Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Millet soruyor; ''Diyanet İşleri Başkanlığı ne yapmak istiyor?''

6.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Atatürk'ün kurduğu kurum, "Atatürk'ü yok" sayıyor! Millet soruyor; ''Diyanet İşleri Başkanlığı ne yapmak istiyor?''

MEHMET KOCABIYIK

Diyanet İşleri Başkanlığı, Çanakkale Savaşları'nın yıl dönünün ardından, 30 Ağustos Zafer Bayramı için verilen cuma hutbesinde de Mustafa Kemal Atatürk'ten bahsetmemesi tepkilere neden oldu. 30 Ağustos cuma hutbesinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu lideri Atatürk'ü anmamasını eleştirenler sosyal medyada "haram olsun" etiketiyle Diyanet'e ayrılan bütçe için kullanılan vergilerini "helal etmediklerini" belirtti. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde ise Ankara'da bir camide Atatürk'ün isminin hutbede anılmamasına tepki gösteren cami cemaati ile diğerleri arasında arbede yaşanmıştı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 10 Kasım 2017'de cuma gününe denk gelen Atatürk'ü Anma Günü'nde cuma hutbesinde Atatürk'e yer vermemesi de benzer şekilde tepkilere neden olmuştu. Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla 1924 yılında kurulan Diyanet'in internet sitesinde "Kuruluş ve Tarihi Gelişim" bölümünde kurucusundan tek söz dahi edilmiyor. Diyanet İşleri'nin ilk Başkanı ise Milli Mücadele'ye verdiği destekle bilinen Rıfat Börekçi olmuştu.

Kurumun internet sitesindeki tarihçesinde Atatürk'e yer vermeyen Diyanet İşleri Başkanlığı, milletin ayrıştırılması için din kisvesi altında yapılan birçok kötülüğe ise göz yumuyor. "Karanlık dernek ve vakıfların kurslarında" bu kaçıncı iğrenç skandaldır?.. Fıkıh - Der Derneği'nin "Kaçak Kuran Kursunda olan" iğrenç olayı Diyanet İşleri Başkanlığı "suçlular tutuklandığında" bir açıklama ile neden kınamadı?  Gelen tepkiler üzerine sadece "Diyanet İşleri Başkanı'nın tiviti ile yetinildi? Kurs sorumlusu ve 2 eğitmenin tutuklanmasını ile "bu iğrenç skandalın üzeri" örtüldü. O "KAÇAK" kurstan sorumlu olan Dernek Yöneticileri için bir soruşturma bile açılmadı. Nerede Diyanet İşleri Başkanlığı?..

30 Ağustos için yayınladığı Cuma hutbesinde Atatürk'e yer verilmemesi camilerde de gerginliğe neden oldu. Ankara Yenimahalle'de bir camide hutbeyi okuyan imama yurttaşlar tepki gösterdi. Bazı vatandaşlar da bu yurttaşlara müdahale edince cami cemaati ikiye bölündü. Olayın görüntülerini sosyal medyada paylaşan MHP Eski Milletvekili Sinan Oğan, "Camilerimizi, cemaatimizi düşürdüğünüz duruma bakın. Ey Diyanet, Atatürk ve Türk Milleti'nin adının hutbelerden çıkarılması için nasıl bir kin içindesin?" dedi.

 

KİM NE DEDİ?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: "Kendi kurduğu Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, 30 Ağustos'ta okuttuğu Cuma hutbesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anmaması tarihimizi inkâr etmektir. Diyanet'in Cumhuriyetimizin değerlerine böyle ihanet etmesi ayıptır, yazıktır, vicdansızlıktır!"

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: "Diyanet, cuma hutbesinde millet dedi, haysiyet dedi, vatan dedi zillet demeyi unutmadı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün adını hutbede geçirmedi. 30 Ağustos'ta Atatürk'e uygulanan sansür aslında tek olay değil. 15 Mart'ta da Atatürk'ü tek cümle olsa dahi anmadı. 10 Kasım'da bir rahmet dahi dilenmedi. Mısır Arap Cumhuriyeti'nin vefat eden eski cumhurbaşkanı için 81 ilde gıyabi cenaze namazı kılan Diyanet, bu memlekette 'Ezanı Muhammedi'nin susmamasını sağlayan Atatürk'ü hutbesinde anmadı. Bu milletin ortak değeri üzerinden kin ve nefret siyaseti üretmeye çalışanlar cübbelerini derhal çıkarsınlar. Koltuklarımızda otururuz diyorlarsa, sorumluluk onu oraya atan Saray'a aittir. Saray bu kendini bilmezleri, bu makamda bir dakika bile tutarsa bu suça ortaktır."

Devlet Bahçeli'nin basın danışmanı Yıldıray Çiçek, "Atatürk'ü sevmiyorsan, onun kurduğu kurumda ne işin var?" başlığıyla Türkgün Gazetesi'nde yayınlanan yazısında Ali Erbaş'ın istifasını istedi. Yayınlanan yazının bir bölümü şu şekilde: "Prof. Dr. Ali Erbaş'ın bu konuda sicili oldukça bozuktur. Geçtiğimiz yıl Atatürk'ün ölüm yıl dönümünde Atatürk'ü bir anlamlı söz ve bir dua ile anmadığı gibi, bir gün önce azılı Atatürk düşmanı olan yeri geldiğinde Amerikancı, yeri geldiğinde Yunancı, yeri geldiğinde İngilizci olan Kadir Mısıroğlu'nu ziyarete giderek adeta yine meydan okumuştu. Prof. Dr. Ali Erbaş madem Atatürk düşmanıdır, niçin Atatürk'ün kurduğu Diyanet İşleri Başkanlığı görevi kendisine teklif edilince "Atatürk'ün kurduğu hiçbir kurumda görev almam" diyememiştir. O görevi kabul ettiysen de Atatürk'ü saygılı olacak, o kurumu Atatürk'ün kurduğunu her fırsatta göstereceksin..."

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, "CHP'nin Diyanet ile hem kurumsal hem ideolojik bir kavgası olduğunu, bu kuruma karşı ideolojik bir hoşnutsuzluğu olduğunu biliyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk konusunda bir tartışma yoktur. Ülkemizin kurucu önderidir. Osmanlı ile Türkiye Cumhuriyeti'ni kavga ettirmeye gerek yoktur. Atatürk'e saygı konusunda Diyanet İşleri'nin de bir sorunu yoktur. Diyanet hassas bir kurumdur, günlük siyasi polemiklerin dışında tutulmalıdır. Diyanet İşleri başkanımız görevinin başındadır."

 

ATATÜRK'ÜN ZAFERİ SAYESİNDE ORADA OTURUYORSUNUZ

Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu (Türk Tarih Kurumu Eski Başkanı ve Siyasetçi)- Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'e nispetle "Başkumandanlık Muharebesi" denen 30 Ağustos zaferiyle, yeni Türk Devleti'nin temeli sağlamlaştırıldı, bağımsızlık mücadelesi bu zaferle taçlandırıldı. Akan her damla Türk kanı, göklerde uçuşan şehit ruhları, Cumhuriyetimizin koruyucularıdır.

Diyanetteki bazı kimselerin yanlış da olsa Atatürk'e bakış açısını biliyoruz. Ama a be kardeşim, sizin bu tavrınız yüzünden camilerin cemaati sürekli azalıyor. Bunun vebali ne büyüktür düşünsenize. Atatürk'ün 30 Ağustos Başkumandan Zaferi'yle bugün siz orada oturuyorsunuz.

Görevlerini zaten yapmıyorlar. Eğer rehberimiz Kur'an-ı Kerim ise ki öyle, önce onu anlatsınlar. Kur'an'da ruhban sınıfı diye bir şey yoktur çünkü aracı yoktur. Türkiye'de ruhban sınıfı oluşturdular, ülkeyi önce bundan kurtarsınlar. Fatiha suresini okurlarsa görecekler Allah'la kul arasında bir aracı yoktur yalnız Allah'a iman vardır gerisi şirk koşmaktır. Diyanet görevlerini yerine getirmek yerine yanlış işlerle uğraşıyor görevlerini yerine getirsinler.

 

"ŞU AN TÜRKİYE'DE DİYANET DEĞİL İHANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI VAR"

Yaşar Okuyan (Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı)- Diyanet halktan, milletten, Kur'an'dan uzaklaşmış bir tutum içerisindedir. Atatürk'le olan ihtilafını iktidardan da destek ve himaye görerek çekinmeden ortaya koyan bir kurum haline gelmiştir. Özellikle Diyanet'in başında bulunan şu anki zat o kurumun ya Atatürk tarafından kurulduğunu bilmiyor ya da biliyor ama içine sindiremiyor. Kurumun resmi internet sitesinde kurumla ilgili tarihi bilgilerin yer aldığı kısımdan, kurucusunun Atatürk olduğunu sildirecek kadar Mustafa Kemal'le husumet içerisinde olan biridir. 30 Ağustos hutbesinde Atatürk'e yer verilmemiş olması Diyanet'in son örneğidir.

Diyanet İşleri Başkanlığı artık halkımızın büyük bir çoğunluğunun gözünde Atatürk düşmanlığından, verdiği abuk sabuk fetvalardan örneğin; "bir babanın kızına şehvet duyabilmesini normalleştirmeye çalışan" fetvalarından dolayı diyanet işleri değil; kutsal dinimize ihanet işleri başkanlığına dönüşmüştür.

Diyanet İşleri dediğiniz başkanlık her şeyden önce İslam'la ilgisi olmayan, uydurulmuş İslam'la hareket ederek sapıkça fetva verenlerle her mecrada kafasına göre konuşanlarla uğraşmalı. Kafasına sarığı geçiren fetva veriyor hepsini de İslam adına yaptığını söylüyor. Bunlara neden karşı gelmiyor bunları İçişleri Bakanlığına, savcılıklara neden ihbar etmiyor. Yanmaz kefen satanların, namazı rahat kıldıran ilaç diye reklam yapanların neden karşısında durmuyor. Bunlar yüce dinimizi aşağılayan şeyler değil mi? İnsanları İslam'dan soğutmaya çalışan şeyler değil mi? Buralarda neden Diyanet'i göremiyoruz? Diyanet AKP'nin arka bahçesi olmuştur. Diyanet Muhammed Mursi için 81 ilde binlerce camide gıyabi namazlar kıldırdı. Mursi öldükten sonra ölü karısıyla ilişki kurabilir fetvalarını görmezden mi geliyor yoksa bunu normalleştirmeye mi çalışıyor? Şu an Türkiye'de Diyanet İşleri Başkanlığı yok dine ihanet eden başkanlık var.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Metin

24.12.2019 - 20:13
Millet öyle bir şey sormuyor bu görevi 30 yıl yaptım ve hiç adını anmadım bir tane cemaatinde demedi ki niye anmadın.Kim diyor biliyormusunuz Onun arkasına saklanıp süfli emeller peşinden giden dinsizler diyor
Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta CHP’nin İş Bankası’ndaki hisselerinin Hazine’ye devrini yeniden gündeme getirdi.

İdlib krizi büyüyor. Halep’i kontrolüne alan Suriye ordusunun hızla ilerlediği İdlib’de Türkiye ile Rusya arasındaki gerginlik tırmanırken, Ankara bölgeye yoğun askerî...

Gezi Parkı davasında beraat eden ve hemen sonrasında “15 Temmuz soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan” Osman Kavala, ”beraat ettiği gün” daha tahl...

Siyasetteki kavgalar ve ekonomik buhran “vatandaşları gerdi”; peş peşe intiharlar, cinayetler hızlan yayılıyor. “Depresyon ilaçları satışı” patladı. GÖZLEM konuyu masa...

Cumhurbaşkanı'nın "bu konudaki çok sert ve çok açık konuşması" üzerine, GÖZLEM konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu. İşte görüşleri...

Suriye'de muhaliflerin kalan son kalesi olarak kabul edilen İdlib'in kuzeyinde Esad kuvvetlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna yaptığı ikinci saldırı sonucu...

ABD’nin Haseke’de rejim askerlerine düzenlediği hava saldırısının ardından Rus, ABD ve Suriye askerleri olay yerinde yan yana görüntülenmişti...

Yazarlar
Website Security Test