Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeter artık; Millet, Meclis'ten ve Hükümet'ten çözüm istiyor

29.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye kadın cinayetleriyle sarsılıyor. Kırıkkale eski eşi tarafından çocuğunun gözleri önünde öldürülen Emine Bulut ve Konya’da yine eşi tarafından öldürülen üç çocuk annesi Tuba Erkol, Türkiye'de bitmeyen kadın cinayetlerine yönelik tartışmayı yeniden alevlendirdi. Ülke genelinde hem sokaklarda hem de sosyal medyada Emine Bulut cinayeti protesto edildi. Meclisten ve Hükümetten çözüm beklentileri dile getirildi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'na göre bu yılın ilk 7 ayında 285 kadın öldürüldü. Sadece Temmuz ayında 31, Ağustos ayında 28 kadın öldürüldü.

Hafta sonu "Ölmek istemiyoruz" sloganıyla binlerce kadın Türkiye'nin çeşitli kentlerinde protesto gösterileri düzenledi. Türkiye’nin her şehrinde kadınlar ve erkekler, kadın cinayetlerine dur demek için meydanlara indi. Sosyal medyada da kadınları şiddete karşı korumada devletlerin gerekli önlemleri almasını hedefleyen İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanmasını talep etti. Cinayetin ardından #İstanbul SözleşmesiYaşatır etiketiyle kampanya başlatıldı. İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen, "Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi" 2014'te yürürlüğe girmişti.

Emine Bulut, kadın cinayetlerine kurban giden kadınlardan sadece biri. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun verilerine göre 2019'un ilk 7 ayında Türkiye'de 285 kadın cinayete kurban gitti. Bu 285 kadından hiçbiri ölmek istemedi. Her birinin hikayesi yarım, gözü arkada kaldı. Tümünün katilleri ise erkekti...

"Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu" tarafından hazırlanan rapor, kadınların uğradığı şiddeti gözler önüne serdi. Bireysel silahlanma kadın cinayetlerinin artmasında en büyük rolü üstlenirken kadınların çoğunun ateşli silahla öldürüldüğü belirlendi. Kadın cinayetlerinin en çok işlendiği kentlerin başında Hatay, İstanbul, Diyarbakır, İzmir ve Ankara geldi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Başkanı Gülsüm Kav, öldürülen tüm kadınların hepsinin bir adının hepsinin bir hikayesi olduğunu hatırlattı. Kav, Emine Bulut gibi bu yıl öldürülen 285 kadın ve geçmiş yıllarda olduğu gibi yüzlerce, binlerce kadının ölmeyi istemediğini belirtti.

 

 

İMZA ATALI BEŞ YIL OLDU

"İstanbul Sözleşmesi" olarak bilinen Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin Türkiye'de yürürlüğe girmesinin üzerinden tam beş yıl geçti. Ancak sözleşmenin uygulanması önündeki sorunlar aşılabilmiş değil. Türkiye, toplumsal cinsiyet temelli şiddeti ortadan kaldırmayı hedefleyen sözleşmeninin ilk imzacıları arasında yer alıyordu.

Kadın hakları örgütleri küresel çapta kadına yönelik şiddeti önlemede, rehber konumundaki sözleşmenin hükümet tarafından uygulanmadığı eleştirisini getiriyor. Siyasi iradenin sözleşmenin şartlarını yerine getirmemesinin, yargının ve kolluk kuvvetlerinin de kadının toplumdaki yeri üzerinden aldığı kararların, kadınların korunmasına engel olduğuna dikkat ekiliyor. Yine kadın hakları savunucuları, Türkiye'deki yasalarla sözleşmenin şartlarının çeliştiğine ve cinsiyet eşitliği temelinde yasalar hazırlanmadığını savunuyor.

İstanbul Sözleşmesi kısa süre önce muhafazakar kesimden yapılan açıklamalarla gündeme gelmişti. İktidara yakın medya kuruluşlarında sözleşmenin "aile kurumunu yıktığı" savunulmuştu.

Dünya genelinde de kadın cinayetleri konusunda tablo karanlık. Birleşmiş Milletler'in Temmuz ayında yayımladığı rapora göre, 2017 yılında 50 bine yakın kadın ve kız çocuğu partnerleri ya da aile bireyleri tarafından öldürüldü. Raporda ayrıca en fazla aile içi şiddetin Asya ülkelerinde yaşandığına dikkat çekilmişti.

 

Dişisine kötü davranan TEK HAYVAN insanoğludur!

KADINLARIMIZ KUTSALDIR, DOKUNMAYIN!..

Hazreti Muhammed der ki:

*"Cennet annelerin ayağı altındadır. "

"Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür."

*"Hanımının haklarını ifa etmeyenin; namazları, oruçları kabul olmaz."

*"Hanımını döven, Allah'a ve Resûlüne asi olur. Kıyamette onun hasmı ben olurum."

Büyük Atatürk demiştir ki:

*"Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın."

*"Şuna inanmak lâzımdır ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir!"

*"Bizim dinimiz hiç bir vakit kadınların erkeklerden geri kalmasını talep etmemiştir!"

*"Allah'ın emrettiği şey erkek ve kadın Müslümanların ilim ve irfan edinmelerdir!"

 

Bugün, Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyetin yaşadığı ve yaşayanların yüzde 98'inin Müslüman olduğu ülkemizdeki yürekleri yakan, sadece kadınlarımızı değil "insan olan" bütün vatandaşlarımızı isyan ettiren, ağlatan, gençlerimize, çocuklarımıza göz yaşları döktüren "Ölmek istemiyoruz" diye haykıran kadınlarımıza karşı işlenen cinayetler, "kadına karşı şiddet" gün gün artıyor; gazetelerin birinci / üçüncü sayfaları, TV kanallarının ön haberleri bu kanlı cinayetlerin haberleriyle dolup taşıyor!..

Eli kanlı katiller, gözleri kanlı caniler ve de ne yazık ki, "İyi oldu" mesajları veren sapık "bazı" derneklerin, sapıtmış "bazı" tarikatların çözüntüleri kol gezer hâle geldi, Anadolu'da!..

Kanlı caniler, kanlı katiller, mahkemelerde "temiz beyaz gömlek giyip, kravat taktıkları ve ütülü takım elbise ile gelip, sandalyelerinde 'süt dökmüş koyun' pozu ile boyunları bükük oturdukları  için "ceza indirimine tabi tutuluyor"; dahası "idam cezası yok"; ömür boyu hapis yatmaktan da kurtuluyorlar; 10 / 15 yıl sonra "yeni cinayetler için" serbest!..

Bu "İslam'a da, Cumhuriyet'e de aykırı kanlı gidiş" değişmeli, Suriye'de "Suriyeli kurtarmaya çalışan" Türkiye Devleti, kendi ülkesinde "Kadını canilerin elinde haykıra haykıra ölmekten kurtaracak" çareleri derhal aramalı ve bulmalıdır!..

Soruyoruz: Eli kanlı kocanın ya da "eski" kocanın, hastane odasında yatan, hem de "koruma istemiş" olan "hamile" eşini öldürmesini önleyecek tedbir nasıl alınmaz, caniler, katiller bıçaklarla, tabancalarla nasıl hastane odalarına girer?..

GÖZLEM olarak "kadına karşı şiddete ve kanlı cinayetlere karşı yapılan" bütün kampanyaları, yürüyüşleri destekliyor ve "Sizlerle beraberiz" diyoruz!..

Kadınlar bizim ninemizdir, anamızdır, eşimizdir, ablamızdır, kardeşimizdir, halamızdır, teyzemizdir, kızımızdır, yeğenimizdir, komşumuzdur, arkadaşımızdır, dostumuzdur, öğretmenimizdir, bilim insanımızdır, doktorumuzdur, hemşiremizdir, ebemizdir, sanatçımızdır, gazetecimizdir, yurttaşımızdır, insanımızdır, yöneticimizdir, işçimizdir, çiftçimizdir, genel müdürümüzdür, valimizdir, belediye başkanımızdır, milletvekilimizdir, bakanımızdır, başbakanımızdır, belki de yarınlarımızda cumhurbaşkanımız da olacaktır.

Kadına kalkan eller kırılmalıdır!..

ÇETİN GÜREL

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Pandemik salgın, Dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de sarstı; hem sosyal açıdan, hem ekonomik açıdan… Salgının ülke ekonomisinde ve sosyal hayatta yarattığı krize karşı a...

Türkiye’de test sayısı da, vaka sayısı da, ölüm sayısı da gün gün artıyor. İstanbul salgının Merkez Üssü… Gözlem konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu…

Coronavirüs salgını okullarda Biyoloji ve Sağlık Bilgisi derslerinin önemini ortaya çıkardı. Milli Eğitim Bakanlığı, Yeni Ortaöğretim Modeli'nde liselerde toplam ders ...

Milyonlarca Türk ile beraber yıllardır Almanya’da yaşayan Doktor Erdoğan Karatay Almanya’daki durumu yazdı ve “Bilinenin aksine Dünya’da hastalananlar içinde 30 – 60 y...

Pandemi, Avrupa ve ABD’ye kaydı ve yayılıyor. Türkiye’de de testler arttırıldı; yoğun bakımda ilaç tedavisi başladı. Vatandaş “İşe, sokağa ne zaman dönüleceğini” soruy...

TRT, EBA TV adında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için üç ayrı kanal oluştururken, uzmanlar, eğitimin ilk gününde ders aralarına sıkıştırılan animasyon ve bazı ...

Coronavirüs salgınının ekonomik etkilerini azaltmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 18 Mart'ta açıklanan önlemlerin, yasal düzenleme gerektirenleri,...

Yazarlar
Website Security Test