Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Coronavirüs dünyayı tehdit ediyor

13.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Üniversiteler dahil, okullarda eğitimi erteleme kararları alınıyor. Camilerde toplu namaz yasaklanıyor. Spor müsabakaları erteleniyor ya da “seyircisiz” oynanıyor. Hava / Kara / Deniz yollarında “durdurma kararları” yoğun olarak alınmaya başladı. Turizm organizasyonları, iptallerle büyük darbe yiyor. Henüz aşı bulunamadı. Ülkeler “paniği önlemek için” her türlü tedbiri almaya çalışıyor.

Aralık ayında Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan coronavirüs, bugüne kadar Antarktika hariç tüm kıtalara ve 118 ülkeye yayıldı. Coronavirüsün tespit edildiği kişilerin sayısı 119 bini, virüsten ölenlerin sayısı 4 bin 500’e yaklaştı. Yeni coronavirüsün yol açtığı (COVID-19) hastalığının henüz bir tedavisi ya da aşısı bulunamadı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), tüm dünyaya yayılan coronavirüsü resmen "pandemi" olarak sınıflandırdı, ancak ülkelerin önlemler alması için hala çok geç olmadığı mesajını verdi. DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, coronavirüsün yayılma hızı ve etkilerinin "alarm verici düzeyde" olduğunu belirterek "Bu nedenle Kovid-19'un pandemi olarak sınıflandırılabileceği değerlendirmesini yaptık" dedi. Pandemi, uluslararası yayılma gösteren, bulaşıcılığı yüksek ve kontrol edilemeyen salgın anlamına geliyor.
Salgının oluşturduğu tehdit her geçen gün büyürken, Almanya Başbakanı Angelan Merkel, dünya nüfusunun yüzde 60 ila 70'inin salgınından etkileneceğinin beklendiğini söyledi.

Hastalık Türkiye’de de görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'deki ilk coronavirüs vakasının görüldüğünü, virüs şüphesi olan bir kişinin test sonucunun pozitif çıktığını açıkladı.

coronavirüs, doktorların çok yakından bildiği ve korktuğu bir virüs ailesini temsil ediyor. Bu aileden türeyen diğer virüsler arasında SARS ve MERS de var. SARS, bulaştığı kişilerin yüzde 9'unun, MERS de yaklaşık yüzde 35'inin hayatını kaybetmesine yol açtı. Bu tarz bir virüs nasıl ortaya çıkıyor? Bu virüsler neden tehlikeli bir hal alabiliyor? SARS, MERS ve son dönemde ortaya çıkan salgına neden olan virüsün kaynağının insanlar değil, hayvanlar olduğu düşünülüyor.

Bu hastalığın belirtileri herhangi bir grip ya da üst solunum yolu enfeksiyonuna çok benziyor. Belirtiler arasında burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve zaman zaman da yüksek ateş yer alıyor. Bu virüs aynı zamanda halsizlik de yapıyor. Virüsün görülen ilk belirtisi yüksek ateş.

Henüz aşısı bulunmayan ve dünyada binlerce kişinin ölümüne neden olan coronavirüsü, en çok kronik hastalıkları bulunan kişileri etkiliyor. Dünya Sağlık Örgütü, Şubat ayı ortasında düzenlediği toplantıda bir araya gelen uzmanlar, "tehdidin büyüklüğü" nedeniyle, aşı geliştiricilerin hızlı hareket etmesi gerektiği konusunda uzlaştı.

Aşı üzerinde çalışan uzmanlar, son 20 yılda ortaya çıkan yeni coronavirüslerin hiçbirine karşı aşı geliştirilemediğini hatırlatıyor. 2003 yılındaki SARS salgınında aşı çalışmalarına katılmış olan Amerika'nın Teksas eyaletindeki Baylor Tıp Fakültesi'nden Peter Hotez, hızlandırılmış aşı çalışmalarının daha kötü sonuçlar doğurabileceğini savundu. Hotez, BBC Türkçe’de yer alan habere göre, 2003 yılında, SARS'a karşı aşılanan bazı hayvanların daha ağır belirtiler gösterdiğini anlatıyor.

Reuters haber ajansına konuşan toplantıya katılmış 4 kişi, hayvanlar üzerindeki testler bitmeden, insanlı testlerinin başlamasının kararlaştırıldığını aktardı.

Kimler risk altında?

Uzmanların aktardığına göre, coronavirus herkesi etkileyebilir ancak istatistikler, önceden sağlık sorunu bulunanların ve ileri (60 – 65 ve üstü) yaşlardaki kişilerin, hastalığı ağır geçirme konusunda daha büyük risk altında olduğunu söylüyor. Çocuklarda “ölüm oranı” yok denecek kadar az. Orta yaşlılarda ise, “sağlık sorunları onları riskli grubuna sokmuyorsa”, erken teşhis ve tedavi süreci sonunda iyileşiyor.

Eğer uzun süredir devam eden kronik bir hastalığınız var ise çevrenizdekilerden daha dikkatli olmanız gerekiyor.

Vakalardan elde edilen verilere göre, yaşlı kişiler, zayıf bağışıklık sistemi olanlar ile “yüksek tansiyonu” olanlar, astım, diyabet ve kalp gibi kronik hastalıkları olan kişiler, risk grubunda bulunuyor. Bu durumdaki kişilerde enfeksiyon, çok daha ağır belirtiler gösterebiliyor.

coronavirüs bir solunum yolu enfeksiyonu. Bu nedenle yüksek miktarda sigara kullananlar da risk grubunda bulunuyor. Uzmanlara göre, sigara içenler, riski azaltmak için ideal olarak tamamen sigarayı bırakmalı ya da çok azaltmalı.

Virüsün belirtileri ise soğuk algınlığı ve gribe çok benziyor:
* Öksürük
* Yüksek ateş
* Nefes darlığı

Astımı olanlar ne yapmalı?

Uzmanlar önleyici astım spreyini, günlük belirtilen dozda kullanmaya devam etmeyi öneriyor. Bu, solunum yolu virüsü kaynaklı bir astım atağı yaşama riskini azaltıyor. Genelde mavi renkli olan rahatlatıcı spreyin de, astım belirtilerinin artma ihtimaline karşı yanınızda olması tavsiye ediliyor. Eğer astım belirtilerinizin şiddetlendiğini düşünüyorsanız, bir hekime başvurmanız öneriliyor.

İleri yaştakiler ne yapmalı?

Uzmanlar aile üyelerinin bu kişileri sürekli gözlem altında tutmasını öneriyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da "yurt dışından gelen kişilerin, yaşlılarla temas kurmamasını" tavsiye etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da "yaşlıların kalabalık yerlerden uzak durması gerektiğini" söyledi.

Kronik hastalığı olanlar ne yapmalı?

Yüksek tansiyon hastaları, ciğerleriyle ilgili sıkıntıları olanlar ve bağışıklık sistemleri güçsüz olan kişilerin coronavirüse yakalanma olasılığı yüksek.

Bu risk grubundaki kişilerin, virüsün bulaşmasını engellemek noktasında ciddi önlemler alması gerekiyor ve eğer kendini iyi hissetmiyorsa bir hekime hızla başvurması tavsiye ediliyor.

Tip 1 ve 2 diyabet olan kişilerin de risk grubunda olduğu biliniyor ve bu kişilerin de kan şekeri seviyelerini düzenli takip etmeleri gerektiği tavsiye ediliyor.

Hamile kadınlar

Vakalar üzerinden elde edilen verilere göre, hamile kadınların daha büyük risk grubunda olduğunu gösteren bir kanıt yok. Onlara da tıpkı diğer insanlar gibi enfeksiyon olasılığını azaltılacak önlemleri almaları öneriliyor.

Ülkeler tedbir alıyor

Çin'den sonra virüs kabusunu en çok yaşayan ülkeler ise İran ve İtalya olarak görülüyor. İtalya'da vaka sayısı 15 bin 113, yaşamını yitirenlerin sayısı 1016 olarak açıklandı. İran'da ise son verilere göre 10 bin 75 vaka bulunuyor, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 429. İspanya’da 3 bin 146 vaka, yaşamını yitirenlerin sayısı 86’ya çıtı. Fransa’da vaka sayısı 2 bin 877 hayatını kaybedenlerin sayısı ise 54 olarak açıklandı.

Dünyayı adeta teyakkuza kaldıran coronaviruse karşı ülkeler, art arda tedbirler alıyor. Ülkeler, vatandaşlarını başka ülkeye seyahat etmemeleri konusunda uyarıyor. Uçak, tren seferleri iptal edildi. Salgının yoğun olarak görüldüğü ülkelerin çoğunda okullar tatil edildi. İtalya bütün ülkeyi karantina altına vardı, üniversiteleri ve okulları tatil etti. Spor müsabakalarını da, futbol dahil seyircisiz oynanıyor. İran’da okullar tatil edildi, Cuma namazları da kaldırıldı.

ABD Başkanı Trump Avrupa’dan ABD'ye tüm seyahatleri 30 gün askıya aldı. NBA’de maçlar iptal oldu. İtalya'da eczane ve süpermarketler haricindeki birçok ticari işletme kapatıldı.

Korona Virüs spor ve futbol müsabakalarını da vurdu. Birçok lig ve uluslararası maçlar erteleniyor ya da seyircisiz oynanıyor. Kopenhag, UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu'nda 19 Mart Perşembe günü Parken Stadyumu'nda Medipol Başakşehir ile oynayacakları mücadeleye korona virüs sebebiyle seyirci alınmayacağını açıkladı. A Milli Futbol Takımımızın Slovenya ve Avusturya ile oynayacağı hazırlık maçları coronavirüs tehdidi nedeniyle seyircisiz oynanacak.

Almanya ile İtalya A Milli takımları arasında 31 Mart'ta yapılacak hazırlık maçı seyircisiz oynanacak. İtalya'da 3 Nisan'a kadar tüm sportif faaliyetler iptal edildi. İtalyanlar Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'ndeki maçlarını seyircisiz oynuyor.

Basketbol FIBA Kadınlar Avrupa Ligi'nde Fenerbahçe Öznur Kablo ile Bourges Basket arasında 18 Mart'ta Fransa'da oynanacak çeyrek final serisi ikinci maçı, seyircisiz yapılacak.
ABD'de Indian Wells Tenis Turnuvası iptal edilirken, Davis Cup'ta Japonya ve İtalya'da seyircisiz olarak oynanacak.

İtalya ve İspanya'da bisiklet yarışları ertelenirken koronavirüs motor sporlarını da vurdu. Formula 1 sezonu bu hafta sonunda Avustralya'da başlayacak ancak Şangay'daki Çin Grand Prix'i iptal. Bahreyn'de ise Formula 1 yarışlarında tribünler boş kalacak.

 

KORONAVİRÜSLE İLGİLİ CEVABI MERAK EDİLEN 11 SORU

İki ay gibi kısa sürede tüm dünyaya hızla yayılarak her ülkede bir panik havası oluşturan Covid-19 ile alakalı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), akıllara gelebilecek ya da kulaktan kulağa yayılan sorulara cevap verdi. İşte 11 başlıkta coronavirüs hakkında doğru ve yanlışlar:

1- Coronavirüs sadece ileri yaşlı insanları mı etkiliyor yoksa gençler de virüs dolayısıyla hayatını kaybedebilir mi?
Coronavirüs her yaştan insana bulaşabiliyor. Fakat yaşı ileri kişilerde özellikle de geçmişlerinde astım, diyabet ve kalp yetmezliği gibi hastalıklar geçirenlerde virüsün etkili olma ihtimali kuvvetleniyor. Şu ana kadar hayatını kaybedenlerin 60 yaş ve üstü olması, hastalığın daha genç insanlara bulaşmasına rağmen ölümcül olmayacağı yönündeki kanıyı kuvvetlendiriyor.

2-Coronavirüsü önlemek ya da tedavi etmek için bir ilaç veya tedavi var mı?
Şu ana kadar virüse karşı bir ilaç ya da tedavi geliştirilebilmiş değil. Salgına yakalanan kişiler yoğun bakıma alınıyor ve hastalığın gidişatı yakından takip ediliyor.

3-Coronavirüse karşı sarımsak yemek çözüm olabilir mi?
Sarımsağın mikroplara karşı bünyenin korunmasında etkili olduğu biliniyor. Şu ana kadar yapılan çalışmalar coronavirüse karşı etkili olduğu yönünde bir sonuç vermiş değil.

4-Kelle paça yemek coronavirüsten korur mu?
Gribe ve virüslere karşı direnç sağladığına inanılan kelle paça hakkında Dünya Sağlık Örgütü'nün resmi bir araştırması bulunmuyor.

5- Antibiyotikler coronavirüse karşı etkili mi?
Hayır, bakterileri yok edebilen antibiyotikler bu virüse karşı etkili değil. Kendi de bir bakteri olan coronanın tedavilerde antibiyotik kullanılmıyor. Bununla birlikte eğer coronavirüsten dolayı hastaneye kaldırıldıysanız, orada bakteri kapmamanız için reçetenize antibiyotik tedavisi yazılabilir.

6- Coronavirüs evcil hayvanlardan geçebilir mi?
Evinizde beslediğiniz köpek ya da kedi gibi evcil hayvanların coronavirüs bulaştırdığına dair şu ana kadar hiçbir kanıt bulunmuyor. Bu hayvanlarda virüsün görülmesi size bulaşacağı anlamına da gelmiyor. Bununla birlikte böyle bir evcil hayvanla her temas sonrası ellerin her ihtimale karşı su ve sabunla yıkanması öneriliyor.

7- Yıkanan elleri kurutmak için kullanılan sıcak hava üfleyiciler coronavirüs'ü öldürüyor mu?
Yanıt hayır. El kurutma makinelerinin böyle bir özelliği bulunmuyor. Kendinizi korumak için alkol bazlı temizleyiciler, sabun ve su ile ellerinizi sıklıkla yıkamanız gerekiyor. Ardından da ellerinizi tek kullanımlık kağıt havlu ile iyice kurulamanız öneriliyor.

8- Coronavirüs bulaşmış bir kişinin tespitinde termal tarayıcılar etkili mi?
Bu hastalığın evrelerine göre değişiyor. Termal tarayıcılar ateşi çıkan kişileri tespit etmekte başarılı oluyor. Yüksek ateş vakalarda hastalığın bulaşmasından 2 ya da 3 gün sonra ortaya çıkıyor. Bu evrede termal kontrolden geçen bir kişi hasta olduğu halde ateşi olmadığı için tarayıcılarda fark edilemiyor.

9- Çin'den gelen koli ya da mektuplardan coronavirüs bulaşabilir mi?
Hayır. Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı analizler Çin'den gönderilen koli ya da mektupların coronavirüs riski taşımadığını gösteriyor. Bunun başlıca sebebi virüsün eşyalar üzerinde uzun süre hayatta kalamaması.

10- Zatürre aşısı coronavirüse karşı da etkili mi?
Hayır. Bu tür aşılar coronavirüse karşı işe yaramıyor. Dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları aşı geliştirmek için hummalı bir çalışma yürütüyor

11- Hastalığın bulaşmasını istemiyorsanız neler yapmamalısınız?
Sigara içilmemeli
Geleneksel bitkisel tedaviler resmi olarak kanıtlanana dek uygulanmamalı
Üst üste maske takılmamalı
Doktor izin vermeden antibiyotik kullanmayın

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Pandemik salgın, Dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de sarstı; hem sosyal açıdan, hem ekonomik açıdan… Salgının ülke ekonomisinde ve sosyal hayatta yarattığı krize karşı a...

Türkiye’de test sayısı da, vaka sayısı da, ölüm sayısı da gün gün artıyor. İstanbul salgının Merkez Üssü… Gözlem konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu…

Coronavirüs salgını okullarda Biyoloji ve Sağlık Bilgisi derslerinin önemini ortaya çıkardı. Milli Eğitim Bakanlığı, Yeni Ortaöğretim Modeli'nde liselerde toplam ders ...

Milyonlarca Türk ile beraber yıllardır Almanya’da yaşayan Doktor Erdoğan Karatay Almanya’daki durumu yazdı ve “Bilinenin aksine Dünya’da hastalananlar içinde 30 – 60 y...

Pandemi, Avrupa ve ABD’ye kaydı ve yayılıyor. Türkiye’de de testler arttırıldı; yoğun bakımda ilaç tedavisi başladı. Vatandaş “İşe, sokağa ne zaman dönüleceğini” soruy...

TRT, EBA TV adında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için üç ayrı kanal oluştururken, uzmanlar, eğitimin ilk gününde ders aralarına sıkıştırılan animasyon ve bazı ...

Coronavirüs salgınının ekonomik etkilerini azaltmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 18 Mart'ta açıklanan önlemlerin, yasal düzenleme gerektirenleri,...

Yazarlar
Website Security Test