Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Cumhuriyet Yürüyüşü'nü yasaklayan sorumlular kimler ve ne yapılacak?

2.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yürüyüşün yapılmasına rağmen tepkiler ''haklı olarak'' sürüyor. Gözler CHP'ye çevrildi; ''İz sürülecek'' mi, yoksa ''Olay unutulacak'' mı?

EDA EBRU NANECİ

Cumhuriyet Halk Partisi, Nevşehir'in merkezinde bulunan yaklaşık 1.5 kilometrelik caddede 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yürüyüşü yapmak üzere Nevşehir Valiliği'nden izin istemişti. Nevşehir Valiliği, gerçekleştirilmek istenen "Atatürk'e Saygı ve Cumhuriyet Yürüyüşü"ne izin vermemişti.

Yasajklama kararının gerekçesi de şöyle açıklanmıştı; "Ülkemizin içinde bulunduğu hassas durumdan dolayı milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla, yürüyüşün yapılması uygun görülmemiştir."

CHP'nin duyurduğu yasak ve "gerekçesi" kamuoyunda büyük tepki yarattı. CHP yasağa rağmen kutlama yapılacağını açıklayarak vatandaşları yürüyüşe çağırdı. Ancak Valilik "29 Ekimden önce" geri adım attı. CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan ile görüşen Vali İlhami Aktaş, "Ben Japonya'daydım. Yanlış yapılmış. Yürüyebilirsiniz" açıklamasını yaptı.

Vali Vekili Aydın Abak imzasını taşıyan ve "yürüyüşün yapılmasının uygun görülmediği belirtilen" yasak kakarından sonra CHP İl Başkanlığı binası önünde ellerinde Türk bayraklarıyla toplanan partililer, "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" ve "Ne mutlu Türk'üm diyene" sloganları ile Nevşehir Valiliği önündeki Atatürk Anıtı'na kadar yürüdü.

Yasaklanan yürüyüşün nasıl yapıldığını ise CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan anlattı. Vali İlhami Aktaş'ın daveti üzerine bir araya geldiklerini ve yürüyüşü gerçekleştirdiklerini söyleyen Sarıaslan şöyle konuştu: "Birtakım yanlış anlaşılmalara yol vermemek adına Sayın Vali bizi bugün çay içmeye davet etti. Kendisiyle görüştüğümüzde, 'Ben Japonya'daydım. Yasaklamada benim imzam yok ama imzası olan şahıstan da bunun hesabını soracağız' dedi. Biz devletin sözüne güvenmek zorundayız. İmza atan şahıstan hesap sorulmazsa, ben milletvekili olarak buradaki Nevşehir halkıyla bunun hesabını sorarız."

 

"İNANDIRICI DEĞİL"

Yusuf Halaçoğlu (Prof. Dr. )- Yurt dışında da olsa telefon diye bir şey var. Karar alırken valiye sorarlar o da "evet" ya da "hayır" olarak cevaplar. Türkiye'de hepimiz biliyoruz ki bazı kesimler Cumhuriyet'e karşıdır. Öyle bir tavır içindeler. Maalesef, bu tür insanlar daha sonra siyasi iktidarın tavır değiştirmesi ile birlikte tavır değiştiriyorlar. Yurt dışında olduğunu ve konu ile ilgisi olmadığını söyleyen Vali'nin bu açıklamasını inandırıcı bulmuyorum. Vali geri adımdan öte bir tavır sergiledi. Eğer Cumhuriyet olmasaydı zaten kendileri vali olamayacaklardı... Karşısındaki insanların da bu tür olayların farkında olmadıklarını zannetmesinler! O kadar da değil... Bu işin sorumlusu kendisinin de söylediği gibi bir başkasıysa eğer, o zaman o kişi hakkında soruşturma açılsın. Neden böyle bir şeye karar verdi, bu araştırılsın. Önümüzdeki günlerde soruşturma açılıp açılmayacağını göreceğiz.

 

"İKİLİ OYNUYORLAR"

Ertuğrul Kumcuoğlu (Diplomat)- Vali bu yazının altına imza atan kişiden bu durumun hesabını soracağını söyledi. Ancak genele bakıldığında bu Cumhuriyet Bayramı farklı oldu. Adalet ve Kalkınma Partisi 15 yıllık mücadelesinde başarıya ulaşamadı. Cumhuriyet'in temellerini çökertemedi. Lenin Rusya'sı çöktü, Mao'nun Çin'i çöktü, Şah İran'ı çöktü ama Atatürk Türkiye'si dimdik duruyor. Neden? Bir kere hepsinden daha pragmatikti. Atatürk çok akılcı gitti. Haziran seçimlerden sonra Adalet ve Kalkınma Partisi bir kere daha yenildi. Tayyip Bey Atatürk Kültür Merkezi yapacağız, Atatürk Havaalanını ihya edeceğiz şeklinde konuşmalar yapmaya başladı. İkili oynuyorlar, bir taraftan diyanet bildiğini okuyor. Harekatı yürüttüğü odasında arka planda devasa bir Atatürk resmi var. Kaybettiler ama kaybettiklerini kabul etmiyorlar. Bu tür fanatik kimseler, ölünceye kadar buna devam ederler ama amaçlarını 15 yılda gerçekleştiremediler. Atatürk 15 yılda neler yaptı... Harf devrimi, kıyafet devrimi, hukuk devrimi yaptı. Eğitimde müthiş mesafe aldı. Okuryazar oranını yüzde 3'lerden yüzde 20-30'lara getirdi. 15 senede bir de ordu yarattı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Solda ''yeni bir partinin doğması ihtimali'' geçmiş dönemleri de hatırlattı. Sosyal demokrat tabanda 12 Eylül'den sonra Necdet Calp'in Halkçı Partisi ve Erdal İnönü'nü...

Türkiye yeni haftaya, altın ve dövizdeki sert yükselişlerle başladı. Covid-19’da ikinci dalganın başlayacağına dair haberler ve ABD ile Çin arasındaki diplomatik geril...

Müze statüsünden camiye çevrilmesinin ardından kimliği belirsiz (?) kişilerden oluşan bir grup tarafından Ayasofya’da, Afganistan’da on binlerce insanı öldüren Taliban...

Bergama'da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yapan Nuri Kiraz, söylediği sözler ile tepki çekti.

''Biz Mardinliyiz. Her gelene bir MERHABAMIZ, her gidene bir EYVALLAHIMIZ vardır.''

Siyasi tartışmaların dozunu yükselten açıklamalarla gerilim zincirine art arda eklemeler yapılmasından vazgeçilmesi gerekirken, “çok ağır sözler, isnatlar ve iddialar ...

CHP’nin “Hedef iktidar” sloganıyla yaptığı 37. Olağan Kurultay’da, Tuncay Özkan başta 4 genel başkan yardımcısı Parti Meclisi’ne giremedi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun liste...

Yazarlar
Website Security Test