Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir’in ortasında farklı bir dünya…

14.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Withco’nun yaratıcısı Övünç Emre “Uçmadan söylüyorum, 7-8 yıl sonra İstanbul’da, Eskişehir’de, Antalya’da, Bursa’da, yurt dışında oluruz” diyor.

BERRİN TUNCEL

Hikaye yıllar önce Dublin’de, EGİAD üyesi olarak yaptığı Google Avrupa Ofisi ziyaretinde başladı. O yıllarda böyle bir yatırımı düşünmüyordu ama çalıştığı inşaat sektörü krize girince bu ziyareti hatırladı.

Aslında Amerika’yı yeniden keşfetmiyordu kendi deyimi ile. Dünyada 1999 yılından bu yana yavaş yavaş yayılan, farklı şirketlerden ya da bağımsız olarak çalışan kişilerin aynı ortamda çalışmasına olanak veren “co-working spaces”lerden birini kurdu Çınarlı’da. Diğer co-working spaceslerden farkı, paylaşımcıların kendi anahtarları ile açıp girebilecekleri bir ofislerinin olmasıydı. Ki bu da tüm co-working olanaklarından faydalanırken hem daha rahat çalışma ortamı hem de mahremiyet sağlaması açısından yadsınamaz bir avantajdı.

Türkiye’de böylesine pek sık rastlayamayacağınız “Withco Coworking Space’’i, Çınarlı’da, uzun yıllar önce kereste deposu, tütün deposu, ardından da çiçekçi olarak hizmet vermiş binada kurdu. Çevrede hala aynı işlevi gören kırık dökük binaları göz önüne aldığınızda, Withco’ya adım atar atmaz farklı bir dünyaya giriyorsunuz. Hemen tamamı gençlerden oluşan ofis kiracılarının gönlünü fethedecek her imkanın olduğu binada, firmanın logosuna konu olan dev zürafa ile göz göze geldikten sonra ilk göze çarpan sandalyeleri salıncak olan yuvarlak toplantı masası, hemen toplantı yapma isteği uyandırıyor.

Şeffaf ofislerden çıkan genç kiracılar, çölün ortasındaki vaha gibi duran yeşillikler arasında ellerinde kahveleriyle dolaşarak, diğer ofislerdekilerle çok rahat fikir alışverişinde bulunabiliyor.

Koridorlarında bisikletle gezilen, hamaktan salıncaklara, langırt masalarından bilardoya kadar her türlü ihtiyacın düşünüldüğü renkli etkinlik alanlarıyla süslü paylaşımcı ofislerin yaratıcısı Övünç Emre ile bu güzel ortamda konuştuk.

-Asıl mesleğiniz ne?

Ben iç mimarım. Babam da mimar. Müteahhitlik yapıyorduk. Sektör sıkıntıda olduğu için ne yapabilirim diye düşünürken bu çıktı. İzmir’de buna pek cesaret edemedi kimse. Ben bile 2,3 ay düşündüm çok girişimci olduğum halde.

Hikayenin başlangıcı, Dublin’de Google’ın Avrupa ofisine EGİAD ile ziyarete gitmemiz. O zamanlar böyle bir yatırım aklımın ucundan bile geçmiyordu. Sektör de o zamanlar iyiydi. Aslında iyi girişimciyimdir. Hevesim vardır başka başka işler yapmaya. Bu biraz kendi kendine gelişti.

Sektörün kötü gitmesi biraz beni bu yola itti. En azından şöyle düşündüm. Burada 75 ofis var. Ciddi bir kira geliri elde ediyorum. Sektörün kötü gideceğini varsaydığımız iki yılda bu yatırımı yapıp başarılı olursam, iki yıllık kira geliri ile rahat rahat inşaata dönerim. İnşaatta da ufak tefek yatırımlarım devam ediyor aslında, ama burayı açmamla birlikte girişimcilik ekosistemin tam içine düştüm.

-Nasıl?

Şimdi artık yeni nesil girişimcilerin start-up dünyası var. Burada gençler var. 200 gençle her dakika temas halindesin ve dünya başka bir yere gidiyor. Bu gençlerle ben bu dünyayı yakalayabildim. Bu tarz yerlerin en büyük olayı, network. İletişim kolay buralarda. Birileriyle çok kolay tanışıyor, bir şeyler paylaşıyorsun. Bir reklam işin var, yandaki ofise gidip danışıyorsun. Yazılım işin var, hemen gidip görüşebiliyorsun. Ya da yatırım firması var, gidip ona danışabiliyorsun yatırım fikrini.

-Sevdiniz bu işi yani...

Buraya açalı daha 4 ay oldu, İzmir’de ikinci şube yapabilir miyiz, Eskişehir’de, Ankara’da, İstanbul’da, dünyada nerede yapabilirizi konuşmaya başladık.

Tabii bir yandan da sağlam basmayı istiyoruz. Önce oturtalım burayı. Şimdilik çok iyi gidiyor. Ekip de iyi. 13-14 kişiyiz, herkes tıkır tıkır çalışıyor şu anda.

Şansımıza, bitmeyen İstanbul otoyolu da bitti. İstanbul’dan hiç yoksa 3-4 firma burada şube açtı. Otoyol önemli etken, ayrıca İzmir’in potansiyeli de var.

-Withco’nun diğer paylaşımlı ofislerden farkı ne?

Öncelikle paylaşımlı ofislerin en büyük avantajı, siz bir ofis açacaksınız, 100 metrekare ofise ihtiyacınız var. Ama bende 30-40 metrekare ile ihtiyacınızı karşılıyorsunuz. Çünkü toplantı odası, sekreter bulundurmanıza gerek yok. Withco’nun en büyük avantajı, çoğu co-working spaceslerdeki gibi açık alanda ortak çalışmıyorsunuz. İstediğiniz boyutta seçebileceğiniz, kapısını anahtarınızla açabileceğiniz ofisiniz var. Kargo geldiğinde kargonuzu alacak kişi var. Temizliğiniz yapılıyor. Her katın bir yardımcı ablası var. Her sabah ofislere giriyor, topluyor, çöpleri boşaltıyor, ofisleri temizliyorlar. Çay kahve masrafınız olmuyor. Biz veriyoruz. Ücretsiz eğitimler oluyor Withcolicler için. Biz üyelerimize Withcolic diyoruz. İstanbul’dan bile eğitmen getiriyoruz bazen. Her pazartesi sabahı kahvaltı veriyoruz. Bu kahvaltıda bir kaynaşma oluyor. Belki haftanın planını yaparken iki kişi konuşuyor, ortak iş doğuyor. Ayda iki defa “happy hour’’larımız oluyor.

Yılbaşı etkinliğimiz oluyor. İçeride WhatsApp, mail grubumuz var. Etkinlikleri öyle duyuruyoruz.
Bazı üyelerimiz çoluk çocuk da geliyor. Sahipli köpekler de geliyor. Herkese kapımızı açtık. 7/ 24 açık burası. Hiç kapanmıyor.

Bir anda müşteri de hazır oluyor. Kimseyi tanımıyorsa bile burada hemen müşteri potansiyeli oluşuyor. En azından benim inşaat firmama geliyor, benim böyle bir işim var ne yapabiliriz diye danışıyor. Burada bir avukatlık ofisi var. Ben isterim ki bir tane muhasebe, bir tane de sigorta ofisi olsun. Onlara da burada hazır müşteri var. Burada şu anda 45 şirketiz, bu çatı altında birlikte yaşıyoruz. Dostluklar oluşuyor. Belki burada aşklar oluşacak, evlilikler olacak, iş ortaklıkları olacak. Sonuçta güzel bir şeye hizmet ediyor burası.

Geçenlerde İstanbul’dan birisi geldi, network anlatıyor. İzmirli büyük bir şirketin üst düzey yöneticisi de sunuma katıldı. Oradan ayrılıp kendi işini kurmak için birisini bulmaya gelmiş. Genç start-upla iş kurmak istiyor.

-Ortak alanlarınız da oldukça geniş benzerlerine göre...

Burada 3 bin 500 metrekare kapalı alan var. Biri 35, biri 20, ikisi 15 olmak üzere 4 toplantı salonumuz var. Bir de oturma düzenli toplantı salonumuz var. Toplantılar burada ev rahatlığında koltuklarda yapılabiliyor. Toplantı salonlarımızdan dünyanın her yeri ile bağlantı kurabiliyorsunuz. 100 kişilik sunum alanımız var. Etkinlik alanımız var. YouTube odamız var. Kendi çekiminizi bu özel dizaynlı odada yapabilirsiniz. Kafelerimiz, foodlabımız, var.

Spor salonumuz vardı, orası pek işlevsel olmadı, hızlandırma merkezine dönüştürdük. Üniversitelerle anlaşmalar yaptık. Üniversitelerin içinde kuluçkalar var. Çocuklar iş fikirleri geliştiriyor. Üniversiteler de bu iş fikirlerine destek veriyor. Masa, telefon veriyor. Oradan çıkan şirketleşmiş fikirleri, fatura kesmeye başlamış yatırımları buraya alıp, mentorlük veriyoruz. Muhasebe, hukuk, pazarlama, bütün bu destekleri veriyoruz.

Biz de karşılığında bunların satışlarından veya çıktılarından bir komisyon alıyoruz.

-Bu güzel bina sizin miydi hep?

Şimdi de benim değil. 10 yıllığına kiraladım. Önceleri kereste deposu, tütün deposu ve çiçekçi olarak kullanılmış. 3 ayda bu hale getirdim.

-Ya bina 10 yıl sonra elinizden giderse?

10 yıla kadar 7-8 şubesi olur diye düşünüyorum. 4 ayda yüzde 70 doluluğa ulaştı. Rüzgarı arkana aldın mı o iş gidiyor. O rüzgarı almak da zaman istiyor, emek istiyor.
Londra’da adım başı co-working space var. İmkanım dahilinde yurt dışına gidip, muadillerini geziyorum. Burası belki bir 5 yıl daha uzar. Uçmadan söylüyorum, 7-8 yıl sonra İstanbul’da, Eskişehir’de, Antalya’da, Bursa’da, yurt dışında oluruz. Burayı da tekrar bize vermeyip yerine yeni inşaat yapmak isterlerse, onu da biz yaparız.

“Co-working space nedir?’’

“Co-working spaces”, farklı şirketlerden ya da bağımsız olarak çalışan kişilerin aynı ortamda çalışmasına olanak tanıyan alanlar olarak tanımlanıyor. Toplantı odaları, konferans salonları ve grup çalışma alanları sunan co-working spaceler, aynı zamanda gizli bir amaca da hizmet ediyor. Burada çalışanlar genellikle benzer çalışma alanlarından olduğu için yeni ortaklıklar kurulabiliyor, fikir alışverişi sağlanıyor veya sosyal çevresini genişletebiliyor.

“Co-working”, ilk olarak 1999 yılında Bernie Dekoven tarafından bilgisayarlarla desteklenen ortak çalışmayı tanımlamak için kullanıldı. Bugün olduğu gibi farklı yerlerden insanların ofis ortamında çalışmasını sağlayacak alanlar için co-working tanımı, 2005 yılında kullanılmaya başladı. İlk co-working ise 2006 yılında San Fransisco’da Citizen Space adıyla açıldı.

Ardından basının ilgisini çeken ilk co-working, New Yorklu iki oda arkadaşı Amit Gupta ve Luke Crawford tarafından Jelly adıyla kuruldu. Jelly’nin medyadan gördüğü ilgi, paylaşımlı ofislerin birden artmasını sağladı. 2007 yılına gelindiğinde, tüm dünyadaki co-working space sayısı 75 ‘i, 2008’de ise 160’ı bulmuştu.

Bugün dünyadaki co-working space sayısı ise kesin olarak bilinmiyor.
Türkiye’nin ilk coworking space’i Ideapol olsa da ülke bu bu alanları Urban Station ile tanıdı.
Co-working spacelerde genel olarak paylaşımcıdan belli bir saat ücreti alınıyor ve bu ücret karşılığında wi-fi, fotokopi gibi ofis ekipmanları, kahve, çay, kurabiye gibi atıştırmalık ikramlar, sekreter gibi hizmetler veriliyor.

Withco, paylaşımcının ofisine kendi anahtarı ile girmesini sağlayarak farkını ortaya koyuyor.


Övünç Emre kimdir?

Övünç Emre, 1980 yılında İzmir’de doğdu. Liseyi Tevfik Fikret Özel Fransız Lisesi’nde okudu, ardından Fransa’da Paul Valery Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. İzmir’e döndükten sonra aldığı eğitimi, aile mesleği müteahhitlik ile birleştirerek özgün yapılar inşa etmek üzere Varem Yapı şirketini kurdu. İş hayatına girdikten sonra çok yönlü bir profil çizerek, EGİAD (Ege Genç İşadamları Derneği) 14. Dönem Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı, 15. Dönem başkan vekilliği görevini üstlendi. Farklı birçok alanda çalışmaları olan Emre, Göztepe Spor Klübü’nde 3 dönem yöneticilik ve EGİAD Melekleri Kurucu Üyesi olarak da çalıştı. 2019 yılında, halen CEO’su olarak çalıştığı Withco Coworking Space’i, 5 kurucu ortak ile birlikte İzmir’e kazandırdı.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

ABD'de 3 Kasım seçimlerini kazanan Joe Biden, Kongre'deki törende yemin ederek ülkenin 46. başkanı oldu.

Geçtiğimiz hafta Gözlem, “Gençlik Dosyası”nı açmış ve gençliğin yaşadığı sorunları dile getirmişti. “Cevabı aranan” bir dizi sorunun da yer aldığı araştırmamızda, bu h...

Cumhur İttifakı’nın oy oranı her geçen gün düşerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan “Erken Seçim” için “Hayır” diyor ve 2023’ü işaret ediyor.  Kulisler, “Seçim ve Siyasi Partil...

Reuters Ajansı “Türkiye’de ‘Az al çok öde’ dönemi yaşanıyor” diyor. Türkiye, gıda fiyatlarında yıllık yüzde 20.6’ya ulaşan artışla OECD ülkeleri arasında şampiyon oldu...

MHP yöneticilerinin ve İçişleri Bakanı’nın açıklamaları tepki ile karşılanırken, “ülke güvenliği” sorgulanmaya başladı.

Millet İttifakı’nın ana omurgasını oluşturan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ittifak ortaklığında Türk siyasi tarihinde ...

Yazarlar
Website Security Test