Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sektörler ''vergi teşviklerinin uzatılmasını'' bekliyor

22.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İç talebi canlandırmaya dönük adımlar hızlanıyor. KOBİ'lere 25 milyar TL'lik yeni destek paketinin duyurulmasının ardından BDDK, bazı sektörlerde kredi kartında taksit sınırını genişletirken, kredi kartlarında asgari ödeme tutarı yüzde 30'a çekildi. Taksit düzenlemesi, mobilyadan beyaz eşyaya, elektronik eşyadan vergi ödemelerine, hava yolları ve konaklama harcamalarından kurumsal kredi kartlarına kadar pek çok alanı kapsıyor.

Bilindiği üzere otomotiv, beyaz eşya ve mobilya alımlarında uygulanan vergi indirimleri Haziran ayı sonunda bitiyor. Son gelen hamleler, "Vergi teşvikleri yeniden uzatılmayacak mı?" sorusunu akıllara getirdi. Sektör temsilcileri, vergi teşviklerinin uzatılmaması durumunda taksit düzenlemesinin önemli bir etki yaratmayacağı görüşünde birleşiyor.  Hükümet buna önlem olarak kredi kartı taksit sınırlarını gevşetti. Fiyatı 3 bin 500 TL'nin üzerinde olan elektronik eşya alımında taksit sınırı 3'ten 6'ya çıktı. Beyaz eşya ve mobilyada sınır 12'den 18 aya yükseldi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) mobilya, elektronik ve elektrikli eşya alımlarının yanı sıra havayolları ve konaklama ile ilgili yurt içi harcamalarda kredi kartı taksitlendirme sürelerinde artışa gitti. Kurumsal kredi kartlarındaki genel taksit sınırı ile vergi ödemelerindeki taksit sayısı da yükseltildi. BDDK'dan yapılan açıklamaya göre, kredi kartı taksit sayılarında düzenlemeye gidildi.

Buna göre; kredi kartlarında taksitlendirme süresi video, kamera, ses sistemleri ve fiyatı 3,500 TL'nin üzerinde olan televizyon vb elektronik eşya alımlarında 3 aydan 6 aya çıkarıldı. Fiyatı 3,500 TL'ye kadar olan televizyon alımlarında ise taksit süresi 9 aydan 12 aya yükseltildi.

Kredi kartı taksit süresi buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrikli ev aletleri vb. elektrikli eşya alımlarında 12 aydan 18 aya; mobilya alımlarında da 12 aydan 18 aya çıkarıldı.

Kredi kartı taksit süreleri havayolları ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda 9 aydan 12 aya yükseltilirken; vergi ödemelerinde de 9 aydan 12 aya çıkarıldı. Kurumsal kredi kartlarındaki genel taksit sınırının da 12 aydan 18 aya çıkarılmasına karar verildi.

Yani taksit düzenlemesi

Ürün

Eski taksit

Yeni taksit

TV (3500 TL altı)

9

12

Beyaz eşya

12

18

Mobilya

12

18

Uçak bileti

9

12

Vergi borcu

9

12

Kurumsal kart

12

18

Kaynak: Resmi Gazete

 

 

"HEM ESNAF HEM VATANDAŞ İÇİN BÜYÜK KOLAYLIK"

Hasan Özkoparan (İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı)- BDDK'nın bu kararı çok olumlu, piyasaları rahatlatacaktır. Hem esnafa hem de tüketiciye daha rahat nefes aldıracak. Bu karar piyasaya olumlu yansıyacak. Piyasayı canlandıracak bir karardır. Düğün sezonundayız. Evlilik hazırlığındaki gençlerin, mobilya, beyaz eşya gibi ürünlere önemli bir bölüm ayırmaları gerekir. Karar en çok düğün hazırlığında olan gençleri mutlu edecektir. Vatandaşlar evindeki mobilyayı da 10 yılda bir değiştiriyor. Taksit sayısının artması mobilyasını değiştirmek isteyen tüketiciyi de teşvik edecektir. Kredi kartı ile satış kayıt dışını da azaltacaktır. Kredi Kartı kullanan vatandaşların özellikle mobilya gibi yüksek bütçe gerektiren ürünlerde taksit sayısı hem malını satan esnaf için hem de alışveriş yapacak vatandaş için büyük kolaylık sağlıyor. Ancak banka pos cihaz ücretleri ve kredi kartı vade oranları düşürülmeli, 18 taksitte olsa 3 taksitte olsa banka faiz oranları çok yüksek. Büyük firmalar sirkülâsyonu fazla olduğundan belli banka anlaşmaları ile bir nebze faizleri tolere edebiliyorlar. Ancak esnafımız bankaların belirlediği aylık tutarları aşamayacağından hem yüksek pos cihazı kullanım bedeli, hem çekim ücreti, hem de taksit sayısı oranınca vade farkı ödemek zorunda kalacaklar, bankaların bu tutumlarını, özellikle küçük esnafa karşı olumlu yönde değiştirmeleri gerekli.

 

KDV indirimi sürsün

Mobilya satışlarında halihazırda 30 Haziran'a kadar geçerli olan yüzde 8 KDV oranının sürmesini istiyoruz. Satışlarda yüzde 10 KDV ve yüzde 10 da enflasyonla mücadele indiriminin yanı sıra taksit sayısının 18 olması yılsonuna kadar sektörün iç piyasada 50 milyar liralık satış yapmasını sağlayacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun başkan seçilmesinin ardından istifa eden AKP döneminin İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı'nın ekibi belediye 60 milyarlık İBB bütçesinin 40 mi...

25 Temmuz 2019 tarihli Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Toplantısı'nda alınacak faiz kararı ne olacak?

Avrupa Birliği'nin (AB) yaptırım kararına Türkiye Akdeniz'e dördüncü bir gemi gönderme kararıyla karşılık verdi. Kıbrıslı Rumlar ise Kıbrıslı Türklerin ortak komite ön...

GÖZLEM, ''KUZEY AFRİKA'DA DA MI BİR 'SURİYE SENARYOSU' VAR?'' sorusuna cevap arıyor.

Duygu Özerson Elakdar, Urla’da Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan kiraladığı 2 bin 400 dönümlük alanda zeytin ormanı oluşturdu. Bölgeye 60 bin zeytin ağacı diken iş kadını ...

Abdullah Gül / Ali Babacan girişimi mi, Ahmet Davutoğlu çıkışı mı, Çoban Ateşi Hareketi mi şanslı? GÖZLEM uzmanlara sordu. İşte cevaplar…

Yazarlar
Website Security Test