Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Metin Yurdagül: Trans yağsız üretimde dünyaya öncü olduk

22.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’nin trans yağsız margarin üretiminde birçok ülkeyi geride bıraktığını söyleyen MÜMSAD Başkanı Metin Yurdagül, “2007 yılından beri sürdürdüğümüz çalışmalar doğrultusunda margarinde trans yağı oranını yüzde 1’in altına indirdik. Bilimsel olarak bu oran trans yağsız anlamına geliyor. Bizim 13 yıldır gerçekleştirdiğimiz uygulamamız, Avrupa’da Nisan 2021’de yeni başlayacak” dedi.

BURCU NOYAN

Gıda ve beslenme, her zamanki özel konumunu sürdürüyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana belki de insanlık tarihin gördüğü en önemli kriz zamanlarına tanıklık ediyoruz. Korona virüslü günler, hepimize bir şeyler öğretiyor. Gıda tedariki ve sağlıklı beslenme giderek hayattaki vurgusunu arttırıyor. Bu kapsamda haber, doğru ve kaynağından bilgilendirme ayrı bir önem taşıyor. Uzun yılların tartışmalı konusu margarin de, kamuoyundaki yanlış ve eksik bilgilendirmeden nasibini sıkça aldı.

Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yurdagül, Türkiye’de üretilen margarinlerin 2007 yılından itibaren trans yağsız üretildiğini, bu gerçeği anlatabilmek için yoğun uğraşlar verdiklerini söyledi.

Türkiye’de gıdadaki bilgi kirliliğinin giderek arttığını dile getiren Yurdagül, “Kendini uzman ilan eden bazı kişiler, hiçbir inceleme yapmadan trans yağı konu ederek bilinçsizce margarine yüklendiler. Hatta, trans yağı margarine eklenen ucuz bir yağ çeşidi olduğunu söylemlerine eklediler. Oysa trans yağ margarin prosesinde oluşan bir yağ asidiydi. 1994 yılında Harvard’da yapılan bilimsel bir çalışma, trans yağların kardiyovasküler risk taşıyabileceğini ortaya koydu ve o günden sonra Ar-Ge çalışmaları sonucu büyük yatırımlarla trans yağın oluşumunu engelleyici prosesler geliştirildi” dedi.

Margarin bilimsel olarak trans yağsız

MÜMSAD’ın çalışmaları doğrultusunda sektörün tamamının gönüllü olarak trans yağını yüzde 1’in altına çekmeyi başardıklarına değinen Yurdagül, “Bu oran, bilimde trans yağsız anlamına geliyordu ve Bakanlık etiketlerimizde ‘Trans yağ yoktur’ beyanını kullanmamıza izin verdi. Margarinlerde ve margarin kullanılan paketlenmiş gıdalarda o yıldan beri kullanılan logo derneğimize tescillidir. Derneğimiz belli aralıklarda raflardan numune margarinler alarak üniversite laboratuvarlarında analiz ettiriyor ve Trans Yağ Yoktur beyanın doğruluğunu kendi otokontrol mekanizmasıyla izliyor” diye konuştu.

Türkiye dünyaya fark attı

Trans yağlar konusunda Türkiye’nin birçok Avrupa ve dünya ülkesine fark attığının altını çizen Yurdagül, Avrupa Birliği’nin bu uygulamaya 2021 yılının Nisan ayında geçeceğini hatırlattı. Şu anda trans yağ konusunda, Türkiye’nin, ABD’den 11, Kanada’dan 13, AB’den 14 yıl ileride olduğu bilgisini sunan Yurdagül, “ Dünya Sağlık Örgütü (WHO), geçtiğimiz yıl gıdalarda bulunan trans yağın 2023 yılına kadar kaldırılması için dünya çapında bir seferberlik başlatmıştı. Biz sektör olarak bu hedefi de 16 yıl önce yerine getirmiş olduk” bilgisini verdi.

Margarin sektörünün 2019 yılında toplam iç pazar üretiminin 690 bin tona ulaştığını vurgulayan Yurdagül, sektörün miktar olarak geçen yıla göre yüzde 3,9 oranında bir büyüme sağladığını anlattı. 2019 yılı toplam pazar hacminin de 5.1 milyar TL’ ya yaklaştığını kaydeden Yurdagül, Türkiye’de ev tipi margarin tüketimi kişi başına yılda 1.5 kg iken AB’de 4 kg civarında olduğunun da altını çizdi. Margarin ihracatının geçen yıl 125 bin ton olarak gerçekleştiğini söyleyen Yurdagül, sektörün ihracattan 119 milyon dolar kazanç elde ettiğine değindi. Yurdagül, Türkiye margarin pazarının toplamda 815 bin ton üretim ve 5,8 milyar liralık büyüklüğü temsil ettiğini dile getirdi.

Trans yağ oranı sınırlandırılıyor

Bugüne kadar gönüllü olarak yaptıkları bu uygulamalardan sonra, Tarım ve Orman Bakanlığı da düzenlediği regülasyonu 2021 yılından itibaren uygulamaya koyacağını vurgulayan Yurdagül, “Bu düzenleme ile gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde son tüketiciye arz edilecek tüm gıdalarda trans yağ oranı, güvenli kabul edilen yüzde 2 ile sınırlandırılmış oluyor. Margarinlerle başlayan bu süreç yasal düzenleme ile tüm gıda sektörüne yayılacak ve böylelikle trans yağ konusundaki kontrol zinciri kapanmış olacak” diye konuştu.

Üretim kesintisiz devam etmeli

Margarinin temel ihtiyaç maddelerinden biri olduğunu dile getiren Yurdagül, “Bu nedenle margarin üretimin kesintisiz devam etmesi gerekiyor. Sokağa çıkma yasağı uygulanan günlerde üretimin devam etmesi için çalışma izinleri hızlıca alındı. Kısa süreli yasak döneminde önemli bir sorun yaşanmadı. Ancak olası bir uzun süreli yasak sürecinde tedarikçilerin ve nakliye işlemlerinin durmaması için önlemler alınması zaruri olur” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Gözlem, 83 milyonu ilgilendiren hayat pahalılığı konusunu masaya yatırdı. İşte uzmanların görüşleri...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 21 Mayıs’ta politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,75’ten yüzde 8,25’e indirdi. Böylece TCMB son...

Ekonominin dar boğazdan geçtiği, siyasette AKP'den kopan Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu gibi isimlerin daha görünür olduğu, MHP lideri Devlet Bahçeli ve arkadaşlarının...

Salgından en çok etkilenen kesimin şehir varoşlarında yaşayanlar, gecekondu mahallelerinde oturanlar ve Suriyeli göçmenler olduğu görülüyor. GÖZLEM konuyu masaya yatır...

“Son yıllarda izlenen “her sorunun zaman içinde kendiliğinden çözüleceği” şeklinde özetlenen zamana yayma politikaları istisnai koşullarda bazen sonuç verebilir ancak ...

Yayın kurulu üyemiz Emekli Albay Soner Aydın, “TSK içinde yankısı büyük olan olayın karanlıkta kalan noktalarını” GÖZLEM okuyucuları için yazdı.

Olumlu tablonun kahramanlarından olan sağlık çalışanlarına yapılan “mali destekte ortaya çıkan adaletsiz tablo” tepkilere yok açtı. GÖZLEM uzmanlara sordu. Görüşler “t...

Yazarlar
Website Security Test