Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Olağanüstü Kurultay'ın, ''Quo Vadis İYİ Parti?'' sorusuna cevabı; ''merkez sağ'' ve ''gençleşme!''

9.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çoban Ateşi Hareketi ve Büyük Türkiye Hareketi ile ''merkez sağ parti boşluğunun doldurulması'' sürecine girildi. Ne var ki, ''olağanüstü Kurultay ile'' ortaya bir de İYİ Parti çıktı. ''İYİ Parti 'Merkez Sağ' bir parti mi oluyor'' sorusuna cevap aranmaya başlandı. Gündeme, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin İYİ Parti'deki ülkücülere yaptığı ''MHP'ye dönün'' çağrısının altında ''Bu yönde bir istihbarat alması mı yatıyor'' sorusu da girdi. Bu soruları konunun uzmanlarına sorduk, işte görüşleri...

MEHMET KOCABIYIK

23 Haziran Yerel Seçim sonuçlarının ardından siyasette yeni arayışlar hızlandı. Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, AKP içinden iki oluşum için çalışmalarını sürdürüyor. Geçmişte DYP ve ANAP'ta önemli görevler üstelenen isimler de partileşme arayışlarını hızlandırdı. Rıfat Serdaroğlu'nun sözcülüğünü "Çoban Ateşi" ile Yaşar Topcu ve arkadaşlarının başlattığı "Büyük Türkiye Hareketi" partileşme sürecinde.

Türk siyasetindeki yeni arayışların çoğu "merkez sağı yeniden toparlama" üzerinde yapılıyor. Merkez sağda yeni arayışlar sürerken, İYİ Parti önemli bir hamle yaptı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "İYİ Parti'yi kuranları ve İYİ Parti'deki ülkücüleri MHP'ye çağırdığı" dönemde İYİ Parti'deki gelişmeler ve "Merkez Sağ'a yakınlaşma" işaretleri kamuoyunda da yankı yaptı.

İYİ Parti, gündeminde genel başkan seçimi bulunmayan Olağanüstü Kurultayı'nda, "yeni" Genel İdare Kurulu (GİK) ve Merkez Disiplin Kurulu üyelerini belirledi. Partinin bin 60 delegesinin 840'ının kurultaya katılması ve katılan 48 delegenin oy kullanmaması dikkatlerden kaçmadı. İYİ Parti 80 kişiden oluşan GİK üye sayısını yeni tüzüğün gereği olarak 50'ye düşürdü. Kurultayca seçilen 50 kişilik GİK'teki üyelerin içinde ülkücü kökenli isimlerin azaldığı, merkez sağ kökenlilerin ise çoğunluğu sağladığı görüldü.

Kurultay konuşmasında" demokrasi vurgusu yapan" Genel Başkan Meral Akşener, "Çarşaf liste benim hayalimdeki liste. Bulunduğum partilerde bugüne kadar yarı çarşaf listelerin içinden çıktım geldim. Aday olan arkadaşlarımızı siz seçeceksiniz. İnanıyorum ki partimizi iktidara taşıyacak insanları tercih edeceksiniz. Bu salonda bulunan, aday olan herkes benimdir, canımdır, benim için en saygıdeğer insandır. İYİ Parti'nin geleceği konusunda size güvenmeyeceğim de kime güveneceğim" dedi.

Partinin önde gelen isimlerinden Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın oy kullanan 793 delegeden 399'unun oyunu alabildi. Parti Sözcüsü Cihan Paçacı da 398 oyla GİK'e girdi. MHP'nin olağanüstü kurultay sürecinde Genel Başkan Devlet Bahçeli'ye "bayrak açan" ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in avukatlığını üstlenen Feridun Bahşi ile aynı süreçte MHP Genel Başkan adayı Sinan Oğan'ın ekibinde yer alan Hasan Hüseyin Türkoğlu gibi isimlerin de liste dışı kalması dikkat çekti ve İYİ Partilileri şaşırttı. Rahmetli Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in doktoru Aylin Cesur, eski Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve eski Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu ise GİK'in sürpriz isimleri arasında yer aldı. Kurultayda en yüksek oyu alan isim de 536 oyla partinin başkanlık divanı üyelerinden Berna Sukas oldu. Sukas'tan sonra Naci Cinisli 510, Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray 505, Ümit Dikbayır 493 ve Genel Başkan Akşener'in kurultaya iki gün kala İYİ Parti Grup Başkanvekilliği görevinden aldığı ve genel başkan yardımcılığı görevine getirdiği Yavuz Ağıralioğlu da 463 oy aldı. Eski MHP Isparta Milletvekili Nuri Okutan da GİK listesinde yer aldı.

 

İYİ PARTİ DİVAN KURULU BELİRLENDİ

Olağanüstü kurultayın Meral Akşener liderliğinde yapıldığı toplantı sonrası Başkanlık Divanı da belli oldu. İşte Akşener'in 'A Takımı' şu şekilde;

Parti Sözcüsü: Yavuz Ağıralioğlu

Genel Sekreter: Uğur Poyraz

Teşkilat Başkanı: Koray Aydın

Mali İşler Başkanı: Ümit Dikbayır

Ekonomi Politikaları Başkanı: Cihan Paçacı

Yerel Yönetimler Başkanı: Metin Ergun

Hukuk ve Seçim İşleri Başkanı: Hasan Seymen

Milli Güvenlik Politikaları Başkanı: Aytun Çıray

Siyasi İşler Başkanı: Salim Ensarioğlu

Eğitim Politikaları Başkanı: Berna Sukas

Kadın Politikaları Başkanı: Sibel Yanıkömeroğlu

Kalkınma Politikaları Başkanı: İsmail Tatlıoğlu

Gençlik Politikaları Başkanı: Yavuz Temizer

Toplumsal Politikalar Başkanı: Şenol Sunat

STK ile İlişkiler Başkanı: Tuba Çokal

Uluslararası İlişkiler Başkanı: Ahmet Kamil Erozan

 

"MHP'YE DÖNÜŞ MÜMKÜN DEĞİL"

Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu (Eski MHP Milletvekili)- Partiden ayrılalı 1 yıl oldu ve o zamandan beri partiyi takip etmiyorum. Meral Hanım, zamanında Ümit Özdağ'ın 'milli merkez' kavramına karşı çıkmıştı. Merkez sağ parti olup olmayacağını bilmemekle birlikte, düşünmüyorum. Meral Hanım ve partide "Biz herkesi kucaklıyoruz" havası hakim bu sebeple kendilerini bir alana kısıtlayacaklarını düşünmüyorum.

Devlet Bey Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)'den kopma olduğundan beri bu çağrıyı ara ara tekrar ediyor. Bu kez tam kongre yapılacağı sırada yaptı. Bunun en büyük sebeplerinden biri Cumhur İttifakı'nın oy oranının yüzde 50'nin altına düşmesidir. Devlet Bey böyle bir ortamda çağrı yaparak ittifakı güçlendirmek istiyor.

MHP'den ayrılmaların temelinde yatan iki sebep var: Bunlardan birisi AKP'ye yakınlıktan dolayı ayrılanlar; diğeri ise Devlet Bey'in kendisine muhalif olanları ihraç etmesiyle oluşmuş ayrılıklardır. Şu an iki durumda da herhangi bir değişiklik bulunmuyor. Devlet Bey'in o dönemki düşünceleriyle şimdiki düşünceleri arasında hiçbir fark yok. Hatta MHP o zamana göre AKP'ye çok daha yakın bir durumda ve konumda bulunuyor. Bu sebeple bu çağrılarla birlikte MHP'ye şu an için bir dönüş olacağını sanmıyorum.

 

"TÜRKİYE'DE MERKEZ SAĞ PARTİLER ÖNCÜDÜR"

Ali Naili Erdem (Milli Eğitim Eski Bakanı)- Türkiye'nin siyasi hayatında ağırlıklı ve öncü olan merkez sağ partiler olmuştur. Buna Anavatan Partisi, Adalet Partisi ve birçok merkez sağ partiyi örnek olarak gösterilebiliriz. Türkiye için öncü parti merkez sağ partisidir. Geleceği, geçmişe tercih eder yapıda olan merkez sağ partiler bu yönleriyle halkın desteğini alırlar. Mevcut partilerin hiçbirisi merkez sağ parti değildir.(AKP hiç değildir.) Şu an kime sorsanız "Hangi partiye oy atayım" ya da "Hangi partiye gideyim" durumu söz konusu, bu da mevcut görüntüde merkez sağ parti olmadığının bir diğer kanıtıdır.

İYİ Parti ve Meral Akşener öncü olmak için bunun gerekli olduğunun bilincindeler. Bu sebeple olağanüstü kurultaydan merkez sağ profili yüksek olan isimler çıkardılar. Bu "merkez sağ" boşluğunu doldurmayı amaçlıyorlar ve bunun yolunun da iyi bir kadro ve iyi bir liderden geçtiğini biliyorlar. Eskiden olsa genel başkanı delip listelere girebiliyordunuz. Şu an genel başkanı delip delege olmak imkansız.

Devlet Bahçeli kurultaydan önce yaptığı çağrıda bir aczin içerisinde olduğunu göstermiştir. AKP'nin koltuk değneği olmasının acısını çekiyor. Hiç olmadığı kadar güçsüz durumda ve bu sebeple eski kadrosunu toparlamak ve iktidara yürümek istiyor. Mevcut durumla ve güçle bunu yapamayacağının aczini yaşıyor. Eski dostlarına 'Size ihtiyacım var, gelin' çağrısında bulunuyor.

Siyasi partiler halkın mutluluğu için vardır. Herkesi kucaklayabilen partiler, kazanacak olan partiler olacaktır. Şu an böyle bir parti yok, bunu yapmayı hedef koymuş partiler var.

 

"ÖNCE KENDİSİ YUVAYA DÖNSÜN"

Yaşar Okuyan (Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Eski Bakanı)- İYİ Parti kuruluş aşamasında merkezde olacağını belli eden hatta söyleyen bir partiydi zaten, son kongrede de bunu perçinlemiş oldular. İYİ Parti MHP'nin devamı ya da yeni ülkücü parti gibi bir misyon üstlenmemişti. En başından beri asıl hedefi her kesimden insanı bir araya getirmekti ve öyle de yaptılar. Liberal, muhafazakar, milliyetçi çizgide insanları bir araya getiriyorlar. Bu bile tek başına merkezde davranan bir parti olduğunun kanıtıdır. Biliyorsunuz ki gündemde genel başkan değişikliği gibi bir durum yoktu, kurultay sırasında da tek muhalif ses çıkmadı. Tüzük değişikliklerinin de uygulandığı kurultayda partinin hedeflediği yelpazenin geniş olması üyelere yansıdı. Ayrıca dikkat edilmesi gereken en değerli unsurlardan biri seçilen üyelerin içinde büyük bir genç kitlenin olmasıdır. İYİ Parti bu kurultayla kurulduğunda hedeflediği çizgiye geldiğini ve uygulamaya koyduğunu göstermiş oldu.

Bahçeli'yi ciddiye alamıyorum. Ülkücülere "Yuvaya dönün" çağrısında bulunuyor. Yuvaya önce kendisinin dönmesi gerektiğinin farkında olması gerekiyor. Alparslan Türkeş'in Milliyetçi Hareket Partisi bu değildir, önce kendisi bu çizgiye gelsin sonra İYİ Parti'ye ve ülkücülere çağrıda bulunsun.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Gözlem, Pandemili sürecin geleceğini masaya yatırdı ve uzmanlara sordu. İşte haber ve görüşleri...

TÜİK’e göre yılın 3. çeyreğinde ekonomi yüzde 6,7 oranında büyüdü. Büyüyen ekonomi, neden istihdamı artırmıyor, işsizliğe çare olmuyor, fiyat istikrarını sağlayamıyor,...

Türkiye'ye yönelik yaptırımların da gündeme gelmesinin beklendiği Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesi 10-11 Aralık'ta yapılacak. AB devlet ve hükümet başkanlarının ka...

Ege- Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan “testler” konusunda uyardı. Gazeteci Öcal Uluç, “İki ayrı rapor verildi; hangisine inanacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomi ve hukuk alanında reform yapılacağı vaadinde bulunmasına rağmen, son günlerdeki gelişmeler “reform sözlerinin tutulacağın...

Akşener "Muhalefet olarak biz seçim istiyoruz" derken, Kılıçdaroğlu "Halkın hakemliğine başvurulması” gerektiğini söyledi.

Tüm dünyayı etkisi altına coronavirüs ile mücadelede 200 milyar dolar ve üzerinde ekonomik büyüklüğe sahip ülkelerin dayanıklılık karnesi çıkarıldı. Bloomberg’in araşt...

Yazarlar
Website Security Test