Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Coronavirüs şehirlerden giderken varoşlardan geri mi dönüyor?

29.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Salgından en çok etkilenen kesimin şehir varoşlarında yaşayanlar, gecekondu mahallelerinde oturanlar ve Suriyeli göçmenler olduğu görülüyor. GÖZLEM konuyu masaya yatırdı ve uzmanına sordu. İşte haber ve görüşü...

MEHMET KOCABIYIK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Perşembe günü yapılan kabine toplantısı sonrasında, Coronavirüs salgınına karşı yeni dönem için belirlenen kriterleri açıkladı. 1 Hazirandan itibaren “yeni normal” düzene geçilecek. Yeni düzenin satırbaşları şöyle: Şehirlerarası seyahat kısıtlaması kaldırılacak, kamu personeli mesaiye başlayacak, kreşler ve gündüz bakım evleri açılacak, 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek ancak işletme sahibi 65 yaş ve üzerindekiler şartlara uymak koşuluyla işinin başına dönebilecek. Gençlerde kısıtlama 0-18 yaş arasına uygulanacak ve 0-18 yaş grubunun tamamı sadece Çarşamba ve Cuma günleri 14:00 ila 20:00 saatleri arasında sınırlamaya tabii olmayacak. 65 yaş üstü vatandaşlar ise Pazar günleri 14:00 ila 20:00 saatleri arasında sokağa çıkmaya devam edecek.

Erdoğan, “restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu ve kaplıca türü işletmelerin de kurallar dâhilinde 22.00’a kadar açık olabileceğini” bildirdi. Spor tesisleri ve bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar da kaldırılırken sürücü kursları, kütüphaneler ve millet kıraathaneleri ile müze ve ören yerleri açılmış olacak. Deniz turizmi ve balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar da belirlenen kurallar dâhilinde kaldırıldı. Hafta sonları ve resmi tatillerde 12 Nisan’dan itibaren uygulanan sokağa çıkma yasağı da 1 Haziran’dan itibaren bir sonraki açıklamaya kadar kaldırıldı.

Türkiye’de durum…

Türkiye’nin Coronavirüs (Covid 19) ile mücadelesi tedbirlerdeki yumuşamalarla sürüyor. Tablonun tersine döndüğünü gösteren en önemli etkenlerden olan, günlük iyileşen sayısının vaka sayısından fazla olması durumu 24 Mayıs’ta bozuldu. Belli kesimlerde tedbirlerin erken bırakıldığına yönelik düşünceleri güçlendiren bu durum sonraki günlerde tekrar eski haline döndü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kişisel tedbirleri hatırlatarak vatandaşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Fahrettin Koca sosyal medya hesabı Twitter üzerinden bir paylaşımda bulunarak Türkiye'deki ölüm oranını yüzde 2,8 olarak açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) önlemleri gevşetme kararları alan ülkeleri dikkatli olmaları yönünde defalarca uyarması ise dikkat çekiyor.

Türkiye’de ise Sağlık Bakanlığı “kontrollü sosyal hayat” sürecine ilişkin önlemleri güncellemeye devam ediyor. Son olarak 11 sektörün uyarı listesine alındığı yeni önlemler Sağlık Bakanlığı’nca açıklandı. Buna göre; beyaz eşya ve mobilya mağazalarında iş yerinin görünür bir yerine covid-19 önlemleri ile ilgili bilgilendirme afişleri asılacak. İş yeri girişlerinde el antiseptikleri bulundurulacak. Çalışan ve müşteri dâhil 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde içeriye müşteri alınacak. Müşterilerden iş yerine tek başlarına girmeleri istenecek. Eşlik eden diğer kişilerin dışarıda kalmaları özendirilecek. İş yerinde az sayıda personel bulundurulacak şekilde çalışma planı yapılacak.

Kozmetik ürün alışverişlerinde ise, Kozmetik ve parfümeri mağazalarında ürünler, camekânlı bölümlerde teşhir edilecek. Müşterilerin istedikleri ürünler çalışanlar tarafından kasaya getirilecek. Özellikle göz kalemi, rimel, ruj ve allık gibi göz, dudak ve yüze uygulanan kozmetik ve makyaj malzemelerinin test ürünleri denenmeyecek. Parfüm, losyon ve oje gibi ürünlerin test edilmesi için mağaza çalışanları yardımcı olacak. Ürünlere müşterilerin dokunmasını engellenecek. Parfümler, direkt cilde değil, test kâğıtlarına uygulanacak.

Dünyada normalleşme…

Dünya çapındaki verilere göre, coronavirüse yakalananların sayısı 6 milyona yaklaşmış durumda. Pandemi şu ana kadar 360 binden fazla insanın canını alırken 2 milyona yakın hasta halen iyileşmeyi bekliyor. Salgından en fazla etkilenen ülkeler arasında olan İspanya, İngiltere, İtalya, Fransa ve Almanya gibi Avrupa ülkelerinde normalleşme adımları atılmaya başlanırken Amerika kıtası ve Güney Asya’da kriz büyümeye devam ediyor. Brezilya 20 bin artışla vaka sayısında ikinci sıraya çıkarken, Meksika ölü sayısında rekor kırdı. ABD can kayıplarında 100 bine adım adım ilerlerken, Hindistan ise en hızlı vaka artışıyla karşı karşıya kaldı.

İspanya 4 aşamalı olarak planladığı normalleşme sürecinin ilk adımlarından, büyük şehirlerde parklar, müzeler ve diğer kültürel alanları yeniden açıyor. İspanya kademeli ve önlemli olarak pandemi öncesi döneme geçme planını uygulamaya başladı. Ayrıca İspanya hükümeti sınırlarını Temmuz ayında dış turizme açmayı planlıyor.

İtalya’da da spor salonları ve yüzme havuzlarının bu hafta içerisinde açılmaya başlayacağı duyuruldu. Yine alınan tedbirler kapsamında işleyecek olan sürece, salgından en çok etkilenen bölgeler olan Lombardiya bölgesinin yanı sıra güneydeki Basilicata ve Bologna dâhil edilmedi. Öte yandan İtalya yabancı turistleri 3 Haziran'dan itibaren kabul etmeye hazırlanıyor.

Yunanistan, adalara ana karadan yapılacak seyahatlere izin vermeye başlıyor. Ancak bu izin turistleri kapsamıyor. Hükümet 1 Temmuz’dan itibaren turizm faaliyetlerini açmayı planlıyor.

Pandemide yoksullar ve göçmenler

İngiltere’de Ulusal İstatistik Ofisi’nin araştırmasına göre Covid 19 kaynaklı ölümler, yoksul bölgelerde daha fazla. Bir dönem ‘korkutucu’ oranda günlük coronavirüs ölümlerinin yaşandığı İspanya’da da Barselona ve çevresinde bulunan işçi mahallelerindeki enfeksiyon oranı, varsıl bölgelerden yaklaşık yedi kat daha fazla.

Türkiye’de de coronavirüs, düzensiz Suriyeli göçmenlerin ve yoksulların yoğunlukta olduğu semtlerde, mesela İstanbul’un Bağcılar, Esenler ve Bayrampaşa ilçelerinde yoğunlaştı. 39 ilçeli İstanbul’un gelir sıralamasında Esenler 32’nci, Bağcılar 28’nci Bayrampaşa ise 25’nci sırada bulunuyor. Öte yandan Kocaeli ve Zonguldak gibi işçi sınıfının yoğun olduğu kentlerde de salgının boyutunun yüksek olduğu da görülmekte. “Üretim devam edecek” stratejisi ile salgınla karşı karşıya bırakılan emekçiler, sağlıkları ile işleri arasında tercih yapmakta zorlanıyorlar.

Güney Doğu’da da şehir varoşlarında ve Suriyelilerin oturduğu semtlerde “risk ve tehlike” devam ediyor. Yetkililer sebebin “tedbirlere uymamak olduğunu” belirtiyorlar.

Türkiye doğrudan gelir desteğinde geride kaldı

Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ceyhun Elgin, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Abdullah Yalaman ve Güney Kore Sungkyunkwan Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Gökçe Başbuğ, ülkelerin salgın karşısında attığı ekonomik politika adımlarını karşılaştıran önemli bir çalışmaya imza attı. Ekonomi Politikası Araştırma Merkezi’nin (CEPR) yayımladığı çalışmada, Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerinin yanı sıra tek tek ülkelerin verilerinin yer aldığı resmi internet siteleri ve gazete haberleri gibi çeşitli kaynaklardan yararlanıldı.

168 ülkenin incelendiği çalışmada, Türkiye mali teşvik paketinin milli gelire oranı sıralamasında yüzde 3,78'lik oranla 168 ülke arasında 63. sırada yer aldı. Çalışmada kullanılan altı değişkenin ağırlıklı ortalaması alınarak hesaplanan "Covid-19 ekonomik teşvik endeksi" kategorisinde ise Türkiye, 0 olan ortalama seviyenin altındaki -0,76 puanla 168 ülke arasında 127. sıraya yerleşti. Türkiye, G20 üyesi 19 ülke arasında ise 14. sırada bulunuyor. G20 ülkeleri arasında ilk sırayı ise yüzde 21,1’lik oranla Japonya aldı.

 

FAKİR AİLELER VE SURİYELİ GÖÇMENLERDE ENFEKSİYON RİSKİ

Zeki Hozer (Dr.) -Artık herkes Pandemiye yol açan etkenin bir virüs olduğunu, isminin Corona ve SARS-cov-2 şeklinde yazıldığını biliyor. Bazıları da virüslerin Dünyada insandan önceki zamanlarda var olduğunu ve yaklaşık yaşlarının da 100 milyon yılın üzerinde olduğunu öğrendi! Ancak virüs her insanda kolaylıkla hastalık yapamaz.

Bir virüsün hastalık oluşturması için birçok faktör söz konusudur. Genel olarak virulans denilen bu özellik, virüsün sayısı, bulaş yolu ve ortamı ile konakçının bağışıklık sisteminin gücü ile orantılı bir süreçtir. Burada bahsi geçen bağışıklık için temel argüman, dengeli ve yeterli bir beslenme rejimi uygulamaktır. Protein, karbonhidrat ve esansiyel yağ asitlerinin yanı sıra vitamin ve mineralden zengin bir diyet rejimi, bu uygulamada esastır. İyi bir bağışıklık sistemini desteklemek için sadece bunlar da yeterli olmaz, yanı sıra başka besin takviyeleri, egzersiz, stressiz yaşam gibi alt başlıklar da gereklidir. Bu tabloya, temiz ve hijyenik, insan onuruna yakışan ev ve çevre ortamı ile sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkların olmadığı başka maddeler de eklenebilir.

Suriyeli göçmenler ve fakir ailelerin, gerek ekonomik gelir düşüklüğü gerekse sosyal mesken olarak kullandıkları gecekondu tarzı meskenlerin fizik şartları hepimizin malumu. Kalabalık odalar, ısınma ve beslenme dâhil ihtiyaçların karşılanamaması yani yetersiz beslenme durumları, bu aileleri, Covid-19 tarzı viral bulaşıcı hastalıklar için hedef haline getirmektedir. Her ne kadar Avrupa ve ABD, salgın ile kötü bir sınav veriyor olsa da, Dünya Sağlık Örgütü gibi kurumlar, yukarıdaki gerekçeler yüzünden, Afrika gibi fakirliğin pik yaptığı kıtalardaki olası gelişmeleri büyük bir endişe ile izlemektedir.

Sonuç olarak, fakir aileler ve göçmen grupları pandemi için hedef halinde olup, devletin hâlihazırda uyguladığı ya da geliştireceği sosyal politikalar ile bu dezavantajın bertaraf edilmesi gerekliliği ortadadır. Bu kişilerin sosyal güvenlik çatısı altına alınmış olması olumlu bir gelişmedir, ayrıca ailelerin temel gıda ihtiyaçlarının devletin ya da gönüllü kuruluşların aracılığı ile temininin yapıldığı yakından takip edilmelidir. Nihayetinde bu konu kamu sağlığı kapsamında olup hayati önem arz etmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

“Faiz düşürerek, döviz fiyatını ve enflasyonu düşürme” hedefi tutturulamadı. GÖZLEM konuyu masaya yatırdı; “sebebi ve çareyi” uzmanlara sordu. İşte görüşler…

Türkiye’nin Sarraj hükümetine destek verdiği Libya’da Sirte ve Cufra’ya yönelik operasyon planları nedeniyle bölgedeki tansiyonun yüksek olduğu bir dönemde, Ulusal Mut...

Türkiye genelindeki neredeyse bütün baroların karşı çıktığı “çoklu baro” düzenlemesinin büyük bölümü gazetemizin baskıya verildiği saatlerde (Cuma / saat 18.00) Türki...

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) coronavirüs salgınının yavaşladığına dair elde bir işaret olmadığını açıkladı. Virüsün hava yolu ile bulaştığı yönündeki çalışmalar son dönem...

“Kendileriyle ilgili” yasa tekliflerin için görüşleri alınmayan Avukatlar yürüyor, İşçi Sendikaları yurdun dört bir yanında basın toplantıları yapıyor. Ama… Barolar Ka...

Çin'de ortaya çıktıktan kısa sürede sonra tüm dünyaya yayılan coronavirüs pandemisinin olumsuz etkileri sürüyor. Bir yandan vaka ve yeni ölümler yaşanırken, diğer yand...

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, GÖZLEM’in Türkiye gündemine ilişkin sorularını yanıtladı. İşte sorularımız ve Sertel’in cevapları…

Yazarlar
Website Security Test