Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mehmet Ali Kışlalı’yı kaybettik

29.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ankara’da 87 yaşında vefat eden, Türk basın tarihinin duayen isimlerinden ve Gazetemizin yazarlarından gazeteci-yazar Mehmet Ali Kışlalı törenle son yolculuğuna uğurlandı. Mehmet Ali Kışlalı 21 yıl önce bombalı suikaste kurban giden eski Kültür ve Turizm Bakanı yazar Ahmet Taner Kışlalı’nın ağabeyi ve gazetemiz yazarlarından Murat Kışlalı’nın babası ve Nilhan Nur Kışlalı’nın da amcası idi. Hıncal Uluç ve Öcal Uluç da M.Ali Kışlalı’nın kuzenleriydiler.

Kışlalı kardeşleri babası Hüsnü Kışlalı, “Yemen savaşında esir düşmüş ve Gaziantep kurtuluşunun ‘istiklal madalyalı’ gazilerinden, anneleri Lütfiye Hanım da, Atatürk Türkiye’sinin ilk kadın öğretmenlerindendi.

Mehmet Ali Kışlalı için Kocatepe Camisi’nde düzenlenen törene oğulları Murat ve Orhan Kışlalı ile eşleri, rahmetli kardeşleri Ahmet Taner Kışlalı ve mühendis Mahmut Kışlalı’nın da eşleri Nilüfer Kışlalı ve Tülay Kışlalı, yeğenleri Doğanay ve Nilhan Nur ve kuzenleri Öcal ve Kemal Uluç ile basın dünyasından çok sayıda isim katıldı. Cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verilen Mehmet Ali Kışlalı’nın oğlu Murat Kışlalı, babasının ardından, “Haber dergiciliğinin, diplomasi ve askeri alanlarının uzman gazetecisiydi. Çok iyi bir editördü. Çok gazeteci ve yazar yetiştirdi. Belli bir döneme şahitlik etti” ifadelerini kullandı.

Ödüllü Gazeteci

İngilizce ve Fransızca bilen Kışlalı, 1962’den sonra aynı zamanda The New York Times, Daily Telegraph ve Time gazete ve dergilerinin Türkiye temsilciliği ve muhabirliğini de yaptı. 1950’li yıllarda Ankara Rüzgarlı Sokak’ta gazeteciliğe başlayan Kışlalı, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile ilgili yazı ve yorumlarıyla bu konudaki önemli bir uzmanlık alanının da mimarlarından oldu. Kışlalı iki çocuk babasıydı.

Ahmet Taner Kışlalı’nın kızı Dolunay Kışlalı Edis amcasının ardından şu satırları kaleme aldı:“Amcam benim, ailemizin en büyüğü ve direğiydin hep. Benim özelimdeyse sırdaşım ve akıl hocam... Sapasağlam dimdik ahlaklı bir adamdın. Umarım şimdi biraz dinlenirsin ve artlarından çok gözyaşı döktüğün kardeşlerine kavuşursun...”

 

MEHMET ALİ KIŞLALI KİMDİR?

Gazeteci-yazar. 4 Aralık 1933, Kilis doğumlu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (1960) mezunu. Fakülteyi bitirdikten sonra gazeteciliğe başladı. Zafer, Yenigün, Milliyet, Tercüman, Türkiye, Radikal gibi gazetelerde, Akajans, İhlas gibi haber ajanslarında genel yayın müdürlükleri, haber ve branş müdürlükleri, temsilcilikler dahil, üst düzey idari görevlerde bulundu, muhabirlik ve yazarlık yaptı.

“Diplomasi”, “Türk Silahlı Kuvvetleri”, “Spor” gazetecilikteki uzmanlık alanları idi. 1971’de çıkardığı Yankı Dergisi, Türk dergiciliğinde zirve yapan dergilerden biriydi. Daha sonra Türk basınında “önemli görevler alacak” yönetici ve yazarları yetiştiren bir okul oldu. Amerikan The New York Times / Time / Sports İllustrated ve İngiliz Daily Telegraph gruplarının Türkiye muhabirliğini ve temsilciliklerini yaptı.

M. Ali Kışlalı’nın bir başka “uzmanlık dalı” vardı; basketbol; Galatasaray’da başladı, Fenerbahçe’de oynadı ve bir zamanlar Ankara şampiyonlukları olan Mülkiye takımında kaptanlık ve koçluk yaptı.

ESERLERİ: Sovyet Rusya ve Birleşmiş Milletler (1965), Güneydoğu; Düşük Yoğunluklu Çatışma (1996).

 

“HABER GAZETECİLİĞİNİN HOCASI!..”

Öcal Uluç (Gazeteci – Yazar) –Mehmet Ali Kışlalı, Türkiye basınını “batılı anlamda” çağdaş haber gazeteciliği ile tanıştıran gazeteciydi ve “bu alanda” hocalık da yaptı. Kardeşi Ahmet Taner Kışlalı ile biz Uluç kardeşleri gazeteci yapan da odur. Bizim gibi “yüzlerce gazeteci” de onun yetiştirmesidir. Yerinde, yani “gazete bürolarında, mutfaklarında yetiştirdiği” öğrencilerinin çoğu, ülkenin en büyük gazetelerinde “üst düzey yönetici, muhabir, yazar olarak” üne kavuştular ve Türk gazeteciliğine damga vurdular. Ve dahası, “onun öğrencilerinin çoğu gazeteciliklerinin ileri yaşlarında, ‘ondan aldıkları feyz ile’ yeni ve genç öğrencileri gazete mutfaklarında yetiştirdiler” ve hâlâ yetiştirmeye de devam ediyorlar!..

1950’li yılların ikinci yarısında Ankara’da Yenigün Gazetesi’nde başlayan “hocalık” daha sonra 1971 yılında çıkarmaya başladığı Yankı Dergisi’nde adeta “Usta – Çırak öğreti sistemi ile gazetecilik okuluna dönüşmüş” ve Yankı, Türk Dergisi’nde hem kalite, hem de tiraj bakımından zirve yapan bir yayın organı olmuştur!..

Diplomasi, Askerlik, Siyaset, Spor alanlarında onun “habercilik, yazarlık ve uzmanlık” çizgisini 65 yıldır Türk basınının içindeyim “komple” olarak geçen bir meslektaşımla karşılaşmadım!..

M. Ali Kışlalı benden 3 yaş büyüktü, kardeşi mühendis rahmetli Mahmut ile aynı yaştaydım. Küçük kardeşi rahmetli Ahmet Taner Kışlalı da, kardeşim Hıncal’ın yaşında idi. 1955 yılının sonbaharında İstanbul’da Fenerbahçe Dergisinde stajyerlikle başlayan gazetecilik hayatım, 1956’da Ankara dönüşümde Hıncal ve Ahmet ile beraber ağabeyimiz M. Ali Kışlalı’nın başına getirildiği Yenigün Gazetesi’nde “asıl ve profesyonel olarak” başladı. Rüzgarlı Sokak’ta o zaman için Türk basınında geçerli olan “haber / sayfa / gazete anlayışına çok ters gelen bir değişim” ile işe başladığımız için bize (M. Ali Kışlalı, Öcal Uluç, Hıncal Uluç, Ahmet Taner Kışlalı, Oktay Kurtböke, Kurthan Fişek, Günaltay Şibay) “Kışlalı Klanı” ve “Monşerler” yakıştırmaları bile yapıldı, ama M. Ali Kışlalı’nın talebeleri “onun hocalığında” yollarına devam ettiler, 3 oldu, 13, 13 oldu 53, 53 oldu 103 ve sonra “onun öğrencisi olan” yüzlerce genç gazeteci Türk basınında “köşe başlarını” tuttular, üniversitelerde doçentler, profesörler olarak binlerce öğrenci yetiştirdiler!..

Geçen Pazar günü Ankara’da yapılan cenaze törenine gittiğimde oğlu ve yazarımız Murat Kışlalı; “Öcal Amca, bu sıcakta bunca yolu gelmek ve dönmek bu yaşta seni yormuyor mu, Keşke gelmeseydin” dedi.

Ona verdiğim “tek cümlelik cevap” M. Ali Kışlalı ağabeyimiz ve hocamız için “ne düşündüğümü” anlatmama yeterdi; “Sevgili Murat, M. Ali Ağabey’in bizler için ne ifade ettiğini tasavvur dahi edemezsin. Buradayım!..”

Kaybımız ve acımız büyük. İnanıyorum ki, 3 kardeş cennette buluşacaklar. Nurlar içinde yatsınlar!..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomi ve hukuk alanında reform yapılacağı vaadinde bulunmasına rağmen, son günlerdeki gelişmeler “reform sözlerinin tutulacağın...

Akşener "Muhalefet olarak biz seçim istiyoruz" derken, Kılıçdaroğlu "Halkın hakemliğine başvurulması” gerektiğini söyledi.

Tüm dünyayı etkisi altına coronavirüs ile mücadelede 200 milyar dolar ve üzerinde ekonomik büyüklüğe sahip ülkelerin dayanıklılık karnesi çıkarıldı. Bloomberg’in araşt...

Ülke çapında pıtrak gibi çoğalan ve çoğu “bir tarikata bağlı olan” cami yaptırma dernekleri “amir” gibi davranması imamları rahatsız etti. Diyanet-Sen, mevzuata hüküm ...

Gözlem Gazetesi’nin Pandeminin ilk defa zirve yaptığı günlerde iki defa “Her ile bir Sağlıkçılar Anıtı çağrısı” İstanbul Bakırköy Belediyesi’nin sağlık çalışanlarına d...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ekonomide ve hukukta yeni bir reform başlatıyoruz” sözleri uygulamada karşılık bulmadı. Belediye başkanlarına, soruşturma, parti genel başkan...

“Ekonomi pik yapıyor, ekonomi uçuşa geçecek” açıklamalarının yapılmasından kısa bir süre sonra, vatandaşa acı reçete sunuluyor. Detayları henüz belli olmayan acı reçet...

Yazarlar
Website Security Test