Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye ile Avusturya arasında eskiye dayalı köklü ekonomik ilişkiler var

2.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Avusturya Ticaret Müsteşarı Georg Karabaczek, GÖZLEM’e yazdı: ''Eskiye dayalı sağlam ekonomik ilişkileri daha da ileriye götürelim.'' dedi.

Osmanlı ve Habsburg imparatorlukları neredeyse eş zamanlı denebilecek bir süre ve yıllarca komşu olarak hüküm sürdüler. İki imparatorluk çok sayıda savaşlarla karşı karşıya geldilerse de özellikle bundan 300 yıl önce imzalanan Pasarofça antlaşması ardından barış ve ticari ilişkilerin geliştiği uzun dönemler de yaşamışlardır. Osmanlılardan bize geçtiğine inanmakta olduğumuz kahvemiz kafelerimiz ve meşhur kruvasan bizim başlıca değerlerimizdendir.

Avusturyalı Lloyd gemicilik şirketinin 1833’den beri Osmanlı imparatorluğunda İzmir dahil pek çok şehirde kurulmuş olduğunu biliyor muydunuz? 1842 sonrasında on dört Avusturyalı postanenin hizmet verdiğini? 1871’den 1918 yılına kadar İstanbul’da Avusturya-Macaristan ticaret odası bile bulunmaktaydı.

1873 yılında Viyana’da düzenlenmiş olan ünlü Dünya Fuarı’nın ana temasını Osmanlı İmparatorluğu oluşturduğunu ve Türkiye’den büyük bir katılım olduğunu pek çok kimse bilmez. Ayrıca 1882 de kurulan Avusturya Lisesi’nin ticari ilişkilerimizde hala önemli bir kurum olarak görev üstlendiği unutulmamalıdır.

1830’larda Osmanlı’nın ihracatının yüzde 24’ü Avusturya-Macaristan’dan gelmekteydi. 1913’te bile ihracat oranı yüzde13’ü bulmaktaydı. 19. yüzyılda İstanbul’da Avusturya ayakkabılarının ve birasının çok popüler olduğunu biliyor muydunuz? Avusturya’dan ihraç edilen en önemli ihraç kalemleri kâğıt, cam ve diğer ürünlerin takip ettiği şekerdir (!). Osmanlının başlıca ihraç ürünleri ise tütün, kürk, yün ve kuru üzümdür.

Avusturyalılar İstanbul‘ da en önemlilerinden biri olan A. Mayer und Co gibi çeşitli mağazalar açtılar. Wertheim şirketi çelik kasalardan sonra yürüyen merdivenleri ile de piyasalarda aktifti. Waagner şirketi Haliçte yeni restore edilen çelik Bulgar Kilisesini inşa etmiştir

Savaş sonrası yıllarda her iki ülkenin de kendi ekonomisini toparlaması için süreye ihtiyacı vardı.  Nitekim 1949 da bir ticaret anlaşması imzalandı, bu anlaşma 1949’da 10 milyon Euro olan ticaret hacminin 1952’de 35 milyon Euro’ya ulaşmasına destek vermiştir. 1952’de ayrıca il olarak İstanbul’da daha sonra 1969’da Ankara’da Avusturya Ticaret Odaları açılmıştır. Bu bürolarımız halen iki ülkenin ticari ilişkilerinin gelişmesi için faaliyet göstermektedirler.

Dış Ticaret – Gümrük Birliği

1996’da TOBB ve Avusturya Ekonomi Odası arasında ilk işbirliği anlaşması imzalandı ve bu anlaşma güçlü bir temel oluşturup Avusturya Türkiye İşbirliği Konseyi (ATBCC) ve Türkiye Avusturya İş Konseylerinin (TABC) ileride birlikte çalışan çok önemli kuruluşlar olarak kurulmalarına olanak verdi. Nitekim 1996’dan beri ticaret ve yatırımlarda güçlü bir artış görülmektedir.

Bu olumlu gelişme, Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği'nin kararından da kaynaklanmaktadır. Hızla gelişmekte olan mal ve hizmet sektöründeki ikili ticaretimiz, geçtiğimiz yıl yaklaşık 4 milyar Euro’yu buldu. Burada belirtilmesi gereken önemli ve iyiye işaret olan bir husus da bu ticaretin dengeli olmasıdır. Bugün Türkiye'nin en önemli ihraç ürünleri otomotiv ürünleri, beyaz ve elektronik eşya, ardından tekstil, giyim, meyve ve sebze gibi geleneksel ürünlerdir. Avusturya çoğunlukla makine ve teçhizat, çelik, kâğıt, tekstil elyafları ve eczacılık ürünleri ihraç etmektedir.

Avusturya şirketlerinin, doğrudan yabancı yatırımların sayısından da fark edilebileceği gibi Türkiye'de yatırıma yoğun bir ilgisi vardır. Türkiye'de iştiraki olan 200'den fazla Avusturya şirketi vardır. Türkiye istatistiklerine göre, toplamda yaklaşık 10 milyar dolar yatırım yapmış olan Avusturya, Türkiye'nin en büyük yabancı yatırımcılarından biridir. Ve Avusturya yatırımlarına devam etmektedir. Bu, şirketlerimizin uzun vadeli taahhüdünü göstermektedir. Bu bağlamda, hâlihazırda artma potansiyeli yüksek olan 150 milyon Euro'luk Türk yatırım düzeyine bakarak daha fazla Türk şirketinin Avusturya'ya yatırım yaptığını da görmek istiyoruz.

Son olarak vurgulamak gerekir ki Türkiye her konuda, ister ihracat, ister ithalat, ister yatırım olsun Avusturyalı şirketler için her zaman ilk 20 iş ortağı arasında olmuştur.

Yatırımlar

Andritz, Voith Hydro, Pöyry - eski adıyla Verbundplan, ILF, Strabag gibi Avusturya şirketlerimiz hidroelektrik alanında on yıllardır faaliyet göstermektedir ve Türkiye’nin hidroelektrik üretim tesis kapasitesinin yaklaşık yüzde 70'inde yer almaktadır.

Türkiye'deki başlıca Avusturyalı yatırımcılar: Eskişehir'de RHI - Magnesit A.Ş. (magnezit madenciliği), Böhlerit (sert metal) - her ikisi de 50 yıldan fazla aktiftir; aynı zamanda Mayr-Melnhof (kağıt, ambalaj), Hamburger-Dunapack Ambalaj (kağıt, ambalaj ve geri dönüşüm), Mondi, Greiner Ambalaj ve Alpla (tümü ambalaj), Voestalpine (demiryolu), Egger Holzwerkstoffe, Kronospan (ahşap levhalar) Ardex (endüstriyel yapıştırıcılar), Baumit (inşaat malzemeleri), AVL (yazılım, otomotiv) ve Post AG (kargo, dağıtım hizmetleri). Do & Co (catering - Türk Hava Yolları), Viyana Sigorta Grubu (Ray Sigorta, sigortacılık) gibi ilk anda sayabileceğimiz firmalarımızdır. Bu şirketlerden bazıları son yıllarda tekrar yeni yatırımlar da yapmıştır.

 

AvusturyaEkonomisi

Çoğu okuyucunun ilk anda aklına bir Avusturya şirketi veya ürünü gelmez. Red Bull ve Swarovski gibi ünlü markaların Avusturyalı olduğunu veya "Coffeeshop Company" kahvehanelerinin Avusturya'dan geldiğini pek çokları bilmez. Avusturya denince akılara ilk müzik, kültür, turizm, kayak belki Viyana ve Salzburg gelir.

Avusturya, dünya çapında araştırma ve geliştirme konusunda en yüksek kotalardan birine sahip, çok gelişmiş bir sanayi ülkesidir. Dünyanın en istikrarlı ve en zengin ülkelerinden biridir. Bu nereden geliyor? Avusturya ekonomik yapısında küçük ve orta ölçekli işletmeler ağırlıktadır. Avusturya'da üretim yelpazesi çok geniştir, en önemli endüstri dalları yiyecek ve içecek endüstrisinden, makine ve çelik sanayine, kimyasaldan ve taşıt endüstrisinden, elektrik ve elektronik sanayine, ahşap ve kâğıt endüstrisine kadar uzanır. Ayrıca son yıllarda start-up’lar ekonomide önem kazanmaktadır. Avusturya’nın ekonomik alanındaki başarısında dünya çapında niş pazarlara üretim yapan bu orta ölçekli gizli şampiyon firmaların payı büyüktür.

Gelecek

Ekonomik ilişkilerimizin dinamiği son zamanlarda biraz yavaşladı. Ancak, tüm Avusturya şirketlerinin orta ve uzun vadede Türkiye'yi odak noktasında tutmayı düşündüğünü açıkça görüyoruz. Bazıları son aylarda yatırım kararlarını bile verdiler. Şu anda Avusturya’dan aşırı bir ilgi olmamasına rağmen, gelecek için iyimseriz. Girişimci genç bir nüfusa sahip olan Türkiye, AB ve Avusturya için büyük ve ilginç bir pazar. Üçüncü pazarlarda ortak projeler üstlenme potansiyelini henüz yeteri kadar kullanamadık. Dünyada rekabet gücü çok yüksek olan Türk inşaat şirketleri, Avusturya'nın geleneksel olarak iyi konumlanamadığı pazarlarda özellikle güçlü: Türk Cumhuriyetlerinde, Orta Doğu'da ve hepsinden önemlisi Afrika'da gelecek vaat eden ortak projeler düşünülmeli. Avusturya’dan gelecek ileri know-how ile bu ülkelerde zaten konumlanmış Türk şirketlerinin şansı kesinlikle çok yüksek olacaktır. Bunlara ilaveten bir de ortak finansman sağlayabilirsek, Türkiye Avusturya ortaklığı buralarda rakipsiz olacaktır. Her durumda biz önümüzdeki aylarda aktivitelerimizi bu bağlamda daha da çoğaltacağız.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Solda ''yeni bir partinin doğması ihtimali'' geçmiş dönemleri de hatırlattı. Sosyal demokrat tabanda 12 Eylül'den sonra Necdet Calp'in Halkçı Partisi ve Erdal İnönü'nü...

Türkiye yeni haftaya, altın ve dövizdeki sert yükselişlerle başladı. Covid-19’da ikinci dalganın başlayacağına dair haberler ve ABD ile Çin arasındaki diplomatik geril...

Müze statüsünden camiye çevrilmesinin ardından kimliği belirsiz (?) kişilerden oluşan bir grup tarafından Ayasofya’da, Afganistan’da on binlerce insanı öldüren Taliban...

Bergama'da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yapan Nuri Kiraz, söylediği sözler ile tepki çekti.

''Biz Mardinliyiz. Her gelene bir MERHABAMIZ, her gidene bir EYVALLAHIMIZ vardır.''

Siyasi tartışmaların dozunu yükselten açıklamalarla gerilim zincirine art arda eklemeler yapılmasından vazgeçilmesi gerekirken, “çok ağır sözler, isnatlar ve iddialar ...

CHP’nin “Hedef iktidar” sloganıyla yaptığı 37. Olağan Kurultay’da, Tuncay Özkan başta 4 genel başkan yardımcısı Parti Meclisi’ne giremedi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun liste...

Yazarlar
Website Security Test