Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Artık, devlet şeffaf olmalı ve vatandaş da “korunma tedbirlerini” uygulamalı!

13.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünyayı etkileyen Coronavirüs salgını Türkiye’ye de sıçradı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de ikinci koronavirüs vakası tespit edildiğini açıkladı. Sosyal medya hasabından haberi duyuran Koca, "Dün akşam sonuçlanan test, üzücü bir öngörüyü doğruladı. Bir hastamız daha var." ifadelerini kullandı. Koca, ikinci hastanın Türkiye'de tanı konur konmaz takibe alınan ilk Covid-19 hastasının çevresinden olduğu bilgisini paylaştı.

Koca, ilk vakayı 11 Mart'ta duyurmuş, hastanın erkek olduğunu ve Avrupa'dan döndüğünü belirterek "Yurt dışına zorunlu olmadıkça çıkmayın" uyarısında bulunmuştu.

Uzmanlar, virüsten korunmak için kalabalık yerlerden ve temastan uzak durmayı öneriyor. Türkiye’de tek vaka saptansa da vatandaşı tedirgin etti. Gıda ve temizlik ürünleri stoku yapanlar, yer yer market raflarını boşalttı. Sağlık otoriteleri, vatandaşları önlem almaya, devleti de şeffaf olmaya çağırdı.

Okullar 3 hafta tatil

Türkiye’de koronavirüs tedbirleri kapsamında ilkokul, ortaokul ve liseler 16 Mart itibarıyla bir hafta tatil edildi. Üniversiteler de 16 Mart'tan itibaren 3 hafta tatil edilecek. Beştepe'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yeni tip coronavirüs salgınına karşı alınacak tedbirlere ilişkin bir toplantı yapıldı. Toplantıda alınan kararları Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın kamuoyuna duyurdu.

Buna göre Türkiye genelinde ilkokul, ortaokul ve liseler 16 Mart tarihinden itibaren 1 hafta süreyle tatil edildi. Eğitim öğretimin uzaktan sürdürüleceğini belirten Kalın "23 Mart tarihi itibarı ile de uzaktan eğitim yöntemiyle, internetten ve televizyon kanallarından öğrencilerimizin eğitimlerine devam etme imkanı sağlanacaktır" dedi.

Kalın üniversitelerin de 16 Mart tarihinden itibaren 3 hafta süreyle tatil edileceğini belirtti. Ayrıca spor müsabakalarının da nisan ayı sonuna kadar seyircisiz oynanmasına karar verildiğini ifade etti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, kamu görevlilerinin yurtdışına çıkışının da izne tabi olacağını belirtti. Kalın "Vatandaşlarımızın aktif rol oynamaları, rehavete ve paniğe kapılmadan yapılan resmi açıklamaları dinlemek ve tavsiyeleri titiz bir şekilde uygulamak suretiyle bu süreci atlatmamız büyük önem arz ediyor" diye konuştu.

Sözcü Kalın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yurtdışı programlarının da bir müddet ertelendiğini ifade etti.

Adıyaman: Paniğe gerek yok

Coronavirüs salgını toplumda paniğe de yol açtı. Birçok vatandaş gıda ve temizlik ürünleri stoku yapmaya başlaması, vatandaşın tedirgin olduğunu gösteriyor. Türk Tabipler Birliği Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, paniğe gerek olmadığını, önlemlerin vatandaşlara iyi anlatılması gerektiğini belirtti. Sağlık Bakanlığı’nın süreci şeffaf yönetmesi gerektiğini kaydeden Adıyaman, “Sağlık otoritelerinin dünyadaki deneyimlerinden de yararlanılarak, bütün önlemlerin alınması, halkın hijyen ve koruma tedbirlerine dikkat etmesi gerekir. Dünya Sağlık Örgütü, olguları izlerken, hangi kent, hangi kasaba olduğuna kadar vakaların görüldüğü yerlerin bilgisini paylaşıyor. Türkiye’de bu bilgi paylaşılmadı, umarım en kısa sürede paylaşılır” dedi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, ilk vakayla ilgili “Tedirgin olalım, ama panik olmayalım. Çok az kişiyle temas edip, çok fazla dışarıya çıkmayan birisi, o bakımdan şansımız var.” dedi.

ERDOĞAN NASIL KORUNUYOR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, coronavirüsten nasıl korunduğunu geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Erdoğan, "Sizin virüslere karşı özel bir önleminiz var mı?" sorusuna, “Gıdalarınıza dikkat edin. Bizim özel bazı tedbirimiz var mı derseniz, öyle bir tedbir inanın yok. Vücudu güçlü tutacağız. Bizim bazı arkadaşlar sağ olsunlar ara sıra dut pekmezi gönderirler. Ben her sabah bir kaşık dut pekmezi alırım. Çünkü kan yapar " cevabını verdi.

Erdoğan, Türkiye’de ilk vakanın tespit edilmesinden sonra AKP grup toplantısı çıkışında çevresindekilerin vücut sıcaklıkları termal kameralarla takip edildi. Bu tedbir TBMM'de ilk kez uygulandı. Erdoğan, bir süredir tokalaşma ve sarılmayı bırakmıştı. Sadece selamlaşma yolunu tercih etmişti.

14 GÜN KURALI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastalığın kuluçka süresi nedeniyle yurt dışından gelenlerin 14 gün kuralına uymalarını istedi. Koca, şu tedbirleri sıraladı: Yurt dışından son 14 gün içinde dönenler, buradaki ilk 14 günlerini evlerinde geçirmelidir. Bulunulan ortam sık sık havalandırılmalıdır. Mümkün olan en az kişiyle temas kurulmalıdır. Yaşlı ve kronik hastalarla temas kurulmamalıdır. Eller normal sabunla sık sık yıkanmalıdır. Evden çıkılacaksa mutlaka maske takılmalıdır. Soğuk algınlığı belirtisinde sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Rapor almak gerekiyorsa sağlık kuruluşları yetkilidir."

NASIL KORUNABİLİRİZ?

Solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşma riskini azaltmak için yapılan öneriler yeni coronavirüs hastalığı için de geçerlidir.
* Hasta insanlarla temastan kaçınılmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).
* Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır.
* Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
* Eller, en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı sonrasında kurulanmalıdır.
* Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
* Sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği veya kolonya kullanılmalıdır.
* Elde görünür bir kirlenme olmadığı sürece el antiseptikleri, el yıkama kadar etkilidir. Ancak elde görünür bir kirlenme olduğunda ellerin mutlaka yıkanması gerekir.


“KENDİMİZ KADAR DİĞER İNSANLARIN SAĞLIĞINI DA DÜŞÜNMEK ZORUNDAYIZ”

Prof. Dr. Funda Barlık Obuz (İzmir Tabip Odası Başkanı) – İzmir’de gerek üniversite hastaneleri, gerek 2’inci 3’üncü basamak hastaneler bu virüs ortaya çıktığından bu yana önlemlerini almış durumdalar. Şüpheli olgulardan örnekler alınarak Ankara’daki merkeze gönderiliyor. Bu süre zarfı boyunca da sonuçlar çıkana kadar hastalar müşahede altında tutuluyorlar. Sağlık çalışanlarının durumları için gerekli önlemler alınmış ve çalışanlara gerekli bilgilendirmeler yapılmış durumda.

Biz de Tabip Odası olarak halkımızı bilgilendirici görseller hazırlıyoruz. Bu konuda da İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortak hareket ederek bilgilendirici görsellerin bilboardlarla halkımıza sunacağız. İlk vaka açıklaması geldiği an oda bünyesinde uzmanlardan oluşan bir ekip kurduk. İzmir’deki diğer tüm yerel unsurlara da bu konuda iş birliğine açık olduğumuza dair bilgileri ilettik.

Bu durumda panik oluşturmaya gerek yok. Tüm bulaşıcı ve enfeksiyon hastalıklarında gereken, hasta olmadan bunu önlemeye çalışmak, yani önleyici tedbirler konusunda halkı bilinçlendirmekten geçiyor. El yıkamak, kirli ellerle yüze temas etmemek, iyi beslenmek, iyi uyumak bu tür enfeksiyon hastalıklarında en temel çözümdür. Hastalığını ağır geçirmeyenler için yani hastalığı geçirebilecek durumda olanların kendilerini izole etmesi çok önemli. Bulguları çok ağır olmayan hastaların evde istirahat etmesi ama şiddetli öksürük, şiddetli nefes darlığı ve ateşi olanların da mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmasını öneriyoruz. Toplu olarak yapılacak organizasyonların, kongrelerin ertelenmesi de büyük önem arz ediyor. Biz İzmir Tabip Odası olarak yapacağımız organizasyonları 2-3 ay ileri tarihe almış durumdayız.

İşverenler hassas davranmalılar

Burada bir önemli durum da işverenlerin bu konuda hassas davranmasıdır. Hasta olanların kendilerini izole etmesi gerekiyor ve burada da çalışan vatandaşlarımıza işverenleri tarafından rahat bir ortam sağlanmak zorunda. Çünkü topluca çalışılan bir ortam ve gidilmesi gereken bir mesafe söz konusu bu sebeple de çok daha fazla insanı tehlikeye atmış oluyorsunuz. Aynı şekilde öğretmen arkadaşlarımızın ve işverenlerinin de bu konuda çok hassas davranarak gerekli tedbirleri alması gerekmektedir.

Bu hastalığı birbirimize ve kendimize dikkat ederek ve karşılıklı saygı çerçevesinde sürdürmeliyiz. Tamamen bir toplumsal izolasyona dönüşmeye gerek yoktur. Herkes hem kendi hijyeni ve sağlığına hem de tanıdık olsun olmasın diğer tüm insanlara karşı dikkatli olmak zorundadır. Toplum olarak herkes bu kurallara dikkat ederse bu virüsü en az kayıpla atlatmayı başarırız

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Pandemik salgın, Dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de sarstı; hem sosyal açıdan, hem ekonomik açıdan… Salgının ülke ekonomisinde ve sosyal hayatta yarattığı krize karşı a...

Türkiye’de test sayısı da, vaka sayısı da, ölüm sayısı da gün gün artıyor. İstanbul salgının Merkez Üssü… Gözlem konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu…

Coronavirüs salgını okullarda Biyoloji ve Sağlık Bilgisi derslerinin önemini ortaya çıkardı. Milli Eğitim Bakanlığı, Yeni Ortaöğretim Modeli'nde liselerde toplam ders ...

Milyonlarca Türk ile beraber yıllardır Almanya’da yaşayan Doktor Erdoğan Karatay Almanya’daki durumu yazdı ve “Bilinenin aksine Dünya’da hastalananlar içinde 30 – 60 y...

Pandemi, Avrupa ve ABD’ye kaydı ve yayılıyor. Türkiye’de de testler arttırıldı; yoğun bakımda ilaç tedavisi başladı. Vatandaş “İşe, sokağa ne zaman dönüleceğini” soruy...

TRT, EBA TV adında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için üç ayrı kanal oluştururken, uzmanlar, eğitimin ilk gününde ders aralarına sıkıştırılan animasyon ve bazı ...

Coronavirüs salgınının ekonomik etkilerini azaltmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 18 Mart'ta açıklanan önlemlerin, yasal düzenleme gerektirenleri,...

Yazarlar
Website Security Test