Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Pandemi kontrol altına alındı mı; AVM’ler açılıyor, maçlar oynanacak

8.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs nedeniyle vaka sayısı 3 milyon 900 bini geçti. 270 binden fazla kişi de hayatını kaybetti.

Türkiye’de ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaştığı son verilere göre Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 641’e yükseldi. Toplam vaka sayısının bin 133 bin 721'e çıktığı ülkede, iyileşen kişi sayısı ise 4 bin 782 kişi oldu.

Türkiye en çok vakanın yaşandığı yedinci ülke konumunda. Coronavirüsle mücadele kapsamında 31 kentte giriş çıkışlar ve hafta sonları sokağa çıkma yasağı dahil ciddi tedbirler uygulandı. Türkiye’de günlük iyileşen hasta sayısının, mevcut hasta sayısını geçtiğini açıklamasının ardından hükümet de normalleşme planını devreye soktu. 7 ilde uygulanan giriş çıkış yasakları kaldırıldı. Kontrollü sosyal hayat dönemi başlarken, “Salgın kontrol altına alındı mı?” sorusu tartışılıyor.

İlk coronavirüs vakasının görüldüğü 11 Mart’tan beri ilk kez günlük iyileşen hasta sayısı, mevcut hasta sayısını 3 Mayıs’ta geçti. Coronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin salgını kontrol aldığını belirterek, ''Sonuçlar, tanı ve tedavideki başarı, salgını kontrol altına aldığımızın kanıtlarıdır'' ifadelerini kullandı.

Fahrettin Koca'nın konuşmasından öne çıkanlar: ''Türkiye'miz coronavirüse karşı mücadelesinde ilk dönemi tamamlamıştır. Şimdi altını çizerek söylüyorum, şu anda virüsle mücadelemizin ikinci döneminin ilk günlerindeyiz. Başarı ise bazı koşullara bağlıdır. Tedbirsiz davranmak Covid-19 tehdidinin ortadan kalktığını varsaymaktır. Kısıtlamaların biraz esnetildiği bir döneme giriyoruz. Hassas davranmazsak risk beraberinde gelecektir. Özgür ama tedbirli olacağız. Virüs tehdidi henüz ortadan kalkmadı. Yeni normal için sağduyu şart. Hastalığın önündeki fırsatları ortadan kaldırmak bundan sonraki hedefimizdir. 'Kontrollü sosyal hayat', önümüzdeki günlerde evimizden daha rahat dışarı çıkacağız. Bu gibi adımların özetidir bu isim. Özgür ama tedbirli bir hayat tarzına geçiyoruz. Bu dönemde dikkat etmemiz gereken iki unsur var onlar da: Dışarı çıkmamız gerekiyorsa mutlaka maske kullanacağız ikincisi ise sosyal mesafeyi uygulayacağız.”

Uzmanlar, yasaklar kalktıkça sosyal mesafe gibi kurallara uyulmamasıyla yeni dalga yaşanabileceği endişesi taşıyor. Uzmanlara göre, tedbirlerin gevşetilmesi, koruyucu hekimliğe de ihtiyaç duyulmadığında söz konusu olabilir. Şu anda öyle bir durumun söz konusu değil ve “erken zafer” ilan etmenin ikinci dalgaya yol açabileceği uyarısında bulunuyor. Coronayla ilgili gevşetilen tedbirleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Erdoğan, "Kurallara uymaz ve süreci uzatırsak bunun bedelini de hep birlikte öderiz. Türkiye'nin fazladan bir gün dahi kaybetmeye tahammülü yoktur. Bir an önce 2023 hedeflerimize doğru eskisinden çok daha kararlı ve süratli bir şekilde ilerlemeye devam etmeliyiz." dedi.

Coronavirüs salgınıyla kapanan AVM’ler, berberler ve kuaförler 11 Mayıs tarihi itibarıyla yeniden açılıyor. Ancak alınan tedbirlerle sosyal hayatta ve alışveriş kurallarında büyük değişimler yaşanacak. Salgının yayılmasının engellenmesi için AVM, berber, kuaför ve mağazalarda sosyal mesafe kuralları katı şekilde uygulanacak.

Yaşlılar 'nefes' alacak

Coronavirüs tedbirleri kapsamında yaklaşık 1.5 aydır evde olan 65 yaş üstüne “nefes” izni geldi. Türkiye genelinde 65 yaş üstü kişiler 10 Mayıs Pazar günü 11.00 ile 15.00 saatleri arasında dışarı çıkabilecek. Ancak yaşlılar gerekli önlemlerini alarak ve maskelerini takarak dışarı çıkabilecek. Sokağa çıkmaları izne bağlanan 65 yaş üstü kişiler, bulundukları mahalle, sokak veya semtte yürüyüş yapabilecek, güneşten faydalanabilecek. Sokağa çıkma yasağı uygulanacak 31 ilde de aynı uygulamaya tabi olacaklar.
Dışarıya çıkacak 65 yaş üstü kişiler sosyal mesafeyi koruyacak, coronavirüs tedbirleri kapsamında belirlenen kurallara uyacak. Bulundukları mahalle, semtten ayrılmayacak. Araç kullanamayacak veya toplu ulaşım araçlarıyla başka yerlere gidemeyecek. Yürüme veya kronik herhangi bir rahatsızlığı bulunan, refakatçi bulundurması gereken kişilere yardım için yanlarında ailesinden bir kişi bulunabilecek.

Çocuklar da 4 saat çıkacak

20 yaş altı için de 4’er saatlik ‘Sokak izni’ geldi. 0-14 yaş grubu hafta içinde 13 Mayıs çarşamba günü, 11-15 saatleri arasında yürüme mesafesiyle dışarı çıkarılabilecek. 15-20 yaş ise 15 Mayıs cuma günü yine aynı şartlar ve saatlerde dışarı çıkabilecek.

Tedbirlerin gevşetilmesiyle insan yoğunluğunun çok olduğu AVM’ler başta olmak üzere birçok işletme kapılarını açmaya hazırlanıyor. Bu yerlerde sosyal mesafenin ihlal edilmesinden endişe ediliyor.
Türk Tabipler Birliği (TTB), “Normalleştirme adımları epidemiyoloji biliminin gereklerine göre atılmalıdır, halkın ve sağlık çalışanlarının sağlığı korunmalıdır” uyarısında bulundu.

TTB Merkez Konseyi, COVID-19 salgını süreciyle ilgili olarak açıklanan “normalleştirme” adımlarını zoom üzerinde düzenlenen basın toplantısı ile değerlendirdi. Basın toplantısında TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman ve TTB Etik Kurul Başkanı Prof. Dr. Feride Aksu Tanık katıldı. Sağlık Bakanlığı’nca açıklanan veriler doğrultusunda COVID-19 salgın eğrisinde bir düşüş görülse de, salgının hâlâ devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, “normalleştirme” adımlarının epidemiyoloji biliminin gereklerine göre atılması ve rehavete kapılmaması gerektiği vurgulandı.

Basın açıklamasında öne çıkanlar şöyle: “Ne günlük hastalığa yakalanan insan sayımız, ne nüfusa oranla yapılan test sayımız, ne PCR testinden bağımsız COVID-19 tanısı alıp tedavi görenlerin sayısı ne de açıklanan resmi vefat sayısı salgının bittiğine ya da çok kısa sürede bitebileceğine dair veri sunuyor. Açıklanan rakamlardaki azalma sevindirici ve umut vericidir. Ancak rehavete kapılmaması gereklidir. COVID-19 salgınında “normalleştirme” süreci piyasa baskısından uzak, epidemiyolojik veriler doğrultusunda, sürekliliği ve bütünlüğü olan bir bilimsel koordinasyonla uyumlu olmalıdır. Salgın konusunda alınacak kararların popülizmden etkilenmemesi, ayrım yapılmadan insan odaklı olması ve toplumun sağlığı başta olmak üzere bütün insani ekonomik ve sosyal gereksinimlerinin sosyal devlet anlayışıyla karşılanacağı adımları içermesi gerekmektedir. Yeniden bir yaygınlaşma olabileceği de dikkate alınarak, ülkedeki kamu özel bütün hastanelerde, ASM’lerde ve sağlık hizmeti sunulan bütün birimlerde Kişisel Koruyucu Donanım (KKD) bakımından hiçbir gevşeme ve eksiklik yaşanmaması sağlanmalıdır.”

“AVM’LERDE HİJYENE DİKKAT”

Gülfem Terek Ece (Medical Park İzmir Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr.) –Açılması gündemde olan alış veriş merkezleriyle ilgili, müşteri ve çalışanların virüsten korunması için önlemler titizlikle alınmalıdır. Bu önlemler AVM’lere giriş prosedürlerinden havalandırma sistemlerine kadar geniş bir yelpazede sürekli denetim altında yürütülmelidir. Açık ortamlarda oluşan AVM’lerde bu geçiş, nispeten daha kolay olabilir. Ancak tamamen kapalı alanlara sahip olan AVM’ler çok daha ciddi önlemler almalıdır. Bilim insanları Covid19’un tuvalet kağıdında üç saate kadar, tahta ve bez materyallerde iki güne kadar, cam ve kağıt paralarda dört gün, paslanmaz çelikte yedi güne kadar aktif kalabildiğini tespit etmişlerdir. AVM’ler bu açıdan çok kritik bir yere sahip ticari ve sosyal alanlardır. Bu yerlerde metrekareye göre müşteri alınmalıdır. Bu planlama sadece AVM genelinde değil, AVM içerisindeki mağaza ve restoran gibi faaliyet gösteren diğer birimlerde de ayrıca uygulanmalıdır. Kasa önlerindeki sosyal mesafe kontrol edilmeli. Restoran-cafe’lerde masa ve sandalye sayısı düşürülmelidir. Müşteriler, öncelikle bu mekânların dış bölümlerine yönlendirilmelidir. Maskesiz girişe izin verilmemelidir. Girişlerde yetkilendirilecek görevlilerce maske ve ateş kontrolü yapmalıdır. El dezenfektanı verilmelidir. Yapılan çalışmalar müşterilerin AVM’lerde üç saat, hafta sonları ise dört saat vakit geçirdiğini çalışanlar içinse bu sürenin sekiz- on saat arasında olduğunu göstermektedir. Maruziyetin azaltılması amacıyla dolaşım sınırlandırması yapılabilir. Gün içerisinde de dezenfeksiyon molaları verilmelidir. AVM çalışanlarının vardiyalı çalışması uygulanabilir.

Kabin temizliği şart

Kıyafet deneme süreçleri bu dönemlerde kısıtlanmalı ya da bir süre yasaklanmalıdır. Denenmiş kıyafetlerin bir sonraki müşteriye kontrolsüz şekilde verilmesi engellenmelidir. Tuvalet ve dış mekan dezenfeksiyonları normalden daha sık sürede yapılmalı. Dezenfeksiyon malzemeleri için standardizasyona gidilmelidir. Çalışan sağlığı çok önemli bir diğer unsurdur. Çalışanların yeniden işe başlamaları öncesinde iş yeri hekimlerince gerekli muayeneler yapılmalı, fizik muayene ve temas öyküsü zemininde test uygulanmalıdır. Çalışanlar gün içerisinde belli aralıklarla ateş ölçümleri kayıt altına alınmalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Gözlem, 83 milyonu ilgilendiren hayat pahalılığı konusunu masaya yatırdı. İşte uzmanların görüşleri...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 21 Mayıs’ta politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,75’ten yüzde 8,25’e indirdi. Böylece TCMB son...

Ekonominin dar boğazdan geçtiği, siyasette AKP'den kopan Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu gibi isimlerin daha görünür olduğu, MHP lideri Devlet Bahçeli ve arkadaşlarının...

Salgından en çok etkilenen kesimin şehir varoşlarında yaşayanlar, gecekondu mahallelerinde oturanlar ve Suriyeli göçmenler olduğu görülüyor. GÖZLEM konuyu masaya yatır...

“Son yıllarda izlenen “her sorunun zaman içinde kendiliğinden çözüleceği” şeklinde özetlenen zamana yayma politikaları istisnai koşullarda bazen sonuç verebilir ancak ...

Yayın kurulu üyemiz Emekli Albay Soner Aydın, “TSK içinde yankısı büyük olan olayın karanlıkta kalan noktalarını” GÖZLEM okuyucuları için yazdı.

Olumlu tablonun kahramanlarından olan sağlık çalışanlarına yapılan “mali destekte ortaya çıkan adaletsiz tablo” tepkilere yok açtı. GÖZLEM uzmanlara sordu. Görüşler “t...

Yazarlar
Website Security Test