve ODATV yazarı Sabahattin Önkibar ile birlikte çok sayıda gazeteci, çeşitli ölçülerde fiziksel şiddete uğradı ve hastanelere kaldırıldı.

Kamu yararını gözeten bir mesleğin icracıları olarak elinde silah değil kalem tutan gazetecilerin sırf ortaya koydukları duruş ve dile getirdikleri düşünceler nedeniyle saldırıya uğraması karşısında kamu idaresinden yeterli seviyede bir tepki gelmediği gibi saldırganlar da kısa süreli gözaltıların ardından serbest bırakıldılar.

 

YURT ÇAPINDA SALDIRIYA UĞRAYAN GAZETECİLER

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın verdiği bilgiye göre son bir ay içinde Türkiye sathında şu gazeteciler, fiziksel saldırıya maruz kaldı: Yeniçağ yazarı Yavuz Selim Demirağ, ODATV yazarı Sabahattin Önkibar, Antalya’daki Akdeniz’de Yeniyüzyıl Gazetesi yazarı İdris Özyol, Adana’daki Egemen Gazetesi kurucusu Hakan Denizli, Antalya’daki Güneyhaberci İnternet Sitesi Sahibi Ergin Çevik ve Kastamonu Ajans 37 muhabiri Mehmet Eren.

 

“SUÇLULARA CEZA VERİLMEMESİ, YENİ SALDIRILARA YOL AÇIYOR”

Gökhan Durmuş (Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı)- Mayıs ayı içerisinde gazetecilere yönelik gerçekleştirilen saldırılar organize bir durumun yaşandığını gösteriyor. Yerel seçimler öncesinden başlayan ve direkt gazetecileri hedef alan açıklamalar sonrasında yaşanan saldırılar, mahkeme kararlarının da  saldırganlara cesaret vermesiyle hızla arttı. Gazetecilik kamu yararını gözeten bir meslektir. Doğal olarak beklentimiz, gazetecileri iktidarın koruma altına almasıdır. Ancak bu saldırılar sonrasında saldırganların adeta ödüllendirircesine serbest bırakılmaları, yeni saldırılara da yol açmıştır. Bu saldırıların önüne geçebilmenin yolu saldırganların en ağır biçimde cezalandırılmasıdır. İddianamesi dahi hazırlanmadan gazeteciler bir yıl cezaevlerinde yatırılıyorken, öldürmeye teşebbüs suçunu işleyenlerin serbest bırakılması kabul edilemez.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Üçüncü kez görevine seçilen İnce, Güzelbahçe’nin ''rakı-balık'' yapmanın ötesinde bir kimliği olduğunu belirterek, ''5 büyük projeyi'' anlattı.

GÖZLEM konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu; ''Çiftçinin bahtı kara kaderini kim ve nasıl kurtaracak?'' işte görüşler...

Türkiye İstatistik Kurumu, Temmuz ayında TÜFE'nin yıllık yüzde 16.65 olduğunu açıkladı. 12 aylık ortalamada enflasyon yüzde 19.91 olurken ÜFE ise yüzde 21.66 olarak ge...

Suriye'de ''Güvenli Bölge'' konusunda ABD ile ''Müşterek Harekat Merkezi'' kurulacak. Gözlem konuyu uzmanlara sordu.

Çoban Ateşi Hareketi ve Büyük Türkiye Hareketi ile ''merkez sağ parti boşluğunun doldurulması'' sürecine girildi. Ne var ki, ''olağanüstü Kurultay ile'' ortaya bir de ...

İmarı alındı; Eylülde temel atılacak olan Ege Ticaret Merkezi’nde üretim, teşhir, satış ve ihracat ''bir arada'' olacak.

Topcu ''Türk siyasetinin yanlış ellerde olduğunu'' belirterek, ''Bu gidişin önlenmesi gerek'' dedi ve ''Nasıl önleneceğini'' GÖZLEM'e anlattı.

Yazarlar
Website Security Test