Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İstanbul Pazarı'ndan ''kim'' galip çıkacak?

22.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yüksek Seçim Kurulu (YSK)'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin kararının ardından İstanbul'daki 10 milyon 560 bin 963 seçmen 23 Haziran Pazar günü yeniden sandık başına gidecek.

YSK, AK Parti'nin İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili itirazını karara bağlamıştı. Kurul, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine, Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının iptaline karar vermişti. Seçimde, seçmene sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait oy pusulası verilecek.

Seçime, 31 Mart 2019'da yapılan seçime katılan siyasi partiler katılabiliyor. Seçimde AK Parti, CHP, Saadet Partisi ve Vatan Partisi dışında 17 bağımsız aday yarışacak. Seçimde AK Parti'li Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım, CHP'li Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi adayı Necdet Gökçınar ve Vatan Partisi adayı Mustafa İlker Yücel yarışıyor. Bağımsız adaylar ise şöyle: "Dursun Ali Bacıoğlu, Vedat Öztürk, Ahmet Çördük, Muhammet Ali Canca, Mehmet Yıldız, Güldes Önkoyun, Hasan Atasoy Torun, Mehmet Ali Aydoğmuş, Lütfü Yılmaz, Seçkin İlker, Özkan Mustafa Küçükkural, Fatma Ragibe Kanıkuru Loğoğlu, Burhan Erol, Doğan Duman, Ali Rıza Kansız, Abdul Celil Gülalp, Burak Kadıoğlu."

Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, vatandaşların kararlarını pazar günü vereceğini ifade ederek, İstanbul'un geleceğini ilgilendiren bu konuda sandığa gitmek suretiyle demokratik hakkını kullanmasını istediğini söyledi.

"Bugüne kadar ülkede nasıl işlere imza attıksa bundan sonra İstanbul için samimiyetle, gayretle edindiğimiz tecrübeyle çalışmaya devam edeceğiz." diye konuşan Yıldırım, İstanbul'un trafiğini eziyet olmaktan keyfe dönüştürecek projeleri hayata geçireceklerini anlattı.

Yıldırım, "Kentte yaşayan kadınların, gençlerin, emeklilerin, ikinci baharında olan hemşehrilerin, engellilerin, toplumun bütün katmanlarıyla şehrin her türlü imkanlarını kullanmak suretiyle daha keyif alınabilir, daha rahat yaşanılabilir, daha güvenli bir kent olması için dünya şehirleri arasında hak ettiği yere gelmesi için gayret göstereceğiz. Amacımız budur. Bundan başka bir amacımız yok." diye konuştu.

Millet İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, seçimlerle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Partizanlığı, nasıl ki İBB'den söküp atacağız, şehrin damarlarından da söküp atacağız. Söz, yetki ve karar size ait olacak. Çünkü bu millet size oy verdi, aynen bana verdiği gibi. Sizin için muhtarlıklarınız ne kadar helalse, 31 Mart seçiminde de benim aldığım oylar anamın ak sütü gibi helaldir. Bahsedecek daha birçok konu, çözümlenmesi beklenen birçok sorun var. İnanın 31 Mart seçimlerinin haksız bir şekilde, 16 milyonun iradesi yok sayılarak gasp edilmesini istemezdik. İnanıyorum ki, bu kısa kesintiden sonra; önümüzdeki hafta çok daha adil, çok daha huzurlu ve mutlu İstanbul için hep birlikte, siz muhtarlarımızın katılımı ve gayreti ile birlikte yol yürümeye devam edeceğiz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile vatandaş arasındaki en etkili, en sağlam köprü sizler olacaksınız ve 16 milyon İstanbullu için, her şey çok güzel olacak.''

Anket sonuçları İmamoğlu diyor

Yüksek Seçim Kurulu'nun kararıyla yenilenecek seçimler öncesinde araştırma şirketlerinin anketlerine göre Ekrem İmamoğlu, rakibi Binali Yıldırım'ın önünde gözüküyor. KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, 31 Mart İstanbul seçimi öncesi iktidarın kullandığı dilin muhalefeti konsolide ettiğini belirterek, "17 yıl sonra ilk kez moral üstünlük muhalefette" ifadesini kullandı. Ağırdır, anket sonuçlarının 23 Haziran seçiminde Ekrem İmamoğlu'nun oylarında kayda değer bir artış olacağını gösterdiğini söyledi.

Ağırdır, İmamoğlu'nun seçmene samimi ve sahici gelmeye başladığını, AKP'nin ise 'sahicilik sorunu' yaşadığını vurguladı. 31 Mart'ta 'beka' söylemi yerine 'hizmet' söylemini öne çıkartan AKP'nin artık inandırıcı olmadığını belirtti. Ağırdır "Çığ varken bağırılmaz, iktidar bloğu çok bağırdı ve çığ patladı" metaforunu kullandı.  Ağırdır, YSK'nın iptal kararının ardından adalet ve vicdan duygusu zedelenen yüzde 3'lük bir AKP seçmeninin de sandığa gitmeyeceğine dikkati çekti.

ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu ise sahada teknik olarak kararsız seçmen kalmadığını, Kürt seçmenin AK Parti'ye yönelik ilgisiyle ilgili yeni bir bulgu da olmadığını söyledi. İmamoğlu'nun önde olduğu söyleyen Uslu,  "İmamoğlu biraz önde görünüyor ama kesin konuşamıyoruz. Bir sandığa gitme oranı ne olacak bunu bilmiyoruz.  İkincisi tepkisel beyanları tek araştırma ile ölçmek mümkün değil. Şu aday kesin alır demek doğru değil. Yarış son ana kadar tüm heyecanı ile sürecek görünüyor. "Kim kazanacak" dediklerinde "seçmeni sandığa götüren kazanır" diyorum. Daha çok götüren kazanır. Yaz aylarında yerel seçim yapmayalı neredeyse 40 yıl oldu. Sezon etkisi önemli olacak" şeklinde konuştu.

Sonar Araştırma Şirketi Başkanı Hakan Bayrakçı, İstanbul seçimi ile ilgili yaptıkları son anketin sonucunu, Twitter hesabından açıkladı. Bayrakçı'nın paylaştığı verilere göre Ekrem İmamoğlu,  Binali Yıldırım'ın önünde görünüyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Gözlem, 83 milyonu ilgilendiren hayat pahalılığı konusunu masaya yatırdı. İşte uzmanların görüşleri...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 21 Mayıs’ta politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,75’ten yüzde 8,25’e indirdi. Böylece TCMB son...

Ekonominin dar boğazdan geçtiği, siyasette AKP'den kopan Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu gibi isimlerin daha görünür olduğu, MHP lideri Devlet Bahçeli ve arkadaşlarının...

Salgından en çok etkilenen kesimin şehir varoşlarında yaşayanlar, gecekondu mahallelerinde oturanlar ve Suriyeli göçmenler olduğu görülüyor. GÖZLEM konuyu masaya yatır...

“Son yıllarda izlenen “her sorunun zaman içinde kendiliğinden çözüleceği” şeklinde özetlenen zamana yayma politikaları istisnai koşullarda bazen sonuç verebilir ancak ...

Yayın kurulu üyemiz Emekli Albay Soner Aydın, “TSK içinde yankısı büyük olan olayın karanlıkta kalan noktalarını” GÖZLEM okuyucuları için yazdı.

Olumlu tablonun kahramanlarından olan sağlık çalışanlarına yapılan “mali destekte ortaya çıkan adaletsiz tablo” tepkilere yok açtı. GÖZLEM uzmanlara sordu. Görüşler “t...

Yazarlar
Website Security Test