Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Parlamenter Sistemi savunuyoruz

13.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

AK Parti ile yollarını ayıran Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu yeni parti yola çıktı. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, düzenlediği basın toplantısıyla partisini tanıttı. Davutoğlu yaptığı konuşmada, parlamenter sisteme geri dönüş mesajı verdi. Davutoğlu yeni anayasanın sıfırdan yazılması gerektiğini vurguladı. Partinin kurucular kurulunda İzmir’den 3 isim yer aldı.

EDA EBRU NANECİ

AKP ile yollarını ayıran eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, kurduğu Gelecek Partisi'nin ilkelerini açıkladı. Ekonomiden, eğitime, dış siyasetten, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'ne kadar pek çok konuya değinerek AKP hükûmetine eleştirilerde bulunan Davutoğlu, Gelecek Partisi'nin benimsediği vizyonu anlattı. "Siyaset anlayışlarının temel felsefesinin geleneğe saygılı özgürlükçülük olduğunu" ifade eden Davutoğlu, "Her türlü vesayetten arındırılmış demokratik bir Parlamenter Sistemi savunuyoruz" dedi.

Davutoğlu, dış politikada herkesle görüşülmesi gerektiğini vurgulayarak, Türkiye’nin çıkarlarının savunulması gerektiğini belirtti. Türkiye’nin ekonomik derin bir krizin içinde olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Türkiye’yi yönetenlerin iktidarda kalma dışında bir gündemleri kalmadığı görülüyor” dedi. “Üç nesil olarak bir arada buradayız” diyen Davutoğlu, “Farklı yaşlardayız ama hepimiz genciz genç kalacağız. Farklı inançlara mensup, farklı etnik kökenlerden gelen ancak bu aziz toprakları vatan bilen bir topluluğuz. Farklı kökenlerdeniz ama hepimiz eşit ve onurlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyız. Arkadaşlarımızla birlikte tarihin ve milletimizin önündeyiz” ifadelerini kullandı.

Ortak bir gelecek kurmaya geldiklerini belirten Davutoğlu, “Bütün baskılara ve oluşturulmaya çalışılan korku atmosferine rağmen ülkemize müreffeh bir gelecek çizmek için bir araya geldik. Üç nesil olarak çok sancılar yaşadık çok acılar gördük ama nefrete değil sevgiye, korkuya değil ümide ayarlıyız. Ortak bir gelecek kurmaya, yeni şeyler söylemeye geliyoruz. Surat asmaya değil tebessüm etmeye geliyoruz. Gün bizi ayıran değil bizi birleştiren politikaları konuşma günüdür. Bizi birleştiren temel ilkelerimizi paylaşmak ve bir anlamda ahitleşmek istiyoruz” dedi.

Kurucular kurulu
154 kişinin yer alacağı Kurucular Kurulu'nda Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) eski Başkanı Yusuf Ziya Özcan, eski AK Parti milletvekilleri Ayhan Sefer Üstün, Selçuk Özdağ, Talha Erol Durmaz, Cesim Gökçe, Cuma İçten, Eski AKP İl Başkanı Selim Temurci, Karar Gazetesi eski yazarı ve Mavi Marmara yolcularından Hakan Albayrak, Belediye Başkanı Halil Kulak, eşi ve oğlu 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olan Nihal Olçok, Bayram Zilan, İl Eminiyet eski Müdürü Mevlüt Demir,Eski AKP’li Prof. Dr. Mustafa Baloğlu, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, bir dönem Başbakanlık başdanışmanlığı da yapmış olan Etyen Mahçupyan gibi çeşitli alanlarda simalar yer alıyor.

İzmir’den kimler var?
İçişleri Bakanlığı'na yasal başvuruları yaparak resmen kurulan Gelecek Partisi'nin 154 kişilik kurucular kurulunda İzmir'den 3 isim yer aldı. Davutoğlu'nun yakın siyaset arkadaşlarından İzmir Eski Milletvekili İbrahim Turhan beklenildiği üzere kurucular arasında yerini aldı. Kurul listesinde İzmir'den ayrıca Ali Alper Uzun ve İsmail Günaçar da bulunuyor.

Partinin logosu
Partinin logosunda ise yeşil renkli çınar yaprağı yer alıyor. Parti logosunun anlamı, çınar yaprağı kadimliği, kadim kültüre ve köklere bağlılığı, ilkelerinde sağlam durmayı, geleneği tasvir ediyor.


“BÜYÜK DOĞANLAR ETKİLİ OLUR”

Metin Öney (Eski Milletvekili)– Türkiye'de pek çok siyasi parti kurulmuştur. Bunlardan pek azı Türk siyasi hayatında etkili olmuştur.

Çünkü :

Genel bir kural var. Bütün canlılar küçük doğar ve sonra büyürler. Bunun istisnası siyasi partilerdir. Büyük doğanlar etkili olur ve hatta iktidar olur. Demokrat parti büyük doğdu ve iktidar oldu. Adalet Partisi büyük doğdu ve iktidar oldu. Anavatan Partisi büyük doğdu ve iktidar oldu. Adalet Ve Kalkınma partisi de büyük doğdu iktidar oldu.

Şimdi kurulacağı söylenen Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın müstakbel partileri belirtmeye çalıştığım kategoriye girmiyor. Çünkü yapılan taraflı veya tarafsız tüm anketlerde çıkan sonuçlar barajın altın da hatta oldukça altında gözükmektedir.

Halen güçlü bir iktidar partisinden kopmaların olacağını düşünmek geçmişe bakıldığın da pek Türk siyasi hayatının gerçekleri ile bağdaşmıyor. Kaldı ki şu ana kadar ileri sürdükleri söylemler içinde bulunduğumuz sorunların çözümü yolunda derde deva değil. Zaten sorunların kaynağında adı geçen kişiler birinci derecede rol almışlardır. Yine tabir caiz ise "bagaj " ağzına kadar doludur. Bu sebeple kurulup kurulmayacakları şüpheli olmakla birlikte kuruldukları takdirde sonuç almaları uzak gözükmektedir. Hedef kitlelerini ve söylemlerini netleştirmeleri gerekir. Şimdilik böyle bir durum söz konusu olmuyor. Mevcut bir partiden "bir parça" koparmak üzerine parti kurulmaz görüşündeyim.“ANAYASALAR KRİZ SEBEBİ DEĞİLDİR”

Ali Naili Erdem (Milli Eğitim eski Bakanı)- Sayın Ahmet Davutoğlu’nun ‘Gelecek’ adını koyduğu partinin dünya görüşü açısından AKP’den farklı olacağını sanmıyorum. Atatürkçü düşünceye yer vereceklerine inanmıyorum. Çağın devleti olma konusunda, modern devlet anlayışına da itibar edeceklerini sanmıyorum. Bana göre aynı tas aynı hamamdır. Ancak önemli olan bir şey var; Türk siyasi hayatında görülmüştür ki siyasi partiler dıştan etkilerle devrilmiyor. Parti içi çatışmalarla parçalanıyor. Gerek Sayın Ahmet Davutoğlu’nun gerekse Sayın Ali Babacan’ın kuracağı siyasi partiler, AKP’yi içten parçalayacaktır. Böylece AKP’nin ömrü tamamlanıyor. Tabi AKP’nin ömrü tamamlanırken Sayın Cumhurbaşkanın da ömrü tamamlanıyor demektir. Bana göre siyasi hayatımızda farklı koalisyon modelleri karşımıza çıkacaktır. Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığı döneminden yaptığı konuşma henüz hafızalardan silinmemiştir. Osmanlıyı ihya etmek ve yeni Osmanlı anlayışı devam ettirilmek istenecektir. Bu görüşle Türkiye’yi çağın devleti yapmak mümkün değildir. Suriye konusunda yaptığı çalışmalar Türkiye’yi bir bataklığın içine sürüklemiştir. O bataklığın içerisinde Türkiye çıkış yolu bulamamıştır. ‘15 gün sonra Emevi Camiinde Cuma namazı kılacağız’ diyen Sayın Ahmet Davutoğlu’dur. 15 günün üzerinden 5 sene geçti. Suriye’de Emevi Camiine gitmek mümkün olmamıştır. Sayın Davutoğlu hayalperest, maziperesttir. Geçmişte yaşayan tiplerdir. Ahmet Davutoğlu Türkiye’yi yarınlara yenilerle dolu olarak taşıyacak aydınlık bir Türkiye’yi vaat etmemektedir. Bugüne kadar pişirilen pilavı yeni bir üslup içerisinde önümüze koyacaklardır. Parlamenter sisteme geçme konusundaki vaadini ise doğru buluyorum. Türkiye’de ne zaman bir kriz olsa, bu krizin sebebi Anayasa’da aranmış ve her defasında yeni bir Anayasa yapma sureti ile bu krizden çıkma yolu aranmıştır. Bu yol yanlıştır. Anayasalar krizin sebebi değildir, krizin sebebi zihniyettir. Hukuktan nasibini almamış insanların medeniyetçilik kavgası yapması mümkün değildir. Adını ‘Gelecek’ olarak koyduğu siyasi parti, bana göre havanda su dövme gibi bir tabiatın içindedir. Konuşmasında devlete tabi hukuk yerine, hukuka tabi devlet anlayışı yoktur. Konuşmalarında hukukun üstünlüğü yoktur. Anayasa değişikliği ile bu işin içinden çıkma tarzındaki anlayış işin kolayına gitme halidir. Etrafındaki arkadaşlarının hemen hemen hepsi AKP’nin eski üyeleridir. AKP üyelerinin fikirlerinde bir değişiklik yok ki kurdukları siyasi parti bir görüş partisi olsun. Bu aynı lafları tekrarlamaktan ibaret olacaktır. Yani bu bir nakarat olacaktır. Sadece söyleyenlerin isimleri değişmiş olacaktır. Bütün bu olumsuzluklara karşı Sayın Davutoğlu’nu medeni cesaretle yeni bir siyasi bir partiyi kurmasını kutluyorum. Ummak isterim ki bütün olumsuzluklara rağmen Sayın Davutoğlu şahsında Türkiye Atatürkçü düşünce ile birlikte uygarlık yolunda yürüsün. Rifat Serdaroğlu’nun önderliğinde kurulmaya hazırlanan Çoban Ateşi Hareketi partisinin ise Türkiye’nin lehine bir çalışma olmasını dilerim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Millet İttifakı’nın ana omurgasını oluşturan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ittifak ortaklığında Türk siyasi tarihinde ...

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Al Arabiya TV kanalı, Kandil'deki PKK'lı teröristlerini  “özgürlük savaşçısı” ilan ederken, Türkiye’ye kin kustu…

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Nurol İnşaat Genel Müdürü Nurettin Akdeniz ile Karşıyaka-Çiğli arasında hizmet verecek tramvay hattının bir süre önce imz...

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, ilçede en büyük sorun olan kentsel dönüşümün önünü açacak imar planlarını 22 ay gibi kısa bir sürede hazırladı. Abdül Batur, arkada...

Gençler hangi ülkelere kaçmak istiyor? / İmam Hatiplerde öğrenci sayısı azalırken, gençler arasında Ateizim ve Deizim neden yaygınlaşıyor? / X – Y – Z kuşağı gençler n...

Cumhurbaşkanı Kabinesi toplantısından “Yasakların kısıtlamaların hafifletilebileceği kararı” çıkarken… Dünya Sağlık Örgütü, “tam tersine açıklamalar” yapıyor; Durumun ...

Gizlenen gerçek ekonomik veriler, ekonomik çöküntüyü artırıyor.  “Yanlış enflasyon hesabı” milyonlarca memuru, emekliyi, dul ve yetimi doğrudan ve “olumsuz” etkiliyor.

Yazarlar
Website Security Test