Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

“Ekonomi açıldıkça pandemi yayılıyor”

3.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüste vaka sayısı 11 milyona, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 600 bine yaklaştı. Salgın henüz kontrol altına alınamazken, ülkeler maske ve sosyal mesafe kurallarıyla birlikte normalleşme sürecine girdi. Bu süreçte bazı ülkelerde vaka sayılarında yeniden yükselme görülmeye başlayınca Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) uyarı geldi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, "En kötüsü henüz gelmedi. Bunu söylediğim için üzgünüm. Ama bu tür ortam ve koşullarda en kötüsünün gelmesinden endişeliyiz" açıklamasında bulundu.

Küresel olarak pandeminin yayılmaya devam ettiğini belirten Ghebreyesus, önlemlerin hafifletilmesi nedeniyle durumun en başa sarabileceğini ve her şeyin aynı şekilde ikinci dalga olarak yeniden yaşanabileceğini söyledi.

DSÖ direktörü, ülkeler ekonomilerini açmaya başladıkça yayılma hızının ve vakaların arttığına dikkat çekti. Ghebreyesus, "Hepimiz bu durumun geçip gitmesini istiyoruz ancak acı gerçek şu ki, bu salgını atlatmaya yakın bile değiliz" dedi. Ghebreyesus, virüsün hâlâ yayılmak için yeterli alana ve imkâna sahip olduğunu ifade etti.

Türkiye’de son açıklanan rakamlara göre (Perşembe) toplam vaka sayısı 202 bin 284, can kaybı 5 bin 167 oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında salgınında gelinen son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Koca, yeni vaka sayılarında istikrarlı bir düşüş sağlayan örnek illeri de açıkladı. Sağlık Bakanı bu illerin Tekirdağ, Balıkesir, Samsun, Kırşehir ve Düzce olduğunu duyurdu.

Türkiye'deki tüm vakaların yarısından fazlasının İstanbul'da görüldüğünü vurgulayan Koca, ayrıca, son iki hafta içinde Ankara, Gaziantep, Bursa, Konya ve Diyarbakır'da günlük vaka sayılarında dikkat çekici düzeyde artış olduğunu belirtti.

Bakan Koca, salgın boyunca en az vaka olan illerin ise Gümüşhane, Tunceli, Kars, Burdur ve Bartın olduğunu söyledi.

65 yaş kısıtlamaları

65 yaş üstüne yönelik kısıtlamalara da değinen Koca, "Kısıtlamanın devam etmesi gerektiğini Bilim Kurulu, öneri olarak söylüyor. Bu kısıtlamanın devamından yanayız" dedi.

Virüse ilişkin uyarıda bulunan Koca, virüsün yayılma hızının azaldığı düşüncesinin yanıltıcı olduğunu vurguladı. Sağlık Bakanı, "Hasta etme gücünün zayıf olduğu düşüncesi bilimsel dayanaktan yoksundur" dedi.

Çin'deki yeni domuz gribi

Sağlık Bakanı Koca, Çin'de ortaya çıkan yeni tip domuz gribinin oluşturduğu tehdidi de değerlendirdi. Koca, "Bu virüsün insandan insana geçtiği ile ilgili şu anda bir bilgi yok, takip ediyoruz" dedi.

Çin'de yapılan bir çalışma sırasında ortaya çıkan yeni tip virüsün pandemi tehlikesi yaratabileceği açıklanmıştı.

ABD merkezli Proceedings of the National Academy of Science (PNAS) bilim dergisi, virüs oldukça bulaşıcı bir yapıda olduğunu ve pandemi virüsü olmaması için çok yakından izlenmesi gerektiğini yazmıştı. Antikor testlerinde çiftçilerin yüzde 10'unun hastalığı geçirmiş olduğu ortaya çıkmıştı.
*****

İKİNCİ DALGANIN İLK GÜNLERİ

Zeki Hozer (Dr.) –Şu verilerin altını çizmek isterim: CoVid19 enfeksiyonu nedeni ile Dünya’da vefat eden hasta sayısı 600 bine, vaka sayısı da 10 milyona yaklaştı. Tüm bunlar 6 ay içinde yani 23 Aralık 2019 tarihinden bu güne kadarki süreçte gerçekleşti. Dünya Sağlık Örgütü, küresel bir tehdit olarak Pandemi ilan etti. Henüz tanımlanmış spesifik bir tedavisi olmadığı gibi aşısı da bulunabilmiş değil. Durum ciddiyetini koruyor, öyle ki ülkemizde maske takmayanlar, Umumi Hıfzısıhha Kanununun 282. maddesine göre, 900 TL ceza ödüyor. Yani her vatandaş, bu infeksiyondan kendini korumakla ve başkalarına bulaştırmamakla mükellef. Dünya’daki her ülke, tüm imkanları ile bu enfeksiyonla savaşıyor.
Ama ne yazık ki, geldiğimiz noktada, artık hadise, bir virüs ile mücadeleden ziyade ülkelerin ekonomilerinin sürdürülebilirliği noktasında düğümlenmiş durumda. Sosyal izolasyon dahil genel viral koruyucu tedbirler, üretim çarklarını bloke etti, işsizlik dahil ekonomik kriz ve resesyon Dünya Ekonomisi için büyük bir yük oluşturdu. Bu durum, birçok ülkeyi ‘yeni normal’ denilen ve önlemlerin azaltılması ile karakteristik bir uygulamaya zorladı.

Bu günlerin, önümüzdeki aylarda 2. salgının başladığı zaman dilimi olarak ajandalarda yer alması hepimizin ortak endişesi. Nitekim, Çin, Japonya ve İran gibi ülkelerden gelen veriler bu düşünceyi kuvvetlendiriyor. Ülkemizde, Haziran ayının ilk haftasında 800 civarına inen yeni vaka sayıları Haziranın son haftasında artarak 1500’lere ulaştı! Yoğun bakımda izlenen ve 600’lerin altında seyreden rakamlar 1000’i geçti. 261’lerdeki entübe vakalar ise katlanmış durumda. İvme yukarıya doğru yönlendi maalesef.
Dünya bir Dejavu’da: 1918 grip salgınında ilk dalga 10 milyon, ikinci dalga ise 40 milyon insanın ölümüne yol açmıştı. İnsanlık iki keskin tercihin kıskacında, ya tedbirler çok katı uygulanarak, sonrasında gelecek ekonomik resesyon ve kriz için çözümlere odaklanacak; ya da ‘yeni normal’ gibi terminolojiler perspektifinde ekonomik sürdürülebilirliği öncelerken ikinci dalgaya hazırlık yapacak!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Siyasi tartışmaların dozunu yükselten açıklamalarla gerilim zincirine art arda eklemeler yapılmasından vazgeçilmesi gerekirken, “çok ağır sözler, isnatlar ve iddialar ...

CHP’nin “Hedef iktidar” sloganıyla yaptığı 37. Olağan Kurultay’da, Tuncay Özkan başta 4 genel başkan yardımcısı Parti Meclisi’ne giremedi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun liste...

Ankara’da 87 yaşında vefat eden, Türk basın tarihinin duayen isimlerinden ve Gazetemizin yazarlarından gazeteci-yazar Mehmet Ali Kışlalı törenle son yolculuğuna uğurla...

Dünyayı sarsan, 650 binden fazla can alan, 16.4 milyona yakın kişiye enfekte olan coronavirüs (Covid-19) ile ilgili uluslararası sağlık örgütlerinden uyarılar gelmeye ...

“Üst makamın hata ve yanlışları için” uyarılar yapılması yerine, devletin başta adalet olmak üzere “tarafsız yapısının yaralar almasında gönüllü görev üstlenenler”; si...

Başta AVM’lerdeki mağaza, lokanta ve kafeler olmak üzere kapanan, satılmaya çalışılan işyerlerinin, dükkanların, mağazaların sayısındaki artış önlenemiyor. GÖZLEM uzma...

Türkiye, Suriye ve Libya’nın dışında Ermenistan ve Yunanistan ile de askeri gerilim yaşamaya başladı. Suriye’de sınır ötesi operasyon sürerken, Libya’da tansiyon gider...

Yazarlar
Website Security Test