Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

500 Türk, Baltık ülkesi Estonya’da ''e-oturum'' ile şirket kurdu

23.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tallinn yönetimi, ''e-oturum'' programı ile 2014’ten beri 157 ülkeden 55 bin kişinin ülkede 7 bin 500 şirket kurmasını sağladı. Bu şirketlerin 500’e yakınını da Türkler kurdu. E-oturum ile girişimciler, Türkiye’de ikamet ederek AB içinde şirket kurup yönetme fırsatına sahip oluyor.

ENGİN TATLIBAL

Baltık ülkesi Estonya, iki yıldır başlattığı e-oturum programı sayesinde tüm dünyadan binlerce yatırımcının ülkede şirket kurmasını sağladı. İnternet üzerinden sağladığı e-oturum ile bir tür “sanal vatandaşlık” sunan ülke, milyonlarca Euro’luk yatırımı çekmeyi başarmış durumda. Ağustos 2019 itibariyle bin 883 Türk de Estonya’dan e-oturum almış durumda. Şu ana dek bu Türklerden 426’sı, bu yolla Estonya’da şirket kurdu. Estonya’nın e-oturum programı, geçtiğimiz yıl en büyük açılımı Türkiye’de yakalamış durumda.

Bürokrasiyi ve diğer formaliteleri ortadan kaldıran sistem sayesinde Türkiye’de ikamet ederek Avrupa Birliği içinde şirket kurmanın oldukça kolay bir hale geldiğini ifade eden Estonya Cumhuriyeti E-Oturum Programı Halkla İlişkiler Yöneticisi Arnaud Castaignet, İzmirli girişimcilerle buluşmak üzere geldiği kentte Gözlem Gazetesi’nin sorularını yanıtladı.

Estonya’nın dünyada ilk kez başlattığı e-oturum programının tüm ülke vatandaşlarına, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar AB sınırları içinde şirket kurma kolaylığını tanıdığını belirten Castaignet, “Program, katılımcılara şirketlerini tümüyle çevrimiçi yönetme özgürlüğü tanıyor. E-oturum sahipleri, Avrupa Birliği iş dünyasına katılmanın yanı sıra, dijital kimlikleri ile kamu e-hizmetlerinden yararlanabiliyor” dedi.

Güvenli ve resmi

Castaignet, “Estonya hükümeti böylesi inovatif bir girişim ile neyi hedefliyor” sorumuza şu karşılığı verdi: “Estonya, e-oturum programını dünyanın girişimci potansiyelini açığa çıkarmak amacıyla başlattı. Ülkenin gelişmiş dijital altyapısı, gerek vatandaşlar gerek oturum sahipleri için hayatı ve girişimciliği kolaylaştıran özelliklere sahip. Dünyanın dört bir köşesinde yaşayan girişimciler, güvenli ve resmi bir dijital kimlikle aynı platformdan yararlanabiliyor. Estonya bu program ile nerede yaşadığına bakılmaksızın herkesin girişimcilikte başarılı olabilmesi için fırsat sunmayı hedefliyor.”

E-oturum ile AB üyesi olan Estonya, katılımcılara uluslararası bir dijital kimlik ve elektronik ortamda gerçekleştirilen kamu hizmetlerine erişim sağlıyor. Yatırımcı nerede ikamet ediyor olursa olsun, bu dijital kimlik sayesinde internet üzerinden şirketini yönetebiliyor, alım ve satım yapabiliyor, elektronik fatura kesebiliyor. Castaignet, Türkiye’de hizmet vermeyen PayPall gibi uygulamalardan da e-oturumun sağladığı dijital kimlik ile faydalanılabildiğine dikkat çekiyor.

 

5 yılda 7500 şirket

Programın Halkla İlişkiler Yöneticisi Castaignet, global çapta e-oturum programının vardığı noktayı şöyle anlatıyor: “157 ülkeden 55 binden fazla kişi, e-oturum programı ile 7500 şirket kurdu. E-oturum ile kurulan şirketler, adresten bağımsız güvenilir AB şirketi statüsüne sahip olduğu için dünyanın herhangi bir yerinden düşük maliyetle ve fazla formalite gerektirmeden yönetilebiliyor ve global ölçekte büyümek için ihtiyaç duyulan uluslararası ödeme sistemleri gibi araçlara erişebiliyor. Estonya’da e-oturum sahibi olarak internet üzerinde bir Avrupa şirketi kurabilirsiniz. Belgeleri ve sözleşmeleri dijital olarak imzalayabilirsiniz. İmzalı belgelerin gerçekliğini doğrulatabilirsiniz. Belgeleri şifreleyerek güvenli bir biçimde iletebilirsiniz. Şirketinizi dünyanın herhangi bir yerinden yönetebilirsiniz. Elektronik bankacılık ve uzaktan para transferi yapabilirsiniz. Çevrimiçi ödeme hizmeti sağlayıcılarına ulaşabilirsiniz. Ticari hizmet sağlayıcıları, global girişimciler gibi unsurlardan oluşan bir iletişim ağının içinde yer alarak şirketinizi büyütmek için gereken kaynaklara erişebilirsiniz.”

Castaignet’ye, son yıllarda Türkiye’de pek çok eğitimli genç insanın yurt dışında yaşamak yönünde istekleri olduğunu, e-oturum programının bu anlamda nasıl bir avantajı olduğunu sorduğumuzda “Estonya İçişleri Bakanlığı ve startup şirket topluluğu tarafından yürütülmekte olan startup vizesi programı, AB vatandaşı olmayan kişilerin Estonya’daki startup şirketlerde çalışmasını, mevcut şirketlerini Estonya’ya taşımasını veya Estonya’da avantajlı koşullarda yeni şirketler kurmasını desteklemekte. Bu vizeye başvurmak isteyen şirketler, işlerini ve ekiplerini ayrıntılı anlatan bir başvuru formu dolduruyor ve bu form Estonya startup topluluğu mensuplarından oluşan bir komite tarafından değerlendiriliyor. Bu değerlendirme sonucunda e-oturum üzerinden kurulan şirketin sahiplerine ülkede oturma ve çalışma izninin verilmesi de mümkün olabilir” diyor.

 

Maliyeti ne kadar?

Estonya’da e-oturumcu olmak için “e-resident.gov.ee” adresinden başvuru yapılması gerektiğini ifade eden Castaignet, bir kereye mahsus 100 Euro ücret ödenmesi gerektiğini, ardından Estonya Sınır Koruma Müdürlüğü tarafından başvuru sahibinin bir incelemeye tabi tutulduğunu, sıkıntı yaşanmaması halinde kabul süresinin bir ay içinde tamamlandığını ifade ediyor. Şirket kurabilmek için ise toplamda iki aylık bir süre geçiyor. Ardından dijital kimliğinizi alıyorsunuz ve şirket kurmak için hazır hale geliyorsunuz. Estonya’da bir banka hesabı açtırmak için ise ülkeye bizzat gitmek gerekiyor. Castaignet, şirket kurma sürecinde bir mali müşavire danışılmasını da öneriyor. Gelecek için çok umutlu olan Castaignet, 2021 itibariyle e-oturum sahiplerinin sayısının 150 bine yaklaşacağını tahmin ediyor; kurulması beklenen şirket sayısını ise 20 bin olarak öngörüyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı'nın "bu konudaki çok sert ve çok açık konuşması" üzerine, GÖZLEM konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu. İşte görüşleri...

Suriye'de muhaliflerin kalan son kalesi olarak kabul edilen İdlib'in kuzeyinde Esad kuvvetlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna yaptığı ikinci saldırı sonucu...

ABD’nin Haseke’de rejim askerlerine düzenlediği hava saldırısının ardından Rus, ABD ve Suriye askerleri olay yerinde yan yana görüntülenmişti...

Withco’nun yaratıcısı Övünç Emre “Uçmadan söylüyorum, 7-8 yıl sonra İstanbul’da, Eskişehir’de, Antalya’da, Bursa’da, yurt dışında oluruz” diyor.

GÖZLEM 83 milyonu doğrudan ilgilendiren konuyu masaya yatırdı ve Uzmanlara sordu; “Sepetteki bu hesaplama oyunları ile enflasyon düşer mi; gerçekten düşürmek için ne y...

Kanal İstanbul projesinin, 1936 yılında imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni tartışamaya açacağı yönünde yapılan uyarılara Dışişleri Bakanlığı’nda görev yapmış 126 ...

Kuzey Suriye’de Türkiye / ABD / Rusya / İran / Esad Rejimi arasındaki “İdlib dengesi” Türk Konvoyuna saldırı ile bozuldu. GÖZLEM, uzmanlara “Tehlike ve risk dolu bu ...

Yazarlar
Website Security Test