Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Moody’s’ten bankalar için değerlendirme

5.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türk ekonomisindeki zayıflığın batık kredi karşılıklarını yükseltmek zorunda bırakması ve kredi büyümesinin yavaşlamasına yol açması nedeniyle bankaların karlılığını düşüreceğini tahmin ettiklerini duyurdu.

Moody's yayınladığı araştırma raporunda ayrıca kötü senaryo ihtimalinde döviz cinsi mevduatlara erişim kısıtlaması gibi radikal mali önlemlerin devreye sokulma riskinin de yükseldiği vurgulandı. Geçtiğimiz ay Türkiye'nin ülke notunun yanı sıra 18 Türk bankasının kredi notunu da birer kademe indiren Moody's yeni raporunda Türk bankacılık sisteminin negatif seyrinin devam ettiğini vurgulayarak bankaların fonlamadaki kırılganlıklar ve faaliyet koşullarında zorluklar nedeniyle önümüzdeki 12-18 aylık dönemde finansal dayanıklılığı üzerinde baskı oluşturacağını belirtti. Moody’s geçen ay da THY'nin de aralarında bulunduğu 11 Türk şirketin kredi notunu düşürmüştü.

 

“BANKACILIK SEKTÖRÜ SERMAYE YETERLİLİĞİNİ KORUYOR”

Mustafa Saim Uysal (Yeminli Mali Müşavir)– Türkiye değerlendirmelerini genellikle kötümser olarak yorumlayan Moody’s 1 Temmuz’da yaptığı değerlendirmede de bu özelliğini korudu. Yaptığı değerlendirmenin bazı kısımları doğru olmakla beraber sektörün dayanıklılığını gösteren hususlara yer vermemesi objektifliğini sorgulamaya yetiyor.

Moody’s in değerlendirmesinin ana hatları şunlar; kredi büyümesi yavaş, banka karlılıkları bozulacak. Stresli senaryoda dolarizasyon oranının %55’lere gelmesi nedeniyle aşağı yönlü riskler mevcut. 100 milyar dolar likit varlıklar ve 27 milyar dolar net döviz rezervi yetersiz. İnşaat ve enerji sektöründeki kredilerdeki sorunlar devam ediyor.

Türk Bankacılık Sektörünün konsolide sermaye yeterliliği 31.12.2018 itibariyle Genel Sermaye açısından %17,27, çekirdek sermaye itibariyle %13,97, 30.04.2019 tarihinde ise bu oranlar genel sermaye itibariyle %16,91, çekirdek sermaye yeterliliği itibariyle da %13,73 oranında gerçekleşmiştir. 2018 sonu itibariyle 2.982,1 milyar TL olan riskli varlıklar Nisan 2019 itibariyle da 3.348,3 milyar TL olmuştur. Toplam özkaynaklar ise 2018 sonu itibariyle 515 milyar TL iken 2019 Nisan sonu itibariyle 566,1 milyar TL’ye yükselmiştir.

Yabancı para net genel pozisyonu 24 Mayıs itibariyle bilanço içi kalemlerde (-) 46,5 milyar dolar, bilanço dışında ise (+) 48.3 milyar dolar oldu. Böylece bankacılık sektörü yabancı para net genel pozisyonu (+) 1,8 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Uluslararası Ödemeler Bankası BIS kriterlerine göre sermaye yeterlilik rasyosu (%8-12) dikkate alındığında sektörün birçok ülkeye göre sermaye yeterliliği olumlu bir seviyede bulunmaktadır. Ancak enerji ve gayrimenkul sektörleri başta olmak üzere bankacılık sistemdeki kredi sorunlarının kamu önceliğinde acilen çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

Makroekonomik göstergeleri olumluya çevirecek para ve maliye politikaları oluşturmak için bu konu bir zorunluluk teşkil ediyor. Küresel finans gelişmeleri, enflasyon ve faizlerdeki görece de olsa düşüş ve iç-dış politikalardaki hafifleme bankacılık sektörünün güçlenmesi açısından uygun bir ortama doğru eviriliyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

“Şimdiden” Cumhurbaşkanı Adayı’nın açıklamalarına ve ağır iddialarına CHP Genel Merkezi “tek tek” cevap verdi. “Söz düellosu” devam edecek; Cumhur İttifakı’nı memnun e...

GÖZLEM konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu. Türkiye namına olumlu bir tablo ortaya çıkmadı; işte görüşler…

Solda ''yeni bir partinin doğması ihtimali'' geçmiş dönemleri de hatırlattı. Sosyal demokrat tabanda 12 Eylül'den sonra Necdet Calp'in Halkçı Partisi ve Erdal İnönü'nü...

Türkiye yeni haftaya, altın ve dövizdeki sert yükselişlerle başladı. Covid-19’da ikinci dalganın başlayacağına dair haberler ve ABD ile Çin arasındaki diplomatik geril...

Müze statüsünden camiye çevrilmesinin ardından kimliği belirsiz (?) kişilerden oluşan bir grup tarafından Ayasofya’da, Afganistan’da on binlerce insanı öldüren Taliban...

Bergama'da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yapan Nuri Kiraz, söylediği sözler ile tepki çekti.

''Biz Mardinliyiz. Her gelene bir MERHABAMIZ, her gidene bir EYVALLAHIMIZ vardır.''

Yazarlar
Website Security Test