Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Coronavirüs, Türkiye’nin de turizm başta ekonomisini etkileyecek

31.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çin’den yayılan salgın nedeniyle üretim ve hizmetlerini durduran şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Fatura, şimdiden SARS’ın maliyetini aştı. Küresel ekonomiyi tehdit eden salgın, Türkiye’nin başta turizm olmak üzere ekonomisini olumsuz etkileyecek.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin'deki Coronavirüsü, insani kayıpların yanı sıra küresel ekonomi için de endişelere neden oluyor. 14.1 trilyon dolarlık dev milli geliriyle küresel gelirin yüzde 16.4’üne sahip olan ülkede ortaya çıkan Coronavirüsü salgınının seyri, küresel ölçekte varlık fiyatlarını şimdiden etkilerken reel ekonomiyi de sarsma potansiyeli taşıyor. Virüsten kaynaklanan salgının, 2002 ve 2003'te yaklaşık 800 kişinin ölümüne yol açan SARS salgınını hatırlatması nedeniyle endişeye yol açıyor.
Coronavirüs dünya çapında yayılmaya devam ediyor. Çin’de virüsten ölenlerin sayısı 213'e çıktı. Tibet'te de ilk vakanın görüldüğü açıklanırken, Çin'in tüm bölgelerinde en az bir kişinin Coronavirüsü taşıdığı duyuruldu.

The Guardian'ın aktardığına göre Çinli yetkililer, 29 Ocak itibariyle ülkede 9 bin 692 vaka görüldüğünü açıkladı. Virüsün bulaştığı toplam kişi sayısı 26 Ocak’ta 2 bin 835 kişi, 27 Ocak’ta 4 bin 515 ve 28 Ocak’ta 6 bin kişi olarak açıklanmıştı. Oluşan panikle başta hastalığın ortaya ilk çıktığı yer olan Wuhan olmak üzere Çin'in birçok kenti hayalet şehre döndü.

Çin dışındaki ülkelerde de 40'tan fazla hasta tespit edildiği belirtiliyor. Bu ülkeler arasında ABD, Japonya, Kanada, Avustralya ve Güney Kore, Singapur, Vietnam, Suudi Arabistan, Fransa ve Almanya gibi ülkeler de var. Salgın hastalıkla ilgili korkutan açıklamalar da yapıldı. Dr. David Heymann, virüsle ilgili "Şu an salgın ikinci ve üçüncü nesilde. Yani artık hastalık bir öksürükle bile bulaşıyor" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), salgınla ilgili olarak verdikleri ilk kararda hata yaptıklarını itiraf etti. WHO, salgının aciliyetini 'orta' dereceden 'yüksek' dereceye yükseltti.

Virüsün küresel ekonomiyi etkilemesinden endişe ediliyor. Salgın nedeniyle Çin’in ekonomik kaybına dair ilk tahminler de gelmeye başladı. Bu sene GSYİH’nin yüzde 1.5’ini kaybedebilir. 2003 SAARS salgınında Çin’in dünya büyümesine katkısı yüzde 4 civarındaydı, şimdi yüzde 17. Uzmanlara göre Çin ekonomisi yavaşlarsa, küresel ekonomi de buldan etkilenir.

Salgın nedeniyle birçok ülke Çin’e yönelik seyahat başta olmak üzere çeşitli kısıtlamalar uygulamaya başladı. Birçok ülkenin acil durum ilan etmesine ve tedbirler almasına yol açan virüs nedeniyle dünya devi mağazalar da Çin'deki mağazalarını peş peşe kapatma kararıyla gündemde. Starbucks ve Google'dan sonra İsveç merkezli uluslararası mobilya mağazası IKEA da, Çin'deki 14 mağazasını geçici süreyle kapatma kararı aldı.

Hastalığın turizm, seyahat başta olmak üzere küresel ekonomiye ciddi olumsuz etkisinin olmasından endişe ediliyor. Sanayi üretiminin de tıpkı özel yatırımlar gibi Coronavirüs salgınının negatif etkilerinden zarar göreceği belirtiliyor. Bu durumun emtia ihracatçılarını da en büyük zorlukla yüz yüze bırakacak.
Tayvan Çinli yolculara ülkeye giriş yasağı getirdi. Moğolistan Çin sınırını kapattı. Gürcistan ise Çin uçuşlarını durduracaklarını açıkladı.

Kapadokya kayıp yaşayacak

Çin’deki salgının en çok etkileyeceği sektörlerden biri de turizm olacak. Çin yönetimi, yurt dışı turları bir ay süreyle iptal etti. Bu yüzden şubat ayında Türkiye’ye gelmesi planlanan 30 bin Çinli turist de gelemeyecek ve yaklaşık 30 milyon dolar kayıp oluşacak. Kayıplar en çok Kapadokya bölgesini etkileyecek. Türkiye-Çin İş Konseyi Başkan Yardımcısı Murat Kolbaşı, Sözcü gazetesine yaptığı açıklamada salgından en çok turizm sektörünün etkileneceğini söyledi. Çin’in her yıl dünyaya 175 milyon turist gönderdiğini ve bu turistlerin de 250 milyar dolarlık harcama yaptığını belirten Kolbaşı, Türkiye’nin de şubat ayında Çin’deki turizm kısıtlamasından etkileneceğini belirtti.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, “3 Şubat'a kadar süren dönemde, Çin'in yılbaşı döneminde çok fazla Çinli turist geliyordu. Bu akış şu anda durmuş durumda. Özellikle Kapadokya ve İstanbul'da turistik anlamda yüzde 50'ye varan bir kayıp yaşanıyor” dedi.

Türkiye Çin ticareti

Türkiye 2019’da Çin’den 19.1 milyar dolarlık ithalat yaparken, bu ülkeye 2.6 milyar dolarlık ihracat yaptı. Türkiye, yaklaşık 16.5 milyar dolarla büyük bir dış ticaret açığı verdiği Çin’den ithal ettiği başlıca ürünler makine-teçhizat ve elektrik-elektronik ürünleri. İhraç ettiği başlıca kalemler ise mermer, krom ve borat.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta CHP’nin İş Bankası’ndaki hisselerinin Hazine’ye devrini yeniden gündeme getirdi.

İdlib krizi büyüyor. Halep’i kontrolüne alan Suriye ordusunun hızla ilerlediği İdlib’de Türkiye ile Rusya arasındaki gerginlik tırmanırken, Ankara bölgeye yoğun askerî...

Gezi Parkı davasında beraat eden ve hemen sonrasında “15 Temmuz soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan” Osman Kavala, ”beraat ettiği gün” daha tahl...

Siyasetteki kavgalar ve ekonomik buhran “vatandaşları gerdi”; peş peşe intiharlar, cinayetler hızlan yayılıyor. “Depresyon ilaçları satışı” patladı. GÖZLEM konuyu masa...

Cumhurbaşkanı'nın "bu konudaki çok sert ve çok açık konuşması" üzerine, GÖZLEM konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu. İşte görüşleri...

Suriye'de muhaliflerin kalan son kalesi olarak kabul edilen İdlib'in kuzeyinde Esad kuvvetlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna yaptığı ikinci saldırı sonucu...

ABD’nin Haseke’de rejim askerlerine düzenlediği hava saldırısının ardından Rus, ABD ve Suriye askerleri olay yerinde yan yana görüntülenmişti...

Yazarlar
Website Security Test