Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İstek; “Adaleti Anayasa Mahkemesi’ne bırakmayın”

10.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ama… Gazetemiz baskıya girerken ortadaki tablo; “İnfaz Yasası değişikliği mi, örtülü özel af mı” sorusunun cevabını AYM verecek.

TBMM Genel Kurulunda, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı. Gözler şimdi af yasağının ne zaman yasalaşacağına çevrildi. Perşembeyi Cumaya bağlayan gece teklifin ilk 10 maddesi görüşüldü ve kabul edildi.

Cuma günü saat 14’ten itibaren teklifin maddelerinin görüşülmesine devam edildi. Gazetemiz baskıya girerken, görüşmeler devam ediyordu.

Tartışmalar…

AK Parti ve MHP gruplarının ortak hazırladığı kanun teklifiyle ilgili görüşmeler, “Anayasa'ya aykırı” tartışmalarını da beraberinde getrdi. Muhalefet partilerinden “Gaspçı, tecavüzcü çıkacak, tweet atan, yazı yazan kapsam dışı kalacak” itirazları geldi.

İnfaz düzenlemesinde “adalet” çağrıları arttı. “Mevcut haliyle yasallaşırsa Anayasa Mahkemesi’nden döner” uyarısında bulunan hukukçular, adalet ilkesini zedeleyen maddelerin gözden geçirilerek, “toplumsal uzlaşının Meclis aşamasında tesis edilmesi gerekliliği” vurgulandı.

Düzenlemenin Meclis’te görüşülmesi sırasında usul tartışması da yaşandı. HDP grubu, toplantı yeter sayısı için yoklama talebinde bulundu. HDP’nin Anayasa yönünden usul tartışması açılması talebini, oturumu yöneten CHP'li TBMM Başkanvekili Levent Gök kabul etti. Gök, usul tartışmasını açtı, tartışma sonucunda AKP ve MHP'nin oy çokluğuyla infaz düzenlemesi teklifi görüşmelerine geçilmesi kabul edildi.

Meclis Başkanvekili Levent Gök’ün de maske takarak yönettiği TBMM Genel Kurulu’nda milletvekilleri masalarına kolonya konulurken tüm milletvekilleri de maske taktı. Gök, “milletvekillerinin salona maske takılmadan girmemesi gerektiğini” kaydederek, uyarıda bulundu ve bunun üzerine vekiller de kürsüdeki konuşmalarını maskeyle yaptı.

Paketle hapiste olan yaklaşık 90 bin kişiyeyse kısmi af getiriliyor. “Taksirle ölüme neden olma” gibi suçların kapsama girmesiyle, 301 madencinin öldüğü Soma ve 11’i öğrenci 12 kişinin can verdiği Aladağ facialarının sorumlularına tahliye yolu açılıyor. Muhalefet partilerinin sık sık gündeme getirdiği tutuklu gazeteciler ve düşünce suçluları ise tekliften faydalanamıyor. Hukukçular da düşünce suçluları ile tutuklu gazetecilerin kapsam dışı kalması ve çocuğu olan kadın mahkuma tahliye gibi maddeleri öne çıkarıp teklifin AYM’den dönebileceği uyarısı yapıyor.

“Ayrımcılık” mı var?

İnfaz yasasındaki değişikliğe ilişkin toplumun geniş bir kesiminden “eşitlik talebi” gelmişti. Aralarında İzmir, Antalya, Adana, Diyarbakır ve Van barolarının da bulunduğu 20 ilin baro başkanı, ortak açıklamayla infaz yasasının örtülü af olduğunu savundu ve anayasaya aykırılığa dikkat çekti.

Prof. Dr. Adem Sözüer ise düzenlemenin kendi içinde “ayrımcılık” içerdiğini söyledi. Düzenlemede en büyük riskin “Kimin serbest kalacağının, ne kadar serbest kalacağının bilinmemesi” olduğunu söyleyen Sözüer, “öncelikle sağlık açısından risk grubunda olanların tahliye edilmesi gerektiğini” savundu.

Paketle ilgili öğretim üyelerinden görüş alınmadığını dile getiren Sözüer, “Mesele çocuk 6 yaşına gelene kadar annenin serbest bırakılmasıysa herkes için geçerli olmalı. Bu teklifteki ayrımcılık nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne gideceği ve iptal edileceği muhakkak. ‘Rahşan Affı’ dediğimiz affın sorunlarıyla bugün bile uğraşıyoruz. Mevcut teklifte ondan daha büyük ayrımcılıklar var. Yanlış bir takım uygulamaların önü açılıyor. Suça göre ayrım yapılamaz. Eğer, bir indirim veya bir af yapılacaksa bu belli bir ölçüye göre yapılmalı. Burada hiçbir ölçü yok. Çocuklu anneler bakımından ayrıcalık yapılıyor” dedi.

Muhalefet ne diyor

Düzenlemeye muhalefet partileri de karşı çıkıyor. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Rüşveti alan çıkacak, yazan yatacak. Bu böyle olmaz. Tasarı 21 yıl önce olsaydı Erdoğan da aftan yararlanamayacaktı” dedi. HDP’nin toplantı yeter sayısı için yoklama talebinde bulunduğunu anımsatarak, “Bu adaletsiz, eşitsiz teklifin AKP içinde de tartışmalı olduğu biliniyor. O rakamlara da yansıyor. AK Parti bir önceki gün uluslararası anlaşmaları oylamasında 270 milletvekili sayısını sağlayabiliyorken, bir sonraki gün 121’de, 160’ta kalıyorsa bir başka durum var demektir” dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan da Meclis’teki görüşmelerde “Karısının yüzüne kezzap atmış, kızına cinsel saldırıda bulunmuş, öğrencisine cinsel istismar yapmış tutuklular elini kolunu sallayarak dışarıda gezecek. Bir gösteri veya yürüyüşe katılan, kitap yazan veya tweet atan kişi indirimlerden yararlanamayacak” değerlendirmesini yaptı.

Diğer partiler ne diyor?

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu da düzenlemenin toplumsal barışı sağlamaktan uzak olduğunu, “Düzenlemeler Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olmayacak şekilde yapılmalıdır, eşitlik ve adalet duygusunu zedeleyecek bir düzenleme AYM’den dönecektir” dedi.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, "İlke yok, gizli af var. Devlete karşı suçlarda değil, rüşvet, çete, yolsuzluk suçları için tahliye var. Bu yasada zimmet, gasp, rüşvet, irtikap affediliyor" ifadelerini kullandı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ise “Dolandırıcıya iyileştirme var, fikrini beyan eden yok. Toplumsal dayanışma şart. Katılımcılık anlayışı şart. Hayali düşman aramaya, kutuplaşmaya ve komplo teorilerine gerek yok” karşılığını verdi.

 

“İNFAZ YASASI, ANAYASA MAHKEMESİ YOLCUSU, AMA…”

Murat Kışlalı (Gazeteci) –İnfaz Yasası konusunda Muhalefet “Hapishaneler muhalif gazeteciler ve iktidarı eleştirenler için boşaltılıyor” görüşünde. Bırakın içerideki muhaliflerin çıkartılmasını, yeni infaz yasasında yapılan değişikliklerle daha önce basın ya da sosyal medyadaki paylaşımları sonucu “Cumhurbaşkanı’na hakaret” gibi suçlamalarla 18 aya kadar hapis cezası aldığı halde pratikte cezaevine girmeyen gazeteci veya yurttaşlar, artık bu cezanın yüzde 40’ını ceza infaz kurumlarında, yani hapiste yatarak geçirecekler.

Bir twitter paylaşımı veya köşe yazısı için 18 ay ceza aldıysa 6 – 7 ay hapiste kalacak.
Hukukçular arasında “Birileri için özel af çıkarılıyor” eleştirileri de var. “Rahşan Affı” diye nitelendirilen kanunun Anayasa Mahkemesi tarafından “genel af” haline getirilmesi örneğine işaret ediyorlar. Haklı olabilirler mi? Bu ihtimal olmasa bile “Yasanın Anayasa’ya aykırılıktan” iptal edilmesi mümkün mü?..

Bana göre eşitlik ilkesi açısından Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) bu teklifi “İnfaz yasasında bir değişiklik olarak değil de bir af” olarak görüp, “en azından belli bir bölümü” açısından iptal etmesi beklenirdi. Ama bugünkü siyasi konjonktürde oluşmuş AYM açısından bu sonuç soru işareti. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan son atamayla Anayasa Mahkemesi’nde de Erdoğan ile önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün atadığı üye sayısının eşitlendiği dikkate alınmalı. Dolayısıyla genel kanı şu anki mahkemenin bu yönden eskiye göre daha farklı olduğu yönünde. Yasa Meclis’ten çıktıktan sonra uygulamalar esnasında, farklılıklar not edilir. O süreçte bir değişiklik olabilir.

Muhalefet Yasa’yı AYM’ye taşıyacaktır. Ancak Ankara’da, AYM’den, şu anki AKP politikasına çok aykırı bir karar çıkacağına ihtimal verenler çok değil. Dolayısıyla AYM’den “Bu bir infaz değişikliği değil “örtülü” aftır, 3/5 oyla (360 oy; AKP + MHP oyları buna yetmiyor) Meclis’ten geçmesi gerekir” tarzında bir iptal kararı beklemiyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 2 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

mahku yakını

26.04.2020 - 03:11
allah aşkına enceık ewlatlarımız hapısanelerde curuyor bu af esıt olmalı

Mahkum yakını

17.04.2020 - 03:01
Eşit af istiyoruz lütfen suçsuz yere yatan canlarimiz var
Diğer Haberler

Gözlem, 83 milyonu ilgilendiren hayat pahalılığı konusunu masaya yatırdı. İşte uzmanların görüşleri...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 21 Mayıs’ta politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,75’ten yüzde 8,25’e indirdi. Böylece TCMB son...

Ekonominin dar boğazdan geçtiği, siyasette AKP'den kopan Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu gibi isimlerin daha görünür olduğu, MHP lideri Devlet Bahçeli ve arkadaşlarının...

Salgından en çok etkilenen kesimin şehir varoşlarında yaşayanlar, gecekondu mahallelerinde oturanlar ve Suriyeli göçmenler olduğu görülüyor. GÖZLEM konuyu masaya yatır...

“Son yıllarda izlenen “her sorunun zaman içinde kendiliğinden çözüleceği” şeklinde özetlenen zamana yayma politikaları istisnai koşullarda bazen sonuç verebilir ancak ...

Yayın kurulu üyemiz Emekli Albay Soner Aydın, “TSK içinde yankısı büyük olan olayın karanlıkta kalan noktalarını” GÖZLEM okuyucuları için yazdı.

Olumlu tablonun kahramanlarından olan sağlık çalışanlarına yapılan “mali destekte ortaya çıkan adaletsiz tablo” tepkilere yok açtı. GÖZLEM uzmanlara sordu. Görüşler “t...

Yazarlar
Website Security Test