Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Yarınların Bornovası'' için ''Bornova Hepimizin'' sloganı ile yola çıktık!..''

29.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

''Ticari yatırımlar, akademik çalışmalar, siyaset ve sivil toplum kuruluşlarında aldığı görevler ile 4 farklı yelpazede kazandığı deneyimleri Bornova için kullanacağını'' söyleyen ve ''Masanın 4 ayağı var, ben 4 ayağında da olmayı deneyimledim'' diyen İduğ, ''öncelikli 5 büyük adımını'' Gözlem'e anlattı.

MEHMET KOCABIYIK

Bornova resmi nüfusu ile gerçek nüfusu arasında büyük fark olan bir ilçe. Öğrenci nüfusunun en çok olduğu İzmir ilçelerinden biri. Bornova'nın gelişmiş sanayisi ve üniversitesiyle birlikte resmi nüfusunun iki katına çıktığını söylemek yanlış olmaz. Bu durum, Bornova Belediye Başkanlarına "bu gerçeği yaşamayan" belediye başkanlarından çok daha büyük bir sorumluluk ve "artı" görevler yüklüyor.

Yayın kurulumuza konuk olan Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, bu tablonun altını çizerek, Bornova'nın önceliklerinin neler olduğunu ve geleceğine dair neler yapacağını anlattı.

İşte sorularımız ve İduğ'un cevapları...

 

Beldenizde, 'Öncelikli olarak el atacağım' dediğiniz sorunlar nelerdir?

Belediye Başkanı seçilmek, bana "verimli ve etkin kaynak yönetimini Bornova'da gerçekleştirebilmek" fırsatını verdi. Hayata geçirmek istediğimiz 5 tane ana projemiz var. Temizlik, park, bahçe gibi konular asli, temel işlerdir. Bunların hepsi vazgeçilmez işlerdir. Bu sebeple zaten yapılması gereken hizmetleri burada anlatmayacağım.

 

"Bornova Hepimizin" sloganı ve tasarruf...

En önemli gündem maddelerimizden birincisi tasarruf. Belediyenin araç kiralamasının, satın alınmasına göre daha masraflı olduğunu tespit ettik. Bu sebeple araçları satın almak üzere yola çıktık ve geçtiğimiz hafta Devlet Malzeme Ofisi'nden 2019 model sıfır araçlarımızı aldık. 2019 model araçlarımızı Eylül'de kullanmaya başlayıp 10 yıl boyunca kullanacağız ve 200 milyon liralık bir tasarruf sağlayacağız.

Bornova Belediyesi, "Hizmet Binası" yapmak üzere yola çıkmış, ancak 129 milyon liralık bir yatırım gerekiyor. Bugünkü ekonomik kriz içinde belediyenin böyle bir yatırım yapılmasına imkân yok. Ekonominin dip yapacağı 2020 - 21 döneminde zaten olmayan bir kaynağın merkez hizmet binası şeklinde bir yatırıma ayrılmasını doğru bulmuyorum. Kendime oturacak saraylar yapmayacağım, ben halkın içinde halkla iç içe olabileceğim yatırımları hayata geçirmeyi istiyorum. Zaten yola da 'Bornova Hepimizin' sloganıyla çıktık. Bornova'yı büyütmeye geldik, bunun için de "kaynak kullanımında etkin bir tasarruf" ilkesiyle yola çıktık,

"Kaynakları etkin ve doğru kullanmak..."

500 bin nüfuslu bir ilçede yaşıyoruz ama 1 milyon kişi yaşıyor; ne hesap yapıyorsanız iki katını hesaplamak zorundasınız. Çünkü Bornova hem sanayi, hem de üniversite kenti. Bunun için burada olması gereken park alanlarının, düğün salonlarının, pazaryerlerinin, demografik yapı sebebiyle taziye evlerinin ve çocukların oynayabileceği spor alanlarının acilen hayata geçirilmesi şart. Envanter çalışmamız sonunda ilçemize gençlerimiz ve çocuklarımız için futbol sahaları, küçük kapalı basketbol salonu ve 4 tane de yüzme havuzu yapmak üzere yola çıktık. Bir tanesinin inşaatına eylül ayında başlıyoruz.

Spora en çok yatırım yapan belediyelerden biri biz olacağız. Belediye'nin kaynaklarını etkin kullanması gerekliliğine spor faaliyetleri de giriyor. Bornova'da çok yetenekli gençlerimiz, basketbolcularımız, sporcularımız var. Onların kendilerini gösterebilmeleri ve yetiştirmeleri için spor tesislerine ihtiyaç var.

 

"Engellilere eğitimde fırsat eşitliği; 'dijital dershane' projesi..."

Bir diğer ana gündemimiz ise eğitimde fırsat eşitliği. Bornova'da 60 bin öğrenci var, bizim sadece BELGEM Dershanemiz var; 5 bin öğrenciye dershane sağlayabilmiş oluyoruz. Unutulmaması gereken çok önemli bir konu daha var. Türkiye nüfusunun yüzde 12.5'i engellilerden oluşuyor. Bu insanların eğitimde fırsat eşitliğine ihtiyacı var. Bu sebeple gündemimizin en önemli maddelerinden birine de dijital dershaneleri koyduk. 6. sınıftan 12. Sınıfa kadarki dönemi kapsayacak bir dijital dershane kurduk; eylül ayında hayata geçecek.

 

"Dijital Bornova'ya geçiş..."

Bürokratlarımızın güncel konularda eğitilmeleri ve iş yüklerini en aza indirmemiz gerekiyor. Örneğin ben "Bir arsanın imarı var mı yok mu" diye araştırma yapıyorum. Bunu öğrenebilmem için illa belediyeye gelip memura sormam gerekiyor. Her tarafta dijital sistemler varken bizim belediyemizde bu sistem yok. Yeni bir sistem satın aldık artık vatandaşlar internet sitemize girip belediyede yapabildikleri işlerin yarısını evlerinden çıkmadan sistemden halledebilecekler.

 

"Ulaşılabilir bir Bornova..."

Bornova'da "ulaşılabilirlik" bana göre zayıf bir durumda. Otogar Bornova'ya bağlı değil, bunu çok yanlış buluyorum. Yeni yerleşim yerleriyle birlikte merkez, garajın ve üniversitenin mutlaka raylı sistemlerle birbirine bağlanması gerekiyor. Bununla ilgili de Bayraklı Belediyesi ile bir çalışma içerisindeyiz. Manavkuyu'dan Bornova'ya bir raylı sistem kuracağız. Bunun için de büyükşehirle birlikte hareket edilmesi gerekiyor.

İlçe belediyeler olarak 1000 ölçekli nazım imar planlarını hayata geçirebiliyoruz. 5 binlik nazım imar planına biz karar veremiyoruz. Bizim gibi büyük ilçe belediyelerinin buna da karar verebiliyor olmaları gerekiyor. Parça parça karar yerine bütün olarak karar alarak strateji bütünlüğüyle plan yapabilmesi gerektiğine inanıyoruz. Ben kentsel yenilemeyi/kentsel dönüşümü yapacaksam bu parsellere sahip olmam gerekiyor. Bu konuda da Tunç Soyer ile olumlu bir yol kat ettik.

 

Belde kimliğinizin belirlenebilmesi (Sanayi / Tarım / Ticaret / Turizm / Sanat - Kültür / Spor / Sağlık vs. gibi) için "özel" çalışmalarınız neler olacak?

Beldenin kimliği Buca'da da olduğu gibi Levanten, Homeros ve Yeşilova Höyüğü bizim kimliğimizdir. Sanat ve turizm konusunda Bornova'nın gezilecek yerlerini müze haline getireceğiz. Kimliğimiz müzeler kenti olacak. Bornova'da bir tane köşk satın aldık bunu 14 odalı bir Levanten Oteli yapacağız. Bornova'nın üzümleri ve şarabını daha da ön plana çıkaracağız.

  

Beldenizle ilgili olarak Büyükşehir'den ve Ankara'dan beklentileriniz nelerdir?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile bir bütünlük içinde çalışıyor, adımlarımızı birlikte atıyoruz. Biz ne yapacaksak Büyükşehir'le birlikte yapmak zorundayız, Soyer de bu konuda çok anlayışlı ve hızlı hareket eden bir lider. Dolayısıyla bunlar Bornova'ya ve tüm İzmir'e yansıyacaktır. Turizme, sanata ve ulaşıma yaklaşımı çok iyi; o yüzden Tunç Soyer ile birlikte büyük işler yapacağımıza inanıyoruz. Kendilerinden beklentimiz çok yüksek.

 

"2b arazisindeki yıkımın suçlusu görülmek istemiyorum"

Parti gözetmeksizin İzmir milletvekillerine, kentsel yenileme ve İzmir çalışmalarıyla ilgili ihtiyacımız var. Çevre İl Müdürlükleri ile ilgili çalışmaları birlikte hızlandırmamız gerekiyor. 2b arazisinde (Orman vasfını yitirmiş hazine arazileri) yıkılması gereken rekor 5176 bina ile Bornova'da bulunuyor. 2b arazisinin üzerindeki binaların yıkılması gerekiyor. Benim bununla ilgili yapabileceğim bir şey yok, kanuna karşı gelemem valilik "yıkım emrini" gönderdi. "Yık" dedikleri için yıkmak zorundayız. 2017 yılında çıkarılan imar affının kesinlikle yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu kararın tüm sıkıntısını CHP'li belediyeler çekecek. Mesela İstanbul'da kaçak bir ilçe oluşturuldu imar affı sebebiyle. 2017 yılına kadar villasını evini yapan insan imar affından yararlanırken, 2017 den sonra yapanın binasına yıkım kararı getirilmiş. Onlar da bir af beklentisi içerisindeler. 2b arazisinde nasıl olsa af çıkıyor diye gidip hepimiz bina yapmayı çok iyi biliriz. Fakat bu doğru değil 2b arazisi üzerinde kalan binaların yıkılması gerekiyor. Yıkım çok negatif bir konu. Çünkü "Mustafa İduğ yıktı" olarak görülecek. Ben bu konuda damgalanmak istemiyorum; bu valiliğin kararıdır, bunu herkesin bilmesi gerekiyor.

 

"Ve... Millet Bahçesi rahatsızlığı..."

Ankara'dan bir başka beklentimiz ise yapılacak olan 'Millet Bahçesi'; bu konuda halk rahatsız. "Bahçenin yapılacağı yerin uygun olmadığını" düşünüyor. Bizler de aynı şekilde düşünüyoruz, müdahale etmek istediğimizde elimizden bir şey gelmiyor, çünkü bakanlık kararı var. Bu konuda da Ankara'ya seslenmek istiyorum; "Millet bahçesinin yeri Bornova için doğru değil, yerin değişmesi gerek!.."

 

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE İDUĞ YÖNTEMİ...

Kentsel dönüşümde memnuniyeti sağlamanın çok zor olduğunu biliyoruz. Bu konuda "Mustafa İduğ yöntemi" varmış. Kentsel dönüşümdeki yönteminiz nedir?

İzmir'in altındaki fay hatlarını incelediğimizde, büyük bir fayın bizim altımızdan Çanakkale'ye uzandığını görüyoruz. İzmir'de binaların eski olduğunu düşünürsek özellikle de kamu kurumlarının ve okulların binalarına bakmak gerekiyor. Çünkü en eski ve sonrasında da güçlendirme yapılmamış binalar onlar.

Güçlendirme yapılarak bazı binalar kurtarılabilir ama benim görüşüm başka. Hem kentsel dönüşümü kolaylaştırmak hem de kentsel dönüşüme giren binalarda oturan vatandaşı mağdur durumda bırakmayacak bir yöntem geliştireceğiz. Emekli vatandaş, 40 yıl önce 30 - 35 bin liraya bir daire satın almış. Şimdi o bina kentsel dönüşümde yenilenecek. Ama müteahhit emekli vatandaştan ödeyemeyeceği bir para istiyor

O da kâr edecek. Düşündüğümüz yöntemde, o vatandaşın cebinden yeni dairesine sahip olmak için çok az para çıkacak ve o parayı da 10 yıl vadeli ödeyecek. Yöntemimiz; "Bina" dönüşümü değil, "kentsel" dönüşüm; vereceğimiz daire, yıkılacak binanın yerinde değil, kentsel dönüşüm alanlarında olacak.

İmarsız yerlerin çevresini öyle bir hale getireceğiz ki, sosyal alanlarıyla, ulaşılabilirliğiyle, parklarıyla yaşam merkezi olarak yaptıktan sonra orayı imara açacağız. O yerlerin değeri artacak ve orada arsası olan insanlarla da "yüzde 20'si belediyenin olması" koşuluyla sözleşmeler yapacağız. İmara kapalı alanların çevresine yaşam yerleri inşa ederek kentsel dönüşümü sağlamayı amaçlıyorum. Bu 5 yılda yapılabilecek bir şey değil ve ayrıca binlik nazım imar planıyla da hayata geçirebileceğim bir proje değil, bana 5 binlik nazım imar planı lazım.

Bütçesinin yüzde 65'ini personele ödeyen bir belediyenin ek kaynak çıkarması gerekiyor. İmara uygun olmayan yerleri bu metotla kimseyi mağdur etmeden ve belediyeye de kaynak sağlayarak yani kaynağını yine içinden sağlayarak halletmiş olacağız.

 

DOST MARKET KALDIRILIYOR

Bornova halkından olumlu reaksiyon almış bir uygulamayı neden kaldırmak istiyorsunuz?

"Dost Market" dediğimiz sistem dönemi için çok iş başarmış bir sistem fakat artık yetersiz kalıyor. Bu sistemde belediye olarak 'muhtaç' durumda olan insanlara kartlar vererek gidip marketimizden alışveriş yapmasını sağlıyoruz. Fakat biz bu insanın kim olduğunu herkese göstermiş oluyoruz. "Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek" düsturundan uzak bir yaklaşım.

Kuracağımız yeni sistemde yine belirlediğimiz kişilerin kartına "belli bir para aktaracağız" ama artık ihtiyaç sahibi bizim marketimizden değil, kendi mahallesindeki bakkalından alışverişini yapacak. Bizim buradaki bir başak amacımız da esnafımızın 'mahalle esnafımızın' kazanmasıdır. Yani "destek uygulaması devam edecek" sadece şekli değişiyor.

Bu konuya ek olarak biz kadın üretim kooperatifleriyle belediye olarak anlaşmış durumdayız. Onlara "Siz üretin biz alım garantisi veriyoruz" dedik. Yine bu el emeği ürünlerimizin de esnafımızın aracılığıyla satılmasını sağlayacağız.

 

İŞTE ÖNCELİKLİ 5 PROJE

1- Kaynak yönetimi ve tasarruf

2- Kaynakları etkin ve doğru kullanmak

3- Engellilere eğitimde fırsat eşitliği

4- Dijital belediyecilik

5- Ulaşılabilir Bornova

 

MUSTAFA İDUĞ KİMDİR?

1962 Bornova doğumlu olan Mustafa İduğ, 1980 yılından itibaren Bornova'da ticari faaliyetlerin yanında doğup büyüdüğü kente katkı koymak için sivil toplum kuruluşları ile kamu kurumlarında spor ve eğitim alanlarında görev yapmıştır.

Yüksek lisans ve doktora derecelerini Yaşar Üniversitesi'nden almış ve aile şirketlerinin kurumsallaşması üzerine yaptığı çalışmalarla yönetim ve organizasyon alanında çeşitli akademik yayınlara imza atmıştır.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

"GÖZLEM'İN BORNOVA BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA İDUĞ VE BORNOVALILARA HEDİYESİDİR!.."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta CHP’nin İş Bankası’ndaki hisselerinin Hazine’ye devrini yeniden gündeme getirdi.

İdlib krizi büyüyor. Halep’i kontrolüne alan Suriye ordusunun hızla ilerlediği İdlib’de Türkiye ile Rusya arasındaki gerginlik tırmanırken, Ankara bölgeye yoğun askerî...

Gezi Parkı davasında beraat eden ve hemen sonrasında “15 Temmuz soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan” Osman Kavala, ”beraat ettiği gün” daha tahl...

Siyasetteki kavgalar ve ekonomik buhran “vatandaşları gerdi”; peş peşe intiharlar, cinayetler hızlan yayılıyor. “Depresyon ilaçları satışı” patladı. GÖZLEM konuyu masa...

Cumhurbaşkanı'nın "bu konudaki çok sert ve çok açık konuşması" üzerine, GÖZLEM konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu. İşte görüşleri...

Suriye'de muhaliflerin kalan son kalesi olarak kabul edilen İdlib'in kuzeyinde Esad kuvvetlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna yaptığı ikinci saldırı sonucu...

ABD’nin Haseke’de rejim askerlerine düzenlediği hava saldırısının ardından Rus, ABD ve Suriye askerleri olay yerinde yan yana görüntülenmişti...

Yazarlar
Website Security Test