Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''İşe, 'İzmir'in Kalbi Konak'ta atacak' sloganı ile başlıyoruz''

20.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

19 yıl önce kentsel dönüşüm modelini Narlıdere'de başlatan ve çözüme kavuşturan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur'un öncelikli 5 projesinin başında ''Konak'ı kentsel dönüşümle yepyeni ve çağdaş bir ilçe yapmak'' geliyor.

MEHMET KOCABIYIK

Konak sadece İzmir'in değil, ülkenin en kalabalık ilçelerinden bir tanesi. Özellikle de ülkenin dört bir yanından gelip yerleşmiş ve "İzmirli olmuş" milyonlarca insanı "beraberlik içinde yaşatmak" durumunda olan bir ilçe... Sadece bu özelliğiyle bile "sorunlara ve hizmete çözüm ve imkan bulunması" bakımında zorluklarla karşılaşan bir ilçe. Geçmişten günümüze gelen tarihi dokusu da "bu konuya ayrıca eğilmek gerektiğini" gösteriyor. Konak gün içinde 1 milyonu aşan nüfusuyla, tepelere kadar uzanan yerleşkeleriyle, çözüm bekleyen sorunlarıyla "Abdül Batur gibi tecrübeli ve başarılı" bir Belediye Başkanı'nın yapacaklarını bekliyor!..

Yayın kurulumuza konuk olan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, bu tablonun altını çizerek, Konak'ın önceliklerinin neler olduğunu ve geleceğine dair neler yapacağını anlattı.

İşte sorularımız ve Batur'un cevapları...

 

Beldenizde, 'Öncelikli olarak el atacağım' dediğiniz sorunlar nelerdir?

Seçimlerden önce başka bir beklentimiz vardı. Fakat bize Konak Belediyesi teklifi ile gelindi. Konak hizmet üretmesi çok öncelikli bir yer. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, Narlıdere'de yaptığımız işlerin Konak gibi bir ilçede çok daha geç kalınmadan öncelikli olarak ele alınması gerektiğini aktardı. Bu iş için de en iyisini yapacak olarak bizi gördü. Konak'ın temel sorunlarının hepsini Narlıdere'de daha önce düzeltmiş bir Başkanım, Konak'ta da tarihi bir oy veren halkın ve partimin bana olan güvenini boşa çıkarmayacağım. Öncelikli 5 projemizi anlatmakla başlayayım.

 

"Sosyal donatı" alanlarıyla "kentsel dönüşüm"

Konak'a ve kente nasıl katkı koyarız mücadelesi içindeyiz. Özellikle Konak 48 günlük seçim sürecinde adım adım dolaştığım, her noktasına her mahallesine her sokağına girdiğim bir ilçe oldu. Daha önce İzbeton Genel Müdürlüğü dönemimde de en sık hizmet ürettiğimiz yerlerden birisi Konak'tı; bu sebeple de çok iyi bildiğim bir ilçe. Sokağa çıkıp Konak'ta yaşayan halkla birebir iletişim kurarak yol haritamızı o şekilde çıkardık. Daha önceki deneyimlerimden hareketle yerinde tespit ile çizilen yol haritasının sağlıklı işlediğini gördük.

Alanda tespit ettiğimiz en büyük sıkıntı, Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer'in İzmir'i anfiteatra benzetmesinden hareketle; anfiteatrın  üst kısımlarında yaşayan vatandaşlarımızın ayrı ve yoğun bir hizmet talebi bulunuyor. Geçmişten bu yana kendilerini ötelenmiş olarak görüyorlar. Gültepe, Levent, Toros, Ferahlı gibi mahallelerde özenli bir çalışma gerekiyor. Eskimiş, yıpranmış, yeniden düzenlenme bekleyen bir Konak görüyorum. Binaların 70 yaşlarında olması buralarda yaşayan insanların bir sosyal donatıya sahip olmayışı bunu doğrulayan sebeplerden birisi. Konak ve insanının yıprandığını, insanların yaşantılarından memnun olmadığını net bir şekilde gördüm. Bu sebeple yıllar önce Narlıdere'de başlattığımız ve hayata geçirdiğimiz yerinde yapılan, vatandaşın cebine para koyan, nefes alan bir imar planıyla, sık değil blok bile olsa ferah bir yapılaşma ile kentsel dönüşümü hedefliyoruz.

Konak tarihinin en yüksek oy oranı olan yüzde 64 ile başkanlığa geldik. Bu durumun bilincinde olarak hareket edeceğiz ve buna layık olmaya çalışacağız. Konak'ın en büyük sıkıntısı olan "kentsel dönüşüm" sorununu en doğru şekilde çözeceğiz.

 

Narlıdere Modeli'ni güncelleyeceğiz!

Bir betondan başka bir betona geçmek olmaz. Bir mimar gözüyle baktığımda insanların betonlarda yaşamak istemediğini ve parklar, rekreasyon alanları gibi sosyal donatılar istediğini görüyorum. Narlıdere'de 2 binli yılların başında başlattığımız kentsel dönüşümde "Narlıdere Modelini" güncelleyerek kullanacağız.  Konak Belediyesi'nin geçmiş dönemde yaptığı ama Büyükşehir'den onay alamadığı "Gültepe Planları" diye geçen projeyi tekrar ele aldık. Proje ile ilgili eleştirilerim bir beton yığınından başka bir beton yığınına geçiş ve yüzde 2.46 olan sosyal donatı alanı oldu. Kişi başına yüzde 2.46 olan sosyal donatı alanını yüzde 14'e çıkardık.  Yeşili bol, ulaşım yollarının rahat olduğu bir plana dönüştürdük. Şu an ilk defa açıkladığım kentsel dönüşüm planımız hazır önümüzdeki hafta kamuoyuna sunacağız meclis üyelerimize ve halkımıza ne yapmak istediğimizi anlatacağız.

Büyükşehir'le ortak hareket ederek onların da kentsel dönüşüm planlarını dinleyerek ortak bir karar aldık. Ege Mahallesi, Ballıkuyu ve Yeşildere yan tarafındaki alanı İzmir Büyükşehir Belediyesi yapacak, geri kalan alanı da biz yapacağız. Kentsel dönüşüm çok sıkıntılı bir konu Konak'taki işimiz de ayrıca daha da zor. 340 hektarlık bir alandan söz ediyoruz fakat bu alanın tamamına bakmamız mümkün değil. Pilot bölgeler seçerek kentin tamamını etkilemeyen alanlarla işe başlayacağız. İnşaat sektörünün ve ülke ekonomisinin içinde bulunduğu kötü durum kentsel dönüşümü en olumsuz etkileyen şeylerden biridir. Yatırımcıyı, planın kamuoyuna açıklanması ve tartışılması döneminde bulacağımızı düşünüyoruz.

 

Tarihi değerlerin ve dokunun ortaya çıkartılması

Basmane, Kemeraltı ve Agora dediğimiz altın üçgende yapacağımız çalışmalar çok önemli. Şehrin tarihi dokusunu ve tarihi kişilerini çok önemsiyoruz. Geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi ve TARKEM ile toplanarak kimin ne yapacağını kararlaştırdık. Rekreasyon ve tarihi değerlerin ortaya çıkarılması için Valilikte oluşturulan fon bizim için çok önemli olacak. Bu fon 30 belediyenin emlak vergilerinin yüzde 10'unu bağışlayarak oluşturulan ve valiliğin yönettiği yatırım izleme fonu. Kırım Tatar Evi, Kıllıoğlu Hamamı, Mirkelam Han, Çakaloğlu Han, Silahhane Binası ve Kemeraltı'nda bulunan sinagogları Konak Belediyesi olarak biz restore edeceğiz. Mülkiyet sorunları olan bu binaların bu sorununu çözdüğümüz an bu binaları restore edip ilçeye kazandıracağız.

 

Roman vatandaşlara çözümler

İzmir'in kalbi Konak Roman vatandaşların da İzmir'deki en yüksek yaşadığı yer. Eğitim problemi var, çocuklar okula gitmiyor. Günübirlik yaşamaları ve yaşamaya akşam 10'dan sonra başlamaları çocuklarını okula göndermemelerine sebep oluyor. Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi ve Milli Eğitim olarak birleşerek romanların eğitim sorununu çözeceğiz.

Maalesef yaşadıkları ortam insan onuruna yakışmayacak mekânlar. Tabi onlar bu durumu umursamıyorlar Dünya'nın en mutlu insanları. Ama yaşadıkları ortama baktığınızda çok sıkıntılı olduğunu görüyoruz. Romanların bu sorununa da el attık bunu da çözeceğiz.

 

Pozitif ayrımcılık isteyen/bekleyen gruplar

Engelli vatandaşlar, kadınlar ve çocuklar gibi pozitif ayrımcılık gereken gruplarımızın problemlerini çözmek istiyoruz. İlk iş Konak'ta Engelli Merkezi kuracağız, orada engelli vatandaşlarımızın eğitimleri, beceri kazanmaları yönünde sosyal çalışmalar yapacağız. Ayrıca tüm gün engelli çocuklarıyla ilgilenen ailelere biraz olsun nefes aldırabilmek adına 2 binayı 'akşam bakım merkezi' yapacağız. İZKA ile engelli çocukların evcil hayvanlarla ve diğer unsurlarla paydaş olabileceği bir 'eko çiftlik' kuracağız.

Konak'ta sokakta kurulan pazaryeri kalmayacak. Alsancak ve Kahramanlar pazaryeri bundan sonra Kahramanlar otoparkında olacak. Gün boyu pazaryerine gidip gelecek servisler koyacağız. Eşrefpaşa'daki jandarma alanının mülkiyeti bize geçti.

Beştepeler'e semt merkezi, pazaryeri ve otopark yapacağız. Her yaptığımız binada otopark ve semt merkezi yapıyoruz. Semt merkezi kadınların bir araya gelmesini sağlayan bir yer bu sebeple 14 olan sayıyı daha da arttıracağız. Kadın kooperatifi kurduk, bu sayede Konak'ın en büyük sıkıntılarından biri olan midyecilik sektöründe kadınların yok pahasına çalıştırılmasına engel olacağız. İlçenin inkâr edilemez bir gerçeği olan midyeciliği tek bir yerden kontrol etme hedefimiz var. Bu zor olacak ama hem daha temiz ve hijyenik bir ortamda hem de o temizleyen kadınların almaları gereken asıl ücreti alacağı bir sistem kuracağız. Kadın kooperatifi sayesinde Konak'ta çalışan tüm kadınların çalıştıkları işlerden hakkını almasını sağlayacağız.

 

 

Gençler / Spor ve Sanat

Maalesef Konak Belediyesi'nin hâlâ kapalı spor salonu bulunmuyor. İlk işlerimizden biri kapalı spor salonu ve yüzme havuzu, bunlarla ilgili yer arayışımız sürüyor. 1 yıl içinde bu spor salonlarını faaliyete getirmeyi hedefliyoruz. Önce bu salonları halledeceğiz ve sonrasında da gençlerimizden spor dallarında başarılı olmalarını bekleyeceğiz.

Konak Belediyesi'nin spor alanındaki tanınırlığını arttıran en önemli kurumumuz Konak Kadın Futbol Takımı bu kurumun devamlılığını sağlamakta en önemli görevlerimizden bir tanesidir. Profesyonel kulüplere destek verebilecek bir bütçemiz yok. Fakat amatör kulüplere geldiğimiz günden beri destek oluyoruz ve olmaya da devam edeceğiz. Amatör sporun gelişmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız.

Kültür ve sanat konusunda belediyemiz geçmişten bu yana kendini ispat etmiş bir yer. Biz de bununla ilgili güzel çalışmalar yapacağız. 28 Eylül'de Kordon'da Türkiye'deki tüm hayvanseverleri kapsayan bir festival yapacağız. Bunun dışında her yıl geleneksel hale gelecek bir Kordon Fest yaparak canlılığı arttırmayı hedefliyoruz.

CHP olarak kararını aldığımız bir durum da yapılan her binada bir kreş yapmak. Çünkü çalışan kadınlara destek olmamız gerekiyor. Kadınlar çocuklarını bırakarak rahatlıkla işine gidecek, bu kreşleri ücretsiz yapacağız.

Belde kimliğinizin belirlenebilmesi (Sanayi / Tarım / Ticaret / Turizm / Sanat - Kültür / Sağlık vs. gibi) için "özel" çalışmalarınız neler olacak?

Konak sınırları içinde sanayinin gelişmediği zaten görülen bir durum. Sadece 1. Sanayi Sitemiz var o da yıllar önce yapılmış ve şehrin içinde bulunuyor. Bu siteyi de şehrin dışına çıkarmamız gerekiyor. Tarım konusunda şehrin bulunduğu alanda yapabilecek bir şeyimiz yok. Çevre belediyelerdeki kooperatiflerle çalışarak tarıma destek oluyoruz. Yerel tarımı yerel yönetim olan belediyelerin kooperatiflerinden alıyoruz.

Konak'taki turizmin ayağa kalkmasındaki en önemli etkenlerden bir tanesi 'Altın Üçgenin' hayata geçirilmesidir. Bu sistem devreye geçtiğinde Konak'tan başlayan bu aksın hayata geçmesi çok önemli olacak. Tunç Başkanla bu konuda çok kararlıyız.

Sağlık İlçe Müdürlüğümüz ile birlikte diş taramaları, evde bakım, meme kanseri ile ilgili taramalar ve diğer tüm konularda güzel bir sağlık ekibimiz ve hizmetimiz var. Konak yaşlı nüfusun fazla olduğu bir ilçe ve her yıl taşınma ile ilgili 5 bin nüfus kaybediyoruz. İlçeyi beğenmeyen yaşamak istemeyen vatandaşlarımız başka ilçelere taşınıyorlar bunu önlemek Konak'ı çok daha yaşanır bir yer yapmak için her şeyi yapacağız.

Beldenizle ilgili olarak Büyükşehir'den ve Ankara'dan beklentileriniz nelerdir?

İzmir Büyükşehir Başkanı Tunç Soyer ile zaten yakınız. Çünkü İzmir'de Konak Belediyesi ve Büyükşehir iç içe geçmiş, birlikte çalışmak durumunda olan yerler. Birlikte hizmet üretmek zorundayız. Bu konuda da 15 günde bir toplanarak eski planlar ve gelecek planlar üzerinde değerlendirme yapıyoruz.

 

Hızlı hizmet için hızlı karar isteği

Konak'ın gece nüfusu 400 bin civarındayken; gündüz nüfusu 1 milyon 200 bin civarında. Biz İller Bankası'ndan payımızı 400 bine göre alıyoruz ama 1 milyon 200 bine göre hizmet üretiyoruz. Bu sebeple bununla ilgili yapılmakta olan yasal düzenlemenin bir an önce hayata geçmesini bekliyoruz. Nüfus kriterinde bu hizmet üretilen saatler, gündüz ve gece konularının bu kritere dâhil olması gerekiyor.

 

 

"EN BÜYÜK SORUNUMUZ: BELEDİYE

GELİRLERİ YASASI'NIN ÇIKMAYIŞI"

Türkiye Belediyeler Birliği Yönetim Kurulu'nda ve Kıyı Ege Belediyeler Birliği Başkanı olmam sayesinde Türkiye'deki belediyelerin ne durumda olduklarını net bir şekilde biliyorum. Tüm belediyeler çok zor durumdalar bunun aşılması açısından bir an evvel 'Belediye Gelirleri Yasasının' çıkarılması gerekiyor. 1999 yılından bu yana 20 yıldır bu yasa hâlâ çıkacak diye bekliyoruz. Belediyelerin çok büyük ekonomik sıkıntıları bulunuyor bunun çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz. Hazine arazileri ve kentin içinde kullanılacak alanlarla ilgili Ankara'nın çok daha toleranslı olmasını bekliyoruz. Çünkü bir proje başlatacağız bu arazilerle ilgili Ankara'ya başvuru yapıyoruz cevabı 3 sene sonra geliyor. Seçimler bitti hepimiz vatandaşlara bir an evvel hizmet üretmek zorundayız. Bu sebeple bu konuda Ankara'nın hızlı karar almasını bekliyoruz.

 

 

SAYFADA MANŞETİN YANINA "PATLAKLI KUTU" OLARAK VERİLECEK...

İŞTE ÖNCELİKLİ 5 PROJE...

1- "Sosyal donatı" alanlarıyla "kentsel dönüşüm"

2- Tarihi değerlerin ve dokunun ortaya çıkartılması

3- Roman vatandaşlara çözümler

4- Pozitif ayrımcılık isteyen/bekleyen gruplar

5- Gençler ve spor

 

 

ABDÜL BATUR KİMDİR?

Abdül Batur, 1957 yılında İzmir Narlıdere'de doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini İzmir'de bitirdikten sonra İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi'ni bitirdi.

1994-1999 yılları arasında İZBETON Genel Müdürlüğü görevini yaptı. Bu görev nedeniyle tüm İzmir'i kapsayacak alt ve üstyapı çalışmalarında bulundu. Birçok Büyükşehir ve ilçe belediyesi projesini gerçekleştirdi. 1999 yılında Narlıdere Belediye Başkanı seçildi. Narlıdere'de 4 dönem belediye başkanlığı sürdürmesinin yanı sıra 105 belediye üyesi bulunan "Kıyı Ege Belediyeler Birliği" başkanlığı görevini de yürütmektedir.

Dört dönem hizmet verdiği belediye olan Narlıdere'yi, Türkiye'nin ve İzmir'in yeni markası ve yükselen yüzü yapmıştır. Gecekondu bölgelerinde gerçekleştirdiği kent yenileme projeleriyle Türkiye'ye örnek olmuştur. Kent yenileme projelerini hayata geçirirken, sosyal belediyecilikten ödün vermeden, halka rağmen değil halkla birlikte yapmıştır. Gerçekleştirdiği hizmetlerle pek çok ödüle layık görülmüştür. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Konut; % 0,64, otomotiv; % 0,49, tüketici; %0,55, tatil; % 0,67 faiz oranları ve uzun vade ile kredilendirilirken, bir soru cevapsız kaldı; “Uzun vadeli, “ödemesiz” dö...

Meslek kuruluşlarının yapısını ve seçim sistemlerini değiştirme çabaları 2013’ten bu yana sürüyor. Yeni adıma karşı meslek odaları tepkili ve direnecek. GÖZLEM konuyu ...

1 Haziran’dan itibaren yaşam, sokaklar, caddeler, sosyal hayat eskiye dönerken, 65 yaş üstü ve 18 yaş altılara yasak sürüyor. Gözlem konuyu uzmanlara sordu, işte görüş...

George Floyd'un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan protestolar ülke geneline yayıldı. Kaliforniya'dan New York'a, Minneapolis'ten Teksas’a birçok kent, ...

Gözlem, 83 milyonu ilgilendiren hayat pahalılığı konusunu masaya yatırdı. İşte uzmanların görüşleri...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 21 Mayıs’ta politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,75’ten yüzde 8,25’e indirdi. Böylece TCMB son...

Ekonominin dar boğazdan geçtiği, siyasette AKP'den kopan Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu gibi isimlerin daha görünür olduğu, MHP lideri Devlet Bahçeli ve arkadaşlarının...

Yazarlar
Website Security Test