Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

500 bin dolar sermaye ile ailecek Amerikalı olmak mümkün

22.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son dönemde yurt dışında yatırım yapan Türk iş insanlarının en çok tercih adreslerden biri de Amerika Birleşik Devletleri. Sunduğu yatırım olanakları ile EB-5 yatırımcı vizesinin kapısını aralayan The LCP Group’un Başkanı ve CEO’su Francis Lively, “Fransa’ya gidip Fransız olamazsınız veya Almanya’ya gidip Alman olamazsınız, ama Amerika’ya giderek Amerikalı olabilirsiniz” diyerek Türk yatırımcıları ABD’ye davet ediyor.

RÖPORTAJ: ENGİN TATLIBAL

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında dünyaca ünlü gayrimenkul yatırım şirketi The LCP Group, Florida’nın Uzay Sahili olarak bilinen bölgesindeki Melbourne’un şehir merkezinde ilk butik oteli olacak Hotel Melby, A Tapestry Collection By Hilton’u Türk yatırımcılara tanıtmıştı. Şirket ortaklığı ile otele 500 bin dolar yatırım yapanlar, EB-5 vizesi olarak bilinen Amerikan yatırım vizesine sahip oluyorlar ve Green Card alabiliyorlar. İzmir’de görüştüğümüz şirketin başkanı ve CEO’su Francis Lively, özellikle Çin, Rusya ve Orta Doğu bölgesindeki yatırımcılardan gördükleri yoğun ilginin ardından Türkiye’ye gelerek Türk yatırımcılara sundukları fırsatlar hakkında bilgi verdiklerini ve oldukça olumlu ve yoğun geri dönüşler aldıklarını belirtiyor.

LCP Group hakkında biraz bilgi vermenizi rica edeceğiz.

1974’den beri bütün gayrimenkul varlık sınıflarına yatırım yapan bir gayrimenkul yatırım yönetimi firmasıyız. LCP Group, yatırımcılarına büyük kazançlar sağlamayı hedefleyen tekli varlık ve portföy yatırım fırsatları yaratmakta uzmanlaşmış durumda ve hem özel hem de kamusal gayrimenkul yatırımlarında öncü olduk. Yönetim takımımız gayrimenkul yatırım ve finansmanında yüz yılı aşkın deneyime sahip ve kolektif değeri 10 milyar doların üzerinde olan işlemlerde yer almıştır. Ayrıca, ABD EB-5 vize programı yoluyla daimi oturma izni peşindeki göçmen yatırımcılar için bir borç ve hisse portföyü yönetiyoruz. Bugüne kadar, 500 milyon doların üzerinde yatırım topladık.

Uzun yıllardır faaliyet gösteren köklü bir şirketsiniz. Ne zamandır Türkiye pazarı ile ilgileniyorsunuz?

LCP Group, 45 yıldır gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteriyor. 6 ila 8 aydır da Türkiye pazarı ile yakından ilgilenmekteyiz. Türkiye’deki marka bilinirliğimiz arttıkça yürüttüğümüz projelere olan ilgi de artmakta. Özellikle projelerimize yapılacak yatırımın sonucunda, Amerika Birleşik Devletleri’nde süresiz oturma ve çalışma izni anlamına gelen Green Card sahibi olunduğu için Türk yatırımcılar daha çok ilgi gösteriyor.

EB-5 yatırımcı vize programından söz ettiniz, bu programın detaylarından söz eder misiniz?

EB-5, “İstihdam Bazlı Beşinci Tercih” teriminin kısaltmasıdır. Birleşik Devletler Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri tarafından yönetilen EB-5 Programı, ABD işçilerine iş yaratmak ve Amerikan ekonomisini yabancı yatırımlar yoluyla büyütmek amacıyla 1990’da oluşturuldu. EB-5 vizesine sahip olmak, size Birleşik Devletler içinde herhangi bir yerde hiçbir finansörlüğe gerek olmaksızın çalışma, yaşama ve öğrenim görme olanağı verir. Ailenizle birlikte Amerika’da daimi oturma iznine sahip olanlara tanınan tüm haklara sahip olursunuz.

EB-5 vizesi için ne kadar yatırım yapmak gerekiyor?

LCP Group’un bütün projeleri için, her yatırımcıdan sadece minimum 500 bin dolar istiyoruz. Eşiniz ve 21 yaşın altındaki bekar çocuklarınız da EB-5 programına yaptığınız 500 bin dolarlık yatırımın bir parçası oluyor. Diğer bir deyişle, bir yatırımla ailenizin her ferdi bir Green Card alabilir.

Türkiye’de basında ve kamuoyunda açık ya da kapalı tartışılan bir konu var; son dönemde pek çok Türk’ün yaşamlarını yurt dışına taşıma niyetleri olduğu konuşuluyor. Yaptığınız iş bağlamında bu sosyal fenomeni nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bunu diğer taraftan bakarak değerlendireyim; Amerika Birleşik Devletleri, tarihi boyunca yaşamak ve üretmek için kendisine gelenlere kucak açmıştır. Bu, ülkemizin köklerinde var olan bir durum. Biz de 25 yılı aşkın süredir yürüttüğümüz projelerle ABD’ye yabancı yatırım çekmeyi başarmış bir kurumuz. Belki soracaksınız ama ben şimdiden ifade edeyim, proje programımız kapsamında Türkiye, ilgilendiğimiz tek pazar değil. Çin’e de yoğun biçimde odaklanmış durumdayız. Yatırım ile göçmenlik programından Çinli yatırımcılar büyük ölçüde faydalandı. Dolayısıyla, dediğiniz anlamda yurt dışında yatırım yapmak isteyen Türk yatırımcılara ulaşma fırsatı bulduğumuz için de oldukça heyecanlı ve mutluyuz. Ronald Reagan’ın bir sözü vardır; “Fransa’ya gidip Fransız olamazsınız veya Almanya’ya gidip Alman olamazsınız, ama Amerika’ya giderek Amerikalı olabilirsiniz” der. Bu çok doğru bir söz ve yerinde bir tespit. Bu gerçekten hareketle bizim yatırımcı vizesi programımızın, diğer benzer programlara kıyasla çok daha avantajlı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü yatırım göçünün yanında sosyal olarak da yatırımcının kendisini Amerika’ya entegre edebilmesi söz konusu. Bu durum, kültürel bir gerçeklik olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde teşvik edilmektedir.

Kasım 2018’de Türkiye’deki ilk lansmanınızı gerçekleştirdiniz. O günden bu yana aldığınız geri dönüşler ve karşılaştığınız ilgi nasıl?

Çok güzel geri dönüşler alıyoruz ve ilgi de güzel. Dediğiniz gibi, Kasım ayında İstanbul’da kapsamlı bir toplantı gerçekleştirmiştik. Buradan aldığımız tatmin edici geri dönüşlerin neticesinde şimdi de İzmir’deyiz. İzmir’in dışında Ankara ve Bursa’da da bilgilendirme toplantıları düzenledik. Bunlar seminerler ve özel toplantılar şeklinde oluyor.

Şu andaki yatırım projeniz olarak Florida eyaletinin “Uzay Sahili” olarak bilinen bölgesinde inşa edilecek Hotel Melby, A Tapestry Collection by Hilton’ı tanıtıyorsunuz. Öncelikle şunu sorayım; otel, Cape Canaveral Uzay Merkezi manzarasına sahip mi?

(Gülüyor) Evet, otelimiz Florida’daki Melbourne kentinin merkezinde yer alacak ve Atlantik Okyanusu sahili ile birlikte Kennedy Uzay Merkezi ve Cape Canaveral’ın yakınında.

Projenin detaylarından bahseder misiniz?

Tabi. Söylediğiniz gibi, Florida’nın Uzay Sahili olarak tanınan bölgesinde yer alacak bir otelden söz ediyoruz. NASA’nın en önemli merkezlerinden Kennedy Uzay Merkezi’nin bulunmasından ve Ay’a ilk insanı götüren Apollo görevlerinin ve daha pek çok uzay görevinin NASA tarafından burada gerçekleştirilmesinden ötürü sahil, bu ismi taşıyor. Hotel Melby, Melbourne şehir merkezindeki en iyi konuma sahip otel olacak. 11 katlı ve terasında da restoran ve barı olan bir butik tesis olacak. Hem odalardan ve hem de bu terastan, sözünü ettiğimiz manzara bütün ihtişamıyla görünüyor olacak.

Florida Melbourne bölgesi, ekonomik olarak hangi açılardan ön plana çıkıyor?

Otelin bulunduğu Melbourne kenti ve Uzay Sahili çevresinde havacılık ve uzay sanayi başta olmak üzere büyük çaplı ve çok çeşitli yatırımlar ve iş fırsatları söz konusu. Melbourne, son dönemde bölgenin en hızlı büyüyen şehirlerinden biri haline geldi. Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, Jeff Bezos’un sahibi olduğu Bule Origin, büyük havacılık sanayi firmaları olan Harris Corporation ve Embraer gibi şirketlerin yatırımları, bu bölgede ve yakın çevresinde bulunuyor. Bölgede 3 milyar dolarlık iş hacmi bulunuyor. Bütün bu firmalar ve diğer şirketler, her yıl yeni istihdam olanakları yaratıyor. Bu nedenle otele tabelin yoğun olmasını ve çok kısa süre içinde karlılığa geçmesini bekliyoruz.

Çin’den söz ettiniz, LCP olarak bunun dışında hangi ülkelerde çalışmalarınız oldu?

Türkiye ve Çin haricinde şu anda Rusya’dan, Endonezya’dan ve Orta Doğu genelinden yatırım taleplerini toplamaktayız. Bu Orta Doğu ülkeleri arasında Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Suudi Arabistan, Ürdün ve Katar yer alıyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Solda ''yeni bir partinin doğması ihtimali'' geçmiş dönemleri de hatırlattı. Sosyal demokrat tabanda 12 Eylül'den sonra Necdet Calp'in Halkçı Partisi ve Erdal İnönü'nü...

Türkiye yeni haftaya, altın ve dövizdeki sert yükselişlerle başladı. Covid-19’da ikinci dalganın başlayacağına dair haberler ve ABD ile Çin arasındaki diplomatik geril...

Müze statüsünden camiye çevrilmesinin ardından kimliği belirsiz (?) kişilerden oluşan bir grup tarafından Ayasofya’da, Afganistan’da on binlerce insanı öldüren Taliban...

Bergama'da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yapan Nuri Kiraz, söylediği sözler ile tepki çekti.

''Biz Mardinliyiz. Her gelene bir MERHABAMIZ, her gidene bir EYVALLAHIMIZ vardır.''

Siyasi tartışmaların dozunu yükselten açıklamalarla gerilim zincirine art arda eklemeler yapılmasından vazgeçilmesi gerekirken, “çok ağır sözler, isnatlar ve iddialar ...

CHP’nin “Hedef iktidar” sloganıyla yaptığı 37. Olağan Kurultay’da, Tuncay Özkan başta 4 genel başkan yardımcısı Parti Meclisi’ne giremedi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun liste...

Yazarlar
Website Security Test