Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Siyasette yeni bir rüzgar: “Çoban Ateşi Hareketi”

13.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

“Türk siyaset sahnesindeki büyük bir boşluğu dolduracak bir siyasi oluşum için aylardır köy köy, kasaba kasaba çalıştıklarını” dile getiren Çoban Ateşi Hareketi’nin Başkanı Rifat Serdaroğlu, bugünün Türkiye’sini de değerlendirdi. Hedeflerini de anlatan Serdaroğlu iddialı konuştu: “Bu hareketin sahibi Türk milletidir!”

EDA EBRU NANECİ

DYP ve ANAP'taki bakanlıkları dahil uzun yıllar siyaset sahnesinde gördüğümüz Rifat Serdaroğlu, bir süredir “Çoban Ateşi” hareketiyle yeni bir siyasi oluşumun başlatılmasına öncülük ediyor. Serdaroğlu, ülkenin ve halkın yaşadığı sorunların katlanarak arttığını ve ekonominin dar boğaza girdiğini anlatırken, “Türkiye, içinde bulunduğu bu durumdan mevcut siyasi partilerle çıkamaz” diyor.

“Çoban Ateşi varsa umut var demektir” sloganı ile Türkiye’nin 74 ilçesinde oluşumunu tamamladıklarını belirten Serdaroğlu, partinin 2020 yılının ilk aylarında kurulacağını belirtti. Geçmişte belediye başkanlığı, milletvekilliği ve bakanlık yapmış bir isim olan deneyimli siyasetçi Serdaroğlu, kurulacak partinin genç kadrolardan oluşacağını ve demokratik bir yapıda olacağını ifade etti.

Çoban Ateşi Hareketi’nden doğacak siyasi partinin AK Parti’den yüksek oranda oy alacağını savunan Serdaroğlu, hareketin İzmir’den de büyük destek gördüğünü belirtti. Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın kuracağı partilerle ilgili de konuşan Serdaroğlu, her iki partinin de halkta karşılık bulamayacağını söyleyerek, “protokol partileri” eleştirisinde bulundu.

İşte, Yayın kurulumuza konuk olan Çoban Ateşi Hareketi Başkanı Rifat Serdaroğlu’na sorularımız ve cevapları...

Siyasetle tanışmanız nasıl oldu?

Aile olarak darbelere çok maruz kaldık. Rahmetli babam Demokrat Parti milletvekiliydi. Müebbet hapse mahkum oldu. 6 sene hapiste yattı. ‘2,5 sene milletvekili yapıp nasıl mahkum oldu’ diye düşündüm durdum… Bir gün parti toplantısında içeri takım elbiseli birisi giriyor ve rahmetli Menderes’in kulağına ‘Emrettiğiniz emanetlerin hepsi hazır, bunları kime zimmetleyeceğim?’ diye soruyor. Menderes, toplantı sonrası babam Kemal Serdaroğlu’na ve rahmetli Mersin milletvekili Sadık Erdem’e ‘Kalın’ diyor ve en genç iki milletvekilini seçiyor. İkisine Fatin Rüştü Zorlu’nun Türk Mukavemet Teşkilatı’nı Kıbrıs’ta kurduğunu ve Amerika’nın yoğun baskısı altında gizli bir şekilde hafif silah göndermek zorunda olduklarını anlatıyor. Bu nedenle silahların üstlerine zimmetlenmesine onay veriyorlar. İkisi deniz yoluyla bizzat silahları yerine ulaştırıyorlar ve 1959 yılında Kıbrıs’ta iki belediyeye Serdarlı ve Erdemli ismini veriyorlar. Ancak 1960 İhtilal’ı oluyor. Bu ihtilal emir ve komuta zinciri içerisinde yapılmadı… 1400 kişiyi emekli ettiler. Kayıtlara bakınca her ikisinin de üstünde binlerce silah görünüyor. Babam durumu anlatsa da kimseye ‘bu silahlar şuraya gitti’ demediği için çok ciddi işkenceler görüyor. Siyaset Türkiye’de çok zor şartlar altında yapılıyor. Hele haysiyetiniz ve namusunuzla yapıyorsanız işiniz çok zordur. Biz siyaset yapmaya devam ettik…

 

Yeni bir parti kurma ihtiyacı nasıl ve neden doğdu?

2007 yılından itibaren insanlarda oluşan korku havasını sezmeye ve halkı cesaretlendirmek ve demokrasiye sahip çıkmalarını sağlamak için yazılar yazmaya başladım. Bizim yazdıklarımızı, bizim gibi düşünen insanlar okuyor. Okuması gerekenler okumuyor. Türkiye gittikçe daha da kötüye gitmeye başladı. Türkiye bu işin içinden ancak siyasi partiler aracılığı ile çıkacak. Mevcut partilerden biri CHP. Cumhuriyetin en değerli kurumlarından biri… Bu partinin yetkilileri AKP’yi tek başına alt edeceklerini söyleyemiyorlar. MHP’de Sayın Bahçeli AKP’yi AKP’den çok müdafaa ediyor. İYİ Parti’nin Genel Başkanı Meral Akşener’e ise “Merkezde bir parti kur” dedik ama dinlemedi. İYİ Parti ve CHP’de ittifakı da birinci parti olamıyor. HDP ise 6 milyon oy almasına rağmen terörle arasına bir türlü mesafe koyamadı. Mevcut partilerle bu işin çözülemeyeceğini gördük. Birbirlerini çok ağır şekilde suçlayan başbakanlar, bakanlar, cumhurbaşkanları var. Türkiye Cumhuriyeti bu tabloya layık mı? Bizim partimiz sıradan bir parti olmayacak, tahrip edilen Cumhuriyet değerlerini yeniden onaracak bir parti olacak. “Türkiye’nin yetiştirdiği çok güzel insanlar var dedik. Bir buçuk senedir bütün Türkiye’yi dolaşıyoruz. 74 vilayette örgütlü vaziyetteyiz. Genel merkez binamızı yakında tutacağız.


AKP’den de iki isim parti kurma çalışmalarını yürütüyor, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan da parti kuruyor ama ben onları “protokol partisi” olarak görüyorum. 8-10 tane koruma polisi ile geziyorlar. Başarılı olacaklarını düşünmüyorum. Millet size neden oy versin?


“Çoban Ateşi Hareketi” siyasi bir parti olma yolunda… Peki seçmene diğer partilerden farklı olarak neyi vaat ediyorsunuz?

Biz bölünmüş bir ülkeyi bütünleştirmek için siyaset yapmaya karar verdik. Siyasetten uzaklaştırılmış kadın ve gençlerimizi tekrar siyasete ısındırmaya karar verdik. Parlamenter sisteme dönmeyi vaat ediyoruz. Parti içindeki her seçim, parti üyelerinin tamamı ile yapılacak. Üye kayıtları şeffaf olacak. Listelere genel merkez tarafından isim müdahalesi olmayacak. Genel başkanlar iki dönem başkanlık yapacak. Milletvekilleri de en fazla iki dönem seçilebilecek. Devletin siyasi partilere yardım etmesi sisteminin kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. Benim vergilerimden bütçe oluşuyor ama HDP’ye ve ya AKP’ye gidiyor. Bu parayı partilerine parti üyeleri senelik olarak küçük aidatlarla, rakamlarla versin. Eğer o partiler halka sırtını dönerse, halk da onlara yardım etmez.


Demokrat Parti kökeninden geliyorsunuz. DP ile bir araya gelmeyi ya da başka bir parti ile ittifak yapmayı düşünür müsünüz?

DP son seçimde her sandığa bir müşahit koyamadı. 2002’den sonra doğanlar sadece Erdoğan’ın iktidarını biliyor, ülkenin yakın tarihini bilmiyor, okumuyor. Biz yeni insanları bunun içine katmaya mecburuz ve demokratik merkezde yeni bir parti oluşturmak istiyoruz. Bu nedenle böyle bir birleşme olmaz. Bu partiyi kurduğumuz an AKP’den en az 10-15 puan geri alırız. Bunlar bizim oylarımızı aldılar. Biz AKP ve MHP haricinde bütün ittifaklara katılırız. Ülkemiz için İYİ Parti ve CHP ile ittifak yaparız.


RİFAT SERDAROĞLU KİMDİR?

1948 yılında İzmir Bergama’da doğdu. İzmir Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Maliye Bölümünden mezun oldu. Adalet Partisi Bergama İlçe Başkanlığı yaptı. 1977 yılında Bergama belediye başkanı seçildi. 1984 yılında DYP İzmir il teşkilatının kurucuları arasında yer aldı ve 1985’te il başkanı oldu. Milletvekili seçilene kadar memleketinde çiftçilik yaptı. 1991 Genel Seçimlerinde İzmir 2. bölgeden milletvekili oldu. DYP’de yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı, teşkilatlanmadan sorumlu genel başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1993 yılında Tansu Çiller Hükümetinde Sağlık Bakanı olarak görev yaptı. 1991 ve 1996 seçimlerinde DYP’den ve 1999 seçimlerinde ANAP’tan İzmir milletvekili seçimdi. 1998 yılında girdiği ANAP’tan 2002 yılında ayrıldı. 15 Ocak 2011 tarihinde yapılan Demokrat Parti kongresinde genel başkanlığa aday oldu ancak seçilemedi. Rıfat Serdaroğlu, evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

"Kadına şiddete, hayat pahalılığına karşı sokaklara inen kadınlara, İstanbul ve Diyarbakır'da "Çocuklarını arayan" annelere, "15 Temmuz Anneleri" de katıldı. Bursa ve ...

Yargıtay Başsavcısı başta, Cumhuriyet Savcıları seyrediyor, Millet İttifakı'nın partileri CHP ve İYİ Parti sessiz; üzerlerine düşen görevden uzaktalar. Öldürülen Tarik...

2020 sezonuna girerken, "Bu işte bir terslik var; ne yapılmalı?" sorusuna cevap aradık. İşte Uzmanların görüşleri...

Türkiye’nin tarım ve ekonomisine etki eden asırlık kurumu olan İzmir Ticaret Borsası meclis üyeleri, temsilcisi oldukları meslek gruplarına ilişkin önemli açıklamalard...

ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Güler, ESBAŞ’ın dününü, bugününü, yarınını anlattı ve Yayın Kurulu üyelerimizin sorularını yanıtladı. İşte sorular ve yanıtları…

2019'da ithalatın düşmesiyle fazla veren cari işlemler hesabı, faizlerin düşmesi ve ekonomik aktivitenin artmasıyla Kasım ayında 518 milyon dolar açık verdi. 12 aylık ...

GÖZLEM "soruyu" masanın üzerine koydu ve sordu. İşte görüşler…

Yazarlar
Website Security Test