Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

GÖZLEM’in çağrısı vatandaşlardan büyük destek gördü

22.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Vatandaş, “Bugün bile Sağlık çalışanlarının fedakarlıklarını tam olarak anlayamayanlar var. Her ilde bu anıtlar yapılmalı” diyor.

MEHMET KOCABIYIK

Emekli Koramiral Ekmel Totrakan’ın önerdiği ve öncülük ettiği GÖZLEM’in “Her ilde ‘COVİD – 19 Savaşçılarının Anısına’ anıtı yapılmalı” “çağrısı büyük destek gördü. GÖZLEM okurları, “Sağlık görevlilerinin canları pahasına gösterdikleri fedakârlığı bugün bile görmeyenler ve unutanlar var. Bu anıtlar onları ilelebet hatırlatmalı” dediler.

Okuyucular, “Otelden çıkarılan sağlık görevlileri ve Zonguldak Valisi’nin sağlık görevlilerini ağır şekilde eleştiren sözlerini” örnek göstererek, “böyle bir anıtın yurt çapında her ilde yapılmasının şart olduğunu” vurguladılar.

Anıtın ana gerekçesi…

Coronavirüse yakalanan hastalarını tedavi ederken, bakımlarını yaparken salgına yakalanıp hayatını kaybeden, Pandemik salgına yakalanan ve tedavi gören 2000’den fazla bilim adamları, doktorlar, profesörler, doçentler, hemşireler, hastanelerde sağlık hizmetlerinde çalışanlar var.
Bugün bile “onların fedakarlıklarını anlayamayanlar” var; otel yöneticilerinden, Valilere kadar… İşte “bu anıtlar” bu acı tabloları unutturacak ve yarınlarda da hatırlanmasını sağlayacaktır!..

Otel skandalı…

Yoğun mesai süreci içinde çocuklarından uzak kalan evine gidemeyen sağlık çalışanları için birçok ilde konaklama yerleri ayarlandı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı'nda görev yapan Doç. Dr. Serhat Güler İstanbul Novotel Zeytinburnu otelinden 8 sağlık çalışanının açıklama yapılmadan çıkarıldığını sosyal medya hesabından duyurdu. Serhat Güler paylaşımında, “7 gün 24 saat görev başında olan sağlık personeline saygısızlık; Novotel Zeytinburnu ücreti ödenen odalarda ailelerini korumak için konaklayan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi doktorlarını herhangi bir açıklama yapmadan otelden çıkarttı.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise Güler’in paylaşımı konusunda şu açıklamayı yaptı: “Kıymetli hocam, bu duruma çok üzüldük, sorumluluğumuzda olmayan bir otelde tatsızlık yaşamışsınız. Hemen yakındaki bir otelde yeriniz hazırlandı. Arkadaşlarım sizinle hemen iletişim kuracaklar.”

Gelen tepkiler üzerine, Novotel Zeytinburnu, sağlık çalışanları için ayrı bir otelin hizmet verdiğini belirterek, “Acenta üzerinden gerçekleştirilen rezervasyonları doğrultusunda Novotel Zeytinburnu otelimizin hemen yanında yer alan İbis Zeytinburnu otelimiz tüm sağlık çalışanlarına hizmet verecektir” açıklamasını yaptı.

Vali böyle yapar mı?

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş ise düzenlediği basın toplantısında, “Her türlü tedbirin alınmasına rağmen maalesef sağlıkçılarımız kendilerini koruyamadılar. Tüm arkadaşlarımızı uyardık. Bu bizim faturamızı ağırlaştıran olay oldu. Normalde sağlıkçılarımızın bize getirdiği yük olmasaydı bugün belki de geri dönüşü konuşuyor olacaktık. Misafirhanede onları misafir ettik. Onlardan ücret almadık. Yemek ücreti de almadık. Ama orada kendi aralarındaki ilişkilerinde yeteri kadar dikkatli olmadıkları için hem kendilerini sıkıntıya soktular hem bizi sıkıntıya soktular. Bunun da artık azalacağını varsayıyoruz. Onlar bizim kahramanlarımız. Kendi hayatlarını ortaya koyan insanlar ama yeteri kadar dikkatli olmayınca sıkıntı yaşıyoruz” dedi.

Vali, bu konuşmaya gelen tepkiler üzerine, amacının sağlık çalışanlarını üzmek olmadığını savunarak “Açık yüreklilikle özür diliyorum” açıklamasını yaptı… Bektaş yaptığı açıklamada, "Tabii ki konunun asıl sahibi sağlık camiasını üzmek gibi bir kasıt asla söz konusu değildir. Her şeye rağmen bu sıkıntılı günlerde sağlık çalışanlarımızın üzülmesine sebep olmuşsak kendilerinden açık yüreklilikle özür diliyorum” ifadelerini kullandı.

İzmir Tabip Odası’ndan teşekkür

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Funda Barlık Obuz, Gözlem Gazetesi’nin başlattığı “Sağlık Görevlileri Anıtı” çağrısına teşekkürlerini iletti. Obuz, “En büyük dileğimiz, sağlık sektöründe çalışan tüm arkadaşlarımızın ve tüm vatandaşların bu salgından en az kayıpla çıkmasıdır.” temennisinde bulundu.

“COVİD-19 KAHRAMANLARI ANITI”

Ekmel Totrakan (Emekli Koramiral) – Sadece Ülkemiz değil, tüm Dünya toplumları sağlık sistemlerinin gücü/güçsüzlüğü ve siyasi iktidarların bilimin söylediğine karışma/karışmama ve toplumlarının kültürü ölçüsünde, Coronavirüs ile mücadele ediyorlar. İnsanlar, asırlardan beri, kendilerini/sevdiklerini hiç bu kadar ölüme yakın hissetmediler. Her ülkede de bu savaşın en ileri hattında ise sağlık çalışanları, bile bile virüs kapma tehlikesi ile karşı karşıyalar.

Dünya böylesine büyük birkaç salgın geçirdi ama belki de ne yazık ki o salgınları unutmuş veya o salgınların üzerine yatmış olduğu için, bu salgına her konuda hazırlıksız yakalanmanın ceremesini ağır bir şekilde ödüyor. Bir zamanlar sıtma, grip, kızamık vb. gibi hastalıklardan da insanlık çok çekti, onlar da büyük tahribat yaptı ama tedavi ve aşıları bulunduktan sonra zamanımızda “vaka-i adiye” oldular. Onların tahribatı, dünyanın en ileri sağlık sistemlerine sahip bilinen ülkeleri bile çaresizlik ile karşı karşıya bırakan bu Coronavirüs'ün tahribatı ile kıyaslanamaz. Bunun da tedavi yöntemleri mutlaka geliştirilecek ve aşısı bulunacak. Ve muhtemelen unutulma ile karşı karşıya kalınacak. Oysa böylesine büyük bir insanlık felaketi mazinin/tarihin derinliklerinde kalmamalıdır. Giderek artan bir şekilde kirlettiğimiz, her davranışımızda doğasını bozduğumuz dünyamızda tekrar başka bir Pandemi ile karşılaşmayacağımızı kim garanti edebilir?

İşte bu nedenledir ki, hem bu mücadeleyi kendilerinden çok insanlık için, hastalığa yakalanma tehlikesi içinde, kendi ailelerini de ihmal ederek canla başla çalışan tüm sağlık görevlilerimize vefa borcu olarak hem de en azından söz gelimi Tıp Bayramlarında bu Virüs felaketini siyasi otoriteler de dâhil gelecek nesillere yılda bir defa da olsa hatırlatmak olayı yıllar geçse de canlı tutmak için her ilimizde ayni tipte “Covid-19 Kahramanları Anıtı” adı ile bir anı anıtı yapılmasının, bir yerde insanlık durdukça, bir vefa hakkının teslim edilmesi bakımından da uygun olacağı kanaatindeyim.

Vatan haini, Cumhuriyet düşmanı İngiliz uşağı şeyh Said’in heykelinin dikildiği bir ülkede, bu herhalde fazla görülmeyecektir. Sağlıklı günler dileklerimle.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomi ve hukuk alanında reform yapılacağı vaadinde bulunmasına rağmen, son günlerdeki gelişmeler “reform sözlerinin tutulacağın...

Akşener "Muhalefet olarak biz seçim istiyoruz" derken, Kılıçdaroğlu "Halkın hakemliğine başvurulması” gerektiğini söyledi.

Tüm dünyayı etkisi altına coronavirüs ile mücadelede 200 milyar dolar ve üzerinde ekonomik büyüklüğe sahip ülkelerin dayanıklılık karnesi çıkarıldı. Bloomberg’in araşt...

Ülke çapında pıtrak gibi çoğalan ve çoğu “bir tarikata bağlı olan” cami yaptırma dernekleri “amir” gibi davranması imamları rahatsız etti. Diyanet-Sen, mevzuata hüküm ...

Gözlem Gazetesi’nin Pandeminin ilk defa zirve yaptığı günlerde iki defa “Her ile bir Sağlıkçılar Anıtı çağrısı” İstanbul Bakırköy Belediyesi’nin sağlık çalışanlarına d...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ekonomide ve hukukta yeni bir reform başlatıyoruz” sözleri uygulamada karşılık bulmadı. Belediye başkanlarına, soruşturma, parti genel başkan...

“Ekonomi pik yapıyor, ekonomi uçuşa geçecek” açıklamalarının yapılmasından kısa bir süre sonra, vatandaşa acı reçete sunuluyor. Detayları henüz belli olmayan acı reçet...

Yazarlar
Website Security Test