Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sıra, dava sürecinde; Anayasa Mahkemesi’nden dönecek mi?

17.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

GÖZLEM, yasayı ve süreci uzmanlara sordu. İşte görüşleri…

MEHMET KOCABIYIK

AKP ile MHP'nin oylarıyla Meclis’te kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından yürürlüğe giren infaz yasasına ilişkin tartışmalar sürüyor. Yaklaşık 90 bin mahkûma tahliye yolunu açan yasa ile cezaevlerinden tahliyeler başladı. Yasa siyasi suçluları kapsamadığı ve gazeteci, akademisyen, yazar ve siyasetçilere tahliye yolu açmadığı için eleştirilerin odağında.

Önerildiği günden bu yana tepkilere neden olan teklif, AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edildi. Teklifin oylamasına 330 milletvekili katıldı, 279 kabul, 51 ret oyuyla kanunlaştı.

İnfaz süresini yarıya indiren düzenlemeyle, altı yıla kadar suç işlemiş kişiler, tahliye imkanı bulacak. Açık cezaevlerinde bulunanların neredeyse tamamı da cezalarını tamamlamış olacak. Yasa ile coronavirüs salgını nedeniyle açık ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanan hükümlüler, 31 Mayıs 2020'ye kadar izinli sayılacak. Salgının devam etmesi halinde bu süre iki aylık sürelerle üç kez uzatılabilecek. Terör, cinayet, uyuşturucu ve cinsel suçlar kapsam dışı bırakıldı.
Teklifin 48’inci maddesi, Ceza Kanunu’ndaki üçte iki olan infazı, yarı oranına indiriyordu. Ancak yapılan değişiklikle istisna hükümler getirildi. Buna göre, “yüze kezzap atma” gibi canavarca hisle işlenen suçlarda yarı oranında inmeyip, üçte iki oranında kalacak. Böylece kamuoyunda tartışma yaratan Berfin Özek’in yüzüne kezzap atan fail Ozan Çeltik düzenlemeden yararlanmayacak.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlemeye ilişkin, "Bu düzenlemenin hazırlığından yasalaşmasından tüm süreçlerinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Yeni infaz düzenlemesi uygulamadaki sıkıntılar yanında milletimizin ve kamu vicdanının da hassasiyetleri dikkate alınarak hazırlanmıştır. İnfaz hâkimliklerinin etkinliğini artırmak amacıyla ihtisaslaştırmanın önü açılmıştır" görüşünü savundu.

CHP Anayasa Mahkemesi’ne götürüyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, infaz düzenlemesine ilişkin, "Gaspçı, yolsuzluk yapan, devleti soyan, çocukları fuhşa teşvik eden hapiste kalması gerekirken, bunlar neden bizim aramızda gezsinler, hangi gerekçeyle biz bunları hapishanelerden çıkarıyoruz? Eline bıçak alan çıkıyor, elinde kalem olan ise hapiste olacak. Bunu hiçbir ahlak ve vicdan kabul etmez." değerlendirmesinde bulundu.

İnfaz düzenlemesinde değişiklik talepleri reddedilen ana muhalefet partisi CHP, yasayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacağını duyurdu. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Bu yasa adalet kavramına aykırıdır. İktidara karşı işlenen suçları affetmeyip, topluma karşı işlenen suçlar affedilirse devletin kılıcı körelir, adaletin terazisi bozulur. İnfaz düzenlemesini Anayasa Mahkemesine götüreceğiz. Arkadaşlarımız hazırlıklara başladı” dedi.

CEZAEVLERİNDEN TAHLİYELER BAŞLADI

Resmi Gazete'de yayımlanan "Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" gereği cezaevlerinden tahliyeler başladı. Alınan bilgiye göre, kapalı ceza infaz kurumlarından tahmini 15 bin, açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 30 bin kişinin tahliye edilmesi bekleniyor. Yeni tip coronavirüs tedbirleri kapsamında da açık ceza infaz kurumlarındaki yaklaşık 45 bin kişinin izne ayrılması planlanıyor. Böylelikle kanundan tahmini 90 bin kişinin yararlanacağı öngörülüyor.

 

“CEZA KANUNU’NUN BÖLÜMLERİ DEĞİL MADDELERİ GÖSTERİLMELİYDİ”

Hikmet Sami Türk (Eski Adalet Bakanı) –Bu yasa bazı suçları Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) bazı bölümlerini tamamıyla dışarıda tutar şekilde hazırlanmıştır. İnsanlar suçlarını kanunun ilgili bölümlerinden değil maddelerinden çekerler. Af yasalarının toplumu kucaklayıcı bir yapıda olması gerekir. Birbirimizi kucaklamaya ihtiyacımız olan bu zamanlarda infaz yasasının daha geniş bir mutabakatla sağlanması gerekirdi.

Çıkarılan “şartlı salıverme” bu haliyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) götürülecektir. Sadece siyasi partiler değil, özellikle infaz yasasından yararlanamayanlar Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle konuyu mahkemelere taşıyacaklardır. Yapılan yasadaki TCK’nin bölüm kısımlarının kapsama alınmamasından kaynaklı olarak o bölümün her maddesi suçlu olarak sayılmıştır. AYM tüm bölümü kabul et diyemeyeceğinden yasama organına bir süre tanıyarak gerekli düzeltmeleri yapmasını isteyecektir. Nitekim geçmişte de 4616 sayılı kanunun bazı istisna hükümleri Anayasa aykırı olduğu iddiası ile o dönem görülmekte olan davalarda öne sürülmüştü ve bu şekilde itiraz yoluyla da Anayasa Mahkemesine gelmişti. AYM’de eşitlik ilkesine aykırılık gerekçesiyle bazı hükümleri iptal etti ve bunun üzerine o noktaları dikkate alan (2002) 4758 sayılı kanun çıkartıldı. Aslında burada söylediğim rakamlar gerek 4616 sayılı gerek 4758 sayılı kanunun uygulama sonuçlarıdır. Şimdi de eşitlik ilkesine aykırılık söz konusu olabilir.

Devlete karşı işlenen suçlarda bir ayıklama yapılarak en ağır olanlar kapsam dışında bırakılmalıydı. Maalesef bu yapılmadı. Oysa infaz yasasından daha çok bu maddelerden içeride olanlar yararlanmalıydı. Toplumsal barışın sağlanması için bu oldukça önemliydi. Türk Ceza Kanunu’nun İkinci Kitabı’ndaki 4, 5, 6 ve 7. bölümlerin kapsam dışı bırakılması toplumsal barış için isabetli olmamıştır. Bunların çok ağır nitelikte olanları madde madde, tek tek gösterilmesi gerekirdi. Adına af kanunu ya da şartlı salıverme ne derseniz deyin temel amaç şudur: Devletin suçlulara yeni bir fırsat vermesi, onların toplumun üretken ve onurlu bireyleri olarak hizmet edebilmelerine olanak tanımak. Devlet bu fırsatı verirken ayrımcılık yapmamalıydı.

 


“SUÇA DOĞRUDAN MARUZ KALMIŞ KİŞİLERİN OLURLARI ALINMALIDIR”

Yekta Güngör Özden (Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı) –Yetkili yargı organlarının çözümü için kendilerine getirilen sorunları nasıl çözeceğini önceden kestirmek güçtür. Bizim şu an yaptığımız şey olasılıkları gündeme getirmektir. Bir hukukça ya da ilgili olarak, o konuyla bağlantılı durumları yorumlamaktır. O itibarla, içeriğinden de edindiğimiz bilgiye göre, benim görüşüm Anayasa Mahkemesi’nin böyle bir düzensizliği bozacağı yönündedir.

Uygulamada hükümlülerin cezalarının aldıkları eylemlere göre değerlendirme yapmak yasama organının hakkıdır. Yani kimlerin salınıp kimlerin salınmayacağına karar verilmesi yasama organının yetkisine girmektedir. Ama bu noktada yasama organının gözetmesi gereken şey bu yetkisini kullanırken, hukuksal ölçülere dikkat etmektir. Eşitlik ilkesine aykırı davranılan bir uygulama Anayasa Mahkemesi’nden geri dönebilir.

Devletin kişilere yönelik eylemler dışındaki kararlar için yetkisini kullanması doğaldır. Kamuya karşı işlenmiş suçlarda devletin af yetkisini kullanması hukuksaldır. Fakat doğrudan doğruya kişilere yönelik işlenmiş suçlarda o kişilerin ve ehillerinin olurları alınmadan böyle bir yetkinin kullanılması, hukuksal yönden doğru değildir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 9 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Garip

05.05.2020 - 02:52
Dagdaki terörist masum oluyor kandırıldı diyorlar iş veriyorlar, af ediyorlar 10gr Esrar yakalatana 10 yıl veriyorlar terörist diyorlar bu nasıl zihniyet anlamış deyilim bence gençliğe sahip çıkmak deyilde sandıklara oy toplamak, ama unutmasınlar birde Allah, İn adaleti var

zelıha

03.05.2020 - 02:10
benım oglum bır arkasadsının arabasıyla ıs gorumesıne gıtmıstı ve donuste, baska arkasaları cagırmıs onların yanına gıtmısler oarda polısler gelmıs cagıranlarda olumla sufur arkadasınıda bunların, hepsın tutulamıslar cagıranlar benım olumun ve sofurun uzerıne atıyorlar uyusturucuyu ben onlardan oldım dıye satanlar dısarda olım ve arkadası on ıkı yıl altay adılar olum dıyorkı ıkı uc defa ıctım basma ıyı nıyetmde ve ne gedı ıse hep arkadalarmdan geldıbenım demek ıstedıgım su bu adaletmı benı ıkı gun sona ogluma kız ıstemeye gıdecektım adın kotuyemı cıkına yanayı olumun orada genclınemı yanayım ben bı care bılamadım , adalet ıstıyorum sesımı dduyurun cumhur baskanımıza
Diğer Haberler

Gözlem, 83 milyonu ilgilendiren hayat pahalılığı konusunu masaya yatırdı. İşte uzmanların görüşleri...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 21 Mayıs’ta politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,75’ten yüzde 8,25’e indirdi. Böylece TCMB son...

Ekonominin dar boğazdan geçtiği, siyasette AKP'den kopan Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu gibi isimlerin daha görünür olduğu, MHP lideri Devlet Bahçeli ve arkadaşlarının...

Salgından en çok etkilenen kesimin şehir varoşlarında yaşayanlar, gecekondu mahallelerinde oturanlar ve Suriyeli göçmenler olduğu görülüyor. GÖZLEM konuyu masaya yatır...

“Son yıllarda izlenen “her sorunun zaman içinde kendiliğinden çözüleceği” şeklinde özetlenen zamana yayma politikaları istisnai koşullarda bazen sonuç verebilir ancak ...

Yayın kurulu üyemiz Emekli Albay Soner Aydın, “TSK içinde yankısı büyük olan olayın karanlıkta kalan noktalarını” GÖZLEM okuyucuları için yazdı.

Olumlu tablonun kahramanlarından olan sağlık çalışanlarına yapılan “mali destekte ortaya çıkan adaletsiz tablo” tepkilere yok açtı. GÖZLEM uzmanlara sordu. Görüşler “t...

Yazarlar
Website Security Test