Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Görüntüler ürkütücü ve uyarılar sürüyor; “Vatandaş maske tak, mesafeyi unutma!”

12.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Coronavirüs Pandemisi ile ilgili normalleşme adımları hızlandı .Son olarak 65+ yaş yasakları hafifletildi, 18 yaş altına kaldırıldı. Sinema ve düğün salonları 1 Temmuz'da açılıyor.

Normalleşme adımları atılırken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “normalleşme sürecinde bazı kısıtlamaların kaldırılmasının tehlikenin bittiği anlamına gelmediği” uyarısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise, normalleşmeye geçen ülkeleri “ikinci dalga endişesi” ile uyarmayı sürdürüyor.

Ne var ki, “normalleşme adımlarına karşı”, bütün uyarılara rağmen yurdun dört bir yanından gelen “piknik alanlarında, çarşı – pazarda, plajlarda, askere uğurlamalarda, sokak ve caddelerde, ‘maske ve zorunlu mesafe’ tedbirlerine uyulmadığını” gösteren bir çok görüntü, TV’lerin ekranlarını ve gazetelerin sayfalarını doldurdu. Bu görüntüler, “ikinci dalga riskinin arttığını” gösteriyordu.

65 yaş üstü ve 18 yaş altına müjde

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Pandemi sürecinde ilk kez “yüz yüze” olarak düzenlenen kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamalar ile “normalleşmede” büyük bir adım attı.. Toplantı sonrası Erdoğan’ın açıkladığı kararların satır başları şu şekilde:
- 65 yaş ve üzeri vatandaşlara her gün saat 10.00 ila 20.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.
- 18 yaş altı ile ilgili kısıtlama, küçüklerin ebeveynlerinin refakatinde olmaları şartıyla tümüyle kaldırıldı.
- Nikah salonları 15 Haziran'dan, düğün salonları ise 1 Temmuz'dan itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başlayacak.
- Çalışanlarını, kısa çalışmaya geçiren veya ücretsiz izne ayıran işverenlere normalleşme desteği verilecek.
- Lokanta, kafe, kıraathane, restoran gibi işletmelerin kapanış saati saat 22.00'den 24.00'e uzatıldı.
- Sinema, tiyatro ve gösteri merkezi gibi işletmeler 1 Temmuz'dan itibaren belirlenen kurallara göre faaliyete geçebilecek.

Türkiye’nin birçok Avrupa ülkesine göre daha başarılı bir pandemi süreci geçirdiğinin altını çizen Erdoğan, “Salgın dönemini özellikle Avrupa ile kıyaslandığında en az kısıtlama, can kaybı ve ekonomik sıkıntıyla atlattığımız bir gerçektir. Türkiye aynı kararlılıkla yoluna devam ediyor. Bu musibetin kökü tamamen kazınana kadar hayatımızı maske, mesafe, temizlik ilkeleri çerçevesinde düzenlememiz gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Ülkemizin tek başına salgını yenmesi yetmiyor. Dünyanın tamamının da aynı başarıyı elde etmesi gerekiyor. Bu bakımdan yeni normal dediğimiz düzenin bir süre daha devam edeceği gerçeğine kendimizi alıştırmalıyız” dedi.

Dünyada ve Türkiye’de durum…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, Bilim Kurulu toplantısının ardından; Orta Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da vaka sayılarında kısmi bir artışın olduğunu, İstanbul, İzmir, Ankara ve Konya'da da vaka sayılarının azaldığını açıkladı.

Dünyada coronavirüse yakalananların sayısı 7 milyon 600 binlere ulaşırken, toplam can kaybı sayısı 420 binin üzerine çıktı. 3 milyon 300 binin üzerinde coronavirüs hastası iyileşmeyi beklerken her geçen gün vakalara yenileri eklenmeye devam ediyor. Türkiye’de ise hastalığın yumuşama eğilimi sürüyor. Türkiye’nin toplam vaka sayısı 174 binin üzerine çıkarken, toplam vefat eden hasta sayısı 4 bin 763 ve toplam iyileşen hasta sayısı da 147 bin 860 oldu.

“RAHATLATICI KARARLAR ŞART, ANCAK KONTROL ELDEN BIRAKILMAMALI”

Zeki Hozer (Dr.) –Dünya Sağlık Örgütü, dünyadaki pandemi deglarasyonunu 12 Mart 2019 tarihinde yaptı. Bu zamana kadar, küresel bağlamda ölüm sayısı 400.000’i aştı. Ülkemizde de 171.121 vakaya karşılık 4711 vatandaşımızı kaybettik. Tüm CoVid19 mücadelesine rağmen Dünya, Pandemi gerçeğini yaşıyor.

Sayın Cumhurbaşkanı, 09.06.2020 tarihinde, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamasında, kısıtlamaları büyük ölçüde kaldıran müjdeler verdi ancak ‘’bu musibet, kökünden kazınana kadar hayatımızı maske, mesafe, kişisel hijyeni kapsayan temizlik ilkeleri çerçevesinde düzenlememiz gerek’’ diye uyarısını da yapmak zorunda kaldı çünkü hastalık devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Ghebreyesus, ülkeleri, “şu an önlemleri kaldırmak için uygun bir zaman değil’’ diye uyarıyor. Ghebreyesus,’’Avrupa’da genel durum iyileşse de küresel çapta daha kötü bir hal söz konusu’’ diye durum tespiti yapıyor.

AB ve DSÖ’nün Acil Durumlar Bölümü üst düzey çalışanlarından Dr. Mike Ryan ve Maria van Kerkhove “küresel daha kapsayıcı yaklaşımlara ihtiyaç var. Henüz salgın bitmekten çok öte bir durumda. İkinci dalga tehlikesi kapıda’’ şeklinde endişelerini dile getiriyor. Nitekim 1918 İspanyol Gribinde, ilk dalgadaki 10 milyonluk ölümü, ikinci dalgadaki 40 milyon ölüm izledi! Komşumuz İran’dan da ikinci dalganın yaşandığına yönelik verileri takip etmekteyiz.

Sonuçta, birtakım rahatlatıcı ama kontrollü düzenlemeler yapılabilir ancak pandemi devam ediyor, maske, fizik mesafe ve kişisel hijyen bir zorunluluk. Ayrıca bir şekilde hastaneye başvuran semptomatik vakaların dışında, toplumun birçok kesimleri için kitlesel test taramalarının yapılması da proaktif bir önlem olarak uygulanabilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

“Faiz düşürerek, döviz fiyatını ve enflasyonu düşürme” hedefi tutturulamadı. GÖZLEM konuyu masaya yatırdı; “sebebi ve çareyi” uzmanlara sordu. İşte görüşler…

Türkiye’nin Sarraj hükümetine destek verdiği Libya’da Sirte ve Cufra’ya yönelik operasyon planları nedeniyle bölgedeki tansiyonun yüksek olduğu bir dönemde, Ulusal Mut...

Türkiye genelindeki neredeyse bütün baroların karşı çıktığı “çoklu baro” düzenlemesinin büyük bölümü gazetemizin baskıya verildiği saatlerde (Cuma / saat 18.00) Türki...

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) coronavirüs salgınının yavaşladığına dair elde bir işaret olmadığını açıkladı. Virüsün hava yolu ile bulaştığı yönündeki çalışmalar son dönem...

“Kendileriyle ilgili” yasa tekliflerin için görüşleri alınmayan Avukatlar yürüyor, İşçi Sendikaları yurdun dört bir yanında basın toplantıları yapıyor. Ama… Barolar Ka...

Çin'de ortaya çıktıktan kısa sürede sonra tüm dünyaya yayılan coronavirüs pandemisinin olumsuz etkileri sürüyor. Bir yandan vaka ve yeni ölümler yaşanırken, diğer yand...

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, GÖZLEM’in Türkiye gündemine ilişkin sorularını yanıtladı. İşte sorularımız ve Sertel’in cevapları…

Yazarlar
Website Security Test