Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Fuar, İzmir ekonomisi ve sektörlerine can suyu oldu

31.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Avrupa’nın önde gelen fuarları arasında gösterilen ve ününü dünyaya hızla duyuran IF Wedding Fashion ve Leather&More fuarları katılımcıları, İzmir’den memnun ayrıldı.

MEHMET KOCABIYIK

Geçen hafta Fuar İzmir’de düzenlenen IF Wedding Fashion ve Leather&More fuarları katılımcılarından tam not aldı. Alanında Avrupa’nın en büyüğü ve sektörün Uluslararası Fuarcılık Endüstrisi Derneği (UFI) onaylı tek fuarı olan IF Wedding Fashion İzmir ve Leather&More fuarları, bu yıl 5 bini yabancı toplam 20 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırladı.

Sektör temsilcileri iki fuarı da GÖZLEM’e değerlendirdi. Fuarların organizatörlerinden olan Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul, Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar ve Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş’a her iki fuarın İzmir’e, sektörlerine, Türkiye’nin ihracatına katkılarını anlattı.

“KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER YARATIYORUZ”

Hayati Ertuğrul (Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı) -İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) partnerliğinde İZFAŞ tarafından 21 – 24 Ocak 2020 tarihlerinde düzenlenen IF Wedding Fashion İzmir - Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı başarıyla tamamlanmıştır.

IF Wedding Fashion İzmir Fuarı, on dördüncü yılında binlerce sektör profesyonelini İzmir’de bir araya getirmiştir. Gelinlik, Damatlık, Abiye Giyim, Çocuk Giyim ve Aksesuarlarının yer aldığı Fuarda dolu dolu 4 gün yaşanmıştır.

202 katılımcının yer aldığı fuarı yerli ve yabancı profesyonel alıcılar ziyaret etmiştir. Türkiye’nin 2019 yılında en fazla ihracat yaptığı Almanya, İngiltere, İtalya, Irak, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, İspanya, Hollanda, Rusya gibi ülkelerden alıcılar ağırlanmıştır. İran, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Romanya gibi dünyanın dört bir yanından alıcılar Fuarı ziyaret etmişlerdir. Fuar süresince katılımcı firmalar kendi defilelerini de gerçekleştirmiş ve özenle hazırladıkları tasarımlar ve şovlar ile sektörün gücünü sergilemişlerdir. Katılımcı firmalara da fuara büyük titizlik ile hazırlandıkları için teşekkür ediyorum.

“Sektör yeni tasarımcılar kazandı”

Fuar kapsamında gerçekleştirilen Gelinlik Tasarım Yarışması sayesinde sektör yeni tasarımcılar ile tanışma fırsatı yakalamaktadır. 11. kez gerçekleştirilen Gelinlik Tasarım Yarışmasında ilk üç derece final defilesi ardından belirlenmiştir. 15 finalist tasarımcının diktiği gelinlikler fuar süresince sergilenmiş ve ziyaretçilerden büyük ilgi görmüştür.

Geçtiğimiz yılın gelinlik tasarım yarışması birincisi olan Yasemin Dikerel, yarışma ödülü olarak kazandığı defile için 20 parça tasarımını özenle hazırlamış ve gerçekleştirdiği defile ile izleyicilere sunmuş, büyük beğeni kazanmıştır. Bu genç ve yetenekli tasarımcılar ile sektör güç birliği oluşturarak dünya pazarlarına açılma yolunda çalışmalar gerçekleştirebilirler.

Hazır giyim sektörü, yüksek katma değerli ürün ihraç etme yolunda önemli ilerlemeler kaydetmiştir. Hazır giyimin katma değeri yüksek branşlarından biri gelinlik sektörüdür. Üretim ve ihracat açısından ülkemize sağladığı ekonomik katkı ile önemli bir yere sahiptir. Bunda Fuarımızın büyük rolü bulunmaktadır.

IF Wedding Fashion İzmir Fuarı, İzmir ve Türkiye için çok önemli bir niş Fuar haline gelmiştir. Uluslararası platformda takip edilen bir etkinlik olarak sektör temsilcileri tarafından benimsenmiştir. Bu, bizler için bir gurur kaynağıdır. Başta, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ olmak üzere Fuarın başarısına katkı sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

“SEKTÖRÜMÜZÜN İHRACATINI ARTIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Erkan Zandar (Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı) -Bu sene üçüncü kez kapılarını açan Leather and More Fuarı İzmir deri konfeksiyon ve saraciye sektörlerinin önemini arttırarak devam ediyor. Leather and More Fuarı sivil toplum kuruluşları ve belediyenin bir sektör için nasıl hizmet verebileceğinin en güzel örneği.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege İhracatçı Birlikler, İzmir Ticaret Odası güçlerini ve bütçelerini birleştirerek bu fuarı uluslararası arenaya taşımaya gayret gösteriyor.

Bugün en çok tartıştığımız konu kaynak israfıdır. Birbirinden haberi olmadan farklı kurumlar aynı bölgelere farklı organizasyonlar yaparak sektörlere fayda sağlamaya çalışıyor. Oysa iletişim halinde kalıp belirli bir iş ve ülke bölümü yapsalar çok daha etkili faaliyetler yapmaları mümkün.

Biz İzmir’in güçlü kurumları olarak ortak hareketle bu fuarı sektöre faydalı hale getirebilmek için gayret gösteriyoruz. Bu bağlamda yurtdışından gelen alıcılar organize ettik. İhracatın Yıldızları Ödül Törenimizi ve Derin Fikirler Deri Tasarım Yarışmamızın finalini fuar ile eş zamanlı yaptık. Katılımcı firmalara karma veya özel defile organize edebilecekleri ortamı yarattık. Pek çok firma bu defilelere katılarak markalarını alıcıların beğenisine sundu.

Deri sektörümüz güçlü markaları ile ihracatını arttırmak zorunda. Bizim bir görevimiz de firmalarımızın marka değerlerini arttıracak organizasyonlar düzenlemek.

Yarışma finalimizde jüri olarak katılan Deri Konfeksiyoncuları Derneği Başkanı Sayın Gürkan Gözmen fuara daha çok İstanbullu firmaların katılımlarını sağlayarak güçlendirmeye söz verdi. Hedefimiz Leather and More fuarını 4 sene içinde iki katına çıkartıp Avrupa’nın önemli buluşma noktalarından biri haline getirmek. Deri konfeksiyon ve saraciye sektörlerimizin ihracatını arttırmak için her türlü desteğe hazırız.

“SADECE SEKTÖRE DEĞİL İZMİR EKONOMİSİNE DE CAN KATTI”

Burak Sertbaş (Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı) -Fuar her geçen gün nitelik olarak daha ileriye gidiyor. Fuarı katılımcılarımıza sorduğumuzda da bu konudaki genel görüşün bu yönde olduğunu görüyoruz. Ziyaretçilerimiz de yine her geçen yıl artar hale gelerek devam ediyor. Bundan 5 sene öncesine kadar sadece Türkiye için önemli olan bu fuar artık yakın çevremizde ve Avrupa’da önemli fuarlar arasına girmeyi başardı. Kesin rakamlar belli olmadı fakat 15 bin kadar yerli, 5 binin üzerinde de yabancı ziyaretçimiz vardı diyebilirim. Her geçen gün üstüne koyarak ilerleyen bu fuarın daha çok uzun yıllar sektörüme katkı vereceğini düşünüyorum.

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) olarak, birçok farklı aktivite yaparak fuara katkı koyduk. Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği olarak İsveç Konsolosluğu ile ortak bir ‘sürdürülebilirlik’ temalı bir Moda Devrimi Sergisi gerçekleştirdik. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ ve İsveç Enstitüsü’nün de destek olduğu bu sergi daha önce dünyanın 30 ülkesinde sergilendi. Sektörümün ilgisini çekecek birçok doneye sahip olan bu sergiyi de geleceğimizin anahtarı olan sürdürülebilirliğin önemini göstermiş olduk. Hazır giyim ve tekstil sektörü olarak dünyayı en çok kirleten 2’inci endüstri olmamız, sürdürülebilirlik ve geleceğimiz için önlemler almamızı zorunlu kılmaktadır. Sektörün, dünyadaki ‘hızlı moda’ alışkanlığını bir an önce bırakıp kendimize bir çeki düzen vermemiz gerekiyor. Bu anlamda fuarın en önemli alanlarından birisi de bu sergiydi.

Fuar boyunca çok güzel defilelere tanıklık ettik. Moda ve tasarımda Avrupa ve Amerika’yı aratmayacak defileler izleme fırsatı bulduk. Fuarlar sadece katılan sektörlere değil tüm şehre katkı koyarlar. Fuara katılım gösteren yerli ve yabancı firma ve ziyaretçilerle İzmir ekonomisine de büyük katkı koyduğu ortadadır.

Hazır giyim ile katma değeri çok daha fazla olan gelinlik ve abiyeyi birbirinden biraz ayırmak gerekiyor. Bu fuar hazır giyim ve konfeksiyoncuya da gelinlik ve abiye üreticisine de büyük katkı veriyor. İzmir, gelinlik konusunda Türkiye’nin bir numarası konumunda bulunuyor. Fakat buradaki bir eksiğimiz, çok büyük üretimleri kapsayan bir sektöre dönüştüremiyor olmamızdır. Gelinlik sektörü olarak seri üretim yerine sıklıkla sipariş üzerine üretimler yapıyoruz. Biz sektörün bu eğilimden kurtularak çok büyük seri üretimler yapabilecek bir hale gelmesini sağlamaya çalışıyoruz. Öte yandan sürekli artan bir talep var ve bu sayede sektörümüzün bu konuda beklediğimiz yönde şekilleneceğini de öngörüyor ve diliyoruz.

Bu fuar İzmir’e yakışıyor
If Wedding Fashion İzmir Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı 14’üncü yılında ve artık Avrupa’nın gözünü diktiği bir fuar olmuş durumdadır. Başka illerde buna benzer fuarlar ortaya çıkarmadan önce ‘Fuar İzmir’ olarak tüm Türkiye’nin de bu konuda desteğini bekliyoruz. Çünkü içeriği bakımından da İzmir’in üreticisini ve dünyadaki konumunu yansıtıyor.

Bu konuda da tekrar etmekten bıkmadığım ve bıkmayacağım; ‘insanların uçakla İzmir’e direkt gelebiliyor olması lazım’ isteğimi yinelemek istiyorum. Dünyanın her yerine demiyoruz ama en azından muhtelif yerlerine direkt uçuşlar talep ediyoruz. Tüm Türkiye’ye İzmir’deki gelinlik ve deri sektörü ve İzmir fuarcılığı gücünü kullanarak bu fuarı hep birlikte daha da ileri taşıyalım çağrısında bulunuyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta CHP’nin İş Bankası’ndaki hisselerinin Hazine’ye devrini yeniden gündeme getirdi.

İdlib krizi büyüyor. Halep’i kontrolüne alan Suriye ordusunun hızla ilerlediği İdlib’de Türkiye ile Rusya arasındaki gerginlik tırmanırken, Ankara bölgeye yoğun askerî...

Gezi Parkı davasında beraat eden ve hemen sonrasında “15 Temmuz soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan” Osman Kavala, ”beraat ettiği gün” daha tahl...

Siyasetteki kavgalar ve ekonomik buhran “vatandaşları gerdi”; peş peşe intiharlar, cinayetler hızlan yayılıyor. “Depresyon ilaçları satışı” patladı. GÖZLEM konuyu masa...

Cumhurbaşkanı'nın "bu konudaki çok sert ve çok açık konuşması" üzerine, GÖZLEM konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu. İşte görüşleri...

Suriye'de muhaliflerin kalan son kalesi olarak kabul edilen İdlib'in kuzeyinde Esad kuvvetlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna yaptığı ikinci saldırı sonucu...

ABD’nin Haseke’de rejim askerlerine düzenlediği hava saldırısının ardından Rus, ABD ve Suriye askerleri olay yerinde yan yana görüntülenmişti...

Yazarlar
Website Security Test